Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Sad sam se čuo sa drugarom koji je u tim vodama, mislim, nezvanični uvoz svega i svačega.
Dakle, nema, a svi čekaju kraj oktobra, početak novembra, da vide šta će novo da izlazi, Studio ili Mini, ne zna se još, pa da ne prave neki lager, a i oni od kojih nabavljaju nisu hteli da prave lager.
Tako da čekam Apple Keynote, šta da radim.
Jedino što se najavljuje je novi M2-M2 Pro Mini. Apgrejd za Studio Max verovatno naredno proleće.
 
Sad sam se čuo sa drugarom koji je u tim vodama, mislim, nezvanični uvoz svega i svačega.
Dakle, nema, a svi čekaju kraj oktobra, početak novembra, da vide šta će novo da izlazi, Studio ili Mini, ne zna se još, pa da ne prave neki lager, a i oni od kojih nabavljaju nisu hteli da prave lager.
Tako da čekam Apple Keynote, šta da radim.
Ove godine nema vise Keynote-a. Tako da to ne cekaj.
 
Ma kako god, sačekaću mesec dana, pa ću da vidim.
Eventualno da uradim upgrade, uzmem Studio i guram tako do pemzije ili da teram sa minikom, pa dokle traje, traje.
 
Da li je dobra kupovina sad m1 pro 14” 16gb za 2100. Uzeo sam prosle godine m1 pro 13” i prezadovoljan sam, jedino me smara 8gb i 256 gb posto dosta koristim Premier i ligtroom.
 
Ma kako god, sačekaću mesec dana, pa ću da vidim.
Eventualno da uradim upgrade, uzmem Studio i guram tako do pemzije ili da teram sa minikom, pa dokle traje, traje.
Ja ne bih čekao da sam na tvom mestu. Apple povećava cene u EU, sad je i iPad Mini poskupeo tipa €120.
Da li je dobra kupovina sad m1 pro 14” 16gb za 2100. Uzeo sam prosle godine m1 pro 13” i prezadovoljan sam, jedino me smara 8gb i 256 gb posto dosta koristim Premier i ligtroom.
Uvek dobra kupovina. Možda sačekaj M2 modele pa da mu padne još malo cena.
 
Pazi, ako nista drugo, mozda ce samo izgledati modernije... :D
Svakako, videcemo...ali ovaj dizajn koji je sad, ce ostati sigurno duze od par godina. :)
 
Da li je netko od vas uspio instalirati SQL server na parallels?
 
Da li je netko od vas uspio instalirati SQL server na parallels?
Sve moze al ako hoces windows i wsl2 pa na wsl da dignes sql neces moci jer nasted virtualizacija nije podrzana na m1.
M$ sql server 2019 x64 tesko da ces da poteras na arm. Probaj m$ sql server 2014 x86.
Sve ostalo treba da radi bez problema.
 
Poslednja izmena:
Pitanje od strane potpunog noob-a za Mac. Žena se amaterski bavi fotografijom i obradom u Lightroom i Photoshop. Radi na Lenovo IdeaPad 5 pro Ryzen 5800h 16GB i integrisana grafika. Koliko sam shvatio, sve bi to bilo dosta brže i bolje na M1.

Pitanje je, da li može da se nađe sve što joj treba od programa u "narodnoj" verziji i koliko je to komplikovano? Osim toga, koristi office, onedrive, nextcloud, VPN... Dakle ništa previše napredno, ali ne mogu da joj plaćam i lightroom i photoshop uz to.

Mislio sam da uzmem m1 air sa 16gb ram i 256gb. Storage mislim da neće biti problem jer imam NAS na koji će da se kači i sa njega dovlači sve što joj treba, ali za ram nisam siguran ni da će 16gb biti dovoljno, 8 već sam poprilično siguran da nije dosta. Da li će m1 običan u ovoj konfiguraciji biti dovoljan da se na njemu radi bar narednih par godina? Napominjem da se ne bavi time profesionalno, odradi svaki dan po sat, sat ipo vremena, ili ne radi uopšte nekim danima. U suštini i sadašnji laptop joj je ok, ali bih joj kupio ovo za novu godinu, pa dolazi u obzir kupovina u bilo kom trenutku od sad do nove godine. Takođe, mogu da kupim u DE (ali bez povraćaja poreza).
 
