Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ja iskreno ne vidim zasto bi iko koristio Windows za bilo sta ozbiljno, OS se realno raspada.

Jedino ako pricamo o LTSC verziji Windowsa moze se govoriti o nekoj stabilnosti, ovaj standardni ne moze da prismrdi macOS-u i Linuxu ni u kom smislu, nestabilno djubre.

Da ne bude da imam predrasude, ceo zivot sam Windows korisnik, od XP-a pa na ovamo sam pored racunara non stop. macOS i Linux koristim u zadnjih godinu i nesto dana i kvalitet sistema ne moze da se poredi sa Windowsom koji je vremenom sve losiji i dolazi sa sve vise i vise bloat-a.
 
Ne znam sta se kod tebe raspada..kod mene sve radi 100% stabilno i kod kuce i u firmi..no da ne sirimo dalje temu...oba OS-a su poprilicno stabilna..
 
Windows je 10 godina ozbiljnog razvijanja daleko od stabilnog.
 
Pa sta znam, na XP-u i ranijim verzijama je bila misaona imenica da ti ne restujes komp po mesec dana, danas je to na Winu sasvim uobicajeno. BSOD (ili kako se to vec sada zove) ne znam ni kako izgleda od 7 naovamo. Od skoro koristim Mac, svidja mi se i brzo sam se navikao (i vratio bih se na Win samo ako moram), ali po pitanju te neke osnovne stabilnosti ne mogu da kazem da sam progledao, stavise ni ne vidim neku vecu razliku. Govorim o nekom elementarnom office radu, nista fensi.
 
macOS ima tradiciju stabilnosti još od prve verzije prelaska sa OS 9 na OS X i freeBSD kao osnovu.
Jeste, SJ je uzeo najslobodniji OS i zaštopao ga sa svih strana (zato ga hardcore UNIX-ovci mrze), ali je pametno izabrao dobar OS za osnovu i tako profitirao.
Meni se od OS X Tiger nikada nije srušio, a do Lion-a sam prenosio hard disk iz mašine u mašinu, nikad nisam reinstalirao “fresh” OS kad sam radio upgrade hardvera.
 
Ja iskreno ne vidim zasto bi iko koristio Windows za bilo sta ozbiljno, OS se realno raspada.

Jedino ako pricamo o LTSC verziji Windowsa moze se govoriti o nekoj stabilnosti, ovaj standardni ne moze da prismrdi macOS-u i Linuxu ni u kom smislu, nestabilno djubre.

Da ne bude da imam predrasude, ceo zivot sam Windows korisnik, od XP-a pa na ovamo sam pored racunara non stop. macOS i Linux koristim u zadnjih godinu i nesto dana i kvalitet sistema ne moze da se poredi sa Windowsom koji je vremenom sve losiji i dolazi sa sve vise i vise bloat-a.
Meni je Windows brži. Više mi prija. Na primer za rad na desktopu mi je neuporedivo veće uživanje, a samim tim i produktivnost raste. Način na koji Windows tretira prozore i uopšte radnu površinu je po meni mnogo logičniji i manje me ograničava kad imam preko stotinu tabova u hronu, dva-tri prozora VLC-a, i gomilu još propratnog softvera. Nisu to sitnice. Ima i Mac svoje draži, naravno, ali mi mnogo više godi na laptopu nego kada povežem na monitor pa radim tako.
 
Meni je Windows brži. Više mi prija. Na primer za rad na desktopu mi je neuporedivo veće uživanje, a samim tim i produktivnost raste. Način na koji Windows tretira prozore i uopšte radnu površinu je po meni mnogo logičniji i manje me ograničava kad imam preko stotinu tabova u hronu, dva-tri prozora VLC-a, i gomilu još propratnog softvera. Nisu to sitnice. Ima i Mac svoje draži, naravno, ali mi mnogo više godi na laptopu nego kada povežem na monitor pa radim tako.
Nisi probao Magnet na macOSu :)
 
Nisi probao Magnet na macOSu :)
Probao sam neku alternativu Magnetu i isti đavo, ne može to da promeni samu srž OS-a, to je više neko dodatno šminkanje. Mislio sam više na način na koji macOS tretira prozore, kako kad prozori odu u full screen to ga onda baca u stranu kao zaseban desktop, i uopšte nije toliko brzo alt-tabovanje i slično. Kao da je prioritet dat animacijama i toj nekoj fluidnosti a ne samoj funkcionalnosti.
 
