Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Apple Care možeš da kupiš direktno od firme Apple i tu je cena uvek identična.
A možeš da kupiš od nezavisnih prodavaca preko interneta, ali tu treba biti obazriv od koga se kupuje i šta se kupuje, pošto je sa Apple Care-om Apple malo zakomplikovao celu priču, jer možeš da kupiš AC koji se registruje online, ukucavanjem koda, ali možeš da kupiš i AC koji se registruje preko telefona, a onda moraju da se ispune neki preduslovi da bi se odradilo do kraja kako treba (mislim da sam objašnjavao u nekoj od tema kako sam to ja uradio, možda baš u ovoj, ne sećam se). Suština je da mora da se pozove iz neke od država sa spiska (postoji na Apple sajtu) i da se registruje na neku osobu koja živi u nekoj od država gde važi AC. U mom slučaju drugar je zvao iz SLO, a registrovano je na devojku koja živi u HU, jer iz nekog neobjašnjivog razloga nije moglo na njega. Meni to nije pravilo problem, jer je ionako ako zaškripi ima da ide u naš iStyle koji prihvata AC na HU bez problema. AC je vezan za serijski broj uređaja, pa i tu nema problema ako poželim da ga otuđim, buduži vlasnik će ga dobiti sa važećim AC-om.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-10-19 at 16.18.01.png
    Screenshot 2021-10-19 at 16.18.01.png
    56.6 KB · Pregleda: 113
Moze, ali moras u prvih 60 dana nakon aktivacije kupiti, tako je meni bilo za M1. Par stvari ostaje kao prednost ipak i na 13" naspram 14". Baterije je 20h naspram 17h, tezina osetno manja isto. Bice zanimljivi testovi, pogotovo najjaceg GPU resenja, pise da ima snagu malo iznad PS5 GPU-u (10.4 teraflopsa).
 
Bogme lep skok performansi.
Da li je moguće da M1 Max može da ima jači GPU od PS5, malo mi zvuči neverovatno?
 

Prilozi

  • 01 M1.jpg
    01 M1.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 74
  • 02 M1 MAX.jpg
    02 M1 MAX.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 71
Mozda nije jaci, ali je dosta blizu, ovo bi bilo neko poredjenje:

" The 16-core GPU in the M1 Pro is thought to be 5.2 teraflops, which puts it in the same ballpark as the Radeon RX 5500 in terms of performance. The Nvidia equivalent would be the GeForce GTX 1660 Ti, which is slightly faster at peak performance with 5.4 teraflops.

At the high end, the M1 Max's 32-core GPU is at a par with the AMD Radeon RX Vega 56, a GPU that Apple used in the iMac Pro. Its Nvidia equivalent would be something like the GeForce RTX 2060.

Against game consoles, the 32-core GPU puts it at a par with the PlayStation 5's 10.28 teraflops of performance, while the Xbox Series X is capable of up to 12 teraflops. "
 

Prilozi

  • 75BFA720-9758-4896-BF9A-0CB5DA19983A.jpeg
    75BFA720-9758-4896-BF9A-0CB5DA19983A.jpeg
    224.4 KB · Pregleda: 88
Bogme lep skok performansi.
Da li je moguće da M1 Max može da ima jači GPU od PS5, malo mi zvuči neverovatno?
Odakle su ovi screenshotovi?
Po njima single core performanse M1 Max-a su iste kao i M1 !?

btw kako radi Geekbench? Pretpostavljam da testira high-performance jezgro?
 
Pa jacina kao PS5 je vise nego dovoljna za gaming. Svakako kako su same high end grafike kao jedan novi M1 Macbook, isplati se. :D

Taman mogu ovaj "gaming" pc iz 2014-te koji jos jede nove igre bez problema, da prodam/dam nekom. :D
 
I to uz ~70% manju potrosnju, bez buke i grejanja 😄
Mislim da im je fokus dosta vise bio na potrosnji, a za Mac Pro koji izlazi sledece godine cuvaju neku (64-128 core) azdaju, koja ce da sazvace i ispljune sve zivo.
 
Ja se nadam da svi vi koji se oduševljavate snagom m1 max i sličnošću sa ps5 po broju teraflopova, kao i svi koji bi odmah prodali svoje gejming mašine, shvatate da je applu gejming najnebitnija ciljna grupa? Može m1 imati i 100 teraflopova, game developeri se nece okrenuti macosu jos dugo, dugo, dugo. Gpu snaga čipseta ni na koji način nije namenjena bilo kakvim drugim grafičkim namenama osim profesionalnim, osim ako nekome nije cilj da igra baldurs gate 3 u nativnom izdanju na 200 fps? Baldurs gate 3 je jedina AAA igra portovana na nativnu verziju za silikon za godinu dana koliko postoji m1. Da je apple hteo da se malo okrene gejming populaciji, vec bi to uradio, m1 je bio vise nego dovoljan.
Ne zanosite se sa tim sintetickim hardverskim poredjenjima sa ps5 kad softver to ne prati, ni malo :)
 
Nemoj tako, radi i WOW nativno 😜
Salu na stranu, nije odusevljenje samo zbog potencijalnog gejminga, vec ono, ipak pricamo o ARM cipu, ne znam koji ljubitelj hw moze da ostane ravnodusan na takve brojke, bez obzira kom taboru pripadao...
 
