Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Moj mini od početka februara ima 3,8tb upis, oko 700gb mesečn
Problem je sto smart ne javlja koliko je ostalo zivota, tako da ne znas. Ali ako prosecan SSD od recimo 256GB ima zivot od 150TB upisa, aj nek ovaj koji je verovatno
bolji, ima duplo a onaj od 512 duplo na to. Dakle ocekujem za moj od 256 oko 300TB upisa.

edit:Ajoj sad nadjoh na netu:
The Smart Data Section is full of helpful stats. Keep an eye on the Percentage Used number, because that tells you the amount of life used by the SSD. The higher the number, the shorter the life remaining.
Hm percentage used :p
 
Poslednja izmena:
Problem je sto smart ne javlja koliko je ostalo zivota, tako da ne znas. Ali ako prosecan SSD od recimo 256GB ima zivot od 150TB upisa, aj nek ovaj koji je verovatno
bolji, ima duplo a onaj od 512 duplo na to. Dakle ocekujem za moj od 256 oko 300TB upisa.
Pa to ti kažem, pre ću ja da odem u večna lovišta nego ssd.
 
pa bolje da za te pare korisstis masinu u punom potencijalu sta te briga za wriite-read . Mislim da ce ti svakako trajati i duze nego sto mislis. Meni je hdd na nekom prastarom eMachines laptopu tek riknuo posle 10+ godina nesto mi je malo verovatno da novije masine a pogotovo apple uredjaj izdahne za godinu dve 😅
 
HDD nije isto što i SSD. HDD može piši/briši koliko hoćeš puta, praktično neograničeno, dok SSD ima memorijske ćelije koje imaju ograničen broj R/W ciklusa. Shodno tome imaju i ograničenje po količni upisa, odnosno po roku trajanja.
Bili su neki testovi količine upisa za SSD-ove još ranije i granica je ako se dobro sjećam za consumer level uređaje oko 600TB, tada počinju da brljaju i zakucavaju. Be obzira na to, čini mi se da je Apple promijenio politiku/logiku korišćenja SSD-a, jer je brzina rada porasla (skoro) na nivo RAM-a, pa M1 koristi SSD kao "brzi swap" ili "ektenziju RAM-a", jer ti u M1 mašini nemaš pojma kad je OS počeo da swap-uje.
Tako da, M1 CPU + 8GB RAM-a + 256/512 GB SSD za video obradu ili teže korišćenje je po meni već na granici sigurnosti za podatke na duže staze, naročito što CPU omogućava tako nešto (težu upotrebu), a AppleCare ne uzima niko kod nas. Pritom, mašine će sasvim sigurno da izguraju garantni period (1-2 godine), a nakon toga SSD masno košta...
 
jer ti u M1 mašini nemaš pojma kad je OS počeo da swap-uje.
Ovo nije tacno. To mozes da vidis na vise nacina, najlaksi je activity monitor.
Kod:
bmaxa@Branimirs-Air ~ % sysctl vm.swapusage
vm.swapusage: total = 0.00M  used = 0.00M  free = 0.00M  (encrypted)
Kod:
bmaxa@Branimirs-Air ~ % memory_pressure                                                                                                                      [4/62]
The system has 8589934592 (524288 pages with a page size of 16384).

Stats:
Pages free: 6606
Pages purgeable: 1615
Pages purged: 906291

Swap I/O:
Swapins: 0
Swapouts: 0

Page Q counts:
Pages active: 141479
Pages inactive: 132615
Pages speculative: 402
Pages throttled: 0
Pages wired down: 81131

Compressor Stats:
Pages used by compressor: 120266
Pages decompressed: 7349804
Pages compressed: 9391768

File I/O:
Pageins: 6194615
Pageouts: 109922

System-wide memory free percentage: 58%
I na kraju ja sam swap iskljucio potpuno kao sto se vidi...
 
Upravo to.