Ja se npr. nikad nisam navikao na Finder i njegovu filosofiju, zato sam i dalje u fazonu Windows Commander dual pan brauzovanja, ali sa PathFinder-om. Sve ostalo mi je manje više lakše na macOS-u, nego na Win-u, nekao mi je GUI logičniji i bolje se snalazim u njemu (i ne menja se kao kod Win-a sa svakom novom verzijom).
 
Ja se npr. nikad nisam navikao na Finder i njegovu filosofiju, zato sam i dalje u fazonu Windows Commander dual pan brauzovanja, ali sa PathFinder-om. Sve ostalo mi je manje više lakše na macOS-u, nego na Win-u, nekao mi je GUI logičniji i bolje se snalazim u njemu (i ne menja se kao kod Win-a sa svakom novom verzijom).
Imas zamenu za win commander na macos, double commander mislim da je.
 
Probao sam neku alternativu Magnetu i isti đavo, ne može to da promeni samu srž OS-a, to je više neko dodatno šminkanje. Mislio sam više na način na koji macOS tretira prozore, kako kad prozori odu u full screen to ga onda baca u stranu kao zaseban desktop, i uopšte nije toliko brzo alt-tabovanje i slično. Kao da je prioritet dat animacijama i toj nekoj fluidnosti a ne samoj funkcionalnosti
macOS prakticno mora da se koristi sa touchpad-om. Onda ti je prelazak izmedju desktopova jedan swipe i to sto je tebi problem je jedan od najboljih feature-a zapravo.

Mozes ti da povecas prozor duplim klikom na vrh prozora u stilu kako se povecava na Winu i Linuxu, bez da se napravi poseban desktop.
 
Mozes i za Mac Mini uzeti Trackpad, to sam ja uradio. Neuporedivo bolje nego mis na macOS po meni.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
macOS prakticno mora da se koristi sa touchpad-om. Onda ti je prelazak izmedju desktopova jedan swipe i to sto je tebi problem je jedan od najboljih feature-a zapravo.

Mozes ti da povecas prozor duplim klikom na vrh prozora u stilu kako se povecava na Winu i Linuxu, bez da se napravi poseban desktop.
To se slažem samo je i dalje nekako "trom" u odnosu na jednostavnost i brzinu Windowsa. Mac koristim preko 10 godina a Windows više od 20 tako da nije to ni sad neka površna analiza.
 
Mozda je trom na Intelu, na Apple silikonu sve leti daleko brze od Windowsa sa slicnim hardverom.
 
Probao sam neku alternativu Magnetu i isti đavo, ne može to da promeni samu srž OS-a, to je više neko dodatno šminkanje. Mislio sam više na način na koji macOS tretira prozore, kako kad prozori odu u full screen to ga onda baca u stranu kao zaseban desktop, i uopšte nije toliko brzo alt-tabovanje i slično. Kao da je prioritet dat animacijama i toj nekoj fluidnosti a ne samoj funkcionalnosti.
Meni samo dve stvari smetaju, maksimiziranje je nekako prrirodno, ali to sto mora prozor da ima fokus da bi prebacio na drugi desktop,
a ne samo gore da prevucem, i to sto ne pamti desktope na kojima je prozor prilikom buta. Stavio sam mosaic, isplati se za preraspodeljivanje
prozora na desktopu :p
Ja se npr. nikad nisam navikao na Finder i njegovu filosofiju, zato sam i dalje u fazonu Windows Commander dual pan brauzovanja, ali sa PathFinder-om. Sve ostalo mi je manje više lakše na macOS-u, nego na Win-u, nekao mi je GUI logičniji i bolje se snalazim u njemu (i ne menja se kao kod Win-a sa svakom novom verzijom).
Ja se navikao na finder, mozes da otvoris vise tabova, pa mi tako normalan + sto moze sve i svasta.
 
Šta može sve i svašta finder? Ja ga skoro i ne koristim 🙄
 
Probao sam neku alternativu Magnetu i isti đavo, ne može to da promeni samu srž OS-a, to je više neko dodatno šminkanje. Mislio sam više na način na koji macOS tretira prozore, kako kad prozori odu u full screen to ga onda baca u stranu kao zaseban desktop, i uopšte nije toliko brzo alt-tabovanje i slično. Kao da je prioritet dat animacijama i toj nekoj fluidnosti a ne samoj funkcionalnosti.
Alt tab izmedju fullscreen-ova na macu, odnosno swipe sa tri prsta je za mene na primer najfluidniji management prozora ikad, a koristio sam windows pa recimo 25 godina. Ne znam kako nije brzo alt-tabovanje, kao sto si naveo, odnosno ne znam na kakvoj masini ti to posmatras, ali na m1 pro a i na obicnom m1, swipe sa tri prsta izmedju 2 virtuelne masine i 2 browsera u full screenu koristim svaki dan bar jedno 100ak puta, i svaki put zapravo pomislim koliko je ovo jedno dobro resenje. Eto, potpuno dve drugacije perspektive :)
 
