Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Imam par pitanja:

Šta bi u praksi značilo 7-core vs 8-core GPU za video produkciju tačno?
Koliko je izvodljivo naknadno ugraditi veći SSD ili RAM modul? Znam da piše da "nije moguće", ali naleteo na neke članke da je moguće za SSD pa rekoh ima li neko neki pouzdani info na tu temu.

I možda glupo pitanje, ali da li je 8GB RAMa na macOS optimizovanije od 8GB na Windowsu?
Montiram 4K Blackmagic RAW na 7-core GPU (timeline 4K, preview 4K) bez proksija kao da je u pitanju 720p, toliko dobro ide. Neće ti jedan taj core ništa promeniti.
I ja se razmisljam izmedju Air 16 Gb i Pro 8 Gb. Koliko je nedostatak ventilatora problem sa Air-om, ima li zagrevanja na povrsini laptopa?
Nikakvih problema sa Air-om
 
pa mislim da apple malo previse hajpuje odredjene sitnice kao razlog za upgrade i sl.
Msm da svaki m1 chip ce da odradjuje posao ostalo je pitanje nekog future proofing-a ako se planira upotreba 5+ god.

ja sam sa entuzijazmom cekao 2021 ipad pro u nadi nekom redizajnu i novim nacinima upotrebe ali realno ne dobija se tu sustinski puno. Support za eksterne monitore los, ipadOS ne koristi potencijal m1 a i ako bude to ce biti pojedine pro aplikacije koje meni ne trebaju tako da jurnjava za tim nekim max performansama vrv i nema mnogo smisla.
Izgleda hw nije toliki limit koliko je sam OS i nacin upotreba.
nadam se da ce ipp 2022 izazvati neki veci wow efekat kod mene 😅
 
Hvala svima na odgovorima!

Sto se tice upotrebe, ja i sadasnji MPB 2019 koristim kao iPad sa fajl sistemom. Apple namerno otezava dosta stvari na iPad-u, tako da bi korisnici morali da kupe obe linije proizvoda, sto ocigledno i cinimo, znaci da im taktika radi.
 
I ja se razmisljam izmedju Air 16 Gb i Pro 8 Gb. Koliko je nedostatak ventilatora problem sa Air-om, ima li zagrevanja na povrsini laptopa?
Mislim da je vecini ljudi to benefit a ne problem. Pogotovo ako prelazis sa nesto starijeg laptopa kao ja (4-5 generacija intela), ovo sada je melem za usi.
 
Hvala na odgovorima, kreće lov na ljude iz Amerike :)

16GB mi deluje upravo kao to - future proof. A sa druge strane kako radim nešto što zahteva 100% realtime stabilnosti i maksimalan odziv, takodje potpada i pod safe-proof faktor. SSD će raditi super i kao eksterni dodatak, pogotovu što će vremenom izlaziti sve bolji i brži modeli tako da mi 16/256 deluje kao best buy.

Mada... Sad gledam, 8/512 8-core GPU verzija je samo $70 skuplja od 7-core. Lepa i poštena navlakuša :)
 
Poslednja izmena:
Ako ulovis nekoga mozda se nakacim da jurim neki m1 ipad samo sto moram malo da predjem svoju mentalnu barijeru da mi realno za moju namenu posao radi i ipad air 4th gen a ovaj moj ipp 2020 je vec overkill a m1 bi tek bio pogtovo sto ga sam ipad os sakati al uzima mi se novi ipad pa to ti je... dobro si rekao legitimne navlakuse 😅
 
Jel macbook air izlazi svake godine kao i iphone ili laptopove izbacuju svake druge treće godine?
 
Pa ranije su ga izbacivali redje...izbacili su air prosle godine sa M1, ali koliko znam, izbacice novi air ove godine, sa redizajnom, belim ivicama oko ekrana i verovatno u bojama kao novi iMac...tako da ce mozda ta verzija biti aktuelna 2-3 godine, pa ce onda izbaciti opet novu. :)
 
Znači sad je pravo vreme da se kupi? Jel to znači da taj koji izađe ove godine će da ima isti cpu ili će biti M2?
 
