Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pa sta znam....apple je skoro godinu dana pre izlaska M1 poslao softverskim kompanijama Mac mini sa slabijom verzijom tog procesora, kako bi ovi mogli da prebace svoje aplikacije da rade na armu...tada su sami videli da je i ta oslabljena verzija jaka kao I7 procesor, a da se ne greje i da je necujna...mogli su i sami da vide da je revolucija i znali su da ce se M1 mac-ovi prodavati kao ludi...proslo je skoro 2 godine od tada i opet ima brdo softvera koji ne radi najbolje...ok, nije to lak zadatak...ali opet, nije ni 2 godine kratak period. :)
Takodje su mnoge kompanije uradile tu tranziciju i veliki deo softvera radi odlicno... :)
Tako da, sve je do tih kompanija...valjda kad se pojavi nesto novo i bolje, zelis da budes prvi koji ce podrzati to, ali softverske kompanije i dalje vuku korene stare 15 godina, tako da je to tesko promeniti.
 
Vuku zato sto se po tim velikim kompanijama mahom koristi neki legacy kod na koji se samo posle nadodaje i nadodaje.

Svaki prelazak na nesto novo i dodatna optimizacija su vise skupi nego sto im donose koristi.

Nazalost.

Inace, ja radim u firmi koja se bavi kazino industrijom. Bukvalno snabdeva celu evropu, USA i sva velika trzista. Eno danas smo bas komentarisali kako koristimo neke procedure napisane pre skoro 20 godina. I kad bi neko uzeo da ih napravi od nule, ko zna sta bi se desilo sa celim sistemom.
 
Pa to nije do Apple-a, tj. software vendori kaskaju za Apple-om.
Ovo isto tvrde i proizvodjaci x64 cipova... i glavom daju gestove da se pogleda u pravcu MS-a...

Apple je uradio sta je mogao za preostalo su morali i drugi malo da doprinesu sto su neki i uradili a neke totalno bole dole...
 
Poslednja izmena:
Upravo uporedih cene Apple MacBook Pro 16" MAX u Srbiji, Nemackoj i SAD...

Ne mogu da razumem gde je interes drzave da vecinu ljudi gura da nabave uredjaj nekim alternativnim kanalima i na taj nacin ne plate porez i carinu drzavi...
 
A gde je tu po tebi Linux?

Izvini, nisam otvarao forum par nedelja...

Upoređivao sam hardware; ne vidim kako je Linux bitan za uvođenje npr. MMX instrukcija (mogu samo da konstatujem da je sa software-ske strane npr. Linux pre Microsoft Windows-a dobio kompozitni desktop...).

Moja poenta je da se Apple, sa M1 procesorom, vraća skoro zaboravljenim principima koji jesu bili uobičajeni na početku ere personalnih računara. Apple definitivno "unosi boje u siva PC kućišta" ali ovog sa nečim mnogo ozbiljnijim od "šarenih kućišta iMac-a iz 1999.": sa integracijom hardwarea i software kakva nije viđena još od...? hm, mislim da ne mogu da navedem nijednu firmu koja je bila u poziciji kao Apple danas.

Jedini problem koji vidim je što ne postoji alternativa - Microsoft je u poslednje 4 decenije uspešno upropastio svaku alternativu.
Dal je neko iskopao neki benchmark koji se ne svodi na to "It performs better than intel based MacPro in DaVinci Resolve!"?

Bare Feast tradicionalno ima dosta testova Apple računara. Možda vredi tamo pogledati?

 

Evo, može da se proširi RAM i SSD na M1:

https://www.macrumors.com/2021/04/06/m1-mac-ram-and-ssd-upgrades-possible/

:D

Ne znam kakvu konekciju/specifikaciju ima SSD u M1 Mac-ovima ali ovo je dobar primer za pojašnjenje tabele koju sam ostavio na jednoj od prethodnih strana gde sam upoređivao Mac sa "krš PCjem". U slučaju SSDa, Apple od 2012. godine koristi "svoj" konektor za SSD iz prostog razloga što NGFF iliti M.2 tada još nije bio završen (definisan) kao standard. (Isto je i Atari uradio sa ST-om: SCSI nije bio završen standard pa je ST dobio ASCI umesto SCSI 1985.)

