Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

2-3 dana koristim Mac Mini M1 16/512. Posto mi je prvi Apple racunar u zivotu, dosta mi je drugacije od bilo cega sto sam koristio do sada (uglavnom Windows i nesto malo Linux).

Povezao sam USB periferije (misa, kameru i HyperX slusalice) preko Ugreen Type-C -> 4x USB-A hub-a, jedan monitor direktno na HDMI i drugi preko Type-C -> DP adaptera i DP kabla. Tastaturu preko bluetooth-a, Logitech K480. Nakon povezivanja mi ostaje 3 USB-A porta sto mi je i vise nego dovoljno za uredjaje koje povremeno kacim, ali cu verovatno uzeti jos jedan Type-C hub, samo da odlucim koji.

Lose stvari koje sam primetio:
-Na Redragon USB kameri je manji FPS nego na Windows/Linux OS-u
-HyperX Alloy Fps Pro tastatura je zezala, u nekom trenutku prestane da radi neko dugme, uglavnom Space, i moram da otkacim i povezem opet da bi nastavilo da radi. Bila je povezana preko Ugreen hub-a, mozda je to problem, ali svakako mi je to bilo jedino resenje za povezivanje da bih izbegao tonu kablova (dongle visi iza stola i ne vidi se :D)
-Za Android programiranje jedna od poznatijih biblioteka (Room) u stabilnoj verziji ne funkcionise out of the box sa M1 chipom, lako se resi doduse

Cudne stvari:
-Jako sporo je skidao azuriranje za Monterey, na 150/60 internetu ga je skidao vise od pola sata, a update je 12GB. S obzirom da internet nije bio opterecen, da je uredjaj dva metra od rutera i povezan na Wi-Fi 6 5Ghz mrezu, trebalo je to mnogo brze da bude. Mozda su ga tako napravili da radi na Wi-Fi, nemam kabl dovoljno dugacak da ga povezem trenutno.
-Instalacija update-a je takodje trajala dugo, vise od pola sata nakon skidanja
-Pri kreiranju Apple ID-ja mi je trazio da unesem karticu, ne vidim zasto je neophodno da unesem karticu ako ne zelim nista da platim u tom trenutku

Ovo i nisu neke ozbiljne zamerke, tastaturu sam shvatio da moram da menjam cim sam prvi put krenuo da koristim sistem, pre nego sto su krenuli ovi bugovi. Nisam naisao ni na jedan problem sa aplikacijama koje koristim (osim ove jedne Android biblioteke), a to su: Android Studio, Github Desktop, Chrome, Slack, Telegram, Discord, Postman, Spotify.

Pozitivne stvari:
-Ne cuje se dok radi, da nema lampicu ne bih znao da je ukljucen
-Ne greje se apsolutno ni malo
-Brz je u svakom smislu, od pokretanja sistema, otvaranja aplikacija do build-ovanja projekta, menjanja Git grana. Ni u jednom trenutku nisam mogao da osetim da sistem usporava, a otvorio sam 3 Android projekta, Android emulator, vise browser prozora i tabova, dosta aplikacija za komunikaciju, prakticno sve sto bih mogao da imam otvoreno u jednom trenutku. Brze builduje projekte nego PC koji sam koristio za to (R5 3600/2x8GB 3000MHz/Kingston A2000 1TB)
-Sve ovo staje u kutijicu koja zauzima manje prostora od velike tastature
-Android emulator radi bolje nego 99% pravih telefona

Generalno sam zadovoljan, mozda ga zamenim za novi model kada bude izasao, zavisi koja bude cena. Ovo je neko preliminarno iskustvo, pisacu jos kako ide vreme.
 