Sigurno je M1 najmanji problem, radi ce i sa 16, ali blje bolje da ganjas neki sa 32 giga ram-a i eventualno 512 diskom iako tu, upbicajeno ulazimo u pricu a da dodas ovo ili ono i dodjes na solidno vecu cifru 😃 Za narodne verzije mogu da kazem samo da verujem da mogu da se nadju. Nisam ih instalirao, na macOS-u su mi svi legalni programi.
 
Za PS i Lr 16gb ram-a vise nego dovoljno.
Moze da se nadje narodna verzija a moze i legalna za mali mesecni fee.
 
Pa iskreno, meni je već i doplata za 16gb umesto 8gb poprilično jaka, 200e. Ako treba da dam i za 32gb i 512 ssd to ne mogu u ovom trenutku. A koliko sam video po oglasima, sasvim lepo drže cenu kao polovnjaci pa ako krene malo ozbiljnije time da se bavi a vidi da nešto ne radi kako treba, doplatiću za godinu dana.
 
Što ne uzmeš odmah polovan u garanciji? Tako ćeš najmanje izgubiti.
 
Pa ne znam, ne ide mi za poklon da kupujem polovno. A sad vidim da je M2 skuplji za nekih 200e od ekvivalentne M1 varijante, vredi li doplate?
 
Ja kao neko kome je fotografija isto hobi, sredjujem fotke samo u LR (zvanicna verzija) na svom starom MBP iz 2015 sa 8GB RAM-a... Jeste da traje, da ponekad izgubim volju, ali mislim da ce to na M1 sa 8GB leteti (i ja se neko vreme razmisljam o upgrade-u, vrv ce to biti M1 Air sa 8GB u skorije vreme). :) A ako bude trebala neka jaca masina jednog dana, mozes lako uzeti onda sa 16GB jer kao sto si primetio da polovnjaci isto drze cenu.

Plus kao sto rekoh, placam paket 10USD mesecno koji obuhvata LR i PS i smatram da se isplati za te pare. Pogotovo sto ti kazes da ti se zena time zanima redovno tj skoro pa svakodnevno.
 
@daxyco Što se tiče tvog pitanja za računar, najveći problem sa njenim trenutnim računarom je to što ima integrisanu grafiku. Lightroom je program koji ima GPU akseleraciju, i dosta lepo koristi te resurse za rad. Inače je skoro pa bilo koji računar sposoban da tera Lightroom. Takođe i ram memorija i brz SSD disk imaju svoju ulogu. Ako kažeš da se tvoja žena amaterski bavi time onda kapiram da ne ubacuje po 2000+ fotografija u katalog odjednom, pa da dođe do pada u performansama i radu. Takođe, ako amaterski radi onda nema gde da žuri i da kasni sa isporukom fotografija klijentu itd. Tako da, da sam ja ti, i da gledam da ženi uzmem nešto za fotografiju, to bi bio plaćeni legalni Adobe paket za fotografe (imaš sada i BF popuste) i eventualno neki kvalitetan plaćeni kurs, ili možda čak i 1 na 1 mentorstvo za fotografiju. To bi bio super poklon. A što se Macbook-ova tiče, svaki će ti završavati posao.
 
Nema potrebe 32 nikako... Realne razlike u tim programima izmedju 8 i 16 verzije za amatersku upotrebu su zanemarljive, da li ce da bude 2 ili 1,5 minuta za export npr, njoj ne igra znacajnu razliku... Ako gledas dugorocno onda 16 ali nece biti velika razlika ni sa 8... pogotovo za amatersku upotrebu...
 