Nesto sumnjam da ce u novi air da stave m2 🤔 svakako im je cudan potez sto je i ovaj dobio m1 uzimajuci u obzir da je ipad air malo "osakacen" sa a14 obicnim dok su ipp 2021 sa m1. Tako da ne verujem da ce ubaciti u novi air m2 jer ce tako teze moci da prodaju m2 mb pro modele 🤔 mada mozda i gresim ovo je samo moja neka logika uzimajuci dosadasnje poteze apple-a
 
Za novi Air se navodno sprema M1X varijanta procesora, nešto jači od M1 sa više GPU korova i to je to. Jači M2 (ili kako će se već sve zvati) će ići isključivo u Pro i u Mac Mini. Logičan potez, svakako.

Tako da ko želi da kupi kvalitetnu stvar po dobroj ceni, M1 je i dalje najbolja opcija, bez obzira na to šta stiže u budućnosti. Svakako će jači SoC doneti i primetno veću cenu (plus i novi dizajn i bolji I/O).
 
Imajući u vidu da macbook air kosta oko 1000 evra, a uređaj može da se koristi godinama, i nije to mnogo skupo kad se već ajfon prodaje za te pare. A video sam da je m1 jedan od najjacih procesora u laptopovima.
Jel na mac os moram da kupujem sve programe ili tu moze nesto free kao na vindovsu? Recimo office i slično.
 
Imajući u vidu da macbook air kosta oko 1000 evra, a uređaj može da se koristi godinama, i nije to mnogo skupo kad se već ajfon prodaje za te pare. A video sam da je m1 jedan od najjacih procesora u laptopovima.
Jel na mac os moram da kupujem sve programe ili tu moze nesto free kao na vindovsu? Recimo office i slično.
Ima dosta besplatnog softvera. A za office imaš i Google suite, Docs, Sheets, Slides i sve, uvek sinhronizovano i sve. Mnogo bolje rešenje po meni od bilo čega drugog. A tu je i besplatan Pages od Apple-a kao i svi njihovi pandani.
 
Imajući u vidu da macbook air kosta oko 1000 evra, a uređaj može da se koristi godinama, i nije to mnogo skupo kad se već ajfon prodaje za te pare. A video sam da je m1 jedan od najjacih procesora u laptopovima.
Jel na mac os moram da kupujem sve programe ili tu moze nesto free kao na vindovsu? Recimo office i slično.
Ali je arm arhitektura procesora pa proveri sta od software-a sto ti treba zapravo radi na mba. Ako ti treba samo office mogu proci i Apple ova resenja kao sto je pomenuto iznad
 
Znači da shvatim macbook kao iphone sa velikim ekranom i tastaturom? To ipak nije ozbiljan racunar ili jeste?
 
Veoma ozbiljan.😉
 
Znači da shvatim macbook kao iphone sa velikim ekranom i tastaturom? To ipak nije ozbiljan racunar ili jeste?
Odradi malo neki research po netu da se upoznas sa materijom. Bez ikakve ljutnje ali ako postavljas takvo pitanje, mozda to i nije uredjaj za tebe :)
 
Iphone ili macbook?
 
Odradi malo neki research po netu da se upoznas sa materijom. Bez ikakve ljutnje ali ako postavljas takvo pitanje, mozda to i nije uredjaj za tebe :)
Tražio sam i nigde nisam našao da neko početniku objašnjava kako radi njihov os, koje su razlike u odnosu na windows, koja su ograničenja i po čemu je on tako poseban. Osim što je ovaj novi m1 nenormalno brz, jači i od mog rajzena 5 2600 i u desktopu...
Ako neko može to ukratko da mi kaže bio bih mu zahvalan. Video sam jedino da su neki elementi sistema slični kao na ios pa sam mislio da je ios i mac os slična stvar. Imajući u vidu da sam iphone platio oko 1000 evra, macbook air uopšte nije skup ako je tako ozbiljan računar kao što kažete.
 
Tražio sam i nigde nisam našao da neko početniku objašnjava kako radi njihov os, koje su razlike u odnosu na windows, koja su ograničenja i po čemu je on tako poseban. Osim što je ovaj novi m1 nenormalno brz, jači i od mog rajzena 5 2600 i u desktopu...
Ako neko može to ukratko da mi kaže bio bih mu zahvalan. Video sam jedino da su neki elementi sistema slični kao na ios pa sam mislio da je ios i mac os slična stvar. Imajući u vidu da sam iphone platio oko 1000 evra, macbook air uopšte nije skup ako je tako ozbiljan računar kao što kažete.
Ozbiljni su računari za šta god da ti treba. Ako je to Office, web browsing i slično, onda nećeš naći bolju mašinu od Aira na tržištu danas, za te pare, taj kvalitet izrade, takva baterija, pasivno hlađenje, i ta brzina.
 