^
Možda Apple napravi konzolu? Ne bi im bio prvi put... ;) >>>> Apple Pippin


@sam633
Vidi post: #983
U suštini to i jeste moje "pitanje" sve vreme - šta M1 Pro i Max imaju više od M1:

  • više CPU corova (ujedno i manje sporih)
  • više GPU corova
  • bar 3x bržu memoriju. Apple za M1 Pro kaže da ima 200GB/s; Anand je svojevremeno izmerio, ako se dobro sećam, oko 65GB/s za M1. Ako je to istina, da M1 Pro ima 3 puta bržu memoriju, kako onda Geebench to nije detektovao?! (btw ko je već stigao da napravi Geekbench sa M1 Pro?!)
  • i "hardwersku" podršku za gomilu video codeca (...?! ma šta im ovo značilo)

Čini mi se da iz ovih razloga Apple ni ne pokušava da poredi M1 sa M1 Pro i Max u svom reklamnom materijalu.
Oduvek je poredio svoje nove procesore u iPhoneu sa prethodnim verzijama. Ove godine je prvi put isključivo poredio novi iPhone CPU sa konkurencijom jer razlika između A14 i A15 je daleko manja nego razlika između prethodnih generacija tj. skoro da je i nema!

Ovaj grafikon lepo demonstrira to o čemu pišem:

 
Nemoj tako, radi i WOW nativno 😜
Salu na stranu, nije odusevljenje samo zbog potencijalnog gejminga, vec ono, ipak pricamo o ARM cipu, ne znam koji ljubitelj hw moze da ostane ravnodusan na takve brojke, bez obzira kom taboru pripadao...

Zbog čega je to čudno za ARM?!?

ARM kad se pojavio bio je brži od svega osim možda Transputera i sličnih egzotičnih arhitektura...

ARM je kao i sve ostale arhitekture (uključujući i Intelov Itanium) bio žrtva Wintel mentaliteta, "matematike" i destrukcije. ARM je imao sreću da je Apple 90tih, pored Pipin konzole, radio i na tabletu - Newtonu - neki bi rekli prethodniku iPad-a :). Svakako nije bio jedini u tome, ali jeste jedini odabrao ARM kao CPU za svoj ručni uređaj. Tako je ARM uspeo da preživi Wintel apokalipsu i dobio novu šansu. Kasnije je i Psion počeo da koristi ARM... 32bitna verzija Psion-ovog OS je poznatija kao Symbian.
 
Poslednja izmena:
Nisam mogao da čekam novi Mac Mini, uzeh polovan M1 16/512, pa ću menjati ako bude bilo potrebe kada izađe novi.

Stiže naredne nedelje, valjda su dovoljno ispeglali Android Studio, postoji nativni za M1 već neko vreme.
 
Tome u prilog ide i cinjenica da navodno razmatraju cloud gaming service, tako da nije bas da ih ne interesuje taj segment trzista. Uz bukvalno neogranicene resurse i mocan hw, koje poseduju, ko zna...
Je li je činjenica ili je navodno?
 
Vidi post: #983
U suštini to i jeste moje "pitanje" sve vreme - šta M1 Pro i Max imaju više od M1:

  • više CPU corova (ujedno i manje sporih)
  • više GPU corova
  • bar 3x bržu memoriju. Apple za M1 Pro kaže da ima 200GB/s; Anand je svojevremeno izmerio, ako se dobro sećam, oko 65GB/s za M1. Ako je to istina, da M1 Pro ima 3 puta bržu memoriju, kako onda Geebench to nije detektovao?! (btw ko je već stigao da napravi Geekbench sa M1 Pro?!)
  • i "hardwersku" podršku za gomilu video codeca (...?! ma šta im ovo značilo)

Čini mi se da iz ovih razloga Apple ni ne pokušava da poredi M1 sa M1 Pro i Max u svom reklamnom materijalu.

Pozivanje na brzinu memorije (kao RAM memorija), nema toliko, tj. nije da nema smisla, ali opet je to generalno dosta više okrenuto ka GPU, nego ka CPU delu.

Čak i kad zvanično izađe i neko izvrši testiranje, i da bude bolje od ovoga, ne verujem da će biti "mnogo" bolje. Sam Apple sigurno ograničava na neki način, nikad se to ne pušta "do kraja".