Trenutno ide na kurs fotografije, a posle toga će i na photoshop. Fotka nešto duže od 3 godine, ali je tek par puta slikala nekoga i to naplatila (drugarske varijante), pa razmišlja o tome da se bavi time malo ozbiljnije. A vreme koje posveti tome je ograničeno zbog bebe, pa tek uveče kada beba zaspi, ili preko dana kada spava ona može tome da se posveti, pa zato kontam da koliko god brže da obradi te fotke da bi joj značilo. Plus naravno kvalitetan ekran na MB. Trenutno koristi laptop koji ima kao 99% sRGB pokrivenost, odradio sam joj i kalibraciju, ali verujem da je MB ekran značajno bolji. Tu problem predstavlja što je samo 13" naspram sadašnjih 16". A da kupim kvalitetan 27" monitor treba još 300-400e, minimum.

I na sve to, treba joj još neki objektiv... Nisam pametan, moraću jedno po jedno, samo mi je palo na pamet da je sada možda dobra prilika za laptop, ali možda i grešim.
 
Trenutno ide na kurs fotografije, a posle toga će i na photoshop. Fotka nešto duže od 3 godine, ali je tek par puta slikala nekoga i to naplatila (drugarske varijante), pa razmišlja o tome da se bavi time malo ozbiljnije. A vreme koje posveti tome je ograničeno zbog bebe, pa tek uveče kada beba zaspi, ili preko dana kada spava ona može tome da se posveti, pa zato kontam da koliko god brže da obradi te fotke da bi joj značilo. Plus naravno kvalitetan ekran na MB. Trenutno koristi laptop koji ima kao 99% sRGB pokrivenost, odradio sam joj i kalibraciju, ali verujem da je MB ekran značajno bolji. Tu problem predstavlja što je samo 13" naspram sadašnjih 16". A da kupim kvalitetan 27" monitor treba još 300-400e, minimum.

I na sve to, treba joj još neki objektiv... Nisam pametan, moraću jedno po jedno, samo mi je palo na pamet da je sada možda dobra prilika za laptop, ali možda i grešim.
Ako mene pitaš, po meni postoji gradacija i hijerarhija za fotografiju. Znanje>Foto oprema>Računar. Najbitnije je investirati u znanje, jer i sa današnjom prosečnom polovnom opremom i slabim računarom možeš doći do vrhunskih rezultata. Jedino što može da te koči je znanje i kreativnost, tj talenat, i da ne spominjem posvećenost. Ovo pričam, a da kažem da sebe smatram amaterom iako od fotografije zarađujem mnogo nego dosta profesionalaca, jer profesionalizam je kod nas pogrešno upotrebljavana reč. Kod nas je je profesionalac jedinka koja zarađuje novac od profesije kojom se bavi bez osvrta na njegovo znanje, tj neznanje. A posle znanja bih joj uvek prvo uzeo neki objektiv, jer dobro staklo kompenzuje mnogo stvari što dobro telo ne može da izvede sa lošim staklom. A tek na kraju svega toga dolazi taj čuveni računar, bio Mac ili PC, jer aplikacije su iste, sa koliko god rama i li megaherca on bio.
 
Odlutasmo od teme, ali hajde da dovršim pa neću više ovde raspredati dalje. Slažem se sa tobom u svemu, apsolutno ne bi imalo smisla ulagati (ne tako mali) novac ali i vreme u nešto ako smatraš da od toga neće biti ništa. Moje skromno mišljenje je da pravi super fotke, lepi kadrovi, ali da trenutno previše vremena gubi pokušavajući da ih dotera u LR ili PS. Od opreme ima Sony a7 II, kit objektiv, Sony 85mm f/1.8 i Tamron 24mm f/2.8 (mislim). Treba joj neki upotrebljiv zoom za svakodnevno fotkanje jer je kit sranje objektivno, Tamron je ok za landscape ali je malo spor autofocus i idealno treba sa stativa da se koristi. 85 je baš dobar i oštar. Ali poenta je da su fotke koje napravi i sredi po meni vrhunske, ljudi su je zvali da slika neke rođendane, slavlja i slično, ali ona ima blokadu da to radi jer se za to nije školovala i, jelte, ne može da uzima ljudima novac zbog toga. Sa rođendana našeg deteta imamo fotke koje je pravio fotograf koga smo doveli na par sati, i fotke koje je ona pravila, realno su bolje njene. Ili u najgorem slučaju jednako dobre. Ja samo pokušavam da joj dam vetar u leđa da proba da se na višem nivou bavi nečime što voli i što joj čini zadovoljstvo, i da od toga nešto i zaradi. Fotke koje je radila prijateljima za njihove biznise su ljudi okačili na svoje sajtove, instagrame i deluju baš profi, ljudi od tih poslova žive i svakako ne ih ne bi zadržali da nisu dovoljno dobre da predstavljaju njihov biznis na adekvatan način.
 
