Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Koliko sam vidio problem prave aplikacije koje nisu optimizovane za M1… sve aplikacije koje koristim ja su optimizovane već za M1 tako da ne očekujem tu velike probleme, jer i ne koristim vise programa u isto vrijeme . Neka izgura 3 god i super
 
Razlika u ceni je 160e za taj na "popustu" u iStyle, plus dobijes model za nase trziste, a ne za EU trziste.
EU model i 160e u dzepu vrede vise od godinu dana srpske garancije.

Drugo, covek mozda nije iz Srbije uopste.
Isti uređaj je i za EU i za naše tržište. Razlika može biti samo u tastaturi.
 
Ne, nego je cela🤣🤣🤣 Cek, ne, to je samo kod Noris Čaka🤙
 
Za nepuna 2 meseca na Air modelu sa 8/256 dosao na 1.8TB write. Od toga koriscen oko 2-3 nedelje intenzivno za programiranje, ostatak uglavnom lagano koriscenje za office/surf. Trudim se da koristim Native aplikacije u sto vecoj meri.
 
Za nepuna 2 meseca na Air modelu sa 8/256 dosao na 1.8TB write. Od toga koriscen oko 2-3 nedelje intenzivno za programiranje, ostatak uglavnom lagano koriscenje za office/surf. Trudim se da koristim Native aplikacije u sto vecoj meri.
Apdejtuj na poslednju verziju Big Sura pa javi da li se smanjila ta brojka trebalo bi da jeste.

 
Kako ne? Kod mene je postojao taj problem na 8GB modelu, prilicno ozbiljan TBW mesecno. Doduse mislim da je ekstremniji slucaj kod mene, vecina nece imati toliki problem, ali je moguce zavisno od koriscenja.
 
Kako ne? Kod mene je postojao taj problem na 8GB modelu, prilicno ozbiljan TBW mesecno. Doduse mislim da je ekstremniji slucaj kod mene, vecina nece imati toliki problem, ali je moguce zavisno od koriscenja.
Po svemu sudeći problem je bilo pogrešno očitavanje samog softvera, a ne obiman read i write. Stavio sam link gore od članka.
 
Pardon, nisam video clanak. Znaci posle update-a mozemo videti realne vrednosti i za period od pre? Nisam siguran kad sam uradio update na 11.4.
 
Baš me zanima koje bi vrednosti očitao kada bi se taj disk prelemio na neki drugi uređaj, kako greške u firmware-u nije bilo na 16gb modelu. Da neko ne shvati pogrešno, M1 mi se jako dopada, ali ovo opasno liči na muljanje.
 
Ne nužno, uostalom Apple je uvek imao programe zamene delova u slučaju realnog problema tako da ne vidim razlog za brigu.
 
Baš me zanima koje bi vrednosti očitao kada bi se taj disk prelemio na neki drugi uređaj, kako greške u firmware-u nije bilo na 16gb modelu. Da neko ne shvati pogrešno, M1 mi se jako dopada, ali ovo opasno liči na muljanje.
Da, moze biti, tacno sam poredio 8GB vs 16GB na periodu od 30 dana. I razlika je bila 6-7 puta, napisao sam negde ranije. Sad jedino pitanje da li su apsolutne vrednosti TBW-a bile pogresne.
 
Apdejtuj na poslednju verziju Big Sura pa javi da li se smanjila ta brojka trebalo bi da jeste.

To su podaci sa poslednje verzije. Doduse mislim da kako vreme odmice tako sve manje upisa imam. Da li zbog aplikacija koje izlaze polako kao nativne, ili i oni peglaju malo MacOS.
 
MacOS, kao i ceo ekosistem generalno, stvarno pocinje da blista, kada pocnes da koristis dva ili tri vise uredjaja iz apple palete. Universal clipboard na macu i phonu je nesto sto dnevno zbog kosla koristim nebrojeno mnogo puta i svaki put ga blagosiljam : )
 
  • Like
Reagovanja: NAS
To je i meni ultimativan feature koji nema niko.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Pa kako da ima kad je Google blokirao clipboard sharing :d A i pored toga, KDE Connect radi u suprotnom smeru (copy sa PC-a -> paste na telefonu) bez problema, a i opciju telefon -> PC su uspeli da zaobiću (preko notifikacije na telefonu). Tako da nije da nema niko. Ima najbolje PC okruženje, a možda radi i na GNOME varijanti, nisam siguran i nisam pratio razvoj njihovih aplikacija

S tim što ja nemam naviku da koristim clipboard za takve stvari. Tj nemam naviku da koristim telefon za bilo šta osim čitanja vesti :d A tada ako nešto treba da delim/sačuvam, koristim wallabag ili FF sync (send tab to device)
 
Imam par pitanja:

Šta bi u praksi značilo 7-core vs 8-core GPU za video produkciju tačno?
Koliko je izvodljivo naknadno ugraditi veći SSD ili RAM modul? Znam da piše da "nije moguće", ali naleteo na neke članke da je moguće za SSD pa rekoh ima li neko neki pouzdani info na tu temu.

