Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Air M1 je trenutno ubedljivo bestbuy prenosni računar, kako god da se stvari postave.
Sa cenom od 920 EUR za ganc nov, taj i5 od 700 EUR nema šta da traži, da ne kažem da trebaš da budeš mnogo glup, pa da ne dodaš još 200 i uzmeš po svim parametrima daleko superiorniju mašinu.

Apsolutno se slažem. Jednostavno rečeno, ljudi koji su kupili te mašine malo pre pojavljivanja M1 nisu imali sreće i to je to.
 
Air M1 8/256 je 140k dinara u istyle.rs (16GB model je 182k), za iste novce (~140k) imaš ,,običan" laptop (Omen, Legion, Strix,...) sa R7 5800H, 16GB (negde i 20), 1TB SSD i 3050Ti 4GB. 8GB neproširivog RAM-a je malo, manite se priče da je 8GB na MacOS-u isto kao 16 na Winu, nije.
 
Air M1 8/256 je 140k dinara u istyle.rs (16GB model je 182k), za iste novce (~140k) imaš ,,običan" laptop (Omen, Legion, Strix,...) sa R7 5800H, 16GB (negde i 20), 1TB SSD i 3050Ti 4GB. 8GB neproširivog RAM-a je malo, manite se priče da je 8GB na MacOS-u isto kao 16 na Winu, nije.
Najpoštenije bi bilo kada bi neko učitao iste programe, iste tabove na pretarživaču, i pokrenuo iste procese (recimo obrada videa) i na PC sa 16GB i na Mac M1 od 8GB.
Jedino bi se kroz takvu mešanu upotrebu dobila slika-koliko je memorijsko zauzeće i koliko je sve glatko.
 
M1 ne vredi 140 000. Realno se moze naci za 950€. A nekako ni ne spadaju u istu kategoriju omen je gaming laptop dok je macbook sve samo ne za gaming. Sve kontam da moze da se koristi i za to ali prosto nije dizajniran za takvu namenu nit ima OS za to. Jedina prednost tih entry level gaming laptopova je gaming za sve ostalo bi ih zaobisao osim ako bas ne moram da koristim neke windows only aplikacije naravno
 
Air M1 8/256 je 140k dinara u istyle.rs (16GB model je 182k), za iste novce (~140k) imaš ,,običan" laptop (Omen, Legion, Strix,...) sa R7 5800H, 16GB (negde i 20), 1TB SSD i 3050Ti 4GB. 8GB neproširivog RAM-a je malo, manite se priče da je 8GB na MacOS-u isto kao 16 na Winu, nije.
sad je 129k dinara sa americkom tastaturom na akciji + 31100 8 gb rama. Ne treba da se dodaje za disk samo ili prikacis ko ja netatalk AFP server ili zakacis
eksterni. Svakako da zvuci mocno x86 laptop u poredjenju, ali bez 1:1 poredjenja ne moze se nista zakljuciti.
A nekako ni ne spadaju u istu kategoriju omen je gaming laptop dok je macbook sve samo ne za gaming.
Da igras BG3 bez venta na M1, dok se x86 desktopi pregrevaju i gase....
 
Ne želim da polarizujem postom nisam mislio da je nemoguce igrati se na macbooku, linuxu nego da je za prosecnog lika laganija opcija neki win gaming laptop. A nisu sigurno iz apple promovisali m1 macbooks gamerima. Super sto igra rade , radice i bolje kako apple silikon napreduje ali generalno su mackboovi od samog apple predstavljani kao best casual (air) i poslovni (pro) laptopovi zato sam napisao to gore.

