Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Samo GPU neka je jak kao neka high end RTX karta, da mogu i igrice da se obrnu. :D
 
Tu nema dileme, ako uđu u to polje interesovanja, pokidaće.
Samo je pitanje koliko ih trenutno zanima gaming industrija. Mada, kako stvari stoje, ne bi me čudilo da uskoro zagrizu i to, a onda “kud koji, mili moji”. Ranije su dosta cenovno odskakali, ali sad, kada su se izjednačili sa PC-em, odnosno ovi drugi drastično poskupeli, što je po meni katastrofalan potez, otvorili su širom vrata Apple-u i dozvolili vrtoglavi rast da svakim danom sve više ljudi prelazi na mac platformu. krastavac, mnogo su jaki. Najzanimljivije od svega je to, da se oni jedini drže svojih MSRP cena, bez obzira na dešavanja u svetu, čak i pojeftinjuju, što kod većine izaziva pozitivne reakcije, tako što im se ljudi sve više priklanjaju. Dugoročno, fenomenalan način poslovanja, tj. izbacivanje revolucionarnog proizvoda (prvenstveno mislim na M1, odnosno sada na M1 pro i M1 max) u pravom trenutku, a mogu da zamislim šta se priprema u budućnosti. Cena stagniranja ostalih (Intela, nVidie, AMD se još uvek koprca…), je stigla na naplatu.
 
Samo GPU neka je jak kao neka high end RTX karta, da mogu i igrice da se obrnu. :D
Apple je na graficima tokom prezentacije pokazao da je GPU u rangu (tj. za nijansu slabiji) trenutno najjacih GPU-a koji se nalaze u laptop masinama konkurencije, ali sa vise nego duplo manjom potrosnjom. Tako da ipak treba biti realan i smanjiti ocekivanja.

Sto se tice CPU, ako je ovaj geekbench rezultat iznad pouzdan, onda je to nekih 50% poboljsanja u odnosu na M1, sto je i dalje odlicno (a i realnije nego na prezentaciji pomenutih 70%).
 
Jedva cekam testove. Videcemo. :)

Sad je obican M1 (Pro) kao neka mala beba, a jede sve pred sobom, a sta ce Pro i Max da urade sunce ti... :devilish:
 
Rekli su da je M1 Pro brzi 70% od M1, ocekivao sam da ce pokidati, ali ono je suludo skroz, pogotovo Max 👀

Here are the specs of the M1 Pro, as announced by Apple’s Johnny Srouji during today’s event:
  • 200GB/s memory bandwidth
  • Up to 32GB of unified memory
  • ProRes
  • 2x more transistors than M1
  • 70% faster than M1

...da, ovo je bilo rečeno samo na eventu; na Apple.com se nigde ne spominje (a bitno je jer na sajtu ako napišu da je nešto "4x brže", tačno piše u kom testu i na kom hardwareu!).

I 4x brže od 5600M je isto u rangu 3080 što se vidi po testovima za 5500M. Ako je ovo istina, bukvalno me ne interesuje cena. Naravno ako ove brojke nisu izvučene iz nekih Apple specifičnih testova nego sirove snage...

na sajtu tačno piše pod kojim uslovima i koji hardware je npr. "4x brži" (pogledaj fusnote!).
Apple je napravio zaokret sa ARM serijom svojih procesora i mislim da im je ovo potez koji ih dugoročno stavlja u poziciju da sami sebi podižu lestvicu koliko žele, a ostali će samo da gledaju. Jedini koji može da ih ugrozi je nVidia, i to ako uspe da napravi nešto od akvizicije ARM-a.

Šta može nvdia da uradi?!

Imaju svoj OS? Apple je jednostavno zaokružio priču i u poziciji je da kontroliše sve svoje kompletno: OS, biblioteke, jezik, kompajler, procesore, kompletan hardware... Možda je samo IBM u ovoj poziciji ali svakako nije u segmentu široke potrošnje.

Microsoft nekako ne deluje previše zainteresovano za takmičenje na ovom polju... više ih interesuje AI, sateliti, prebrojavanje drveća, antilopa i ljudi na planeti...
 
Poslednja izmena:
nVidia ima pare, resurse i ARM.
Ali se slažem da je to samo u domenu teorije.
 
Ja sad gledam sta bih uzimao za sebe, definitvno bih isao na 14", prvobitno sam mislio max verziju, ali posle sam skontao obzirom da se ne bavim nekim grafickim poslom, mislim da mi je pro sasvim dovoljan. 32 giga rama i 1 tb. Jedino kad bih nekako dobavio to iz USA, u evropi je preskupo.
 
Živo me zanimaju realni testovi ali mi deluje da su napravili čudo od mašina.

Realno da su pametni pa da svim silama napadnu gaming.