I možda glupo pitanje, ali da li je 8GB RAMa na macOS optimizovanije od 8GB na Windowsu?
 
znaci 7-12% bolje gpu performanse
RAM nema sanse a i ssd je upitno sta dobijas tim - gubitak garancije i sansu da zaJ spravu od min 1000€ pri tom thunderbolt + neki eksterni ssd rade posao
 
Imam par pitanja:

Šta bi u praksi značilo 7-core vs 8-core GPU za video produkciju tačno?
Koliko je izvodljivo naknadno ugraditi veći SSD ili RAM modul? Znam da piše da "nije moguće", ali naleteo na neke članke da je moguće za SSD pa rekoh ima li neko neki pouzdani info na tu temu.

I možda glupo pitanje, ali da li je 8GB RAMa na macOS optimizovanije od 8GB na Windowsu?

Mozes da zaboravis nadogradnju RAM ili SSD iz razloga koji je @adachi konkretno opisao :)

Uobicajenim koriscenjem, bez nekih zahtevnih obrada video materijala, za nekoliko godina, nikad nisam primetio nedostatak zbog 8 GB RAM-a na MBP i od pocetka deluje neuporedivo bolje optimizovan.
 
Hvala @adachi i @iOS

Drugim rečima, video editovanje sve dokle god nije neki ultra-heavy rendering bi trebalo da radi manje više isto u praksi?

Mogu vam reći da kao muzičar/klavijaturista koji svira uživo ozbiljno ramšljam da uložim novac u novi Mac umesto u klavijature :)
 
Ako razmisljas o kupovini MBP i za profi upotrebu, onda gledaj da uzmes, ako mozes, kad neko ide u Ameriku i narucis model sa vise RAM-a, posto je to onda masina koja treba da ti donosi i zaradu i vredi uloziti vise uz visegodisnju obezbedjenost za lagodan rad :)
 
Imam par pitanja:

Šta bi u praksi značilo 7-core vs 8-core GPU za video produkciju tačno?
Koliko je izvodljivo naknadno ugraditi veći SSD ili RAM modul? Znam da piše da "nije moguće", ali naleteo na neke članke da je moguće za SSD pa rekoh ima li neko neki pouzdani info na tu temu.

I možda glupo pitanje, ali da li je 8GB RAMa na macOS optimizovanije od 8GB na Windowsu?
Ako razmisljas o kupovini MBP i za profi upotrebu, onda gledaj da uzmes, ako mozes, kad neko ide u Ameriku i narucis model sa vise RAM-a, posto je to onda masina koja treba da ti donosi i zaradu i vredi uloziti vise uz visegodisnju obezbedjenost za lagodan rad :)
Ne treba mu M1 cip sa 16gb za ovo cime se on bavi, niti za bilo kakvu buducu obezbedjenost. Pisem ovo kao neko ko je u poslednjih 6 meseci imao m1 mac mini 8gb, pa se prebacio na m1 mac mini 16gb misleci isto to, da ce mi trebati vise ram-a za nesto sto radim u virtuelnoj masini, i kad sam video da apsolutno nikakve razlike nema, prebacio sam se na finalni uredjaj macbook pro m1 sa 8gb i prezadovoljan sam. Pisao sam na redditu detaljno analize i razlike 8 vs 16gb modela, koga zanima poslacu mu. Long story short, sacuvaj pare i uzmi 8gb :)
 
radice posao ali koliko sam ja pronalazio info za video edit uglavnom svi preporucuju 16gb varijante. To uzmi sa rezervom jer meni koristi samo za media consumption 😅tako da li se ljudi plase da im u nekom trenutku ne zatreba dodatni RAM ili samo zele da se osiguraju da im neki projekat ne zastuca mislim da se tu uglavnom misli na osobe koje svakodnevno obradjuju video materijal i kojima je laptop izvor prihoda pa logicno da nece da rizikuju i ustede 200$ za dodatnih 8gb ram-a a posle imaju probelema koji ce im smanjiti prihode. Sto se ssd-a tice mislim da su svi slozni da je to manje bitna karika.
 
I ja se razmisljam izmedju Air 16 Gb i Pro 8 Gb. Koliko je nedostatak ventilatora problem sa Air-om, ima li zagrevanja na povrsini laptopa?
 
Meni je mini na dodir mlak kad handbreak “žvaće” neki h.264, a cpu na 100%.
 
ja imam air 8gb i zagreje se ali nisam iskreno nikad merio core temps povrsina mozda bude mlaka kada se dodirne donji panel laptopa ali ne vrelo doduse meni ne sluzi za bilo kakav "pro" nacin rada 😅
8/256 air ima 8/7 cpu/gpu cores a npr 8/512 air ima 8/8 pa ako nekome znaci moze i tako neku kombinaciju uzeti. A kuler znaci ali mislim da produzuje vreme do throttle-a za nekih 10-15min ne vise i to je u situacijama kada se cpu usage zakuca. Ovo pisem iz secanja posto sam i ja tako skupljao info iz raznih izvora. Ali za povremeni edit mozda je bolja kupovina i jeftinija mb air posto se za cenu base modela mb pro moze uzeti 8/512 ili 16/256 varijanta (opet to je iz iskustava sa neta i na osnovu njihovih predloga). Verovatno ce 90% korisnika biti savrseno zadovoljno sta god da uzmu mbp base model ili neki air 😅 ne treba se previse baviti teoretisanjem ako laptop ne sluzi za te neke specificne namene gde se gleda svaki gpu corr , cooler, ram
 
Nazad
Vrh Dno