Odlutasmo od teme, ali hajde da dovršim pa neću više ovde raspredati dalje. Slažem se sa tobom u svemu, apsolutno ne bi imalo smisla ulagati (ne tako mali) novac ali i vreme u nešto ako smatraš da od toga neće biti ništa. Moje skromno mišljenje je da pravi super fotke, lepi kadrovi, ali da trenutno previše vremena gubi pokušavajući da ih dotera u LR ili PS. Od opreme ima Sony a7 II, kit objektiv, Sony 85mm f/1.8 i Tamron 24mm f/2.8 (mislim). Treba joj neki upotrebljiv zoom za svakodnevno fotkanje jer je kit sranje objektivno, Tamron je ok za landscape ali je malo spor autofocus i idealno treba sa stativa da se koristi. 85 je baš dobar i oštar. Ali poenta je da su fotke koje napravi i sredi po meni vrhunske, ljudi su je zvali da slika neke rođendane, slavlja i slično, ali ona ima blokadu da to radi jer se za to nije školovala i, jelte, ne može da uzima ljudima novac zbog toga. Sa rođendana našeg deteta imamo fotke koje je pravio fotograf koga smo doveli na par sati, i fotke koje je ona pravila, realno su bolje njene. Ili u najgorem slučaju jednako dobre. Ja samo pokušavam da joj dam vetar u leđa da proba da se na višem nivou bavi nečime što voli i što joj čini zadovoljstvo, i da od toga nešto i zaradi. Fotke koje je radila prijateljima za njihove biznise su ljudi okačili na svoje sajtove, instagrame i deluju baš profi, ljudi od tih poslova žive i svakako ne ih ne bi zadržali da nisu dovoljno dobre da predstavljaju njihov biznis na adekvatan način.
Onda je sve to super. Što kažeš odlutasmo od teme.
 
Odlutasmo od teme, ali hajde da dovršim pa neću više ovde raspredati dalje. Slažem se sa tobom u svemu, apsolutno ne bi imalo smisla ulagati (ne tako mali) novac ali i vreme u nešto ako smatraš da od toga neće biti ništa. Moje skromno mišljenje je da pravi super fotke, lepi kadrovi, ali da trenutno previše vremena gubi pokušavajući da ih dotera u LR ili PS. Od opreme ima Sony a7 II, kit objektiv, Sony 85mm f/1.8 i Tamron 24mm f/2.8 (mislim). Treba joj neki upotrebljiv zoom za svakodnevno fotkanje jer je kit sranje objektivno, Tamron je ok za landscape ali je malo spor autofocus i idealno treba sa stativa da se koristi. 85 je baš dobar i oštar. Ali poenta je da su fotke koje napravi i sredi po meni vrhunske, ljudi su je zvali da slika neke rođendane, slavlja i slično, ali ona ima blokadu da to radi jer se za to nije školovala i, jelte, ne može da uzima ljudima novac zbog toga. Sa rođendana našeg deteta imamo fotke koje je pravio fotograf koga smo doveli na par sati, i fotke koje je ona pravila, realno su bolje njene. Ili u najgorem slučaju jednako dobre. Ja samo pokušavam da joj dam vetar u leđa da proba da se na višem nivou bavi nečime što voli i što joj čini zadovoljstvo, i da od toga nešto i zaradi. Fotke koje je radila prijateljima za njihove biznise su ljudi okačili na svoje sajtove, instagrame i deluju baš profi, ljudi od tih poslova žive i svakako ne ih ne bi zadržali da nisu dovoljno dobre da predstavljaju njihov biznis na adekvatan način.
Mislim da vecina ljudi ima ovaj problem, isto tako i ja... zato se nikad nisam upustio dublje u tu pricu, a vidjao sam fotografije nekih fotografa gde smatram da nisu nista posebno. Plus sto bih ja sam da to bude savrseno, jer ako se meni "ne svidja" onda smatram da se to i nekome drugome ne bi, a zapravo je uglavnom suprotno da su ti drugi odusevljeni.