@bmaxa inace sam stao na stranu m1 jer nije fer gurati ih u segment kome ne pripadaju i porediti ih sa necim sto ni ne žele (mb m1s) da budu. Kome trebaju jake strane mb m1 - tastatura, zvucnik, touchpad, ekran, autonimija, low tdp itd itd svakako nece uzeti gaming laptop kome je sve pobrojano uglavnom inferiornije jer su zamisljeni da ih koristis nakacene na struju, sa misem tastaurom, headsetom bla bla
 
Poslednja izmena:
Ne želim da polarizujem postom nisam mislio da je nemoguce igrati se na macbooku, linuxu nego da je za prosecnog lika laganija opcija neki win gaming laptop. A nisu sigurno iz apple promovisali m1 macbooks gamerima. Super sto igra rade , radice i bolje kako apple silikon napreduje ali generalno su mackboovi od samog apple predstavljani kao best casual (air) i poslovni (pro) laptopovi zato sam napisao to gore.
Ma pusti ti to, ajde igraj jednu od najzahtevnijih igara na x86 laptopu, a da se ne pregreje. Ja igram dosta igara i vidim samo da za one od 6+GB fali
tih 8GB rama, zato sto moras da gasis programe, da bi igrao sa pristojnim frame rate-om.
 
Iskreno ne igram odavno nista 😅 a to sto sam igrao su dota2,csgo,diablo3,sc,wc3 matori, wow i tako to. Meni sluzi za casualicu i konzumaciju muzike i multimedije. I za to je meni odlican (mba m1). Mislim da nije bio (ne znam sad) laptop sa ovakvim kvalitetima kad sam ja gledao pocevsi od izrade pa nadalje (pomenuh gore u editu).
 
Iskreno ne igram odavno nista 😅 a to sto sam igrao su dota2,csgo,diablo3,sc,wc3 matori, wow i tako to. Meni sluzi za casualicu i konzumaciju muzike i multimedije. I za to je meni odlican (mba m1). Mislim da nije bio (ne znam sad) laptop sa ovakvim kvalitetima kad sam ja gledao pocevsi od izrade pa nadalje (pomenuh gore u editu).
Ma pusti preizivljava zar cigarete, kafu sa mlekom i to :p
 
sad je 129k dinara sa americkom tastaturom na akciji + 31100 8 gb rama. Ne treba da se dodaje za disk samo ili prikacis ko ja netatalk AFP server ili zakacis
eksterni. Svakako da zvuci mocno x86 laptop u poredjenju, ali bez 1:1
A koliko se okvirno takva konfiguracija kreće na oglasima? Jel nešto povoljnije, budući da je base Air 930-950€?
 
Da li ćeš na ,,gejmerskom" laptopu da igraš igre ili ne je apsolutno nebitno, to je cena te konfiguracije, ti možeš na njemu da radiš sve. Imaju dobre ekrane, dobru izradu i hlađenje, dobre zvučnike, veliki i precizan touchpad, a ni autonomija im nije problem, svi imaju integrisane grafike, zasebna se pali po potrebi. Ja koristim Strix za dev, to što mogu i igru da odigram je bonus. Preko imaš i sve njih jeftinije, ovo su cene iz regularnih prodavnica.
 
I ja godinama zelim da predjem na mac sa windows laptopa.
Da li je neko probao citac kartica da poveze na mac os i da ocita licnu/saobracajnu/zdravstvenu?
Takodje da preko licne karte se uloguje na eupravu i poresku sajt.
Posto drzavni programi podrzavaju win, a ne macos koliko znam.
Da li je neko uspeo preko win emulatora da ih pokrene?
 
I ja godinama zelim da predjem na mac sa windows laptopa.
Da li je neko probao citac kartica da poveze na mac os i da ocita licnu/saobracajnu/zdravstvenu?
Takodje da preko licne karte se uloguje na eupravu i poresku sajt.
Posto drzavni programi podrzavaju win, a ne macos koliko znam.
Da li je neko uspeo preko win emulatora da ih pokrene?
Koristim čelik i sve ove ostale državne smećarske programe na win11 arm koji se vrti kroz parallels na M1 macu. Bilo je malo vratolomija da se sve namesti, ali poenta je - radi sve.
 
sad je 129k dinara sa americkom tastaturom na akciji + 31100 8 gb rama.