Tražio sam i nigde nisam našao da neko početniku objašnjava kako radi njihov os, koje su razlike u odnosu na windows, koja su ograničenja i po čemu je on tako poseban. Osim što je ovaj novi m1 nenormalno brz, jači i od mog rajzena 5 2600 i u desktopu...
Ako neko može to ukratko da mi kaže bio bih mu zahvalan. Video sam jedino da su neki elementi sistema slični kao na ios pa sam mislio da je ios i mac os slična stvar. Imajući u vidu da sam iphone platio oko 1000 evra, macbook air uopšte nije skup ako je tako ozbiljan računar kao što kažete.

pa to sto je arm based cpu ne znaci da je iphone like OS 😂 mac je poceo kao bsd based OS zbog proprietary licenci i u neku ruku mozes da povuces paralelu sa linux-om ako ti je on blizak a linux , bsd i macOS nisu naivni OS pogotovo macOS koji je korporativni produkt u koji su ulozena mnoga sredstva. macOS for dummies neces nigde naci sve sto mozes je da uradis da uzmes neki macOS uredjaj bio to macbook, imac ili mac mini i da krenes da ga ucis kao sto si inicijalno i windows. Svakako ne ocekujes od apple-a da im glavni cilj i filozofija bude kako da se windows korisnik navikne na nas OS. Bez uvrede ali ako si noob koji nema volju da se malo namucu i nauci drugaciji sistem od windowsa i komp ti sluzi za gaming onda ti se vrv apple i macOS nece svideti (ne osudjujem i ja sam bio isto to za vreme studija samo sto sam sa win presao na linux kad je steam poceo malo da gura linux).
 
Sad malo čačkam po netu i videh da m1 ne može da pusti 8k na youtube. Mislim nije mi ni potrebno, nego toliko hvaljen cpu ne može da pusti taj video :D A što se učenja tiče tu bih se lako navikao. Nije da nisam u materiji, nego nisam imao gde da vidim macbook.
 
Koliko vidim, Safari zeza....preko Chrome-a pusta lagano...verovatno je problem do neke otpimizacije....zato se bilo koji drugi laptop ili desktop muci sa 4k h265 snimcima, nebitno koliko jak da bude...dok M1 pusta lagano... :)
 
Firefox i Vivaldi (Chromium) su takođe optimizovani za M1 Mac, tako da browseri nisu problem. Libreoffice radi još uvek preko rozete, mislim da će od 7.2 ići direktno. I Onlyoffice bi trebalo da je već portovan kako treba (bar su najavili da će to biti slučaj od verzije 6.2), ali u svakom slučaju radi.
 
Znači da shvatim macbook kao iphone sa velikim ekranom i tastaturom? To ipak nije ozbiljan racunar ili jeste?
Posto bas nisi u materiji, shvati macOS kao komercijalni Unix.

Linux distribucije su najcesce open source Unix derivat i za njih nema gomile komercijalnog softvera.

macOS je derivat Unix-a koji razvija najveca tech firma na svetu i za njega postoji komercijalni softver koji je odlicno optimizovan.

Znaci macOS je laicki receno komercijalni Linux.

A sto se tice ozbiljnosti, nema ozbiljnijeg racunara od Mac-a.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sad malo čačkam po netu i videh da m1 ne može da pusti 8k na youtube. Mislim nije mi ni potrebno, nego toliko hvaljen cpu ne može da pusti taj video :D A što se učenja tiče tu bih se lako navikao. Nije da nisam u materiji, nego nisam imao gde da vidim macbook.
Najjaci Intel i9 iz Pro 16" (i9-9980HK) nije mogao bez stucanja da pusti 8K 60fps kada se setim, i 4K je morao iz Safarija, i uz ozbiljno urlanje. Sada sam probao na M1, glatko ide preko Chrome-a. Strasno kako radi ova masina, sve je momentalno i glatko. Chrome pogotovo. Na intelu je uvek Safari malo bolje radio.
 
Nazad
Vrh Dno