Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Company of heroes 2 indy? relic?
Pa eto od njih probao i warhammer:dawn od war 3, leti.
Potom paradoxovu Age of Wander: Planetfall, leti.
Potom Overload, to je ono kao Descent Remake. itd.
Endless Space 2. Sve same indie :p
Naspram onoga što je danas mejnstrim ovo je ezoterija teška. :D
 
Ja koliko vidim imam 60fps, igram igru i to je to. O kakvom potencijalu dalje pricas? Nije to HPC, nego igra.
Ako mozes da je igras, ne vidim neki problem....
Iskreno ne znam na sta tacno ciljas ? 😅 "igrivost" je meni subjektivan pojam nekome je igriv csgo na 70fps ja to ne bih ni upalio sve zavisi o kakvim se igrama radi competitive ili single player.

prosto po mom misljenju i za moj ukus rozeta je meni prinudno resenje za gaming a kao sto je neko pomenuo primer wow-a kao dobre optimizacije za m1 tako sam i ja u fazonu kad vec nesto igram hocu da sljaka kako treba. Kad sam koristio linux igrao sam native csgo, dota2 i ostale naslove koji to nisu bilo isao sam na windows iako sam mogao da se zafrkavam preko wine-a i dobijam igrivost do neke mere.

te novije tripleA naslove ne igram niti me nesto privlace

uglavnom sam vreme trosio na diablo, wc3, dota, cs, csgo, q3, wow i sl

sad da ovde razglabamo i definisemo igrivost fps, hz i sta ljudsko oko moze da priemti nema potrebe ja samo iznosim moje neke utiske i misljenje. Svakako mi nije cilj da mracim nikoga posto i sam koristim i ipadair 4 i mbair m1 i ip12 sve je to isto m1 jezgro tako ako k*nj*m po tome to radim iz objektivnih razloga posto ne bih bas bez razloga sebe tovario i stvari koje posedujem😂 a i u planu mi je da uzmem i novi ipp m1 .
a da imao sam i mini m1 koji sam prodao tako da valjda imam nekog iskustva 😅

eto i slike da ne budem od onih likova sto samo nesto gundjaju a da nisu ni drzali u rukama to o cemu pricaju😂
 

Prilozi

  • CA128867-ED44-449F-9471-845D60708B72.jpeg
    CA128867-ED44-449F-9471-845D60708B72.jpeg
    77.6 KB · Pregleda: 115
  • 7645932C-E2BB-4BBF-B4B7-A164409AC3F7.jpeg
    7645932C-E2BB-4BBF-B4B7-A164409AC3F7.jpeg
    223.3 KB · Pregleda: 109
Za nepuna 2 meseca na Air modelu sa 8/256 dosao na 1.8TB write. Od toga koriscen oko 2-3 nedelje intenzivno za programiranje, ostatak uglavnom lagano koriscenje za office/surf. Trudim se da koristim Native aplikacije u sto vecoj meri.
Imas lek za to. Problem je sto macOS po defaultu drzi file cache na 20% rama pa kad koricenje predje 80% pocne da swapuje. A swapovanje na SSD je skupo :p
Lek za to je da iskljucis swap i write problemi reseni :p
Dakle prvo odes u single user mode sa drzanjem dugmeta za paljenje, onda otvoris terminal i kucas; csrutil disable. Dizejblujes zastite koje ne daju ovakve izmene.
Potom butujes, pa u terminalu ukucas sledecu komandu: sudo nvram boot-args="vm_compressor=2"
To ce iskljuciti swap potpuno, a ostaviti compressor koji nam treba kako bi mogli vise od 8giga da startujemo.
Potom reboot. Provera da li je parametar na snazi se vrsi sa :
bmaxa@Branimirs-Air projects % sysctl -a vm.compressor_mode
vm.compressor_mode: 2
I eto, resen problem. Tek kad pokrenes igru od 8giga+ ima da osetis kocenje :p
A video sam da je m1 jedan od najjacih procesora u laptopovima.
Ja sam merio scimark2 i postize jaci skor nego 5800X na 4.9Ghz :p

edit: air nema hladjenje, pa ne mozes da vozis WCG dugo bez da drasticno spusta klok da bi se hladio, ali ono ko ce da vozi WCG na laptopu bez venta :p
 
