Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pozdrav svima, u poslednjih par dana mi se javio poprilicno cudan problem na M1 MacBook Air, base model je u pitanju sa 8GB RAM i 256GB SSD.

Naime, tokom koriscenja laptopa pocne da mi laguje trackpad, tj. pointer na ekranu. Sve na ekranu ide normalnom brzinom ali sam pointer kao da radi na tipa 10FPS.

Pokusao sam restart, da palim i gasim bluetooth, isti problem mi se javlja bez obzira na to da li sam na bateriji ili na punjacu, da li su mi otvoreni i Photoshop i Illustrator i Pixelmator u isto vreme ili samo npr Safari. Bukvalno nema pravila.
 
Pozdrav svima, u poslednjih par dana mi se javio poprilicno cudan problem na M1 MacBook Air, base model je u pitanju sa 8GB RAM i 256GB SSD.

Naime, tokom koriscenja laptopa pocne da mi laguje trackpad, tj. pointer na ekranu. Sve na ekranu ide normalnom brzinom ali sam pointer kao da radi na tipa 10FPS.

Pokusao sam restart, da palim i gasim bluetooth, isti problem mi se javlja bez obzira na to da li sam na bateriji ili na punjacu, da li su mi otvoreni i Photoshop i Illustrator i Pixelmator u isto vreme ili samo npr Safari. Bukvalno nema pravila.
Kakav ti je CPU i memory usage kad se to desava?
 
Isti kao i kad se ne desava :D
Npr sad koristim samo Chrome i imam 7.15gb iskoriscenog rama i 15% CPU. A i kada se to desava bude otprilike ista situacija.
 
Malo o adapterima :D


Iako mi je prodavac u iStyle-u preporucio Satechi, odlucio sam se za Apple hub jer je najkompaktniji i najlaksi a meni u sustini treba HDMI i ponekad USB-A. Pokajao sam se cim sam ga izvadio iz kutije jer taj hub deluje najjadnije od svih Apple proizvoda koje sam ja ikada video i dotakao. Bukvalno kao da su i oni rebrendirali neko Aliexpress smece. Sad posle ovog teksta sam srecan sto sam kupio taj bedni hub umesto ocigledno jos bednijeg Satechija, ovaj se bar ne greje. Izgleda su Caldigit jedini pismeni hubovi onima kojima Apple nije dovoljan (a to je vecina korisnika).

Ovaj tekst je najslikovitiji primer koliko je dobra odluka Apple menadzmenta sto su se sabrali i izabrali funkcionalnost ispred dizajna na uredjajima kojima dodeljuju sufiks PRO
 
Caldigit usb-c pro dock koji imam je odlično urađen, baš je naduvan, težak, space gray aluminijum, svi konektori rade besprekorno.
 
Dockovi su generalno dosta kvalitetnije odradjeni, hubovi su katastrofa.
 
Pozdrav svima, u poslednjih par dana mi se javio poprilicno cudan problem na M1 MacBook Air, base model je u pitanju sa 8GB RAM i 256GB SSD.

Naime, tokom koriscenja laptopa pocne da mi laguje trackpad, tj. pointer na ekranu. Sve na ekranu ide normalnom brzinom ali sam pointer kao da radi na tipa 10FPS.

Pokusao sam restart, da palim i gasim bluetooth, isti problem mi se javlja bez obzira na to da li sam na bateriji ili na punjacu, da li su mi otvoreni i Photoshop i Illustrator i Pixelmator u isto vreme ili samo npr Safari. Bukvalno nema pravila.
Nakon apdejta? Verovatno softverski problem...
 
Pozdrav svima, u poslednjih par dana mi se javio poprilicno cudan problem na M1 MacBook Air, base model je u pitanju sa 8GB RAM i 256GB SSD.

Naime, tokom koriscenja laptopa pocne da mi laguje trackpad, tj. pointer na ekranu. Sve na ekranu ide normalnom brzinom ali sam pointer kao da radi na tipa 10FPS.

Pokusao sam restart, da palim i gasim bluetooth, isti problem mi se javlja bez obzira na to da li sam na bateriji ili na punjacu, da li su mi otvoreni i Photoshop i Illustrator i Pixelmator u isto vreme ili samo npr Safari. Bukvalno nema pravila.
Meni se ponekad desi da ceo GUI padne na 20tak FPS (mozda 3 puta mi se desilo u prosloj godini). Shutdown resi problem, nemoj restart.
 
a ako koristis mis umesto touchpada?
Isto, nekad nakacim MX Master 3 na laptop i isti problem se javlja. Evo sad sam npr otvorio laptop, ukljuceni su mi Word, Skype, WhatsApp i to je to. I opet se javlja problem. Probacu update na 12.3.1 danas da uradim pa cu videti da li ce to resiti.
 
Meni su sa 12.3 update-om potpuno srušili 10gb vezu preko 10Gbe Thunderbolt 2 LAN adaptera, radio je katastrofa, plus mi se pokarabasila komplet mreža, a kad sam uspeo da je vratim da radi, radila je jedva kao 1Gbe.
Sa 12.3.1 su ispravili, tako da je tvoj problem sa lag-om možda stvarno samo softverski.
 
Isti lag sam imao i ja do pre tipa nedelju dana. Restartovao sam bluetooth modul jedno pet/šest puta, sad izgleda radi lepo mada će, verujem, opet poblesaviti. Softverski je bug.
 