Kada bi čekao i pravio ono što pravi ostatak PC industrije Mac nikada ne bi bio Mac nego PC.

Isto je i sa memorijom i SSDom u M1: da je Apple koristio postojeće standarde, M1 ne bi bio ono što jeste.
U Apple-u jednostavno uvek gledaju da naprave iskorak a to često za posledicu ima da se "status quo" poremeti i da stvari na koje smo navikli više ne važe.



Da li Windows preko Parallelsa koristi performanse grafike?
Najviše pitam zbog igrica na Windows ?
Pogledaj

Vidim da ljudi uglavnom koriste CrossOver za igrice....
 
Poslednja izmena:
-Pri kreiranju Apple ID-ja mi je trazio da unesem karticu, ne vidim zasto je neophodno da unesem karticu ako ne zelim nista da platim u tom trenutku

Bar ti nisu uzeli otisak prsta i 3D scan lica... a jesu i to? Onda kartica koju možeš da zameniš i ne zvuči tako strašno. ;)

I ja sam bio Apple hater dugi niz godina. Bio sam svestan da su to bili klasični laptopovi kao i drugi (sa identičnim komponentama), samo sa višom cenom i lepšim oklopom, jer je brend - brend.

...izostavio si samo najbitniju stvar: Mac OS ;)
 
...izostavio si samo najbitniju stvar: Mac OS ;)
Za ljude kao što sam ja koji provode 97% vremena u aplikacijama koje su identične za Mac OS i Windows, ovo nije presuđujući faktor. Jedini trenutak kada vidim u kom sam operativnom sistemu je kada odem nešto da otvorim ili nađem na hard disku.
 
time koliko se javlja memory leak za After Effects i u Apple native varijanti kao i preko Rozete

Na stranu memory leak ali Adobe-ovi programi koriste neki Adobe interni layer kako bi Adobe imao što više istog koda za svoje aplikacije u Mac OS i Windows varijantama.

Hoću da kažem da Adobe programi nikada neće biti Mac OS nativni poput npr. Affinity, Pixelmatora, FinalCuta (koji btw ima posebno interesantnu istoriju!)... npr. Luminar AI radi neuporedivo brže na M1 nego na x86... ovakvih programa će biti sve više i jednostavno ih neće biti na ostalim platformama zbog "hardwerskih" razloga (M1) tako da mislim da im treba dati šansu.
 
Na stranu memory leak ali Adobe-ovi programi koriste neki Adobe interni layer kako bi Adobe imao što više istog koda za svoje aplikacije u Mac OS i Windows varijantama.

Hoću da kažem da Adobe programi nikada neće biti Mac OS nativni poput npr. Affinity, Pixelmatora, FinalCuta (koji btw ima posebno interesantnu istoriju!)... npr. Luminar AI radi neuporedivo brže na M1 nego na x86... ovakvih programa će biti sve više i jednostavno ih neće biti na ostalim platformama zbog "hardwerskih" razloga (M1) tako da mislim da im treba dati šansu.
Ja sam iPad Pro 12.9 pazario iz jednog jedinog razloga - a ovome može da se smeje ko god hoće - u pitanju je aplikacija Procreate, koja je po meni nešto ikada najbolje napravljeno za bilo koju platformu za crtanje. Zahvaljujući tom Procreate-u sam iPad isplatio posle mesec dana. Takođe koristim i Affinity Designer. Slažem se da ima dosta alternativa koje su Mac OS native, ali na žalost, ne postoji bolji sistem i sveukupno rešenje od onoga što je Adobe napravio, na žalost, što im u isto vreme i pruža da se ponašaju kao neodgovorni džukci jer koriste monopol.
 
