Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pa dobro, mislio sam najbolji laptopovi do sad. :D
Cak i ako se sakrije notch, tu je 16:10 ekran...ali da, mogli su da smisle nesto lepse, ali to je apple...telefoni su im poznati po velikom notchu, a sada ce biti i laptopovi...ne bi me cudilo i da iMac 30" ili koji vec bude, ima takodje notch...Air ce isto imati notch i bele okvire oko ekrana, tako da ce se videti jos vise... :D
Mislim da ce najjaca grafika od 32 jezgra biti jacine rtx3070 u laptopovima, sto je vrhunski, s obzirom da trosi 2-3x manje struje.
Sto neko rece, ne bi me cudilo da apple napadne i gaming...tako da za razliku od windows laptopova, igrice na macu mogu da se igraju na bateriji sa full performansama. :)
Bas me zanimaju prvi testovi...nadam se da izlaze od ponedeljka :)
 
Au ja se lomim haos da li da uzmem. Suzio sam izbor na jedan od ova dva, ali ne znam da li je to previse para. Trenutno imam thinkpad p53 firmin, ali imam veliku zelju da probam mac i zadrzim se ako valja :)
Pokusavam jos da nadjem neku semu iz USA, tu bih ustedeo oko 600e, pa da podelim sa nekim pola ustede isplati mi se, ali mrka kapa.

14", 10cpu, 16gpu, 32ram, 1tb ssd 3150e
14", 8cpu, 14gpu, 32ram, 1tb ssd 2900e
 
a26.jpg


"Najbolji u istoriji", "najbolji do sada" možda za nekoga ko se bavi video obradom ili sličnim poslom, za ostale (90+ %) ni blizu :)
 
Najbolja izrada(neki win laptopovi su blizu, ali i dalje nije to to)
najbolji tacped(ubedljivo najveci i najbolji tacped, win laptopovi ne mogu da mu pridju)
najbolji procesor(kada se gleda odnos potrosnje i performansi, nema intela i amd-a, koji mu je blizu, narocito kada radi na bateriji)
najbolja grafika(mozda ne najjaca grafika na svetu, ali odnos potrosnje i performansi je takodje ubedljivo bolji, narocito na bateriji gde se rtx3080 ponasa kao gtx1650)
najbolji ekran(duboka crna, tacne bolje, vrhunski kontrast, 120hz pro motion)
najbolja baterija(ubedljivo...postoje neki ultrobook-ovi, koji su blizu, ali performanse su im dosta losije)
najbolji mikrofoni(ubedljivo najbolji mikrofoni na laptopu)
najbolji zvucnici(mislim da ne postoji laptop sa boljim zvucnicima)
iste performanse na bateriji i kada je prikljucen na struju, itd
Sto znaci da je najbolji laptop...naravno, svako ima razlicite kriterijume, ali ovi laptopovi, osim cene i notcha, ispunjavaju kriterijume za veliku vecinu stvari...bukvalno sve moze da se radi na njima, od gledanja filmova, surfovanja, rad u nekim office programima, sredjivanja fotografija, editovanje snimaka, 3d modeling, itd, itd...naravno, za vecinu ljudi je overkil, posto vecina ljudi radi laske poslove i mislim da ce Macbook Air, koji izadje sledece godine biti, biti mnogo bolji izbor.
Svakako, ko uzme ovaj Macbook, imace odlican laptop narednih 5 godina, ako ne i koju godinu vise. :)
Ja nisam apple fanboy...nemam nijedan apple uredjaj, ali ovaj macbook je stvarno revolucija, kao sto je to bio i M1...i nadam se da cu ga kroz koju godinu kupiti... :)


Au ja se lomim haos da li da uzmem. Suzio sam izbor na jedan od ova dva, ali ne znam da li je to previse para. Trenutno imam thinkpad p53 firmin, ali imam veliku zelju da probam mac i zadrzim se ako valja :)
Pokusavam jos da nadjem neku semu iz USA, tu bih ustedeo oko 600e, pa da podelim sa nekim pola ustede isplati mi se, ali mrka kapa.

14", 10cpu, 16gpu, 32ram, 1tb ssd 3150e
14", 8cpu, 14gpu, 32ram, 1tb ssd 2900e

Pa ne znam sta bih ti rekao...250$ nije malo, ali ako vec dajes skoro 3000$, dodaj jos malo i uzmi sa jacim procesorom i grafikom...trajace ti duze, zbog boljih performansi...a sto se tice toga da li ce ti se svideti, ako radis u programima koji su optimizovani za arm, ili rade dobro u roseti, mislim da se nikako neces pokajati. :)
 
Kome smeta macOS može da instalira Win 11 za ARM, radi kao satić (koristim ga preko VM-a, pošto mi i on treba).
 
