Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Zavisi od dostupnosti novih modela, pitanje je koliko ce se brzo naci u ponudi kod nas (KP) po nekim normalnim cenama. Ne bih ciljao na veci pad cena od nekih 100ak evra max za trenutne m1 modele do kraja ove godine, a mozda i do proleca.
 
Onda nema sta cekati, uzimam novi model. Valjda ce se pojaviti na KP oko nove godine, da ne uzimam u iStyle-u, bas su paprene cene. Drugar je uzeo 13" m1, 512/16 za 1800e. Ako bih mogao za 2200e da uzmem novi istih dimenzija bice super., eventualno dodati jos ~200 za 32giga rama.

edit: Neko ovde rece blago ljudima koji mogu da daju tolike pare za racunar. Iskreno i ja pomislim da se malo bahatim, ali ono, meni je to osnovno sredstvo za rad, koji cu isplatiti prilicno brzo. Doduse imam fimrin racunar, ali eto da ispunim i sebi zelju da probam nesto egzoticno :)
 
Gledaj kao dugorocnu investiciju, zanemarljivo je koliko ga platis ako radis na njemu. Trajace ti minimum 4 godine, pa i vise ako performanse budu ok za tip posla koji radis. Ja sam recimo uzeo Mac 13" pro 2015. godine za 1000E. i radio na njemu 5 godina, i poklonio ga (i dalje vredi oko 500E, sto Ispadne oko 8E mesecno da me je kostao :).

Da vidimo kakav je 14", M1X ice verovatno imati 12 jezgara. Uglavnom ce staviti vise high performance jezgara po glasinama (i bice vise konfiguracija sa GPU jezgrima). Single core performanse ce ostati iste kao M1, a multi task performanse drasticno skociti za zahtevnije stvari. Mozda i duplo. Tako da ispadan da ce generalno raditi isto brzo za vecinu stvari, a zahtevnije stvari kao rendering ili bilo sta gde je multi core bitan, ce drasticno ubrzati, mada i to je sada na visokom nivou. Da ne pogadjamo, videcemo uskoro.
 
Svi leakovi vec mesecima pominju 10 jezgara, a i juce videh najnovije informacije da isto to potvrdjuju, retko kad se omasi nekoliko dana pre samog eventa.

Meni licno ce biti dealbreaker hladjenje m1x. Ako ce ventilator biti aktivniji/bucniji, rado cu se odredi performansi i nastaviti da uzivam u tisini m1. Neopisivo mnogo mi smeta bilo kakva buka, preosetljiv sam i na najmanji sum ventilatora, tako da je m1 mene za bogom dan.
 
Poslednja izmena:
Kako god, za 4 dana će se sve znati.
 
Da li će ta jačina uticati na autonomiju?
 
Kako god, za 4 dana će se sve znati.
Waiting Patiently GIF by Justin
 
Svi leakovi vec mesecima pominju 10 jezgara, a i juce videh najnovije informacije da isto to potvrdjuju, retko kad se omasi nekoliko dana pre samog eventa.

Meni licno ce biti dealbreaker hladjenje m1x. Ako ce ventilator biti aktivniji/bucniji, rado cu se odredi performansi i nastaviti da uzivam u tisini m1. Neopisivo mnogo mi smeta bilo kakva buka, preosetljiv sam i na najmanji sum ventilatora, tako da je m1 mene za bogom dan.
Nisam to ispratio, onda jos manja razlika. Ali mislim da buka nece biti problem na M1X, veoma je efikasan CPU i malo trosi. Ako je 10 jezgara, bice do max 40-50% bolje performanse u multi task opeterecenju u idealnim uslovima i to je to. I meni deluje da nece ici na neko drasticno unapredjene performansi, jer M1 je bio bas lep skok, pogotovo u efikasnosti..
 
Ne verujem da ce biti buke, a performanse ce biti 2x za multicore...ta razlika u performansama se nece videti u nekim laksim poslovima, ali ako se radi neki video ili foto editing, rendering ili neki jaci multitasking, e tu ce se videti razlika u performansama. :)
 
Apple switch ili apple deck? :d
Samo što apple nema eksluzive kao Nintendo niti broj igara kao što imaju windows ili linux+proton. Ne znam koliko bi bilo zanimljivo za iOS igre. U svakom slučaju, hardverski bi moglo biti bolje i od switch-a i od deck-a, ali zbog manje/lošije raspoloživosti (popularnih) igara, mislim da je ovo glasina i da nema ništa od toga
 
Ima da dere uz duz i popreko 😁
 
Ne znam kakvo vi mišljenje imate, ali meni bi bilo kul da sklone i touchbar. Nekako su mi bolji fizički dugmići.
 
To se najavljuje praktično već mjesecima unazad.
Nego, ima li neko da je prešao sa 13/i7/16/512 2020 na 13/M1/16/512 i koliko je tu razliku osjetio?
Čekam ove nove još od pojave M1, jer hoću da priheftam 2 monitora na laptop, a na M1 to ne može b(r)ez dodataka.
 
