Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pojavio mi se neki bug, ako Mac duze bude zakljucan, i otkljucam, padne FPS svih animacija, pomeranje prozora, itd (kao nekih 15-20 fps da je).. moram da restartujem OSX. Pre mi se nije desavalo. Mada vidim ima update 11.4, pa cu da vidim hoce li to biti ponovo.
 
Pojavio mi se neki bug, ako Mac duze bude zakljucan, i otkljucam, padne FPS svih animacija, pomeranje prozora, itd (kao nekih 15-20 fps da je).. moram da restartujem OSX. Pre mi se nije desavalo. Mada vidim ima update 11.4, pa cu da vidim hoce li to biti ponovo.
Poslednji apdejt je 11.5.2
 
Kakve veze ima ovo sa m1? Pogotovo sto je najavljeno za svaki uredjaj pa i iphone?
 
Pojavio mi se neki bug, ako Mac duze bude zakljucan, i otkljucam, padne FPS svih animacija, pomeranje prozora, itd (kao nekih 15-20 fps da je).. moram da restartujem OSX. Pre mi se nije desavalo. Mada vidim ima update 11.4, pa cu da vidim hoce li to biti ponovo.
ja sam imao isti problem i na kraju se ispostavilo da ga je pravio Magnet - aplikacija koju sam koristio sa bolji resize prozora... nakon sto sam ga ugasio iz startapa, sve radi ok... glupost koju nisam ocekivao, mozda je i kod tebe nesto tako...
 
Preporuka za rectangle, radi isto - nisam imao problema do sada.
 
Hm nemam nista tome slicno, mora da je neka druga aplikacija u pitanju, ne vidim nista sumnjivo u activity monitor-u jos.
 
Kakve veze ima ovo sa m1? Pogotovo sto je najavljeno za svaki uredjaj pa i iphone?

Ima veze sa Apple CPU (svejedno da li je Mx ili Ax): za sta ce korisiti on-device-cpu bez obzira na to da li mi to zelimo ili ne...

Kao otprilike kad kupis nov TV i pre nego sto pocnes da ga koristis moras da kliknes da pristajes na uslove koriscenja (a uslovima koriscenja, izmedju ostalog, stoji da proizvodjac TV moze da prikuplja sta hoce od podataka o tebi... mislim da ima i tema na bench od pre ~deceniju kad je neko izvalio da LG TV salje bukvalno sve sto radis sa TVom na LGov server... posle tog skandala su legalizovali tu praksu tako sto kupac mora da prihvati ulsove koriscenja pre nego sto pocne da gleda TV).

Sve to, ali sa malom razlikom u slucaju Applea, gde mozes da zavrsis u zatvoru jer oni-to-tako-kazu (sto bi Milan Tarot rekao: 'izasla karta')...


Hm nemam nista tome slicno, mora da je neka druga aplikacija u pitanju, ne vidim nista sumnjivo u activity monitor-u jos.
Vredi pregledati i Console.app ...
 
Polako krece full control 🤪
 
Dobar dan drugari,
Imam dilemu pa sam resio da sve vas konsultujem ovde...
Hocu da kupim macbook pro m1, da li se isplati kupovati, kupiti nov ili polovan i gde?
Nikada do sada nisam koristio macbook, pa ako moze par saveta bio bih zahvalan...
 
Pazi...novi Macbook-ovi izlaze uskoro...mozda ce cene starijih modela malo da spadnu, ako ti se ne zuri, mozes da sacekas...ako ti se zuri, uzmi slobodno MBP M1...imas opciju da kupis u zvanicnim prodavnicama, a imas i kupujem prodajem...pa vidi sta ti se vise isplati...ako razlika u ceni nije velika, uzmi u zvanicnoj prodavnici. :)
Sto se saveta tice...ako planiras duze vreme da ga koristis(par godina), uzmi sa 16gb rama i 512gb ssd-om...te stvari ne mogu da se menjaju...jesu skuplji tako, ali neces imati mnogo swap-ovanja, 256gb ssd zna da bude malo, tako da mislim da je 16/512gb neka zlatna sredina... :)
E sada, cena takve konfiguracije je oko 1850e bez 2 godine garancije(KP) i 2200e sa 2 godine garancije(KP i zvanicne prodavnice)...ne znam kakvu si konfiguraciju mislio da uzmes...i za sta bi je koristio...ova bi bila neka zlatna sredina, ali ako radis neke laganije stvari na njemu, onda mozes da juris model od 8gb, ali sta znam, ja bih ipak isao na 16gb model, ako je na duze staze... :)
 
Realno hteo sam da nadjem nekog ko ide preko da mi donese osnovnu verziju MBP 8/256 i da mi izadje do 1000 i neki euro, isto i ako neko zeli da proda laptop uzeo bih ga. E a sada kazes mi da sacekam... Koliko bi trebalo da cekam?
 
