Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ovo su poslednji modeli koji će koristiti Intel-a.
Spomenuse sad na kraju eventa 8.marta da je jedini preostali proizvod koji nije doziveo tranziciju na silikon upravo Mac Pro. Moguce da ce stici i verzija sa intelom, ali M1/M2 neka quad ultra je zagarantovana :)
 
Čak i da jeste hardverski kao RTX 3090, sve se igre vrte preko Rosete tako da će performanse uvek biti lošije. Koliko modernih igara je uopšte pisano za M1, možda na prste jedne ruke da se nabroji.
Mada je to najpoštenije poređenje, softver pisan na M1 i softer pisan na X64 na da se uporede perfomanse.

Takođe ne vidim ni na će profesionalni Apple korisnici dugo napuštati Intel, trenutno je bolji u perfomansama.
Pitanje je samo koliko će Apple moći da trpi Intel u svom ekositemu, trenutno izgleda kao nužno zlo.

Razmišlja li neko da pazari Mac Studio (ima i neki display uz njega)?
Izgleda kao bucmasti Mac Mini, samo što je nekoliko puta moćniji od istog.

Sa druge strane nije ni Mac Pro koji tek u junu treba da izađe (na Intelu razume se :) )
Ne mislim mnogo na igre, vise mozda na softver...tipa blender i dalje ne radi rendering preko graficke brzo kao nvidia...tu treba jos dosta peglanja...premiere mora da se pegla, kao i ceo adobe suite...programi za developere itd...kada svi budu uradili optimizaciju, bice ovo odlicna masina narednih 5 godina sigurno...kao i vecina M1 serije... :)
 
Spomenuse sad na kraju eventa 8.marta da je jedini preostali proizvod koji nije doziveo tranziciju na silikon upravo Mac Pro. Moguce da ce stici i verzija sa intelom, ali M1/M2 neka quad ultra je zagarantovana :)
Pre će biti da je obrnuto, Intel je siguran a M1 možda izađe na Mac Pro.
M1 još uvek ne može da parira Alder Lake po performansama ( energetska potrošnja nije kriterijum za Pro korisnike, a pitanje je da li će uopšte koristiti Alder Lake).
Takođe ne postoji mogućnost virtualizacije x86 Win-a, niti mogućnost nadograđivanja mašine sa M1 koji je efektivno CPU+GPU u jednom, tj iGPU.
 
Poslednja izmena:
@vatrogasac53 Ne verujem da ce izbacivati nove intel modele, svi ce biti Apple Silicon. Ni u linku koji si poslao se nigde ne spominje da ce izbacivati nove intel modele. Eventualno jos koju godinu zadrze postojece Intel Mac Pro, kao sto su zadrzali Intel Mac Mini. Zivi bili pa videli.
 
@vatrogasac53 Ne verujem da ce izbacivati nove intel modele, svi ce biti Apple Silicon. Ni u linku koji si poslao se nigde ne spominje da ce izbacivati nove intel modele. Eventualno jos koju godinu zadrze postojece Intel Mac Pro, kao sto su zadrzali Intel Mac Mini. Zivi bili pa videli.
Na MacRumors ima dosta glasina i vesti o novom Intel Mac Pro. Ovo je bila najnovija pa sam nju i stavio, i da ništa nije potvrđeno do juna.

Ovo je starija i konkretnija vest:
 
Na MacRumors ima dosta glasina i vesti o novom Intel Mac Pro. Ovo je bila najnovija pa sam nju i stavio, i da ništa nije potvrđeno do juna.

Ovo je starija i konkretnija vest:

Nema potrebe da razmenjujemo rumore, sve je receno na samom apple eventu pre 15 dana na 55:40 :)

 
Nema potrebe da razmenjujemo rumore, sve je receno na samom apple eventu pre 15 dana na 55:40 :)


Rekao je da nisu završili tranziciju i da je ostao još Mac Pro. Nigde nisu rekli koristićemo ovaj ili onaj procesor, zar ne?
Na kraju krajeva do sada bi procurela informacija da je M1 planiran na Mac Pro, do juna ima manje od tri meseca.
 
