Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ja imam laptop kom je kamera ispod ekrana i bezeli sa strane i gore su bas tanki...i bio sam u fazonu, kamera mi ne treba...ali evo, sada sam svaki dan na skajpu sa kolegama i gledaju me "odozdo" da se tako izrazim, svaki dan... :D

A koja je poenta realno da se gledate preko kamere tokom sastanka na skajpu? :D
Kod mene na sastancima se veoma retko desava da neko upali kameru. I to se najcesce desava na velikim sastancima kada je prisutno 20+ ljudi gde par osoba upali kameru, a kod svih ostalih je ugasena...i onda sve to izgleda jos vise weird.
Da se razumemo, ne govorim da na laptopu ne treba da bude kamera, samo ne vidim nikakvu prednost iste na sastancima gde se razgovara o tehnickim detaljima i gde najcesce neko treba da shareuje ekran i slicno.
 
A koja je poenta realno da se gledate preko kamere tokom sastanka na skajpu? :D
Kod mene na sastancima se veoma retko desava da neko upali kameru. I to se najcesce desava na velikim sastancima kada je prisutno 20+ ljudi gde par osoba upali kameru, a kod svih ostalih je ugasena...i onda sve to izgleda jos vise weird.
Da se razumemo, ne govorim da na laptopu ne treba da bude kamera, samo ne vidim nikakvu prednost iste na sastancima gde se razgovara o tehnickim detaljima i gde najcesce neko treba da shareuje ekran i slicno.
Ma ja palim kameru kada je sef tu, on trazi, ostali ne...a dobra stvar je sto ga nema mnogo u poslednje vreme... :D
Svakako, najbolje je imati kameru iznad ekrana...ako neko hoce ovakav kvalitet kamere, mora da bude ili veci bezel ili notch...sta znam, notch mi je logicinije resenje, zato sto ce levo i desno od notcha biti meni, tako da ispod notcha ostaje vise prostora za programe, foldere itd... :)
Svakako, mislim da bi velika vecina ljudi koji kazu da notch izgleda ruzno, kada bi ga videli uzivo, rekli bi da je ok, da ne smeta mnogo.
 
Ma ja palim kameru kada je sef tu, on trazi, ostali ne...a dobra stvar je sto ga nema mnogo u poslednje vreme... :D
Svakako, najbolje je imati kameru iznad ekrana...ako neko hoce ovakav kvalitet kamere, mora da bude ili veci bezel ili notch...sta znam, notch mi je logicinije resenje, zato sto ce levo i desno od notcha biti meni, tako da ispod notcha ostaje vise prostora za programe, foldere itd... :)
Svakako, mislim da bi velika vecina ljudi koji kazu da notch izgleda ruzno, kada bi ga videli uzivo, rekli bi da je ok, da ne smeta mnogo.
Možda prestane da smeta posle nekog vremena, to već ne mogu da pričam. Kolega je poručio novi Pro Max i stići će mu za 6 nedelja i baš se radujem da vidim kako izgleda uživo. Kod prijatelja sam imao prilike skoro da vidim XPS 17icu - po meni savršen displej za laptop što se svega tiče - debljine okvira, dijagonale, reprodukcije boja, pa ću baš da uporedim vizuelni doživljaj uživo.
 
Dell XPS ima odlican ekran...ali je IPS...ima i OLED verzija, ali, reflektivniji je, tamniji i nema 120hz...plus ima problem da mora da se rekalibrise ako se smanjuje osvetljenje. :)
Za sada su svi odusevljeni ekranom na novom Macbooku...1000nita i 120hz, sa dubokom crnom bojom i tacnim bojama...ubedljivo najbolji ekran na trzistu, sto se laptopova tice. :)
 
Dell XPS ima odlican ekran...ali je IPS...ima i OLED verzija, ali, reflektivniji je, tamniji i nema 120hz...plus ima problem da mora da se rekalibrise ako se smanjuje osvetljenje. :)
Za sada su svi odusevljeni ekranom na novom Macbooku...1000nita i 120hz, sa dubokom crnom bojom i tacnim bojama...ubedljivo najbolji ekran na trzistu, sto se laptopova tice. :)
Sve to znam, zato sam i rekao da jedva čekam da vidim uživo :)
 
Sto ih vise gledam, nekako mi je stari dizajn malo lepsi. I ako su iste debljine, ovi novi deluje deblje.

Edit: verovatno mora tako zbog portova.
 
Poslednja izmena:
To sto ce ljudi da se naviknu na njega je druga stvar...

