Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pro 14inc 10 CPU, 16 GPU i 1TB je trenutno 319k u iStyle-u. Prosli mesec, isti model je bio 330k isto na akciji (367.790 bez popusta). Meni je tu nesto sumljivo. Moguce je da postoji neki defekt?

Cudno mi je to sto vec drugi mesec, isti model daju na akciji i to zaredom, dok npr verzija sa 512GB nije bila na akciji do sada.

Sta mislite o tome?
 
Mislim da bez razloga razmisljas o teorijama zavere :).
Ni kineske, no name firme, ne prodaju robu sa defektom kod nas kao nov uredjaj. Jer koja bi poenta bila garancije?
 
Ma verovatno se slabije prodaje, pa kao akcija na njega, kako bi prodali vise komada...cak i sa akcijom zaradjuju... :D
 
Nisam mislio da bukvalno prodaju sa defektom. Mozda sam se lose odrazio :). Mozda neka fora kao sa Air-om. Gle imamo falicnu seriju sa 8 GPU jezgara i kako to da resimo? Ponudicemo Air sa 7 jezgara 😀.

Dakle, mislite da je razlog slabija prodaja? 20k razlike je sada i ok za razmisliti :).
 
Sta se tacno desilo tu?
Apple isn’t asking TSMC to produce a version of the M1 chip with a 7-core GPU instead of an 8-core one. Rather, it is taking those chips which are not capable of running the machine with all 8 graphics cores without overheating. Those are designated 7-core versions and allocated to the base model MacBook Air.

The benefit of taking this approach is cost savings. Instead of throwing away the chips which don’t quite live up to the full spec, Apple is able to use some of them. That increases yields and thus reduces costs.

Ukratko: cipovi koji ne ispunjavaju punu specifikaciju, iskoriceni su tako da umesto sa 8 prodaju sa 7 jezgara.
 
Nego, da nema neko slucajno visak jedan Apple crni ili space gray stiker? 😊 Morao sam da uzmem silver MBP 13 M1 base model za ispod 1000e tako da sam zavrsio sa svetlom verzijom...
 
A stiker ti treba za?
 
Ukratko: cipovi koji ne ispunjavaju punu specifikaciju, iskoriceni su tako da umesto sa 8 prodaju sa 7 jezgara.
To je standard u industriji oduvek bio. Bilo bi čudno da je drugačije
 
Ukratko: cipovi koji ne ispunjavaju punu specifikaciju, iskoriceni su tako da umesto sa 8 prodaju sa 7 jezgara.
Pa neće valjda da ga bace. :D
To rade svi proizvođači čipova i to oduvek, tako da se može reći da je to standard poslovanja.
 
Pozdrav, koja je trenutna realna cena za macbook pro m1 star godinu ipo dana?
 
Zabranjene su procene. Postoje oglasi i KP pa pogledaj koje su cene.
 
1200$ M2 Air, ostaje M1 Air najbolji odnos cene i kvaliteta na tržištu.
 
Onda bi bio direktna konkurencija za Macbook pro 16. Cena od $1200 je dobra ako ima 16 GB RAM-a.
Cena je za Base konfiguraciju sa 8GB RAM-a i 256GB storage-a. Sudeći po sajtu, zadržaće i Air M1 u ponudi.

U EU je 1500€ base Air M2.
 
Poslednja izmena:
Uzeću ovaj novi air ali je jajarski samo 8Gb rama. Čak i skuplja verzija samo 8Gb, verovatno znaju nešto što ja ne znam.
 
Znaju da ce manje da izgube na racun onih koji ce da odustanu od kupovine zbog te kolicine memorije nego sto ce da zarade na racun onih koji ce upravo da za 200 dolara dodaju jos 8 GB memorije. Lepo i znalacki to izracunaju :)
 
Sa 16GB memorije se vec cenovno priblizava Pro modelima, bas bi bio u dilemi kada buh sada kupovao laptop. Ispade M1 Air i dalje sjajna kupovina 🤣
 
Upravo tako, Air sa 16GB je cenovno u rangu sa 13 inch-nim Pro modelom koji je 1699$ sa 16 GB i 512 diskom :)

M1 model za bazino radi perfektno posao, a ako cu da biram, onda navedena Pro kongiguracija :)

Takodje bitna stavka, ko god moze i ne mrzi ga da ceka da mu donesu ili ide tamo, kupiti Mac u Americi, ubedljivo najisplativije :)
 
Ja cekam Air sa nekim 90hz ekranom i tad menjam ovaj M1.
 
Planirao sam da kupim Air M2 kad sam jos citao najave, ali sad nemam pojma sta da radim jer su prejake cene u Evropi.
Ima li neko ideju kako kupiti iz US? Postoji li neka drzava u Evropi gde su cene slicne onima u US? Gledao sam Irsku ali i tamo je preskupo.
 
Planirao sam da kupim Air M2 kad sam jos citao najave, ali sad nemam pojma sta da radim jer su prejake cene u Evropi.
Ima li neko ideju kako kupiti iz US? Postoji li neka drzava u Evropi gde su cene slicne onima u US? Gledao sam Irsku ali i tamo je preskupo.
USA cene su uvek bez poreza. I sa porezom je jeftinije, ali ni približno koliko ljudi misle.
 
^
Znaci i taj neko ko bi kupio uredjaj u US, morao bi da plati tamo porez, a ako trazi povracaj (ako to tamo funkcionise kao u Evropi), platio bi ga ovde po vecoj tarifi...
Nemam pojma, ispade priblizna cena M1 Pro ako se uzme 512GB memorije i 16GB rama... bas nezgodno.
 
Ili da ode na Aljasku i kupi bez poreza 😂

Po ovim cenama, nema isplativosti u kupovini M2, bar dok ne spuste cene. Em je preskup Air u poređenju sa M1 Air, a razlika u snazi, fazon 10-20% i to većim delom grafički, pričam za Base modele, a za custom konfiguraciju cena tek ode u nebesa, približno M1 Pro/Max modelima, koji su sigurno bolji od M2.
 
^
Znaci i taj neko ko bi kupio uredjaj u US, morao bi da plati tamo porez, a ako trazi povracaj (ako to tamo funkcionise kao u Evropi), platio bi ga ovde po vecoj tarifi...
Nemam pojma, ispade priblizna cena M1 Pro ako se uzme 512GB memorije i 16GB rama... bas nezgodno.
Ako ga kupiš u jednoj od ovih 5 američkih država Oregon, New Hampshire, Montana, Delaware i Alaska, nema poreza. U ostalim je, čini mi se, između 4-7%, jedino je u Kaliforniji je preko 7%. Svejedno je jeftinije, nego u Evropi.
 
Sve se svodi na Basic M1 Air ili Basic Pro 14". :D
 
Nazad
Vrh Dno