Rekao je da nisu završili tranziciju i da je ostao još Mac Pro. Nigde nisu rekli koristićemo ovaj ili onaj procesor, zar ne?
Na kraju krajeva do sada bi procurela informacija da je M1 planiran na Mac Pro, do juna ima manje od tri meseca.
Au bre drug al ga komplikujes :) Ako je iskoriscena rec tranzicija, onda je jasan prelazak na silikon procesore, ne moze biti tranzicija na procesor koji vec godinama postoji.
 
Inace sto se tice Parallelsa, sad gledam dosta ljudi se zali na problem koji i ja imam, a to je da je procesor uvek maltene na max. Neko je dao potencijalno resenje, da se iskljuci indeksiranje VM foldera iz spotlighta, pa cu probati to da vidim da li ce mi resiti problem.
 
Ne znam gde da pitam pa cu ovde. Treba kolegici na poslu da podignem VM na macbook pro. Iako koristim Iphone, sa macovima se nisam susretao. Vidim da spominjete parallels ali ro ovde nije opcija. Skinuo sam Virtual box i iso image Win10. To ce da funkcionise? Procedura kao za Windows ili ce me sacekati neki sex sa mrezom ili slicnim?
 
Ako je novi macbook m1, VirtualBox nece raditi, ako je intel, onda ne bi trebalo biti problema.
 
Nije M1
 
Probao sam da iskljucim indexiranje iz spotlight-a, ali ne pomaze.

1648204391523.png
 
Da, ja koristim M1 Air i Dell U2720q
 
A15 ima podrsku za nested virtualizaciju tako da bi i M2 trebalo da podrzi. To mi je najveci nedostatak kod M1.
 
Je l' ispravno detektuje RGB kao Input Color Format? Nalazio sam više postova gde se žale da se monitor konstantno vraća na YPbPr. Pretpostavljam da koristiš USB-C -> USB-C konekciju.
Sad sam proverio i RGB je Input Color Format na monitoru. Koristim USB-C koji je dosao uz monitor.
PS. Ne moze da se iskljuci punjenje preko monitora. To mi bas smeta
 
Kad kupite taj bundle, je l' morate odmah da aktivirate Parallels ili dobijete aktivacioni kod koji možete da iskoristite i kasnije? Trenutna licenca za Parallels Pro mi ističe tek u junu, isto sam je nabo na nekoj promociji pa bih pazario ovo da opet uštedim ako aktivacija može da se iskoristi za par meseci
Upravo sam razgovarao sa njihovom podrškom, može da se aktivira kad god poželite, licenca traje 1 godinu i ne obnavlja se automatski, jer je kupljena kao bundle, tj. može se produžiti posle godinu dana, ali po punoj ceni.
 
Apgrejdovah se malo pre sa M1 13" mbp base modela 8/256 na M1 Pro 14" mbp 32/512.
Parallels mi je prodisao sa 32gb rama, podigao tri virtuelne masine za tri klijenta sa kojima radim, nestvarno iskustvo koriscenja, kao da koristim 4 razlicita kompjutera na koje prelazim jednim svajpom sa jednog na drugi. Procesorski ne osecam neku posebnu razliku, ne bavim se video obradom, exportima niti sintetickim testovima gde M1 pro i max dolaze do izrazaja.
M1 mi je bio najbolja kupovina ikad zbog odnosa cene/performansi ali ovo je zaista za korak iznad sve :)
 

Prilozi

  • 709AFEA2-2FDF-4569-BED7-66B60FD14C46.jpeg
    709AFEA2-2FDF-4569-BED7-66B60FD14C46.jpeg
    281.7 KB · Pregleda: 115
Btw, kako si zadovoljan sa AirPods Max? Nikako da prelomim da ih uzmem.
 
Nazad
Vrh Dno