Alt tab izmedju fullscreen-ova na macu, odnosno swipe sa tri prsta je za mene na primer najfluidniji management prozora ikad, a koristio sam windows pa recimo 25 godina. Ne znam kako nije brzo alt-tabovanje, kao sto si naveo, odnosno ne znam na kakvoj masini ti to posmatras, ali na m1 pro a i na obicnom m1, swipe sa tri prsta izmedju 2 virtuelne masine i 2 browsera u full screenu koristim svaki dan bar jedno 100ak puta, i svaki put zapravo pomislim koliko je ovo jedno dobro resenje. Eto, potpuno dve drugacije perspektive :)
Isto na M1 posmatram. Svajpovi i svi pokreti na tačpedu su magija, to je činjenica, ali nije toliko brzo kao na Windowsu, sve ima neku lepu animaciju, dok je kod 5G Bil Gejtsa nekako utilitarno, svrsishodno. Možeš "stakovati" prozore do mile volje, ništa ne ide u takav full screen kao na Mac-u a i ono što ide i dalje se zadržava na istoj radnoj površini odnosno desktopu, itd.
 
Alt tab izmedju fullscreen-ova na macu, odnosno swipe sa tri prsta je za mene na primer najfluidniji management prozora ikad, a koristio sam windows pa recimo 25 godina. Ne znam kako nije brzo alt-tabovanje, kao sto si naveo, odnosno ne znam na kakvoj masini ti to posmatras, ali na m1 pro a i na obicnom m1, swipe sa tri prsta izmedju 2 virtuelne masine i 2 browsera u full screenu koristim svaki dan bar jedno 100ak puta, i svaki put zapravo pomislim koliko je ovo jedno dobro resenje. Eto, potpuno dve drugacije perspektive :)
Swipe sa tri prsta jeste fluidan, ja ga simuliram preko Better Touch Tool, i korisim non-stop preko mapiranon dugmeta na mišu.

Međutim to ne menja činjenicu da swipe sa tri prsta nije moguć kada je aplikacija-prozor u Full screen režimu. To na Win-u recimo može, ali ne i na MacOS. Aplikacija kada se razvuče na ekran jednog od monitora, ne može da se prebaci na drugi (mora prvo da se izađe iz Full screen pa tek onda). Prosto ostane zalepljena. Svajp radi samo ako aplikacija nije u tom režimu.
 
Solidan klip kako sve može da radi sa običnim mišem

Touchpad, trackpad, trackpoint, touchscreen... to je sve nužno zlo i zamena za normalne uređaje - tastaturu i miša :d
 
Kako nije? Meni radi i na gore pa udje u mission control ili levo desno pa prelazi virtuelne desktope bez obzira
bio full screen ili ne. Evo sad upravo to radim.
Ne znam tačno da li mislimo na istu stvar, ali u pitanju je problem izložen ovde:

Ukratko, aplikacija kada uđe u Full-screen režim, ne može da se šalta na drugi monitor (da se prebaci sa monitora A na B) već ostaje vezana za njega (tj. za Space). Ukratko, ti možeš da promeniš Space ali ne i aplikaciju koja ostaje zalepljena za njega. Koliko sam shvatio ti možeš da menjaš ceo Space sa monitora A na monitor B?

Da bi se to izvelo (onako kako sam ja zamislio) to bi moralo da se izvede iz tri akcije preko BT.

Ako može drugačije od ovoga slobodno podeli ;)
 
Ah ne mislio sam na prelazak sa desktopa na desktop, ne na pomeranje na drugi monitor sto si ti opisao :p
Drugim rečima MacOS je savršeno rešio šaltanje različitih desktopa kada osoba korisit jedan ekran tj jedan monitor.

Onog momenta kada su tu dva monitora menadžment i prebacivanje prozora postaje problem. Šaltanje desktopa nema puno smisla, kad već postoje dva ekrana, već samo prebacivanje prozora.
Tj mogu da prebacivati samo prozori koji nisu u Full screen modu, tj postojeće zeleno dugme treba premapirati u funkciju širenja prozora ali ne i odlaska u Full screen (default podešavanje).
 
Nazad
Vrh Dno