Možda prestane da smeta posle nekog vremena, to već ne mogu da pričam....
Da citiram velikog Linusa: "We do not break user-space"
Nikada se nisam navikao na stavi koje su promenjene nagore, do nivoa koji mi ne odgovara. Jer želim da koristim proizvod kako meni više odgovara a ne kako neko misli da meni treba. Ponudi ljudima opciju, pa neka svako izabere šta hoće.

Da se razumemo - niko normalan neće dati 4000€ za 14" laptop (koji god sistem) i 10h dnevno buljiti u njegov ekran, kakav god da je. Neki kompromisi se moraju praviti prilikom dizajna (okvir, kamera, kvalitet panela...). Ali ako je računar namenjen profesionalcima koji većinu vremena rade na 2 ili 3 eksterna monitora, onda nijedna od navedenih stvari zapravo i nije mnogo bitna. I upropastiti proizvod zarad bilo koje od njih nema mnogo smisla
 
Notch su definitivno stavili da se zna ‘ciji’ laptop koristite, isto kao sto je i na telefonu, isto kao sto je i sat pravougaonik. Tako da sigurno ostaje do nekog sledeceg puta.
 
Sto ih vise gledam, nekako mi je stari dizajn malo lepsi. I ako su iste debljine, ovi novi deluje deblje.

Edit: verovatno mora tako zbog portova.

Definitvno nisu mogli da zadrže oborene ivice (samim tim i iluziju ekstremno tankog uređaja) zbog portova, i to je okej. Za ovakve mašine je neuporedivo bitnija funkcionalnost od dizajna, a ovaj dizajn je daleko od ružnog. Ali gledajući ih jedan pored drugog, stari deluje savremenije 10 godina. Ne liči mi na Apple da se ni ne potrudi oko dizajna, već samo reciklira stari. Izgleda se oseća odlazak Ive-a...
 
Iskreno, meni je smetao notch prvi dan...sad vise i ne smeta...da li je moglo elegantnije resenje da se napravi...moglo je, kao sto ima dell xps(mada xps ima mnoooogo losiju kameru, sto apple nije hteo)...
Koliko je bolja kamera u odnosu na starije modele?
 
Do sad je Apple bio glas da su im uređaji skupi i fancy, a hardver prepakovani PC.
Sad su napravili unikat aždahu po performansama, a ne valja "pakovanje".
Nikad se ne može svima udovoljiti.
 
Odlicno poredjenje sa "starim" MBP M1, displej, performanse...
Ah ta duboka crna, samo zbog toga vredi razliku 😄
 
Kamera je bolja poprilicno...mada mislim da su previse uklonili sum...sto se mene tice, bolje je imati suma i vise detalja, nego da sve izgleda plasticno. :)

Pa pazi, kada se poredi 2020 macbook pro sa 16gb rama i 512gb ssd, onda je fazlika u odnosu na novi 300 dolara...a za te pare se dobija jaci procesor, grafika, portovi, mnogo bolji i veci ekran, itd, itd....tako da se isplati :)
 
^ Sta on ovde radi pomera kameru gore-dole? Kakav je to test?
 
I meni se isprva tako činilo, kad pogledaš bolje vidiš da pomera neki od otvorenih prozora na laptopu.
 
Do sad je Apple bio glas da su im uređaji skupi i fancy, a hardver prepakovani PC.

"Skupi i fancy"... a više nisu... zbog M1 verujem...?

Morali bi da pogledamo nazad kroz vreme i vidimo šta su tu zapravo dešavalo...

Istina je da je PC oduvek koristio najjeftiniju ali uglavnom i najgoru tehnologiju. (Nešto kao današnji najveći proizvođači hrane: proizvod koji je taman toliko dobar da možete da ga pojedete a da ne umrete.)

Mac tradicionalnoPC krš standardPC na nivou starog Mac standarda
OpenFirmwareBIOSUEFI
NuBusISAPCI
SCSIIDESATA
AltiVecMMXSSE2
ADBrazni serijski standardiUSB

Apple je praktično prihvatao PC rešenja kad su postala dovoljno dobra i to uglavnom pre ostalih PC proizvođača i kompanija a tradicionalno je koristio vrhunska rešenja u svojim proizvodima.

Kada su svi ostali propali (od Atarija i Commodore-a, preko NeXTa i HP-a, pa sve do SGI i Sun-a) zahvaljujući pre svega "genijalnosti" Microsoftove "Embrace, extend, and extinguish" poslovne politike, više nismo imali sa čime da upoređujemo i vagamo PC. Zato sam i pre desetak godina na Elitesecurityju pitao tj. više bio siguran, da kad bi neko koristio isti proizvodni proces kao i Intel, a ne bi imao obavezu x86 kompatibilnosti, sigurno bi napravio bolji čip od ovih koje danas koristimo.