Ako ukucaš M1 Max review - izaći će ti 200 review-ova poznatih kanala i websajtova gde je testiran Geekbench i DaVinci. I svi pišu hvalospeve na sve strane.

Probaj da ukucas u nešto što nije Google... u DuckDuckGo ili Odysee... :D


Ali se slažem sa tobom da jednostavno ima previše istih review-a...
 
Vuku zato sto se po tim velikim kompanijama mahom koristi neki legacy kod na koji se samo posle nadodaje i nadodaje.

Svaki prelazak na nesto novo i dodatna optimizacija su vise skupi nego sto im donose koristi.

Nazalost.

Inace, ja radim u firmi koja se bavi kazino industrijom. Bukvalno snabdeva celu evropu, USA i sva velika trzista. Eno danas smo bas komentarisali kako koristimo neke procedure napisane pre skoro 20 godina. I kad bi neko uzeo da ih napravi od nule, ko zna sta bi se desilo sa celim sistemom.

Ovako nešto? :D

Source code od Microsoft Windows-a i Office-a...

Windows Code Base.png

Cela prezentacija:

Is it really "Complex"? Or did we just make it "Complicated"?


Ne mogu da razumem gde je interes drzave da vecinu ljudi gura da nabave uredjaj nekim alternativnim kanalima i na taj nacin ne plate porez i carinu drzavi...

Cene koje si video u USA su najverovatnije bez poreza! ;)
 
^ U prevodu, ne može da se zamijeni SSD.
Evo, može da se proširi RAM i SSD na M1:

https://www.macrumors.com/2021/04/06/m1-mac-ram-and-ssd-upgrades-possible/

:D

Ne znam kakvu konekciju/specifikaciju ima SSD u M1 Mac-ovima ali ovo je dobar primer za pojašnjenje tabele koju sam ostavio na jednoj od prethodnih strana gde sam upoređivao Mac sa "krš PCjem". U slučaju SSDa, Apple od 2012. godine koristi "svoj" konektor za SSD iz prostog razloga što NGFF iliti M.2 tada još nije bio završen (definisan) kao standard.

Kada bi čekao i pravio ono što pravi ostatak PC industrije Mac nikada ne bi bio Mac nego PC.

Isto je i sa memorijom i SSDom u M1: da je Apple koristio postojeće standarde, M1 ne bi bio ono što jeste.
U Apple-u jednostavno uvek gledaju da naprave iskorak a to često za posledicu ima da se "status quo" poremeti i da stvari na koje smo navikli više ne važe.

U prevodu, SSD se ne može zamijeniti, a M1 bi bio ono što je sad da su ostavili mogućnost zamjene SSDa. Ili bar stavili prazan M.2 slot za dodatni disk. M1 koristi već postojeće standarde među kojima su, vjerovao ili ne, ARM instruction set i LPDDR4X. :)
HDMI izlaz su vratili, možda jednog dana mi usliše želju i vrate RJ-45 pa da isti razmatram za kupovinu. :)
Ne znam za tebe @kovacm , ali ja sam u svom kratkom životu navikao na to da sa računarima i komponentama koje kupim mogu da radim šta mi je volja jer je to moj računar koji sam platio novcem koji sam lično zaradio, a ne SJC sa kojim ću uvijek dobiti odgovor "to je za tvoje dobro" ako mi nešto nije po volji na istom.
 
Pozdrav!

Želim da instaliram Windows i Ubuntu kao virtuelne mašine kada mi u nekom trenutku budu potrebne za test. Zanima me šta vi koristite od programa i šta je najbolje, VMware Fusion, Parallels Desktop ili nešto treće?
Hvala Vam!
 
Treba mi preporuka za proveren/pouzdan HUB za M1 Air. Treba da ima HDMI, LAN i bar 2 usb 3.0 (ne C).

Po mogućstvu da ima kod nas a da nije preskup (ako može do 50€ recimo).
 