Meni je Pro preskup i nepotreban ali naredna generacija Aira će verovatno završiti u mojim rukama. Sada nekako nemam opravdanja zašto bih ga uzeo pošto mi je trenutna mašina prilično dobra... mada ko zna, možda i smislim neki izgovor.
 
Nisu napravili cudo sa perfomansama CPU-a, M1 je bio cudo, ovo je manja evolucija. 50tak% vece multi core performanse, single core isti. U vecini standardnih stvari ovo se nece previse primetiti. GPU je vec druga prica, tu je lep skok kome je bitan i videti da li vredi vise rama, na M1 cak i 8GB je veoma retko bilo usko grlo (sem kod nekog tezeg renderinga ili starih aplikacija koje nisu bile uradjene za ARM jos). Air ispada best buy, sa veoma bliskim CPU performansama. VIdecemo testove uskoro, puno zanimljivih novina.
 
Meni je Pro preskup i nepotreban ali naredna generacija Aira će verovatno završiti u mojim rukama. Sada nekako nemam opravdanja zašto bih ga uzeo pošto mi je trenutna mašina prilično dobra... mada ko zna, možda i smislim neki izgovor.
Kada može da se očekuje novi Air?
 
Nisu napravili cudo sa perfomansama CPU-a, M1 je bio cudo, ovo je manja evolucija. 50tak% vece multi core performanse, single core isti. U vecini standardnih stvari ovo se nece previse primetiti. GPU je vec druga prica, tu je lep skok kome je bitan i videti da li vredi vise rama, na M1 cak i 8GB je veoma retko bilo usko grlo (sem kod nekog tezeg renderinga ili starih aplikacija koje nisu bile uradjene za ARM jos). Air ispada best buy, sa veoma bliskim CPU performansama. VIdecemo testove uskoro, puno zanimljivih novina.
Obzirom da radis slicne stvari kao sto bih i ja radio i vec imas iskustva sa mac, da li mislis da je dovoljno ova varijanta sa 8 core cpu i 14 core GPU, ili ipak doplatiti za 10core cpu i 16 core gpu?
Takodje pitanje i za ram 16 ili doplatiti za 32?
 
@Nenad22
Dobro, nije bas manja evolucija nego poprilicno velika evolucija. 50% je veliki skok izmedju dve generacija CPU-a, pogotovo ako poredimo skokove koje je imao Intel izmedju svojih generacija u poslednjih 10-ak godina.
Ali da, saglasan sam da je Air M1 best buy za svakoga kome ne treba vise od 16GB rama (a ne treba ni mnogima koji samo misle da im treba :)), ko moze da radi samo sa jednim eksternim monitorom i kome nisu previse bitne GPU performanse.
 
Sto kaze moj drugar, tragedija je koliko je hardver napredovao, a softver ne moze da ga isprati. Sramota nase struke :)
 
To je zato sto je nekada bilo jeftinije pisati bolji i efikasniji softver nego razvijati hardver.

Danas je lakse i jeftinije razvijati bolji i bolji hardver, ali sto se tice softvera, ne moze da se toliko napreduje.


Softver ide putanjom gde sa malo ulozenog dobijas dosta(brzi pocetni rast), pa se to vremenom smanjuje dok se malte ne skroz ne zaravni.

Sa druge strane, hardver ima eksponencijalni rast. Naizgled spor rast, ali posle je sve brzi i laksi.
 
Sto kaze moj drugar, tragedija je koliko je hardver napredovao, a softver ne moze da ga isprati. Sramota nase struke :)
Ja bih se čak složio da je sofware nazadovao u odnosu na hardware, tu pričam konkretno na Adobe paket. Novije verzije softvera rade sve sporije i zagušenije na nerealno jakim mašinama.
 
Kada može da se očekuje novi Air?
Sto kaze moj drugar, tragedija je koliko je hardver napredovao, a softver ne moze da ga isprati. Sramota nase struke :)


To je zato sto je nekada bilo jeftinije pisati bolji i efikasniji softver nego razvijati hardver.

Danas je lakse i jeftinije razvijati bolji i bolji hardver, ali sto se tice softvera, ne moze da se toliko napreduje.


Softver ide putanjom gde sa malo ulozenog dobijas dosta(brzi pocetni rast), pa se to vremenom smanjuje dok se malte ne skroz ne zaravni.

Sa druge strane, hardver ima eksponencijalni rast. Naizgled spor rast, ali posle je sve brzi i laksi.
^

Možda sam nabacao linkove ali u njima su odgovori na vaša pitanja/razmišljanja.
 
Impresivno. Osim notch, koji na kraju ni nema Face ID. I ne dobiješ brzi punjač u paketu, nego moraš da doplatiš. :cautious:
 
Dobije se slabiji, koji nema quick charge.