Pa dobro, mislio sam najbolji laptopovi do sad. :D
Cak i ako se sakrije notch, tu je 16:10 ekran...ali da, mogli su da smisle nesto lepse, ali to je apple...telefoni su im poznati po velikom notchu, a sada ce biti i laptopovi...ne bi me cudilo i da iMac 30" ili koji vec bude, ima takodje notch...Air ce isto imati notch i bele okvire oko ekrana, tako da ce se videti jos vise... :D
Mislim da ce najjaca grafika od 32 jezgra biti jacine rtx3070 u laptopovima, sto je vrhunski, s obzirom da trosi 2-3x manje struje.
Sto neko rece, ne bi me cudilo da apple napadne i gaming...tako da za razliku od windows laptopova, igrice na macu mogu da se igraju na bateriji sa full performansama. :)
Bas me zanimaju prvi testovi...nadam se da izlaze od ponedeljka :)
Ček, sad mi nije najjasnije, ekran je 16:10 bez notcha? Znači da je ceo ekran ukupno npr 16:11?
 
Notch je tu da bi marketinški i prednja strana bila pokrivena kao i zadnja.

Yet despite all these improvements, it’s still just a regular webcam and Apple hasn’t added Face ID here. Apple justified its move to a notch on the iPhone X with the introduction of Face ID.
 
Poslednja izmena:
Verovatno ce sledeca verzija macbook-a imati i face id...nisu hteli da stave manji notch, pa posle da ga povecavaju... :D
 
Konacno izasli neki testovi i review-i...odlicne masine...notch ne smeta toliko uopste...jedini problem, cena,.. :D





 
Svi se lažu u jednom, kome treba profi alat, bez sumnje i bez konkurencije, No1.
Ko nema jasnu ideju za šta bi koristio, jednostavno mu ovaj mek ne treba.
 
Super je, sad samo čovek treba da razmisli šta mu treba. Meni je, za moj posao, Air i dalje prava stvar kad se saberu i performanse i form factor, ali cenim da će tjuberi i svi ostali koji edituju video biti oduševljeni.

Kad bude jači Air - pašće apgrejd :)
 
Svi se lažu u jednom, kome treba profi alat, bez sumnje i bez konkurencije, No1.
Ko nema jasnu ideju za šta bi koristio, jednostavno mu ovaj mek ne treba.
Upravo tako. :) Cak i M1 (obican) je ako se nadje po snizenoj ceni, odlicna kupovina.
 
Pa da...ovo su ozbiljne masine za rad... :)
Mislim da ce sledece godine izbaciti Air, koji ce takodje biti odlicna kupovina...moje pretpostavke:
-Bice 13" i 15" modeli sa belim ovkirom oko ekrana i notchem...i mini-LED ekranima, ali 60hz
-imace belu tastaturu i bice u vise boja, kao iMac
-imace manje portova(verovatno nece imat SD slot)
-Baterija ce biti manja
-bice laksi...13" ce biti oko 1.2-1.3kg, 15" ce biti oko 1.5-1.7kg i tanji
-Mozda ubace M2 procesor, koji ce biti negde izmedju M1 i M1 Pro, ili mozda cak bude sa M1 Pro ali 8 jezgara cpu i 14 jezgara gpu, imace maks 16gb rama
-cena za 13" ce biti $1499 a za 15" ce biti $1799 ili tako nesto.

Ovo su neke moje pretpostavke...ako izbace ovako nesto, mislim da ce biti jos bolja kupovina nego ovi novi Pro modeli... :)
Bice poprilicno jeftiniji, laksi, a performanse ce biti mnogo bolje nego na M1...i zavrsavace posao sigurno 85% ljudi. :)
 
sto se tice tog notcha, meni tu ionako stalno stoji menu bar tako da se realno nece ni videti :)
 
Apple trenutno ima u rukama tako dobre SoC da mogu da se zezaju sa njima kako im drago.
 
Sreća nemam Macbook od 2011. god. pa mi nije fanny što na mašini od više hiljada evra možeš da igraš tablić.

Pazi ti taj soj ljudi koji se nađe uvređen čim neko ima suprotno mišljenje i ne glorifikuje uređaj koji poseduje i koristi godinama.

Odmah se propinju na zadnje noge i kače neke sličice kao deca neka :)
 
Poslednja izmena:
Da, ali ima:
-Losiju izradu
-Losiji ekran
-Manji i losiji touchpad
-Procesor i grafiku koji trose 3x vise
-Losiju bateriju
-Tezi je
-Vece i teze napajanje
-Iste performanse na bateriji, dok je Legion 3x slabiji tada

Legion 5 Pro je odlican laptop i meni se bas svidja...ali Macbook Pro 2021 je mnogo bolji laptop, ali i dosta skuplji...sa razlogom...ne postoji ovako mocan ARM procesor i ovako dobra integrisana grafika na windows laptopovima... :)
Novi Macbook-ovi imaju mnogo bolje graficke kartice nego ranije, tako da me ne bi cudilo da velike kompanije dovedu poznate naslove i na Mac...narocito i sada sa novim 120hz ekranom... :)
Macbook iz 2011. je odlicna masina bio do neke 2015-2016, posle je vec prevazidjen...svakako, to sto ti imas je super masina za neke osnovne stvari sada, ali za nesto ozbiljnije, nema boljih masina od ovih Macbook-ova.
Da, Windows laptopovi su jeftniji(naravno ne svi) i mogu da se nadograde, ali Mac namerno pravi sve svoje, kako bi napravio sto bolju optimizaciju i to se vidi sa ovim novim cipovima... :)
 
Svi se lažu u jednom, kome treba profi alat, bez sumnje i bez konkurencije, No1.
Ko nema jasnu ideju za šta bi koristio, jednostavno mu ovaj mek ne treba.