Imaju cene i uslove pod kojim vaze u toj drzavi. Medjutim, van drzave u kojoj je kupljen AppleCare+ sve se obavlja bez dodatne naknade. Provereno i testirano.
Hoćeš da kažeš da ako mi crkne mini (pu, pu, daleko bilo) u 3. godini mogu da ga zamenim u iStyle-u za džabe, jer on je potpuno integrisan sistem, nema šta da se popravlja?
 
Ono sto je zajedno od komponenti, menja se kompletu, kao sto je to slucaj kod prethodnih modela MBP kad ne funkcionise tastatura, backlight senzor ili je baterija za zamenu, menja se kompletan top case koji obuhvata tastaturu, trackpad i bateriju :)
 
Hoćeš da kažeš da ako mi crkne mini (pu, pu, daleko bilo) u 3. godini mogu da ga zamenim u iStyle-u za džabe, jer on je potpuno integrisan sistem, nema šta da se popravlja?
to cudo nema sanse da se pokvari jedino da ga macolom gadjas po onoj plastici odozdo :ROFLMAO:
 
Ovo nije tacno. To mozes da vidis na vise nacina, najlaksi je activity monitor.
Nismo se razumjeli, jer se ja možda nisam dobro "odrazio". Naravno da možeš da vidiš kroz sistem ili terminal da li je sam sistem počeo da koristi swap ili ne. Mislio sam na to da nema očigledne razlike u radu, u performansama, kada sistem počne da koristi swap, jer je brzina samog SSD-a toliko velika da nemaš očiglednih usporavanja u radu kao sa klasičnim diskom ili SATA SSD-om.
 
Ima malo razlike, jeste brz SSD ali nije kao ram, ram ima preko 10 puta vecu brzinu citanja podataka od SSD-a. Ja sam primecivao swap u ekstremnim situacijama na 8GB modelu, kada je memory pressure u crvenij/zutoj zoni zbog starih aplikacija. Tipa do pola sekunde lag pri promeni aplikacije ili taba u Chromeu. Ali to je bas retkost.
 
Nismo se razumjeli, jer se ja možda nisam dobro "odrazio". Naravno da možeš da vidiš kroz sistem ili terminal da li je sam sistem počeo da koristi swap ili ne. Mislio sam na to da nema očigledne razlike u radu, u performansama, kada sistem počne da koristi swap, jer je brzina samog SSD-a toliko velika da nemaš očiglednih usporavanja u radu kao sa klasičnim diskom ili SATA SSD-om.
Pa nije tacno. Swap se koristi da se memorija koja se trenutno ne koristi smesti na disk, kako bi se napravilo mesta za programe koji rade.
U slucaju da se puno toga vrti i da ne moze da stane u RAM, swapovanje se itekako oseti sa smrzavanjem sistema i seckanjem. SSD
ima slab random access, tako da nije bas da je brz kao RAM.
Ima malo razlike, jeste brz SSD ali nije kao ram, ram ima preko 10 puta vecu brzinu citanja podataka od SSD-a. Ja sam primecivao swap u ekstremnim situacijama na 8GB modelu, kada je memory pressure u crvenij/zutoj zoni zbog starih aplikacija. Tipa do pola sekunde lag pri promeni aplikacije ili taba u Chromeu. Ali to je bas retkost.
Pa, ono generalno kada wired (memorija koja je "vruca" tj aktivna) poraste na neku vecu cifru. Recimo kad pokrenes 16GB igru na 8GB modelu :p
No Monterey kompresija je takva da efektivno imas 12GB bez swapa ili model sa 16GB-24GB:p
 
Ako je tako, jedva čekam Monterey, jer i ovaj moj mini 16gb opasno swapuje kad ga baš opteretim, ima seckanja, pogotovo od kad sam instalirao Parallels, pa skačem iz meka u win i nazad, uz desetak otvorenih tabova u firefoxu.
 