Poslednja izmena:
-Jako sporo je skidao azuriranje za Monterey, na 150/60 internetu ga je skidao vise od pola sata, a update je 12GB. S obzirom da internet nije bio opterecen, da je uredjaj dva metra od rutera i povezan na Wi-Fi 6 5Ghz mrezu, trebalo je to mnogo brze da bude. Mozda su ga tako napravili da radi na Wi-Fi, nemam kabl dovoljno dugacak da ga povezem trenutno.
Ovo je ovako oduvijek koliko ja znam, nevezano za mašinu i njene performanse, kao ni za performanse tvoje internet konekcije - jednostavno mislim da zavisi od opterećenja njihovih servera i to je sve. Meni je nekad Install XXX OS X.app od nekoliko GB skidao za dva sata, a nekada za dva dana. Dosta ljudi sada prelazi na Monterey, pa sam siguran da je do toga. Pusti za dva mjeseca da ti skine install, pa ćeš da vidiš kako će da piči...
Istina ja sam uvijek bio na Ethernet-u za to, nikada na WiFi to radio nisam, ali mislim da nema razlike u tome.
 
Tesko da je ovo do mog Wi-Fi, preko telefona hvatam 1200Mbps signal bilo gde u sobi, cak i dosta dalje od Mac Mini-ja. Bice da oni smanjuju brzinu zbog opterecenih servera.
 
Moze biti do preopterecenosti servera, ali takodje moze biti i do kombinacije USB hub i wifi. Pokusaj da iskljucis sve USB prikljucke sa minija (hub i sve ostale) i da vidis da li ce tada dobro da radi. Odavno je poznat problem koji USB 3 standard moze da izazove wifi karticama usled interferencija. Mnogo ljudi se zalilo na to jos na Intel Macbook racunarima pre nekoliko godina. Dosta zavisi i od samog usb uredjaja koji se koristi. Ja sam slicne probleme imao i na Windows laptopu sa odredjenim USB uredjajima (net je radio ekstremno sporo i cesto gubio konekciju). Tako da postoji velika sansa da je taj hub koji imas krivac za probleme.

Sto se tice same instalacije apdejta za macos i Xcode na to se navikni. Cesto hoce da zeza, ponekad i da zabode potpuno. Moj savet svima koji apdejtuju Xcode je da to nikada ne rade preko appstore-a, nego da skinu direktno "instalaciju" sa Apple sajta (na appstore connectu gde samo developeri imaju pristup). U pitanju je obican arhivirani fajl koji samo otpakujete i prekopirate u Applications folder. Veoma je bitno da pre kopiranja u Applications folder prvo izbrisete rucno postojeci Xcode iz istog, jer ako to ne uradite velika je sansa da ceo proces zabode. Zabode iz razloga sto bi OS trebalo da vas pita za permisije da bi zavrsio ovu "replace" operaciju (jer mora da obrise postojeci fajl u Applications folderu), a ne uradi to uvek i onda ceo proces zablokira. Po mom misljenju direktan apdejt Xcode-a sa appstora takodje zabada upravo iz ovih problema sa permisijama, gde on skine fajl ali onda zakuca prilikom ove "replace" operacije.
 
Ma sigurno je do Apple servera, ja juce radio update na monterey, 12gb isto skidao minimum pola sata.
Inace meni nije trazilo karticu kada sam pravio Apple ID.
Najvise sto me iznerviralo jeste App Store Sign in Review account loop. Inace jos nisam seo i ispodesavao ga kako treba. Ali i to sto sam cackao vidim da ce mi trebati neko vreme da se priviknem. Prvo tastatura, tj. precice hehe, a i na sam sistem naravno.
 
Napravio Apple ID, USA region. Kupio odmah Apple Care+ godisnje 69$ Raiffeisen Visa karticom (full package od 199$ nisam uspeo). Jesam zeznuo nesto ili to je to? Jedino sam mozda mogao da sacekam 60 dana pa pred kraj isteka tog perioda da aktiviram ili nebitno?
Nisi se zeznuo jer se računa od datuma aktivacije uređaja. Koju si adresu u US koristio, državu i broj telefona? Neki generator adresa ili si uzeo stvarnu adresu, npr. adresu nekog hotela? I ja bih kupio Apple Care+ pa me zato i zanima. Vidim na netu da nekima onemoguće korišćenje tog Apple ID-a ja sa fiktivnim podacima ukoliko provale nešto sumnjivo.
 
A, super. Ja mislio mozda mogu dobijem dodatnih 2 meseca ako sacekam. Mada ovako ima logike.
Oregon, grad Redmond, ulica Evergreen Ave, broj (503) 299-9999.
Full payment Apple Care+ mi nije dozvoljao jer se valjda billing information nije poklapao, nesto tako, ne secam se, ali annual payment je prosao.
 