Ako izuzmemo gejming ili mu je posao takav da izričito zahteva Windows, M1 generacija mekova je najbolja kupovina ubedljivo. Windows laptop ima smisla samo ako je budžet do 500-600€.

Iako sam oduvek voleo (i i dalje koristim) Thinkpad, više ih ne bi ni pogledao pored ove Appleove ponude. Ne vidim ni jednu prednost.
 
Sreća nemam Macbook od 2011. god. pa mi nije fanny što na mašini od više hiljada evra možeš da igraš tablić.

Pazi ti taj soj ljudi koji se nađe uvređen čim neko ima suprotno mišljenje i ne glorifikuje uređaj koji poseduje i koristi godinama :)

Koja je poenta tvog posta? U temi u kojoj ljudi diskutuju najviše o profesionalnoj upotrebi jedne vrste uređaja, ti dođeš i svima nam otvoriš oči izjavom da jedan windows gejming laptop može više da pruži za manje para? Ne vidiš svu tu lavinu besmislenosti u svom postu?
 
@unique93
Sve je to ok, ali samo za ljude koji mogu da izvuku i iskoriste taj hardverski potencijal.
To je par % ljudi koji se bave poslovima kojima se i isplati uzeti ovakvu mašinu.
Za ogromnu većinu, koja zna se kako i koliko koristi laptop/PC ovo je čisto bacanje para...

Windows laptop ima smisla samo ako je budžet do 500-600€.
Vidiš ja se ne slažem sa ovom izjavom, sad sam u nedoumici da li da udaram funny smajli i kačim slike :)
 
Okej, ni ne moramo svi da se slažemo. Ja ne znam koji to Windows laptop od 1000€ može da se poredi Sa M1 MacBook Air-om po performansama, dimenzijama, trajanju baterije, kvalitetu izrade, kvalitetu displeja... Ako znaš ti napiši, ali Legion 5 PRO to svakako nije.
 
@unique93
Sve je to ok, ali samo za ljude koji mogu da izvuku i iskoriste taj hardverski potencijal.
To je par % ljudi koji se bave poslovima kojima se i isplati uzeti ovakvu mašinu.
Za ogromnu većinu, koja zna se kako i koliko koristi laptop/PC ovo je čisto bacanje para...


Vidiš ja se ne slažem sa ovom izjavom, sad sam u nedoumici da li da udaram funny smajli i kačim slike :)
Pa nije bas tako...uzmi bilo koji windows laptop, skini ga sa punjaca i probaj nesto iole zahtevnije da radis...baterija tada traje maks 2h i performanse su kao da imas pentium procesor, a ne neki jaci.
Laptop je prenosni racunar i trebalo bi da se koristi u pokretu, sto vecina win laptopova ne moze, zato sto su performanse losije i baterija ne moze da izdrzi.
Apple je sa M1 i ovim novim cipovima konacno napravio pravi laptop...laganiji, prenosni racunar, sa vrhunskim ekranom, baterijom i performansama.
Za manje od 1000e imas i M1 Macbook Air...koji je bolji od bilo kog laptopa do 1000e, ako ne i vise za vecinu stvari(osim za igrice, mada za te pare imas plasticne win laptopove sa losim ekranom i gtx1650).
 
Ne znam samo koji si ti Windows laptop koristio I kada, ali to nije tačno. Baterija traje satima...
Kod igara na gejming laptopovima normalno je da neće baterija trajati satima i da mora biti na punjaču. Ali da ne idemo dalje u offtopic...

Macbook air je druga stvar, ne znam što su sad oni u priči kada nisu predstavljeni nedavno. Ovo gora priča se nije na air odnosila. Koliko sam ispratio air tek sledeća godina.
 
Poslednja izmena:
U priči su jer se tema zove "M1 - MacBook Air i Pro". Bolje pitanje je zašto je Legion 5 Pro u priči?
 
Air od prosle godine, nema ventilator i hladniji je od win laptopova, ima bolji ekran od svih laptopova do 1000e, ako ne i vise, baterija traje duze od svih laptopova do 1000e i performanse iste i na bateriji i na punjacu.
Na win laptopovima baterija mozda traje satima, ali performanse 2x losije nego na punjacu... :)
 
Nazad
Vrh Dno