Ako je tako, jedva čekam Monterey, jer i ovaj moj mini 16gb opasno swapuje kad ga baš opteretim, ima seckanja, pogotovo od kad sam instalirao Parallels, pa skačem iz meka u win i nazad, uz desetak otvorenih tabova u firefoxu.
Samo stavis: sudo nvram boot-args="vm_compressor=32"
i nema da brines. 8Giga das virtualci, FF ne sa 10 nego sa 20 i vise tabova bez swapa ;\p
 
Pa nije tacno. Swap se koristi da se memorija koja se trenutno ne koristi smesti na disk, kako bi se napravilo mesta za programe koji rade.
U slucaju da se puno toga vrti i da ne moze da stane u RAM, swapovanje se itekako oseti sa smrzavanjem sistema i seckanjem. SSD
ima slab random access, tako da nije bas da je brz kao RAM.
Ogradih se sa skoro, pošto vidim da se hvataš za svaku sitnicu.
Nisam ni mislio da je u potpunosti na nivou RAM-a, ali u odnosu na HDD i SATA SSD, u svakom slučaju je višestruko povećanje koje doprinosi tome da sistem brže odgovara na zahtjeve pod pritiskom. Očigledno je poboljšanje i u odnosu na prehodnu generaciju, a svakako u odnosu na starije mašine.
Poenta mog posta je bila da sam sistem na 8 GB RAM-a više koristi i swap i sam SSD za svoj rad, a što se može negativno odraziti na stanje SSD-a tokom vremena. A zamjena istog, uglavnom (što se naše države tiče) se može obaviti u ovlašćenom servisu po paprenoj cijeni. A ukoliko se ne mijenja samo SSD, nego kompletna ploča ili još nešto pride, ta cijena postade još paprenija.
 
Nisam ni mislio da je u potpunosti na nivou RAM-a, ali u odnosu na HDD i SATA SSD, u svakom slučaju je višestruko povećanje koje doprinosi tome da sistem brže odgovara na zahtjeve pod pritiskom.
Ne, isti je kao i SATA SSD po pitanju random accessa ,zapravo za swap HDD je najbolje resenje. Brzina je totalno beznacajna ako mora da swapuje non stop.
Dakle swap je samo za to da se na disk smesti nekoriscena memorija, tu brzina nije uopste bitna. Recimo imas 100 tabova u browser-u neces svih 100 odjednom
da gledas. Dakle swap omogucava da imas otvoreno 100 i vise tabova.

Poenta mog posta je bila da sam sistem na 8 GB RAM-a više koristi i swap i sam SSD za svoj rad,
To zavisi od toga sta radis i koliko toga imas otvoreno. macOS ima kompresor koji znacajno smanjuje koriscenje swap-a,
tj swap se pocne koristiti tek kada je pritisak na kompresor jaci. No to ne drlja mnogo odsvapuje visak koji se ne koristi
i to je to. Ako ce bas da drlja pokrenes program koji se vrti i zauzima ceo ram i onda ima da wearuje ko lud.
No, slazem se, sto vise rama to bolje.
Nego gledaj:
Kod:
=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        52 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    0%
Data Units Read:                    17,644,662 [9.03 TB]
Data Units Written:                 8,835,517 [4.52 TB]
Host Read Commands:                 237,188,439
Host Write Commands:                53,536,307
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       192
Power On Hours:                     113
Unsafe Shutdowns:                   25
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0
Upisao sam 4 i po TB a wear je jos na 0%, pa ono swap ne swap ako 4.5 TB nije ni 1% wear, onda masina moze da me nadzivi :p
 
Ne, isti je kao i SATA SSD po pitanju random accessa ,zapravo za swap HDD je najbolje resenje. Brzina je totalno beznacajna ako mora da swapuje non stop.
Dakle swap je samo za to da se na disk smesti nekoriscena memorija, tu brzina nije uopste bitna. Recimo imas 100 tabova u browser-u neces svih 100 odjednom
da gledas. Dakle swap omogucava da imas otvoreno 100 i vise tabova.


