Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Rade li VM na M1? Kakav je za sysadmin workflow? Obicno vrtim dve, tri VM za razna testiranja i monitoring softver, web portali preko par vpnova isto u VM, remote softver, trello, jira, skype/viber/slack/teams/discord, terminali, text editori itd. Trenutno sam na Win 10 sa nekim novim Intel laptop cpu i radi to al kilavo i kada se nesto kmpajlira na nekoj VM vent luduje i temp skace u nebesa. Znam da ovakav user case nije n za jedan lap ali mi ne odgovara stacionarna masina. Jel ima neka M1 Macbok pro zver sa 32 gb RAM da omoguci sve ovo a da vent miruje?
 
Sačekaj još 2 dana, trebalo bi da se pojavi nov M2 (M1X) čip, koji će po rečima insajdera ići sa maksimalnih 64GB.
 
Rade li VM na M1? Kakav je za sysadmin workflow? Obicno vrtim dve, tri VM za razna testiranja i monitoring softver, web portali preko par vpnova isto u VM, remote softver, trello, jira, skype/viber/slack/teams/discord, terminali, text editori itd. Trenutno sam na Win 10 sa nekim novim Intel laptop cpu i radi to al kilavo i kada se nesto kmpajlira na nekoj VM vent luduje i temp skace u nebesa. Znam da ovakav user case nije n za jedan lap ali mi ne odgovara stacionarna masina. Jel ima neka M1 Macbok pro zver sa 32 gb RAM da omoguci sve ovo a da vent miruje?
Kakve VM vrtis?
 
pa mislim da je izvesno da ce taj ceo novi lineup biti dosta nepovoljniji sto se cene tiche. vec su zauzeli top poziciju i sa m1 nije bas ocekivano iz pozicije tolike korporacije zeljne profita da urade ista sto ne bi maksimizovalo profit. mislim da ce novi mbp biti vise oko 1900usd pa navise posto nema logike da ponude toliko jaci cpu, ram , storage setup po ceni slicnoj 512gb verziji mbp automatski bi sami sebi pucali u nogu i ucinili da se i mba m1 i mbp m1 ne prodaju vise i imali bi gomilu metala kojem bi morali da spustaju cenu. tako da ce m2 ili m1x kako ih vec nazovu imati podobru cenu. videcemo dal cu pogoditi u spekualcijama 😅
 
pa mislim da je izvesno da ce taj ceo novi lineup biti dosta nepovoljniji sto se cene tiche. vec su zauzeli top poziciju i sa m1 nije bas ocekivano iz pozicije tolike korporacije zeljne profita da urade ista sto ne bi maksimizovalo profit. mislim da ce novi mbp biti vise oko 1900usd pa navise posto nema logike da ponude toliko jaci cpu, ram , storage setup po ceni slicnoj 512gb verziji mbp automatski bi sami sebi pucali u nogu i ucinili da se i mba m1 i mbp m1 ne prodaju vise i imali bi gomilu metala kojem bi morali da spustaju cenu. tako da ce m2 ili m1x kako ih vec nazovu imati podobru cenu. videcemo dal cu pogoditi u spekualcijama 😅
1799$ za 14" i 2399$ za 16"...tako nesto bi trebalo...naravno, ovo je za najslabiji model... :)
 
pa da, koliko god bi mi voleli da redizajnirani m1x air zameni postojeci m1 sa cenom ili mbp m1 sa 14" m1x nazalost to iz perspektive apple-a nema mnogo smisla ali mozda budu malo pale cene m1 masina sto je opet dobro za prosecnog korisnika koji ne koristi mb za posao
 
Pazite to je onaj isti M1 od prošle godine sa kojim smo svi oduševljeni i za koji smo tvrdili da je prejeftin u odnosu na performanse. Tada nam nije bilo jasno zašto je Apple spustio cijene kada je mogao da gađe više, sada je jasnije pravite dva segmenta jedan ka user platformi, a drugi ka Pro. Možda X u oznaci bude označavao uređaje za posao...
 
pa da, koliko god bi mi voleli da redizajnirani m1x air zameni postojeci m1 sa cenom ili mbp m1 sa 14" m1x nazalost to iz perspektive apple-a nema mnogo smisla ali mozda budu malo pale cene m1 masina sto je opet dobro za prosecnog korisnika koji ne koristi mb za posao
M1 je i te kako dobra za posao, koliko vidim uopste ne kaska u audio/video obradi za Intelovim i9 resenjima.
 
i ja ozbiljan posao zavrsavam na m1 i to na osnovnom modelu bez da stucne ili se zavrti vent, ne znam kako sad vise najednom m1 nije u kategoriji masina za posao : )
 
M1 je i te kako dobra za posao, koliko vidim uopste ne kaska u audio/video obradi za Intelovim i9 resenjima.
"Bitan" je brending. Masa ljudi ne može da prihvati činjenicu da sve svoje Pro poslove zapravo mogu završavati lagodno i na ne "Pro" uređajima. Postoji alarmantno velik broj ljudi koji preplaćuju sve što uzimaju čisto da bi se osećali bolje.