Potrebno mi je nekoliko informacija u vezi sa Macbook air M1 modelom. Rekoh da ne otvaram novu temu, nego da priupitam ovde.
Kupio bih preko kp-a, neraspakovan uređaj, pa me zanima da li kod nas mogu da ostvarim garanciju bez racuna i šta se dešava ako ceo uređaj mora da se zameni? Od kad teče ta internacionalna garancija, od datuma kupovine ili od registracije uređaja i da li mogu doplatiti apple care kod nas ako je kupljen u Americi ili nekoj evropskoj zemlji, a ne kod nas?
Od portova meni je jedino potreban hdmi izlaz za projektor i usb 3.0 pa me zanima sta vi koristite od hub-ova, a da nije papreno skupo... Ne treba mi da punim preko njega, a i videh da je nekima crkao nakon takve upotrebe. Unapred vam hvala na odgovorima.
 
Garanciju imas uvek, gde god da ga kupis. Apple care takodje mozes da uzmes. Za ostalo, cenim da ce se neko vec javiti.
 
Negde videh da ce novi m1x macbookovi imati notch....to je i meni skoro palo na pamet...ja se nadam da nece ubaciti to...ruznije izgleda nego na fonu xD
 
Potrebno mi je nekoliko informacija u vezi sa Macbook air M1 modelom. Rekoh da ne otvaram novu temu, nego da priupitam ovde.
Kupio bih preko kp-a, neraspakovan uređaj, pa me zanima da li kod nas mogu da ostvarim garanciju bez racuna i šta se dešava ako ceo uređaj mora da se zameni? Od kad teče ta internacionalna garancija, od datuma kupovine ili od registracije uređaja i da li mogu doplatiti apple care kod nas ako je kupljen u Americi ili nekoj evropskoj zemlji, a ne kod nas?
Od portova meni je jedino potreban hdmi izlaz za projektor i usb 3.0 pa me zanima sta vi koristite od hub-ova, a da nije papreno skupo... Ne treba mi da punim preko njega, a i videh da je nekima crkao nakon takve upotrebe. Unapred vam hvala na odgovorima.
OWC travel dock e (e verzija ima i ethernet), uzeo sam ga u macoli pre neki mesec za nekih 7k, nema bolje za m1 seriju. Ja i punim svoj m1 mbp preko njega, taj problem sa nekoliko sprzenih mekova je resen bio softverskim apdejtom big sur-a.
 
Meni se više svidjaju Baseus hub-ovi koji su tu negde sa cenom, a imaju dosta više portova. Za Mac Mini mi se dopadaju oni hub-ovi koji idu ispod/iznad, ne zauzimaju prostor i imaju slot za HDD/SSD, npr Satechi ili Hagibis.
 
Hvala na predlozima. Meni je potrebno nešto manjih dimenzija jer bih ga stalno nosio sa sobom. Ovaj Baseus izgleda ok, samo bih morao da ga poručim sa nekog sajta van zemlje. Koliko vidim nema kod nas. A za garanciju je znaci provereno, ne treba mi racun? To je onda odlična stvar...
 
Pogledaj da li na Alibabi postoji isti taj, samo bez brendinga. Ja sam tako nasao OEM proizvod koji Hagibis brendira i umesto nekih $70 dolara koliko kosta njihov hub, ja sam isto to samo bez njihovog brendinga platio $35.
 
Ja imam ovaj Hamma, oko 30E je i lepo radi sve. Jedino SD karticu nema.
 

Prilozi

  • IMG_0047.JPG
    IMG_0047.JPG
    118.2 KB · Pregleda: 76
Pogledaj da li na Alibabi postoji isti taj, samo bez brendinga. Ja sam tako nasao OEM proizvod koji Hagibis brendira i umesto nekih $70 dolara koliko kosta njihov hub, ja sam isto to samo bez njihovog brendinga platio $35.
Poručuješ sa Alibabe pojedinačne artikle? Bio sam ubeđen da je Alibaba samo B2B za veću količinu.
 
Sve vise i vise leakova izlazi na ovaj nacin...ne znam, iskreno, mislim da je notch nepotreban, cak mislim da bi i neki reverse notch bio bolja opcija, ali dobro, ako ubace face id i sa dark temom, taj notch se nece videti mnogo. :)


Leaked-image-shows-notch-on-MacBook-Pro-screen-MacMagazine.png
 
Pa zasto notch, umesto da uklone na iPhone-u nekako, oni ovde ubacuju. Da ekran ne prikazuje sve informacije slike je bas glupost.
 
Pa pazi, u tom delu ekrana vecinom nema nista, tako da mislim da nece zaklanjati neke bitne informacije...svakako, ako je dell mogao u xps-u da smanji taj gornji bezel maksimalno i da ubaci windows hello, onda su verovatno i ovi iz apple-a mogli to da urade... :)
Mada opet, to je apple...zele da budu jedinstveni, pa me ne bi cudilo da ubace notch, svakako ce se prodavati kao ludo.
Svakako, videcemo sutra...jao, jedva cekam...bas me zanima kako ce izgledati, kakve ce performanse imati itd... :D
 
Da, nije strasno ali je glupo. Mada moze biti tu nesto nekad - HELP meni je cesto na sredini taskbara gore. Ko ima OCD da poludi :). AKo bude tako, prihvatljivo resenje je da ima opcija da se ta horizontala zacrni skroz, ili neke dodatne informacije van glavne slike tu ta budu, to bi bilo ok., svakako komplikovanje bezveze.
 
Je l' postoji jos neki razlog zasto bi stavili notch osim face id podrske?
Meni je face id na laptopu poprilicno besmislen, touch id je vise nego dovoljan.
 
Nazad
Vrh Dno