U iStyle je 129K verzija sa 8GB rama, a verzija sa 16GB je 182K. Doplata za 8GB mu dodje 53K.

16GB model nije bio na akciji uopšte koliko pratim :)
 
31100 је доплата за 16гб.
 

Prilozi

  • Screenshot_2022-01-23-12-20-27-321_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-01-23-12-20-27-321_com.android.chrome.jpg
    89 KB · Pregleda: 51
31100 је доплата за 16гб.

31 100 je doplata na redovnu cenu od 151 500 za model od 8GB rama.

Posto je sada na akciji model od 8GB njemu je cena 129K ali kada izaberes + 8GB ram-a gubi se akcijska cena i obracunava se puna cena od 182 600.

1.png
2.png
 
То је онда веома клошарски ако се губи попуст.
 
Stvarno su bezveze cene u Apple Store-u u Evropi, u proseku 20 do 30% vece od USA i Azije. AIR bi trebao biti 880E osnovni model 8/256.
 
Puni oglasi za 920, doduše, sa godinu dana garancije.
 
То је онда веома клошарски ако се губи попуст.
Da kupuješ češće od Apple znao bi zašto je tako.
Sve što nije serijski tj mora da se nadograđuje, budži i lemi na ploču se dodatno čeka i dodatno plaća.
Sve što je fabrički, tj bazni model bez dodataka se se dobija brzo i po akcijskoj ceni.
Oduvek je tako kod njih.
 
Dodaj i porez koji nije uračunat u cenu u USA i dobićeš približno isto.

A taj porez se uvek zaboravi.
To je konacna cena na Apple Store-u za USA, a u Aziji isto. Uracunat je njihov porez. Za drzavu u kojoj kupujes.
 
Hajde probaj da kupiš i stavi recimo neku adresu u Kaliforniji i pošalji mi screenshot kako je 999$.
 
Predjoh sa air 2019 i5 na air m1.
Prodao stari za 600e, uzeo polovan m1 8gb sa 15m garancije za 700e.
M1 hladniji, bukvalno se ne greje, baterija traje bar 30% duze, bolja tastatura, nema stucanja.
Bukvalno savrsenstvo za svakodnevnu upotrebu.
 
Hajde probaj da kupiš i stavi recimo neku adresu u Kaliforniji i pošalji mi screenshot kako je 999$.
Pa kupio sam u Aziji, na Tajlandu. Ta je cena koja je na Apple Store-u. 880E je AIr, ja sam uzeo MBP 13" 16/512.
Evo cene za Air 8/256 - 880E je sve ukupno sa porezom. EDIT: U pravu si za USA, da ima porez jos zavisno od drzave, oko 60$ jos na 999$. U aziji je vec uracunat u ceni i jeftinije nego u Americi onda zavisno od drzave, nisam to znao :).


Screenshot 2022-01-24 at 09.19.27.png
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-01-24 at 09.20.16.png
    Screenshot 2022-01-24 at 09.20.16.png
    48.4 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
Predjoh sa air 2019 i5 na air m1.
Prodao stari za 600e, uzeo polovan m1 8gb sa 15m garancije za 700e.
M1 hladniji, bukvalno se ne greje, baterija traje bar 30% duze, bolja tastatura, nema stucanja.
Bukvalno savrsenstvo za svakodnevnu upotrebu.
Pa gde nađe polovan za 700e, ja svaki dan gledam oglase, šta svaki dan, svaki sat maltene :), i nikako da iskoči neki. Ima par polovnih, traže 950 ili 1000 evra a nov 900...
 
Da znaš, koliko sam dosad vremena proveo po oglasima mogao sam kupiti nov i uživati. Nego sve razmišljam da se možda neću privići, da mi 8gb ram neće biti dovoljno, da će mi faliti neke Windows aplikacije... Pa da ne gubim mnogo ako odlučim da prodam.
 
Nazad
Vrh Dno