Morali smo da čekamo 20 godina da vidimo kako to izgleda kada se stvari rade onako kako je jedino i normalno: "ako ste ozbiljni u vezi softwarea, onda pravite i svoj hardware". U tekstu koji je ikonoklast postavio, vidi se kako je Apple uz kontrolu softwarea i hardwarea uspeo da napravi čak i odličnu x86 emulaciju.
Microshit je jedina kompanija koja je uspela da uvali klip u točkove ove filozofije i da u potpunosti skrene tok IT industrije razdvajajući software od hardware-a.
 
Stiže mi sutra Mac Mini M1. Video sam kod druga kako radi Macbook sa M1 čipom i 8gb ram, neverovatno je koliko je ono brzo. Zanima me koliko će (i da li uopšte) brže build-ovati projekte u odnosu na trenutnu konfu i Windows. Na istoj konfiguraciji, Linux je bio dosta responzivniji od Windowsa i build je bio kraći, verujem da će M1 sa 16gb memorije dati bolji rezultat od svih.
 
Ovo je jos jedna lepa novost:

"Connect high-impedance headphones directly to MacBook Pro (14-inch, 2021) or MacBook Pro (16-inch, 2021)."

The 3.5 mm headphone jack on the MacBook Pro (14-inch, 2021) or MacBook Pro (16-inch, 2021) features DC load detection and adaptive voltage output. Your Mac can detect the impedance of the connected device and will adapt its output for low- and high-impedance headphones, as well as for line-level audio devices.

When you connect headphones with an impedance of less than 150 ohms, the headphone jack provides up to 1.25 volts RMS. For headphones with an impedance of 150 to 1k ohms, the headphone jack delivers 3 volts RMS. This may remove the need for an external headphone amplifier.

With impedance detection, adaptive voltage output, and a built-in digital-to-analog converterthat supports sample rates of up to 96 kHz, you can enjoy high-fidelity, full-resolution audio directly from the headphone jack on your MacBook Pro.

 
I sigurno moze da stigne i rtx3070 sa boljom optimizacijom...i jos je integrisana grafika...windows laptopovi ce imati ovakvu integrisanu grafiku tek za 10 godina... :D
 
Da citiram velikog Linusa: "We do not break user-space"
Nikada se nisam navikao na stavi koje su promenjene nagore, do nivoa koji mi ne odgovara. Jer želim da koristim proizvod kako meni više odgovara a ne kako neko misli da meni treba. Ponudi ljudima opciju, pa neka svako izabere šta hoće.

Da se razumemo - niko normalan neće dati 4000€ za 14" laptop (koji god sistem) i 10h dnevno buljiti u njegov ekran, kakav god da je. Neki kompromisi se moraju praviti prilikom dizajna (okvir, kamera, kvalitet panela...). Ali ako je računar namenjen profesionalcima koji većinu vremena rade na 2 ili 3 eksterna monitora, onda nijedna od navedenih stvari zapravo i nije mnogo bitna. I upropastiti proizvod zarad bilo koje od njih nema mnogo smisla
Uopste ne razumem ljude koji sede za stolom i gledaju u 14 incha a pored stoji 27 incha monitor ugasen. Meni je lap sklopljen a monitor(i) upaljen(i).

Volim i ja da je sve dobro na lapu pa i ekran ali onih 14 incha je zbog lakseg nosenja i da imas u sta da gledas na sastanku ili na terenu/putu.
 
Zavisi i od kvaliteta ekrana, ja sam davno presao sa 24" 1080p, na 13", i nikada mi ne ne fali veci ekran, pogotov ne neki ispod kvaliteta Macbook ekrana. Mada i retko radim za stolom, najvise iz krila. Uopste nemam potrebu za vise prostora na ekranu pored multi desktop-a, glavno stvar mi je da je laptop sto zgodniji za rad iz krila, 16" je vec prevelik za to.
 
Ja sam porucio 14", stize tamo negde u decembru. Nadam se da se necu pokajati :D
 
Ne znam, sto vise citam, mislim da je 13" m1 bio bolji izbor. Najvise zbog baterije i velicine. Ali sad je kasno :D

edit: trazim razlog da budem nesrecan posto sam spucao tolike pare 😂
 
Nazad
Vrh Dno