@bmaxa razmotricu to da probam pa vidim razliku, danas mi je stigao sa servisa... Nedavno mi ispadne sa nekih 40cm visine na laminat i iskrivi se kuciste, na ekranu se pojavi fleka i otkaze senzor poklopca. Uplatim isti dan apple care+ i odnesem u istyle, zamenise ekran bez problema.

photo_2021-07-12 12.16.51.jpegphoto_2021-07-12 12.16.54.jpeg
 
@bmaxa razmotricu to da probam pa vidim razliku, danas mi je stigao sa servisa... Nedavno mi ispadne sa nekih 40cm visine na laminat i iskrivi se kuciste, na ekranu se pojavi fleka i otkaze senzor poklopca. Uplatim isti dan apple care+ i odnesem u istyle, zamenise ekran bez problema.

Pogledajte prilog 312156Pogledajte prilog 312157
Na koju to foru da menjaju ekran na fizicko ostecenje? (garancija pokriva to?) Ti si onda mogao ceo lap da izlupas I da odes I da dobijes nov?

Sta propustam? :D
 
Ne propustas nista. Apple Care je dodatna garancija koja se dodatno placa, a popravka ekrana koja je odradjena takodje nije besplatna, vec kosta $99 na cenu Apple Care.

Dosta je korisno, ali nije besplatna zamena kao sto mislis.
 
Poslednja izmena:
Nije džabe, ali jeste jeftinije.
 
Aha, e pa onda ok, ja reko menjaju za dzabe, ali opet za 99$ je smesna cena za tako skupu popravku.

Jel Apple Care moze da se uzme kod nas, u iStyle?
 
Naravno, mnogo je jeftinije da platis popravku ako imas Apple Care, ali nije besplatno.

Moras da imas kupljen Apple Care i da platis popravku po toj preporucenoj ceni. Popravke ekrana i kucista su $99, a sve ostalo je skuplje koliko se secam.
 
Nisam siguran da li se plaća kod nas, s obzirom da za iPhone ne uzimaju novac kada se menja ekran.
 
@Labello @probotzor
Besplatna je popravka u Srbiji. Platio sam Apple Care+ preko USA i kostao me je 70$ ako se ne varam za godinu dana. O njihovom trosku su narucili novi kompletan gornji deo laptopa i zamenili. Pitao sam sta ako mi se opet nesto desi, i receno mi je da fizicki sada smem da ostetim donji deo laptopa, prospem neku tecnost i sl, i oni ce o njihovom trosku to zameniti ponovo, samo ne bih smeo opet ekran.
 
Pa dobro, znaci svake dve-tri godine mozes da osvezis komp besplatnim popravkama I prodas ga u mint stanju, eventualno zamenis za nov ako kvar dodje do ploce. :D
 
@Labello @probotzor
Besplatna je popravka u Srbiji. Platio sam Apple Care+ preko USA i kostao me je 70$ ako se ne varam za godinu dana. O njihovom trosku su narucili novi kompletan gornji deo laptopa i zamenili. Pitao sam sta ako mi se opet nesto desi, i receno mi je da fizicki sada smem da ostetim donji deo laptopa, prospem neku tecnost i sl, i oni ce o njihovom trosku to zameniti ponovo, samo ne bih smeo opet ekran.
Jel to vazi samo ako ti je laptop u regularnoj garanciji + apple care ili cak i ako je samo apple care, a obicna je prosla?
 
Apple Care možeš da registruješ 3 meseca nakon kupovine uređaja.
Ja sam uradio za mac mini M1 (uz malo gimnastike) i vidi mi se kad idem u about.
I onda ti piše dokle je validan apple care.
On ne pokriva sve identično kao regularna garancija i “troši se” u 3. godini od kupovine uređaja, za prve 2 važi regulare garancija, ako je kupljen u iStyle. Ako je kupljen u USA, onda je garancija 1 godina, a posle toga važi apple care.
 