To zavisi od toga sta radis i koliko toga imas otvoreno. macOS ima kompresor koji znacajno smanjuje koriscenje swap-a,
tj swap se pocne koristiti tek kada je pritisak na kompresor jaci. No to ne drlja mnogo odsvapuje visak koji se ne koristi
i to je to. Ako ce bas da drlja pokrenes program koji se vrti i zauzima ceo ram i onda ima da wearuje ko lud.
No, slazem se, sto vise rama to bolje.
Nego gledaj:
Kod:
=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        52 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    0%
Data Units Read:                    17,644,662 [9.03 TB]
Data Units Written:                 8,835,517 [4.52 TB]
Host Read Commands:                 237,188,439
Host Write Commands:                53,536,307
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       192
Power On Hours:                     113
Unsafe Shutdowns:                   25
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0
Upisao sam 4 i po TB a wear je jos na 0%, pa ono swap ne swap ako 4.5 TB nije ni 1% wear, onda masina moze da me nadzivi :p

u cemu gledas ovaj wear? ja sam drivedx koristio, ali verujem da ima i boljih
 
Evo info za Baldurs Gate 3 nakon sat vremena:
Kod:
NE Power: 0 mW
DRAM Power: 865 mW
CPU Power: 821 mW
GPU Power: 3134 mW
Package Power: 5510 mW


**** Thermal pressure ****

Current pressure level: Heavy

**** GPU usage ****

GPU active frequency: 822 MHz
GPU active residency: 100.00% (396 MHz:   0% 528 MHz:   0% 720 MHz:  50% 924 MHz:  50% 1128 MHz:   0% 1278 MHz:   0%)
GPU requested frequency: (396 MHz:   0% 528 MHz:   0% 720 MHz:   0% 924 MHz:   0% 1128 MHz:   0% 1278 MHz: 100%)
GPU idle residency:   0.00%
GPU Power: 3132 mW

Znaci igra opterecuje samo GPU, dok je CPU neopterecen. frekvencija seta izmedju 924 i 1128 i to je trotlovanje.
Ne primecujem pad FPS-a. Na dodir, laptop je jedva mlak.

ova igra pregreva desktope:
Kod:
1.
Got a new PC just so i can run Baldur's Gate 3, Ryzen 5 2600, GTX 1660 super, it runs fine at 60 fps for the first like 30 minutes in, but then the gpu hits 90°C and shuts it down to like 30 fps and sometimes lower.
The idle temperature is around 40°C, i'm not sure if it needs thermal paste or if it really is just the game.
2.
[HEADING=2]Overheating] to taxing on gpu? (GTX 1060)[/HEADING]

I have checked thermal paste, dust, connectors, drivers, etc. It's not the first time in my life this happened, so did all i know that fixes the issue and that this time didn't. Which is what i wrote at the start, so.
I'm  aware that the engines used for these games are generally unreasonably taxing, but as today this didn't happened to any of games except for Baldurs Gate 3, really sad. I might have to change some hardware/fans just for this game, but they do run. Do devs consult engineers at the time they start programming? how will this affect computers? how can we make this less taxing on computers? etc.
3. Just wanted to chime in and say I'm experiencing the same thing on my 970. Outdated card, but even on the lowest settings this game is running EXTREMELY hot.
Ovaj laptop ne oseca ovu igru niti se greje.
 
tj swap se pocne koristiti tek kada je pritisak na kompresor jaci
Koliko jači pritisak?

Bar 10 bara?

:D

Btw
da li je neko stavljao u MacBook Air one termoprovodne sundjere na CPU kako bi se spojio sa kucistem i time bolje hladio?

 
Poslednja izmena:
Hardware Canucks, Air base model
 
Pozdrav! Koja je razlika izmedju EU i US Macbookova? Jel ima razlike osim punjaca, i sta bi po vasem misljenju bio bolji izbor?

Hvala
 
Nema i jedino bolje kod US modela je cena, ako tamo kupujes :)
 
Da se upišem, danas mi je stigao novi MacBook Air 8Gb/256Gb. Sve fercera kako je i za očekivati. Čekam jedino da vidim napredak u bateriji u odnosu na Pro 2019.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Nazad
Vrh Dno