Ne znam da li je do ažuriranja softvera ili čega, ali ipak su malo prizemnije performanse što se grafike tiče nego što se očekivalo... Jedna stvar koja mi definitivno ne ulazi u glavu je to koliko je osakaćena verzija 3080 u laptopovima kada je M1 Max pobeđuje, a 3080Ti je 4-5 puta brža???

 
Nisam mogao edit, ali evo još jednog testa vezanog za GPU snagu. Sada je sve mnogo jasnije... Ipak je Apple kralj marketinga :)

 
Je l mozes da napises neku TLDR verziju? Nemam vremena da pogledam ceo video, pa nisam siguran da li ovde poredi M1 Max sa desktop ili laptop verzijama grafickih karti? Ako poredi sa desktop verzijama, tu je poprilicno besmisleno bilo ocekivati neke priblizne performanse.
 
Je l mozes da napises neku TLDR verziju? Nemam vremena da pogledam ceo video, pa nisam siguran da li ovde poredi M1 Max sa desktop ili laptop verzijama grafickih karti? Ako poredi sa desktop verzijama, tu je poprilicno besmisleno bilo ocekivati neke priblizne performanse.
Pa ako mogu da skratim baš najskraćenije M1 Max GPU je sporiji od 4-6 puta od 3080Ti desktop verzije, uglavnom oko 5x. U dosta slučajeva je sporiji od 1080Ti koja je izašla ako se ne varam 2017. godine.
 
To je bilo za ocekivati. Ta desktop 3080 trosi skoro 4 puta vise nego ceo SoC kod Apple-a. Ne moze se protiv fizike krastavac :)
Sama cinjenica da u laptopu imas GPU koji je uporediv za 1080Ti desktop verzijom je velika stvar. Ipak laptop ima ogranicenja po pitanju hladjenja, pa samim tim i potrosnje.
 
To je bilo za ocekivati. Ta desktop 3080 trosi skoro 4 puta vise nego ceo SoC kod Apple-a. Ne moze se protiv fizike krastavac :)
Sama cinjenica da u laptopu imas GPU koji je uporediv za 1080Ti desktop verzijom je velika stvar. Ipak laptop ima ogranicenja po pitanju hladjenja, pa samim tim i potrosnje.
Ma znam sve, samo je hajp i sve živo doveo do toga da ljudi možda malo previše očekuju - što je bila situacija kod mene. A i Apple zna da napravi ono njihovo 5X, 8X, 10 miliona, itd, itd... Ovo jeste najbolji laptop na planeti prvenstveno orjentisan ka ljudima koji se bave video produkcijom - tako su trebali da kažu.
 
Mislim da dosta zavisi od aplikacije i optimizacije...po nekim testovima grafika na max-u je bolja od mobilne rtx3080, u nekim je losija...u sustini, cini mi se da je negde izmedju rtx3060 i 3070...sto je svakako odlicno, s obzirom da trosi max 60w. :)
 
Mislim da dosta zavisi od aplikacije i optimizacije...po nekim testovima grafika na max-u je bolja od mobilne rtx3080, u nekim je losija...u sustini, cini mi se da je negde izmedju rtx3060 i 3070...sto je svakako odlicno, s obzirom da trosi max 60w. :)
Ja se još kao potajno nadam da softver još nije iskoristio pun potencijal Apple SoC-a, ali s obzirom da je Softver koji mene interesuje tu već neko vreme native za običan M1, ne mogu da očekujem baš neka svemirska odstupanja u rezultatima. Anyway, život se nastavlja, čekam da vidim šta će Apple uraditi sa desktopom.
 
jedini problem, cena,.. :D
Cena nije problem, može beskamatno na rate, terete račun svakog prvog u rati ne odmah na celu sumu,
što je smešno u odnosu na to kolko ide na račune i hranu :p
Pa ako mogu da skratim baš najskraćenije M1 Max GPU je sporiji od 4-6 puta od 3080Ti desktop verzije, uglavnom oko 5x. U dosta slučajeva je sporiji od 1080Ti koja je izašla ako se ne varam 2017. godine.
Fora je u potrošnji. Dok se desktop verzija raspada, sa M1 imaš pristojne performanse 60fps sa 6-8W potrošnje :p
 
Poslednja izmena:
Pozdrav!

