Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Happy If You Say So GIF
 
@Nenad22

Da li si imao neke probleme sa Dockerom?
 
Pa ne znam bas...mislim da ce cena polovnih ostati slicna, kao i cena novih, posto ce M1X biti sigurno skuplji...mislim da 14" model nece ici ispod 1800$, a 16" ce biti sigurno okko 2400$ najslabiji model. :)
Joj, jedva cekam da vidim kako izgledaju novi Macbook-ovi...mislim da ce Apple bas razbiti sa ovim laptopovima, narocito ako stave manje okvire oko ekrana, mini led ekrane, opciju sa 32gb rama, sd slot, hdmi slot.... :D
 
Hahaha polako sa ushicenje. Mozda dobijemo samo manje ivice ekrana i jaci cpu, i cenu povecanu za 30%. Ali dobro, nadam se da ce sve da ubace o cemu se spekulise. :D

Za cenu polovnih, cisto sumnjam, verujem da ce biti bolja kupovina novih ako im cena padne za 5-10%. Posebno Air model koji pokazao kao najbolja kupovina.
 
@Nenad22
Hvala. Ja planiram da uzmem M1 Mac Mini za mobile development, cekam sada ovaj event 18.10 ako mozda najave narednu generaciju. Ako ne najave, uzecu M1.

Kako si zadovoljan generalno? Pretpostavljam da Git i aplikacije za komunikaciju rade normalno?
 
Hahaha polako sa ushicenje. Mozda dobijemo samo manje ivice ekrana i jaci cpu, i cenu povecanu za 30%. Ali dobro, nadam se da ce sve da ubace o cemu se spekulise. :D

Za cenu polovnih, cisto sumnjam, verujem da ce biti bolja kupovina novih ako im cena padne za 5-10%. Posebno Air model koji pokazao kao najbolja kupovina.
Nadamo se, pa cemo videti sta ce biti... :D
Svakako, prodavace se kao ludo... :D
 
Ekstra.
Hahaha polako sa ushicenje. Mozda dobijemo samo manje ivice ekrana i jaci cpu, i cenu povecanu za 30%. Ali dobro, nadam se da ce sve da ubace o cemu se spekulise. :D

Za cenu polovnih, cisto sumnjam, verujem da ce biti bolja kupovina novih ako im cena padne za 5-10%. Posebno Air model koji pokazao kao najbolja kupovina.
Koja zapravo razlika izmedju pro i air modela?
 
Pro ima malo jaču bateriju, aktivno hlađenje i nešto bolji displej.
 
Jedino mislim da ce biti tesko naci po oglasima verziju sa 32giga rama, i ako je bude.
 
Ne brini, ima ljudi koji će imati CTO konfiguracije kao preorder, tako sam ja kupio ovaj moj 16/512 M1 mini.
 
@Nenad22
Hvala. Ja planiram da uzmem M1 Mac Mini za mobile development, cekam sada ovaj event 18.10 ako mozda najave narednu generaciju. Ako ne najave, uzecu M1.

Kako si zadovoljan generalno? Pretpostavljam da Git i aplikacije za komunikaciju rade normalno?
Sve ok radi - pa najbrzi Macbook trenutno, sa odlicnom efikasnoscu/baterijom (najjaci intel i9-9980HK je solidno iza). Nije lose videti kakav ce biti novi 14", ali sa ovim nema greske dugorocno. Ne vidim potrebu za necim boljim i cekanje (eventualno ako malo cena padne), eto taj inc ekrana, da budu manje ivice oko ekrana, nije lose ali ni mnogo bitno.
 
Apple je uspeo da napravi neverovatno dobar prenosivi računar:
  • baterija traje ceo radni dan
  • ne greje se
  • ne čuje se dok radi
  • radi sve i to brzo
  • u cenovnom rangu sa Win konkurencijom
 
@RingeRaja to pricas za M1 seriju?
Posto su neke kolege imale macove koji su goreli, i samo sto ne polete :)

Ja sam bio jako veliki pljuvac apple-a, ali bas mi se stvorila zelja da probam m1. Takodje kum i jos jedan drugar mi se kunu u 13" model, kaze on vise nikad ne bi uzeo 15". E sad ova 14" ako stvarno bude ce biti pun pogodak, posto ce biti istih dimenzija sa vecim ekranom.

