Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Bolest performanse ali i bolesne cene. 😁Screenshot_20211018-201118.jpg
 
Po meni najubedljiviji macbook pro modeli ikad.
Jeste cena vauu, ali su performanse bolest.
 
Slažem se. PC ekvivalent laptopa ovakvih performansi i ovih dimenzija bi verovatno koštao i više.
 
Da je proslogodisnji M1 mogao da se konfigurise sa 32/64gb prilicno sam siguran da ga ne bih menjao 5 godina, ovako me jako vuce m1 pro 10/16 cpu sa 32gb rama, ali ne mogu da opravdam nikako vrednost apgrejda od skoro 2k e.

Inace, da li je samo meni proslogodisnji m1 mbp lepsi od novih?
 
I meni je lepši stari dizajn. Deluje tanje (iako nije).
 
Pa bile su one price, "eto sad ne moraju da kupuju od drugih, prave svoje, a i pro vec toliko kosta, pa ce ovaj samo da ga zameni". Naravno, nisu mislili da ce da ima ovaj storage, itd, ali opet jako naivno razmisljanje.
Pa to nije nužno bila laž. Činjenica da se base model MacBook Aira može uzeti za ispod 1000e je skandalozno dobar dil i ubedljivo najbolji laptop na planeti zemlji za te pare, pa i jače. Mogli su i za njih podići cenu naspram neverovatnih performansi pa nisu.
 
Gde je Mac Mini?!?!?!?!?!?!?!?!
 
Cene su zapravo nekih 100-200 dolara vise od ocekivanih. Uglavnom se ocekivalo da base 14 krene sa 1800, a base 16 sa 2400 dolara.
Mene zapravo vise iznenadjuje sloboda konfigurisanja koju je Apple omogucio. Nisam ocekivao ovoliko varijanti za konfigurisanje CPU/GPU-a.

Na kraju, sve je to super, bice verovatno odlicne performanse i sve je to ok. Ali ja i dalje ne bih mrdao sa M1 air modela samo da ima podrsku za dva eksterna monitora :)
Jednostavno racunar radi odlicno za ono sto mi treba (dev softvera) i ne mogu da opravdam trosak od 1000+ evra zbog boljih performansi kada racunar vec radi izuzetno brzo. Na kraju cu puci 1000 dolara samo da bih dobio normalnu podrsku za drugi monitor :D
 
Ozbiljan napredak u bukvalno svemu, da ne kažem i neko pozitivno nazadovanje ako to može da se kaže (portovi i touchbar). Apple je kao i uvek jako vešt sa brojkama 10x, 20x, itd. Mene interesuje gde će se ovaj M1 Pro Max ili kako se već zove biti u poziciji što se tiče poređenja sa nekim desktop mašinama, prvenstvneno u pitanju GPU-a. Do sada nisam razmatrao da se selim sa desktopa na laptop, ali pošto vidim da ima perspektive da to može da se desi sa ovim najjačim modelom M1 Pro Max. Samo ćemo morati da sačekamo i zvanične testove gde će se sve mnogo bolje videti, pogotovu real world performance. Da li je moguće da GPU na laptopu bude toliko dobar da bude bliži desktop grafičkoj karti, nego standardnim Windows ponudama u laptopovima? Gledao sam neke rezultate što se tiče GPU renderinga u softveru koji me interesuje (Redshif i Octane render), pa sam to lepo uporedio sa svojom trenutnom kartom na desktopu. Ako Apple tvrdi da je GPU 13x brži od M1, onda dolazi maltene u kategoriju moje 3080 za GPU rendering. Da li ovo može biti realno?
 

Prilozi

  • gpu.jpg
    gpu.jpg
    119.5 KB · Pregleda: 45
Ozbiljan napredak u bukvalno svemu, da ne kažem i neko pozitivno nazadovanje ako to može da se kaže (portovi i touchbar). Apple je kao i uvek jako vešt sa brojkama 10x, 20x, itd. Mene interesuje gde će se ovaj M1 Pro Max ili kako se već zove biti u poziciji što se tiče poređenja sa nekim desktop mašinama, prvenstvneno u pitanju GPU-a. Do sada nisam razmatrao da se selim sa desktopa na laptop, ali pošto vidim da ima perspektive da to može da se desi sa ovim najjačim modelom M1 Pro Max. Samo ćemo morati da sačekamo i zvanične testove gde će se sve mnogo bolje videti, pogotovu real world performance. Da li je moguće da GPU na laptopu bude toliko dobar da bude bliži desktop grafičkoj karti, nego standardnim Windows ponudama u laptopovima? Gledao sam neke rezultate što se tiče GPU renderinga u softveru koji me interesuje (Redshif i Octane render), pa sam to lepo uporedio sa svojom trenutnom kartom na desktopu. Ako Apple tvrdi da je GPU 13x brži od M1, onda dolazi maltene u kategoriju moje 3080 za GPU rendering. Da li ovo može biti realno?