Želim da instaliram Windows i Ubuntu kao virtuelne mašine kada mi u nekom trenutku budu potrebne za test. Zanima me šta vi koristite od programa i šta je najbolje, VMware Fusion, Parallels Desktop ili nešto treće?
Hvala Vam!
 
Parallels ti je manje - više jedina opcija pošto Fusion ne želi da implementira podršku za Windows ARM virtuelizaciju (zbog kršenja licence). Druga varijanta je da budžiš QEMU ali to ne preporučujem jer čak i kad ga nateraš da radi, nemaš 3D akceleraciju grafike, što može biti problem u zavisnosti od toga za šta ti treba.

Ubuntu i generalno Linux radi kako treba u bilo čemu.
 
Pozdrav!

Želim da instaliram Windows i Ubuntu kao virtuelne mašine kada mi u nekom trenutku budu potrebne za test. Zanima me šta vi koristite od programa i šta je najbolje, VMware Fusion, Parallels Desktop ili nešto treće?
Hvala Vam!
Samo Parallels Desktop 17 i to radi perfektno, koristim baš Windows 11 for ARM i Ubuntu 20.04 for ARM preko njega. Radi i Fedora 35 for ARM, ako te interesuje.
Licencu za Parallels Desktop Standard Edition regularno možeš da nađeš sa 50% popusta gde god želiš (39,95$ - godišnje), a vrlo često može da se nađe i za manje para, ispod 30$, što je po meni okay cifra za ono što ovaj softver pruža. Ako pak imaš ozbiljnije zahteve, onda je za tebe Pro verzija koja isto ima da se nađe za manje para nego što regularno košta (99,99$ - godišnje).
 
Koji CPU benchmark koristite? Geekbench 5 pokazuje da je ST brzi skoro 50% nego Ryzen 3000 serija. Jel ovo realno stanje ili GB favorizuje ARM arhitekturu?
 
@Focal
Imaj samo u vidu da od Linuxa preko Parallels-a možeš da instaliraš 4 distro-a koji se skidaju i instaliraju iz aplikacije: Ubuntu, Fedora, Debian i Kali.
Postoje i druge Linux distribucije za ARM, koje moraš da skineš u ISO ili VHDH formatu i da instaliraš ručno.
 
Hvala Vam puno na pomoći. Ovaj Parallels Desktop Standard Edition i više nego dovoljan za moje potrebe.
Pozdrav!
 

Odgledaj jutros. Ista priča kao i kod ostalih. Video montažeri stvarno mogu da uživaju sa ovim laptopom, a i većina korisnika čiji je softver podržavan. Definitivno najbolji laptop današnjice za onoga koji može da iskoristi njegov pun potencija. Bravo Apple!
 
Da li Windows preko Parallelsa koristi performanse grafike?
Najviše pitam zbog igrica na Windows ?
 
Stigao mi je MBP M1 Pro 14" (32GB, najjači M1 Pro - nisam hteo da uzimam M1 Pro Max jer nema nikakve poente za moj use case). Par utisaka:

  • notch ne primećujem jer mi je svakako tamni wallpaper
  • veliki pajser je onaj koji je smislio da se ikonice u menu baru random sklanjaju, srećom tu je Bartender koji koristim godinama
  • u odnosu na m1 air 13" je dosta veći screen estate, ekran i boje su fenomenalni
  • solidno je deb'o :) ali baš daje utisak pro mašine
  • baterija je malo lošija od m1 air
  • magsafe mi je bespotrebno dodat, al' ajde
  • nisam nijedanput čuo ventilatore, a solidno sam ga opteretio danas, tako da nema razlike u odnosu na m1 air u smislu buke i toplote

Sve u svemu mislim da je MBA M1 Air trenutno best buy ako vam ne treba preko 16GB rama (meni je krastavac trebalo) i to ne kažem zato što sam moj okačio na oglase ovde malopre :D
 
Nazad
Vrh Dno