Zdravo, da li neko zna koji adapter mogu da koristim (a da moze da se kupi kod nas) da bih povezao Macbook 16" 2021 sa monitorom koji ima display port? Pozeljno je da je neki 3rd party ako moze posto mi je Apple oprema generalno dranje koliko su skupi.
 
Zdravo, da li neko zna koji adapter mogu da koristim (a da moze da se kupi kod nas) da bih povezao Macbook 16" 2021 sa monitorom koji ima display port? Pozeljno je da je neki 3rd party ako moze posto mi je Apple oprema generalno dranje koliko su skupi.
Ja koristim DP na HDMI kabel savršeno sa adapterom.
 
Izgleda da je resen problem, kako sam updateovao na 12.3.1 ovo se vise ne desava. Hvala svima na pomoci!
 
Zdravo, da li neko zna koji adapter mogu da koristim (a da moze da se kupi kod nas) da bih povezao Macbook 16" 2021 sa monitorom koji ima display port? Pozeljno je da je neki 3rd party ako moze posto mi je Apple oprema generalno dranje koliko su skupi.
Imaš na KupujemProdajem USB C na Displayport kablove, gledaj samo da kupiš odgovarajući u zavisnosti od rezolucije/fps-a monitora.
 

Ima li gde u Srbiji po razumnoj ceni uzeti ova cetiri dugmeta? Moze i AliExpress ili eBay, mada ja ni na jednom ni na drugom sajtu nisam nasao nista za razumnom cenom za dostavu. Nakon pola godine koliko je ovaj laptop kod mene dugmici gde je tecnost bila prolivena su poceli da se lepe do te mere da vise nije moglo da se koristi. Nakon ciscenja je mnogo bolje, ali sam u tom procesu na ova cetiri dugmeta slomio one plastikice koje drze dugme.. :(
 
Ne prodaje kod nas niko posebno dugmiće za tastature. Najrealnija opcija su ti neispravne tastature sa kp-a. Ako naleti, naletelo je. Ako ne, Ali ti ne gine.
 
ja sam od ovih poručio jedno dugme, isto tako mi se slomilo ( doduše na starom Air-u iz 2013. godine ). Stiglo je brzo, sve je OK, dobijaš nosač dugmeta, silikon i poklopac. Biraš koji je model uređaja, godište itd, i možeš da poručiš pojedinačno dugmiće.

Meni je stiglo za nekih 10-ak dana.
 
Juce sam radio import neke baze podataka, na macbooku (m1 pro) je trajalo 16 minuta, na windows masini 2 minuta. Import baze je prakticno samo upis fajlova na disk. Nesto je tu meni jako cudno.
A drugar mi jutros salje sta mu se desava sa m1, koji je izasao iz garancije pre mesec dana.
 

Prilozi

  • IMG_5840.mp4
    3.5 MB
Kod mene na macbook m1 pro otkazao usb c port koji je blizi ekranu, nisam sasvim siguran sta mu se desilo, moracu da vidim koje su mi opcije za neki sw reset, ako ne onda bi isao u istyle.
 
Juce sam radio import neke baze podataka, na macbooku (m1 pro) je trajalo 16 minuta, na windows masini 2 minuta. Import baze je prakticno samo upis fajlova na disk. Nesto je tu meni jako cudno.
A drugar mi jutros salje sta mu se desava sa m1, koji je izasao iz garancije pre mesec dana.
Direktno na MacOS ili u VM? Koji tip baze i preko kog programa?

Drugaru rade fanovi u trenutku kad se to cuje ili ne?
 
Juce sam radio import neke baze podataka, na macbooku (m1 pro) je trajalo 16 minuta, na windows masini 2 minuta. Import baze je prakticno samo upis fajlova na disk. Nesto je tu meni jako cudno.
A drugar mi jutros salje sta mu se desava sa m1, koji je izasao iz garancije pre mesec dana.
Koji to M1 laptop ima touchbar? Ja ne znam za takav.

Što se tvog importa baze tiče, da li je server instaliran na hostu ili u okviru Dockera?
 
Direktno na MacOS ili u VM? Koji tip baze i preko kog programa?

Drugaru rade fanovi u trenutku kad se to cuje ili ne?
Nosio je u iStyle kazu da je ventilator.

Koji to M1 laptop ima touchbar? Ja ne znam za takav.

Što se tvog importa baze tiče, da li je server instaliran na hostu ili u okviru Dockera?
Ima macbook pro 13", prvi m1 sto je izasao.

U pitanju je RavenDB baza, koja trci u dockeru. Korisitio sam image za arm64. Na windowsu je takodje u okviru dockera.
 
Docker for Mac ima lose performanse kada radi sa diskom (docker radi u vm na MacOS pa je problem u deljenju fajlova izmedju hosta i vm). Poslednja verzija ima eksperimentalni flag za koriscenje VirtioFS koji navodno poboljsava performanse.

Edit:

 
E to nisam znao, probacu da instaliram kao host da vidim oce biti bolje. Doduse nemaju jos arm verziju imaju samo intel, al kontam da ce biti bolje. I da juce za vreme importa mi je prvi put mac bio vreo tu gore kod monitora.
 
Nazad
Vrh Dno