Pa na jesen obično imaju event, i tada predstavljaju. Ako ne sve u septembru, onda do nove godine sigurno.
Što se tiče konfiguracije - pročitaj malo thread, nemoj da te mrzi - dosta ljudi je radilo dosta zahtevne i ozbiljne poslove sa 8gb modelom, gde nisu primetili potrebu da imaju 16gb.
Sa druge strane, problem swapovanja bi trebalo da je rešen nekim skorašnjim apdejtom.
 
Da da, procitao sam ceo ovaj forum od skoro 30 strana, i generalno nema nekih zamerki... Interesuje me kako rade aplikacije poput worda excela PPTa na macu da li se placaju kako se instaliraju?
 
Da da, procitao sam ceo ovaj forum od skoro 30 strana, i generalno nema nekih zamerki... Interesuje me kako rade aplikacije poput worda excela PPTa na macu da li se placaju kako se instaliraju?
Placaju se isto kao i na windows-u : )
Ako je u pitanju office/web masina, uzmi 8/256 bez razmisljanja. Mogao bi cak i Macbook Air, s obzirom da ima identican M1 cip unutra a on ti se cak uklapa nov u taj cenovni rang od oko 1000e, cak i kod nas. Razlika izmedju mbp i air m1 je nekih 100 nita osvetljenja, touchbar, prisustvo ventilatora (bitno samo u slucaju ozbiljnog iskoriscavanja M1 cip sto sam ja uspeo svega nekoliko puta na mbp u trenucima kada mi rade 3-4 virtuelne masine) i valjda malo bolji zvucnici/mikrofon. Sve u svemu, za 1000 eur ili polovan M1 MBP ili nov M1 AIR, a s obzirom na tvoje pitanje, deluje mi da je cak i air mnogo vise nego dovoljan.
 
Nasao sam za 1180e nov neotpakovan u vakum pakovanju MBP ne bih uzimao air, doneo sam odluku da uzmem pro. Nasao sam na KP taj od 1180 ima godinu dana apple care.... Na windowsu nisam placao office hehe, da li postoji i tako neka varijanta za MBP?
 
Savet? Ne koristi piratski office. Nadji 'familiju', vas 6 moze da deli jedan office 365 nalog, koji je oko 80eur godisnje... :)
 
Na AliExpress se mogu naci kljucevi za Office za nekoliko dolara. Na taj nacin ne moras da instaliras piratsku verziju, a i izadje te jeftino. Microsoftu se ovako nesto verovatno nece svideti, ali sta te briga, dok god ga koristis za licne potrebe (dakle ne na firminom racunaru) miran si.
 
Ok,hvala puno, za office nije problem. A da li imate generalno nesto za i protiv MBP inace nikada nisam koristio apple proizvode. Samo android i win. Kakvo je prilagodjavanje na iOS itd itd...
 
iOS je operativni sistem za mobilni. Racunari koriste MacOS. Nemaju veze jedan sa drugim.

Ja sam se navikao za dan-dva. Nikad mi nije palo na pamet da se vratim na Windows.
 
Da da, na to sam mislio... Hvala puno na savetima, da li je pametnije cekati jos ili odmah uzeti MBP nasao sam za 1180e?
 
Ja bih sačekao...
A za ono za šta tebi treba, dovoljan je Macbook Air 8/256
 
Ovi novi modeli koji izlaze ce biti skuplji, tako da nisam siguran da li ima smisla cekati. Uvek ce izlaziti bolji i noviji modeli i moze beskonacno da se ceka, ali ovaj put ne izlazi proizvod iste kategorije, vec skuplje.
 
Kako vam radi AnyDesk na Air-u/Pro, ako se kačite na 1440p ili 4k monitor?
Na iPad Pro mi baš i nije nešto tečno... doduše 2017. model ali svejedno
 
Realno i Air bi mi zavrsavao posao, ali par stotina eura bih dao vise i uzeo pro, nekako mi to pasivno hladjenje ne uliva poverenje a i touchbar mi se nekako bas bas dopao...
Ovi novi modeli koji izlaze ce biti skuplji, tako da nisam siguran da li ima smisla cekati. Uvek ce izlaziti bolji i noviji modeli i moze beskonacno da se ceka, ali ovaj put ne izlazi proizvod iste kategorije, vec skuplje.
Slazem se sa tobom, najverovatnije cu uzeti MBP...
 
To je super cena za nov MBP. Uzimaj!

Ako resis da odradis upgrade, nece te puno kostati kasnije ako nov MBP 14" bude neko zlo! :D
 
Nazad
Vrh Dno