Da je prosečan potrošač racionalan i da kupuje samo onoliko koliko mu treba, Apple, Samsung i ostali bi bankrotirali odavno.
 
M1 je spektakularan proizvod, ali kad dođe M2 (M1X) realno je očekivati da jedan dobar deo korisnika koji nisu prešli na novu arhitekturu, sada pređe.
 
Vise od bilo kakvog m1x, m2, m5, m99 bih voleo više softverskih tranzicija na sillicon arhitekturu. Kao neko ko dosta u poslu koristi teams i onedrive, ozbiljno sam iziritiran činjenicom da 8 meseci kasnije ove dve aplikacije se i dalje vrte pod rozetom i pritom rade prilično loše.
 
Dobro MS tu Relano nema prioritet. Radi li?
Da im Apple kaže da Roseta neće raditi za pola godine da vidiš kako bi je napravili i to opet ne zbog korisnika već zbog pretplate koju dobijaju na One Drive
 
Vise od bilo kakvog m1x, m2, m5, m99 bih voleo više softverskih tranzicija na sillicon arhitekturu. Kao neko ko dosta u poslu koristi teams i onedrive, ozbiljno sam iziritiran činjenicom da 8 meseci kasnije ove dve aplikacije se i dalje vrte pod rozetom i pritom rade prilično loše.

Teams je krš i na Windowsu. Koristim ga samo zato što šef zahteva. Čak je i Skajp bolji.

One drive ne koristim nego Gdrive.

Čuo sam da je M1 vrh sa performansama ali ne znam da li ima native podršku za ono što meni treba.

Jel ostatak Office paketa native, Word/Excel/Outlook?
 
pa ne poredim ja trenutni m1 i i9 i tvrdim da m1 nije los za posao ali ako se uporedi 10 core cpu na novom m1x logicno da ce svako ko se bavi video obradom odmah gledati na m1x ne samo zbog procesora i grafike vec i zbog veceg broja portova. Logicno da se vecina masina moze iskoristiti za posao i tako i vecina masina spada u poslovne ako nekome odradjuje posao. medjutim nisam mislio na nomenklaturu nego ce samom pojavom m1x gurnuti m1 u tu kategoriju casual user procesora. Logicno da ce za neke stvari gde ne treba high core count i m1 biti i dalje odlican za posao. Al ne moze ni apple m1x da reklamira kao cpu koji mozda vama i ne treba ali dajte nam pare sto da ne 😅
 
ili pak do proleca 2022 da su sad najavili bili bi jesen zima 😂
 
Naručio sam Space Grey Macbook Air sa 8 gb rama i 256 gb memorije. Ispao me je 978€ preko Amazona i plus uzeo sam ga na 5 mjeseci bez kamate. Top ponuda. Moj prvi Macbook pa da vidim kako ću se snaći :)
 
Ja ga imam već par meseci, i mogu samo da kažem da je za office potrebe više nego odličan.
Trenutno na 38% baterije istat kaže da još imam 5 sati i 53 minuta !
Nema dalje :D
 
Naručio sam Space Grey Macbook Air sa 8 gb rama i 256 gb memorije. Ispao me je 978€ preko Amazona i plus uzeo sam ga na 5 mjeseci bez kamate. Top ponuda. Moj prvi Macbook pa da vidim kako ću se snaći :)
Pa ne znam bas da li je top kad je u Isyle- u 133000 sa 2g garancije a ti, pretpostavljam , imas samo godinu internacionalne? Ja bih dao 100€ I kusur vise za godinu garancije. Ne racunam apple care , nego ovako kako je .
 
Razlika u ceni je 160e za taj na "popustu" u iStyle, plus dobijes model za nase trziste, a ne za EU trziste.
EU model i 160e u dzepu vrede vise od godinu dana srpske garancije.

Drugo, covek mozda nije iz Srbije uopste.
 
Pa naravno da nije cim kupuje na Amazonu. A ima razlike za evropsko i nase trziste? Nisam bas siguran ali nisam strucan. Ok ako tebi vredi, postujem.
 
Jeste imam jednu godinu garancije i ne živim u Srbiji nego sam u Austriji. Realno ako nesto podje poce u roku od tih godinu dana a svakako planiram da mijenjam laptop na 3 godine tako da dok je kod mene radiće vjerovatno bez greške. A opet nije ni tih 160€ mala razlika.
 
Nisam ni rekao da je mala ali koliko kod nas deru, ovo i nije tako strasno.
 
Sa SSD-om i problemom velikih upisa na istom mozda nije lose da uzmes Apple Care dodatnu garanciju.
 
Nazad
Vrh Dno