To je vezano iskljucivo za Apple Care+ koliko sam ja razumeo, nema veze sa regularnom garancijom.
 
Onda mi je bas cudno sto besplatno popravljaju. Mislio sam da je mozda situacija obicna garancija + apple care, ali ako je samo apple care i besplatna popravka, onda se bas isplati.

Znam da ovi preko placaju popravku i ako imaju apple care.
 
Apple Care i Apple Care+ imaju svoje cene i uslove pod kojim važe.
Ima sve na apple.com detaljno.
 
 
Nego jel zna neko kolko je wear za ove SSD-ove sto idu u laptopove?
Ono kad SSD ode, mozes da ga bacis u kantu :p

Evo sta javlja smartctl, ali ne vidim da pctlifetime?

Kod:
bmaxa@Branimirs-Air pancake % sudo smartctl -a /dev/disk0
Password:
smartctl 7.2 2020-12-30 r5155 [Darwin 20.5.0 arm64] (local build)
Copyright (C) 2002-20, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Number:                       APPLE SSD AP0256Q
Serial Number:                      0ba014214120b20b
Firmware Version:                   2.120.4
PCI Vendor/Subsystem ID:            0x106b
IEEE OUI Identifier:                0x000000
Controller ID:                      0
NVMe Version:                       <1.2
Number of Namespaces:               3
Local Time is:                      Thu Jul 15 06:40:14 2021 CEST
Firmware Updates (0x02):            1 Slot
Optional Admin Commands (0x0004):   Frmw_DL
Optional NVM Commands (0x0004):     DS_Mngmt
Maximum Data Transfer Size:         256 Pages

Supported Power States
St Op     Max   Active     Idle   RL RT WL WT  Ent_Lat  Ex_Lat
 0 +     0.00W       -        -    0  0  0  0        0       0
=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        39 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    0%
Data Units Read:                    14,455,879 [7.40 TB]
Data Units Written:                 8,009,163 [4.10 TB]
Host Read Commands:                 183,253,097
Host Write Commands:                42,946,940
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       176
Power On Hours:                     95
Unsafe Shutdowns:                   22
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0

Read 1 entries from Error Information Log failed: GetLogPage failed: system=0x38, sub=0x0, code=745
 
Poslednja izmena:
Nema nigde lifetime, a kad M.2 ode možeš ceo mek da baciš u kantu, zato što se ne menja, zavareno na matičnu 😆
Ja sam zbog toga kupio Apple Care, pa sam miran do februara 2024.
 
M1, 16gb, star oko 3 meseca - koristi se uglavnom za programiranje (VSCode)

Kod:
=== START OF SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

SMART/Health Information (NVMe Log 0x02)
Critical Warning:                   0x00
Temperature:                        36 Celsius
Available Spare:                    100%
Available Spare Threshold:          99%
Percentage Used:                    0%
Data Units Read:                    3,570,406 [1.82 TB]
Data Units Written:                 2,042,312 [1.04 TB]
Host Read Commands:                 77,012,253
Host Write Commands:                56,858,279
Controller Busy Time:               0
Power Cycles:                       121
Power On Hours:                     53
Unsafe Shutdowns:                   2
Media and Data Integrity Errors:    0
Error Information Log Entries:      0

Read 1 entries from Error Information Log failed: GetLogPage failed: system=0x38, sub=0x0, code=745
 
M1, 16gb, star oko 3 meseca - koristi se uglavnom za programiranje (VSCode)
Heh moj je od 16. juna a vec sam upisao 4TB :p
Mislim ono instaliram pa brisem igre po 50-60GB :p
Dva puta reinstalirao XCode :p
A sto se tice pisi-brisi podataka tona:p

Naravno ovo je dok ga ne sredim i stavim sve sta treba onda ce ici kao tvoja potrosnja :p
Jos sam i dizejblovao swap, pa ce i tu drasticno biti manje...
 
Moj mini od početka februara ima 3,8tb upis, oko 700gb mesečno, što je potpuno prihvatljivo, jer ako nastavi ovim tempom verovatno ću ja pre otići u večna lovišta, nego ovaj ssd.
 
Nazad
Vrh Dno