@Nenad22 mi je jos potvrdio da sve sto bih ja koristio radi savrseno, tako da apple, take my money :)
 
Da, mislim na M1.
Po prvi put posle dugo vremena imaju u svakom smislu superioran proizvod.
 
Apple je uspeo da napravi neverovatno dobar prenosivi računar:
  • baterija traje ceo radni dan
  • ne greje se
  • ne čuje se dok radi
  • radi sve i to brzo
  • u cenovnom rangu sa Win konkurencijom
Mogu da potvrdim ovo. Promenio sam nekoliko Pro mašina, sve su se grejale kao lude, i palile motore pred poletanje.
Sada sam na M1 sa 16gb rama, laptop hladan kao špricer, nijednom nisam čuo kuler. O brzini da ne pričam.
Jedina mana po meni, nedostatak podrške za više monitora, krastavac navikao sam da radim na 3 (2 velika plus mac).
 
+1
Neverovatan uredjaj... Necujan, hladan, brz, baterija ludilo. Vredi svaki dinar.
 
Jos sada kad izadje 2x jaci procesor, 2-4x jaca graficka, 2-4x vise rama(negde kazu 32gb, negde 64gb, videcemo), podrska za vise monitora, sd slot, bolji ekran(negde pricaju cak i 120hz).
Ako stvarno izbace sve to i to po nekoj normalnoj ceni(do 2000$ za 14" i do 2500$ za 16"), bice ovo odlicni uredjaji.
Naravno, i dalje ce biti skupi za vecinu ljudi u Srbiji, ali za one ljude kojima je takav laptop potreban za posao i koji zaradjuju dovoljno da ga kupe, bice dovoljan za narednih 5 godina sigurno i isplatice se visestruko). :)
 
Bolje 200k da damo za M1X nego za Iphone 13 Pro Max. :D
 
Da napomenem i to da imam i Win11 koji vrti Parallels i da to radi sjajno, uopšte nemam utisak da je u pitanju virtuelna mašina.
16GB rama je meni sasvim dovoljno za pristojan rad, OS je dobro optimizovan i uopšte nemam neka česta swapovanja, a to se vidi i po upisu na SSD koji je za ovih 8 meseci oko 6,5TB, s tu se računa sve, ne samo swap.
Odlično skockani proizvodi i odluka da dignu ruke od Intela i naprave svoj SoC se ispostavila kao prava, i to gledam iz pozicije korisnika. Mini mi je sveukupno bolji izbor nego i9 hackintosh koji sam prodao i za skoro iste pare kupio mek.
 
Blago Vama društvo, kada znate kako da pametno potrošite (i ne, nisam sakastičan), samo ja to ne mogu od stvari koje moram prvo...
 
Meni je tesko da zamislim kakav laptop moraju da izbace pa da mi bude opravdano da platim 2000+ evra za njega, kada ovi modeli od 1000 evra razbijaju kako rade :)
Jedino ta podrska za vise monitora mi fali. Niti mi je zafalilo nekad brzine niti memorije.
 
Ja ovaj laptop sigurno necu uzeti naredne 2 godine...ali cak i tada kad budem uzeo, bice verovatno bolji od svih laptopova drugih proizvodjaca...mada, kao sto sam par puta rekao...sledece godine izlazi redizajnirana Air verzija....ja se nadam da ce ponuditi 13" i 15" modele...koji ce imati slabiju bateriju u odnosu na pro verovatno malo slabiji cipset, malo slabiji ekran i bele okvire oko ekrana i onda ce ta 15" verzija biti best buy za one ljude kojima treba laganiji laptop, ali ipak veci od 13"... :)
 
Kako da provjerim koji je layout tastature bez otvaranja kutije?
 
Disk mi je na 99% wear-a nakon 5 meseci i 10 dana intenzivnog koriscenja masine svaki radni dan u proseku izmedju 10 i 12 sati dnevno. Pisao sam vec na prosloj strani kakav mi je workflow i koliko je sve stvari uvek aktivno. Base model macbook pro m1 sa 8/256.
Dakle 5 meseci - 1% diska, masina isplacena bezbroj puta. Moze li bolje?

1634230262504.jpeg
 
Posle koliko vremena opadnu cene macova? Tipa sad kad izadju ovi novi, posle koliko vremena i za koliko otprilike opadne cena?
Malo sam nestrpljiv, pa cisto da vidim da li se isplati da sacekam :)
 
Nazad
Vrh Dno