Ne, 13x je brži od Intel UHD grafike. 4x je brži od 5600M što je i dalje nerealno jaka grafika, unutar tako malog kućišta. Definitivno u rangu Ampere serije.

Screenshot (39).png
 
I 4x brže od 5600M je isto u rangu 3080 što se vidi po testovima za 5500M. Ako je ovo istina, bukvalno me ne interesuje cena. Naravno ako ove brojke nisu izvučene iz nekih Apple specifičnih testova nego sirove snage...
 

Prilozi

  • gpu-brei.jpg
    gpu-brei.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 29
Može li neko da objasni šta znači boldirano (nisam pratio događaj, možda su objasnili):

Refresh rates

ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120Hz

Fixed refresh rates: 47.95Hz, 48.00Hz, 50.00Hz, 59.94Hz, 60.00Hz
 
Apple je napravio zaokret sa ARM serijom svojih procesora i mislim da im je ovo potez koji ih dugoročno stavlja u poziciju da sami sebi podižu lestvicu koliko žele, a ostali će samo da gledaju. Jedini koji može da ih ugrozi je nVidia, i to ako uspe da napravi nešto od akvizicije ARM-a.
 
Može li neko da objasni šta znači boldirano (nisam pratio događaj, možda su objasnili):

Refresh rates

ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120Hz

Fixed refresh rates: 47.95Hz, 48.00Hz, 50.00Hz, 59.94Hz, 60.00Hz
Znači da panel ne radi non-stop pod “punim gasom” na 120Hz, već se osvežavanje prilagođava datoj situaciji.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
I 4x brže od 5600M je isto u rangu 3080 što se vidi po testovima za 5500M. Ako je ovo istina, bukvalno me ne interesuje cena. Naravno ako ove brojke nisu izvučene iz nekih Apple specifičnih testova nego sirove snage...

Pa to. Za M1 nisu lagali, šta više nisu ni nahajpovali koliko su trebali, tako da je vrlo verovatno zaista toliko moćan SoC u pitanju.

Može li neko da objasni šta znači boldirano (nisam pratio događaj, možda su objasnili):

Refresh rates

ProMotion technology for adaptive refresh rates up to 120Hz

Fixed refresh rates: 47.95Hz, 48.00Hz, 50.00Hz, 59.94Hz, 60.00Hz

120Hz osvežavanje ekrana, adaptira se prema sadržaju kako bi trošio što manje baterije, tako da ide 120 samo kada skroluješ i konzumiraš neki sadržaj, gaming, i slično, a kad stoji statični "content" onda ide minimalno osvežavanje. Ista priča kao i za iPhone 13 Pro i 13 Pro Max.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Ono sto mene brine, ako se ispostavi da je GPU bas jak, jeste neka najezda majnera na MBP masine :p
14-incni M1 Max sa najjacom grafikom i 32GB rama kosta 3100 dolara. Nije los dil.
 
Pozdrav svima. Kao dugogodišnji win korisnik, planiram da promenim platformu, pa sam zagledao Macbook Air M1. Nemam profesionalne prohteve ali bih ponekad koristio Lightroom i Photoshop da obradim neku fotku. Zanima me kompatibilnost aplikacija i kako se vi snalazite za softver za M1?
 
@ixinho

Za tu razliku u ceni se isplati otici do neke USA drzave sa niskim porezom po laptop.
Salu na stranu, ako budem uzimao neki od tih skupljih modela svakako cu gledati da ga nabavim iz USA. Preskupo je u Evropi.
 
Evo ga i neki prvi geekbench rezultat:
 

Prilozi

  • 6D5107F0-03FF-41C9-ACF5-197F7559DC33.png
    6D5107F0-03FF-41C9-ACF5-197F7559DC33.png
    271.6 KB · Pregleda: 37
Sad odgledah Apple Event, pa nek je i pola tačno od ovoga što kažu, razbili su.
A verujem da će prvi testovi pokazati da nisu ništa slagali.
Auuu, nisu malo odskočili, odleteli su u nebo.
Težak nokdaun konkurenciji po svim aspektima, skoro nedostižan.
Previše su se odlepili, tako da ne može više niko da ih ugrozi.
 
Bilo je glasina, ima jedno 9-10 meseci, kako imaju spreman i tipa dva i tri puta jači SoC od ovog sada, samo čekaju da izbace za koju godinu. Spominje se i 64-core GPU za Mac Pro (2022) kao i 20+ core CPU. A za koju godinu ko zna šta će tad tek imati "u rukavu." Ludnica, totalna.
 
Nazad
Vrh Dno