Upravo uporedih cene Apple MacBook Pro 16" MAX u Srbiji, Nemackoj i SAD...

Ne mogu da razumem gde je interes drzave da vecinu ljudi gura da nabave uredjaj nekim alternativnim kanalima i na taj nacin ne plate porez i carinu drzavi...
Dovoljno je pogledati bliže, iStyle Temišvar...
 
Za ljude kao što sam ja koji provode 97% vremena u aplikacijama koje su identične za Mac OS i Windows, ovo nije presuđujući faktor. Jedini trenutak kada vidim u kom sam operativnom sistemu je kada odem nešto da otvorim ili nađem na hard disku.

Zato i razumem zbog čega je 97% oduševljeno sa M1.
Mac OS je bio presudan faktor za M1 - da Apple nije imao svoj OS, nikada ne bi napravili M1.


Treba mi preporuka za proveren/pouzdan HUB za M1 Air. Treba da ima HDMI, LAN i bar 2 usb 3.0 (ne C).

Po mogućstvu da ima kod nas a da nije preskup (ako može do 50€ recimo).

Odes na kupujem prodajem, ukljucis opciju "trazenje u tekstu oglasa" i kopiras npr. naziv HUBa koji sam ostavio u postu #1,328 i dobijes ovaj oglas:

 
Ne znam za tebe @kovacm , ali ja sam u svom kratkom životu navikao na to da sa računarima i komponentama koje kupim mogu da radim šta mi je volja jer je to moj računar koji sam platio novcem koji sam lično zaradio, a ne SJC sa kojim ću uvijek dobiti odgovor "to je za tvoje dobro" ako mi nešto nije po volji na istom.

To bi bilo idealno ali napravili smo svet u kome to nikako nije tačno: "sa računarima i komponentama koje kupim mogu da radim šta mi je volja jer je to moj računar koji sam platio novcem koji sam lično zaradio" - problem je mnogo širi od fizičkih stvari...
 
Dovoljno je pogledati bliže, iStyle Temišvar...
Ladno 750 evra razlike u modelu koji sam gledao... sto je 17% jeftinije u Rumuniji a i tamo je PDV 19% znaci skoro da nema razlike u odnosu na nasih 20%...
Ovi nasi kao da ga kupe tamo pa onda udaraju marzu i poreze sa carinom...

@PeleZr,
Ovo je ono sto sam pretragom nasao:
"Romania’s first VAT recovery service.
TAX FREE SHOPPING gives non-EU residents the opportunity to recoup the VAT paid in Romania on the purchase of goods worth more than 175 euros"
 
Poslednja izmena:
Moze li neko sa iskustvom da objasni, na kojim modelima Macbook moze da radi Windows?
Potrebno je da imam dual boot opciju: Windows i MacOS.
Citam da je na M1 moguc samo Windows ARM.
Hvala.
 
Ljudi jel velika razlika između 14" i 13.3"? Baš se lomim oko MBA ali me najviše odbija dijagonala ekrana. Dosta koristim split screen i tome slično za word/pdf itd. pa ne znam koliko je to sve praktično i čitljivo na MBA sa 13.3" jer imam osećaj da mi je na trenutih 14" baš na "granici". Znam da je subjektivno ali svaka pomoć je dobrodošla.
 
Ljudi jel velika razlika između 14" i 13.3"? Baš se lomim oko MBA ali me najviše odbija dijagonala ekrana. Dosta koristim split screen i tome slično za word/pdf itd. pa ne znam koliko je to sve praktično i čitljivo na MBA sa 13.3" jer imam osećaj da mi je na trenutih 14" baš na "granici". Znam da je subjektivno ali svaka pomoć je dobrodošla.
Ne znam koliko ti tih 0.7" pravi razliku. Sreća pa je 16:10 odnos stranica pa iako je 13.3" staje više sadržaja.
 
Nazad
Vrh Dno