Pod hardverskom podrškom, to bi trebalo da se odnosi na vrstu hardverskog ubrzavanja raznih stvari, ako ništa drugo u industrijskom pogledu. Kao što danas postoji za AES, recimo.
 
M1 Pro i M1 Max su toliko grafički jaki da se može lagano igrati i kroz Rozetu 2 bez problema. Gubi se na performansama zbog emulacije ali je GPU i dalje fantastično jak tako da "radi posao."
 
Nisam mogao da čekam novi Mac Mini, uzeh polovan M1 16/512, pa ću menjati ako bude bilo potrebe kada izađe novi.

Stiže naredne nedelje, valjda su dovoljno ispeglali Android Studio, postoji nativni za M1 već neko vreme.
Neces se pokajati, taj racunar je vrhunski. Za to zasta tebi treba je optimalna kupovina.
 
Inace cuo sam se sa momkom koji prodaje apple uredjaje, da ih ocekuje za nekih mesec dana. Navodno 14", 32gb rama i 1TB 2500e.
Mada mi malo sumnjivo da u tu cenu ide 32giga rama.

Imaj u vidu da baterija manje traje na 14" nego na 13", pa cak i na 16" ce manje trajati ali dobijas vecu snagu. Zavisi sta ti je bitnija stavka, takodje ekran sa notch-om je fakticki iste velicine kao i na 13", jer je crno u fullscreen-u. Glavna prednost 14" je sto moze vise memorije, 120Hz i svdetliji ekran, portovi.
Evo za bateriju specifikacije, tesko ce 14" i 16" izgurati radni dan, 13 uglavnom moze. Videcemo testove.
 

Prilozi

  • Screenshot 2021-10-19 at 21.56.52.png
    Screenshot 2021-10-19 at 21.56.52.png
    869.1 KB · Pregleda: 66
Šta može nvdia da uradi?!

Imaju svoj OS? Apple je jednostavno zaokružio priču i u poziciji je da kontroliše sve svoje kompletno: OS, biblioteke, jezik, kompajler, procesore, kompletan hardware... Možda je samo IBM u ovoj poziciji ali svakako nije u segmentu široke potrošnje.

Zapravo nemaju podrsku za ogromnu vecinu Pro softvera, glavni adut zasto 99% profesionalaca bira NVIDIA je CUDA, alternativa koja nudi makar 50% funkcionalnosti jednostavno ne postoji. Jednostavno su usli u previse rendering softvera + se sire sa Omniverse platformom, to ce Apple tesko da replicira, ali realno nema ni potrebu to da radi.

Pored toga, odlican hardver, a shared VRAM je ogromna prednost za korisnike koji mogu da rade 3D rendering na Mac-u. Poredjenja radi, RTXA6000 sa 48GB VRAM-a kosta skoro 5k evra, dok se za valjda nekih 1000 evra vise dobije 16GB VRAM-a vise + sve ostalo sto ide u MBP. Na papiru je to sve odlicno, ali treba videti hladjenje, ne moze ovo renderovati 24/7/365, ali opet za tu namenu tu je buduci MacPro.

Takodje, poredjenjem 5nm Apple Silicon-a sa 8nm RTX GPU-om i 7nm AMD CPU-om se ne dobija prava slika koliko je ko ispred koga. Tek kada NVIDIA ponudi 5nm TSMC GPU, onda treba videti ko je stvarno bolji.
 
M1 Max je ogroman čip, posebno ako se uzme u obzir da je u 5nm. A opet, Ampere ima gomilu drugih blokova (RT, Tensor) koji zauzimaju prostor, a mogu biti (ne)potrebni.
Niko nije gadljiv na korisnike, pa me neće iznenaditi ako se povaća broj igara i/ili programa koji će koristiti Apple GPU u potpunosti. Jeste da je dodatan posao, ali nije Mac tržište zanemarljivo :d Jedina mana ovih računara je što si (još uvek) ograničen na Mac OS i Apple ekosistem :d

I dalje me sve ovo podseća na Intel+Vega+HBM seriju koja nije zaživela jer nije bilo softvera za to. Videćemo šta će biti dalje. Intel sada ima svoj GPU i nove proizvodne tehnologije, nVidia se oštri za CPU deo, AMD je AMD :d U svakom slučaju, prednost Apple-a je što ne mora da udovoljava svima i što mogu da prave ovakve čipove gde je sve na jednom mestu. S druge strane, prednost (postojeće) konkurencije je što svako može da izabere šta mu odgovara - Intel+Intel, Intel+nVidia, Intel+AMD, AMD+AMD, AMD+nVidia, AMD+Intel(?), Mediatek+nVidia, Samsung+AMD, Qualcomm(MS)... RAM od 4GB do 128GB, SSD od 256 do 4TB, ekran od 11,6 do 17,3... Ali zbog svega toga, niko nema luksuz da fiksira RAM na ovakav način. Videćemo kako će ponašati stacked RAM (više kao L4 keš) na novim Ryzenima, trebalo bi da nadomesti sporiji protok standardnih RAM modula.