Ona svakako ima znatno vise iskustva nego ja, tako da joj svakako savetujem da nastavi... plus da preterano ne gleda toliko drustvene mreze (Instagram) jer to moze da stvori taj osecaj da nista sto ona napravi nije dovoljno dobro... kazem to iz licnog iskustva. Neka joj sluzi za inspiraciju ali nikako da vrsi neko poredjenje svojih fotografija sa drugim.

Plus dodao bih na to da se slazem sa gore navedenim, pre bih ulozio u objektiv nego u racunar s tim sto i sam kazes da joj sadasnji sasvim korektno radi posao. Ja licno imam a7m1 sa kit objektivom i zadovoljan sam istim, ali jasno da ako planira da se zaradjuje od toga, da mora da se i ulozi u opremu.

Tako da moj savet, legalna pretplata na alate (LR + PS) i objektiv. A racunar u krajnjem slucaju moze uzeti sama kada se zaradi koji dinar od fotkanja. :) I tada, da ne bude kompletni off, msm da bi M1 sa 8GB bio sasvim dovoljan za pocetak.
 
Zdravo ljudi, jel može neko da preporuči dobar bežični miš koji je kompatibilan uz MBPM2? Razmišljao sam o MX master-u, ali sam čitao razne loše review-ove o njemu zbog nekompatibilnosti sa MBP, što se pre svega tiče bluetooth signala isl. Kapiram da bi neko sa ovog thread-a mogao da ima više iskustva sa time, pa je svaka preporuka dobrodošla. Hvala
 
@daxyco Ako kupuješ nov i imaš mogućnost izbora kupi obavezno sa 16gb. Ja sam čitajući razne testove i recenzije kupio MBA 8/256 i dok je Photoshop radio odlično LR nije. Uveze se katalog od 300 fotografija i to u jpg-u, na pola kataloga počinje da usporava značajno da počneš da se nerviraš. Čak i kod običnog cropa zna da čeka po 2 sekunde da izvrši radnju. Legalna, plaćena verzija PS I LR je bila, laptop uopšte nije bio opterećen, nov, imalo je 150 gb slobodno na hardu, 20-30 preseta u LR, znači ni govora o nekoj preopterećenosti. I baš se videlo zauzeće memorije i swap-ovanje. Još ako su u isto vreme uključeni i LR i PS...Tako da sam ga prodao, nadao sam se da će pasti cene da kupim polovan sa 16gb, međutim slaba je ponuda polovnih plus su cene skočile.
Ima narodnih verzija ali po meni nije mnogo dati 10usd mesečno za LR+PS. Ja sam se odmorio otkad sam kupio tj pretplatio se. Stižu apdejti, sad je baš stigao PS 2023, selekcija subjekata, objekata i pozadine radi baš dobro, dosta ubrzava rad. I još nekih dobrih stvari ima.
A što se tiče toga da ima blokadu da to radi jer se nije školovala i samim tim ne može ljudima da uzima novac za to, ja sam iz tvojih postova shvatio da si iz Ivanjice, tako da smo komšije, pa pogledaj ko sve radi i kako po Ivanjici i okolnim mestima, pogledaj fotografije, neka ih ona pogleda...I ti ljudi nemaju nikakvu blokadu da naplate, čak suprotno...
 
Zdravo ljudi, jel može neko da preporuči dobar bežični miš koji je kompatibilan uz MBPM2? Razmišljao sam o MX master-u, ali sam čitao razne loše review-ove o njemu zbog nekompatibilnosti sa MBP, što se pre svega tiče bluetooth signala isl. Kapiram da bi neko sa ovog thread-a mogao da ima više iskustva sa time, pa je svaka preporuka dobrodošla. Hvala
Koristim mx master 2s, nikad problem na 3 mašine - direktno blutut, bez onog dongla.
 
Nazad
Vrh Dno