Screenshot 2021-10-19 133323.jpg
 
Obzirom da radis slicne stvari kao sto bih i ja radio i vec imas iskustva sa mac, da li mislis da je dovoljno ova varijanta sa 8 core cpu i 14 core GPU, ili ipak doplatiti za 10core cpu i 16 core gpu?
Takodje pitanje i za ram 16 ili doplatiti za 32?
GPU ti je skroz nebitan, tu nema sta, a CPU, pa bolje sto brzi ako ti je budzet neogranicen :) - i obican M1 ce se drzati lepo jos dugo i to je ok izbor. Ram - mislim da je preko16GB bas nepotrebno sada u te svrhe. i 8GB se pokazao kao prihvatljiv izbor, tako da za naredne 2-3 godine 16Gb je sigurno dosta, a verovatno i posle, tesko je oceniti kako ce zahtevnost narasti. Generalno mozes da racunas 16GB M1 je kao na intelu 32GB.

@Nenad22
Dobro, nije bas manja evolucija nego poprilicno velika evolucija. 50% je veliki skok izmedju dve generacija CPU-a, pogotovo ako poredimo skokove koje je imao Intel izmedju svojih generacija u poslednjih 10-ak godina.
Ali da, saglasan sam da je Air M1 best buy za svakoga kome ne treba vise od 16GB rama (a ne treba ni mnogima koji samo misle da im treba :)), ko moze da radi samo sa jednim eksternim monitorom i kome nisu previse bitne GPU performanse.
Da ali samo u multiscore-u, single je ostao isti, M1 je tu imao velik skok, i to se poprilicno oseti u svakodnevnom radu.
 
nVidia ima pare, resurse i ARM.
Ali se slažem da je to samo u domenu teorije.
nVidia "ima" i Intel na svojoj strani a Intel odavno razvija svoj Linux - Clear Linux OS (gde napada kompanije poput IBM-a, Oracle-a, SUSE-a - dakle korporativni segment koji nije orijentisan ka kranjim korisnicima) plus mu je MicroSoft "strateški" partner. Na stranu njegovo korozivno delovanje na FOSS zajednicu sve zajedno sa Google-om.
AMD trenutno ima ubedljivo najbolji "x86" hardver ali mu je "meka moć" (dosta) slabija strana.
Apple koliko je zatvoren i usmeren ka "premium" konzumerima teško da će napraviti bilo kakakv pomak prema industriji video igara ali bi Intel sa svojim novim grafikama mogao da kompletira sliku u tom segmentu i napadne AMD na taj način da ugrozi neka manja tržišta poput "konzola" (Steam npr) ali svakako neće ugrožavati dugogodišnjeg partnera nVidiju.

Vuče mi post u offtopic ali poenta je da Intel i ako spremi nešto "kompaktno" - to neće biti ARM već "x86" hardver i opet će glavna bitka biti sa AMD-om.
 
Btw
Kad smo kod offtopica: da li mogu svi postovi od pojave M1Pro/Max da se prebace u zasebnu temu? (I ostavi link ka toj novoj temi)
 
GPU ti je skroz nebitan, tu nema sta, a CPU, pa bolje sto brzi ako ti je budzet neogranicen :) - i obican M1 ce se drzati lepo jos dugo i to je ok izbor. Ram - mislim da je preko16GB bas nepotrebno sada u te svrhe. i 8GB se pokazao kao prihvatljiv izbor, tako da za naredne 2-3 godine 16Gb je sigurno dosta, a verovatno i posle, tesko je oceniti kako ce zahtevnost narasti. Generalno mozes da racunas 16GB M1 je kao na intelu 32GB.

Sto se tice rama, vise me strah ovih silnih elektron aplikacija koje prze ram :)
Takodje ako dodjem u situaciju da mi zatreba win virtuelna masina za nesto, da li cu biti u problemu.
Onda definitivno idem na PRO, cpu10/gpu 16.

Inace cuo sam se sa momkom koji prodaje apple uredjaje, da ih ocekuje za nekih mesec dana. Navodno 14", 32gb rama i 1TB 2500e.
Mada mi malo sumnjivo da u tu cenu ide 32giga rama.
 
Ako je u pitanju "najpoznatiji" Apple prodavac iz NS-a, od mene svaka preporuka, pošto sam od njega kupio mac mini M1 u februaru za praktično istu cifru za koju bih ga kupio bilo gde u Evropi, ali sa 1 godinom garancije. Moj savet je da se odmah uzme Apple Care i obezbedi se 3 godine garancije, ja sam našao za 80 EUR i mislim da se 40 EUR godišnje isplati za garanciju na uređaj koji sam platio 1300 EUR.
A što se tiče VM i dileme oko RAM-a, meni mini sa 16GB vrti Win11 kao da je nativan.
 
@RingeRaja kako mislis nasao? :) ja sam shvatio da je cena uvek ista. Da li apple care moze da se uzme naknadno (ako kupim racunar na KP)?

ps. Ne znam koji je najpoznatiji, posto nikad nisam imao apple uredjaje, ali nije doktor, ako mislis na njega :D
 
Nazad
Vrh Dno