Ali da je Apple napravio odličan posao, u to nema sumnje
 
Poslednja izmena:
Tome u prilog ide i cinjenica da navodno razmatraju cloud gaming service, tako da nije bas da ih ne interesuje taj segment trzista. Uz bukvalno neogranicene resurse i mocan hw, koje poseduju, ko zna...
Složio bih se sa tobom. Apple-ov profit od igrica u AppStore-u je veći od profita koji prave Nintendo, Microsoft, Activision Blizzard i Sony. Recimo samo 2019 su zaradili 8,5 milijardi dolara. Globalno, korisnici su potrošili ukupno 45 milijardi dolara na mobilne igre putem App Store-a u fiskalnoj 2020. godini, prema Sensor Toveru. Skoro 31% tog novca potrošeno je u Kini, dok je 26% bilo u SAD-u, od čega Apple ima pozamašan procenat. Dakle, može se desiti da ulete u gaming industriju i pregaze sve pred sobom.
7849D1FE-DA4C-4DB5-9D77-48821FD01435.jpeg
 
M1 Max je ogroman čip, posebno ako se uzme u obzir da je u 5nm. A opet, Ampere ima gomilu drugih blokova (RT, Tensor) koji zauzimaju prostor, a mogu biti (ne)potrebni.
Niko nije gadljiv na korisnike, pa me neće iznenaditi ako se povaća broj igara i/ili programa koji će koristiti Apple GPU u potpunosti. Jeste da je dodatan posao, ali nije Mac tržište zanemarljivo :d Jedina mana ovih računara je što si (još uvek) ograničen na Mac OS i Apple ekosistem :d

I dalje me sve ovo podseća na Intel+Vega+HBM seriju koja nije zaživela jer nije bilo softvera za to.

Taj APU je i dan danas fantastična stvar, lično koristio u dva NUC-a. Mislim da je konkretan problem bio do Intela i AMD-a, da se oni nisu "iscimali" više nego što su morali. Koliko znam jedino dva NUC-a i dva laptopa (jedan XPS 2-in-1 i jedan Acer) imaju pomenuti čip.

A za Apple se već godinama šuška da spremaju nešto nalik na Switch, a ako se samo malo potrude i ubace M1 Pro u njega izdominiraće na tržištu najstrašnije.
 
Neces se pokajati, taj racunar je vrhunski. Za to zasta tebi treba je optimalna kupovina.
Za ovo što meni treba, jer planiram učiti iOS programiranje a u 99.99% vremena radim sa desktopa, je praktično jedina kupovina :D

Po sirovoj snazi, kad se sve sagleda, je osetno slabiji od 3600 + 5700 XT sa kojih prelazim, ali za ono za šta će služiti GPU je nebitan, a verujem da će macOS + M1 raditi bolje od Windows + R5 3600.

Uzeo sam i neki običan Ugreen USB-C -> 4xUSB 3.0 hub da mi posluži dok ne uzmem neki hagibis/satechi/oem 😄
 
Za ovo što meni treba, jer planiram učiti iOS programiranje a u 99.99% vremena radim sa desktopa, je praktično jedina kupovina :D

Po sirovoj snazi, kad se sve sagleda, je osetno slabiji od 3600 + 5700 XT sa kojih prelazim, ali za ono za šta će služiti GPU je nebitan, a verujem da će macOS + M1 raditi bolje od Windows + R5 3600.
U principu si mogao i da napravis hackintosh i isto bi ti sve radilo super.
Npr. da olaksas sebi malo ceo proces, mogao si da prodas Ryzen CPU i plocu i da doplatis za nekog Intela. Na taj nacin bi zadrzao graficku koja bi ti radila native na macOS, a imao bi dual boot masinu Windows/macOS ako planiras ponekad da odigras neku igru. Sumnjam da bi te doplata kostala vise od 200-250 evra.

Ja imam hackintosh baziran na Intel 10700 procesoru i radi priblizno kao i M1 za development. A koristim ga i za igre i povremeni development na Windowsu (dual boot).
 
Nisam želeo to da radim, u kući već imam još jedan Windows PC, pa ću od ova dva napraviti neki optimalni za 1080p gaming (za devojku) i media server, a za posao će mi služiti Mac Mini M1. Za sebe sam uzeo PS4 Pro, nemam više volje za igranjem na PC-ju, previše sam vremena u životu proveo u tome.

Sad se nadam da neće uskoro pustiti Mac Mini M1 Pro/Max pa da me hvata manija da menjam 😂

Da li ste imali neke probleme sa M1 mašinama generalno?
 
Nazad
Vrh Dno