Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Zamenih M1 Mac mini 16/512 sa M1 mbp pro 8/256. Na stranu sto mi storage nista ne predstavlja jer mi je sve na cloudu, ali ni u ram-u nikakvu razliku ne vidim. Uzeo sam bio mini sa 16gb jer vrtim konstantno win10 arm kroz paralells 8 sati dnevno zbog posla i WVD zbog kog moram da imam prisutan windows, pa je ideja bila da ce paralells mnogo bolje raditi sa 16, medjutim evo sad na mbp sa 8gb identicno radi sa manje alociranog rama, neverovatno. Meni je iskreno ovaj m1 mbp potpuno savrsenstvo u svakom pogledu za tu cenu, koja rekao bih po prvi put stvarno nije astronomska.
 
Znači Windows 10 ARM normlano može side by side na 8GB?

Da nijesu smislili način za pokretanje Full Windows 10 PRO ili nekog starijeg na x86 platformi?
 
Zamenih M1 Mac mini 16/512 sa M1 mbp pro 8/256. Na stranu sto mi storage nista ne predstavlja jer mi je sve na cloudu, ali ni u ram-u nikakvu razliku ne vidim. Uzeo sam bio mini sa 16gb jer vrtim konstantno win10 arm kroz paralells 8 sati dnevno zbog posla i WVD zbog kog moram da imam prisutan windows, pa je ideja bila da ce paralells mnogo bolje raditi sa 16, medjutim evo sad na mbp sa 8gb identicno radi sa manje alociranog rama, neverovatno. Meni je iskreno ovaj m1 mbp potpuno savrsenstvo u svakom pogledu za tu cenu, koja rekao bih po prvi put stvarno nije astronomska.
Pa RAM je uglavnom za nonARM aplikacije bio problem i to za Pro upotrebu tj RAW image i video edit. E sad ja u nekoj normalnoj upotrebi nikad nisam imao problema sa manjkom RAM-a na mac mini 8/256 i air 8/256 zadrzao sam samo Air posto mi je dovoljan i za tad nekih 125 000din je bio ok kupovina. I da mu padne cena na 800-900€ za pola god-god opet nije strasno i nije u meri koliko padaju cene kod nekih drugih windows alternativa. Jedino sto na vrednosti ce malo vise da izgube intel macbookovi posto apple definitivno ce biti fokusiran na ARM i najzad se moze sve to nazvati inovacijom od njih posto ce da pogura ceo segment windows i linux ARM verzija i aplikacija.
a mislim da macOS koji je nastao kao BSD derivat u osnovi nece praviti probleme sa RAM-om msm na sam OS. tu RAM mogu da jedu samo lose optimizovane aplikacije.
@Ludak alociras 2gb macOS-u i ostatak za windows i to je to. Ja ga licno ne koristim ali ona gore varijanta provereno sljaka. Za x86 ne znam
 
Znači Windows 10 ARM normlano može side by side na 8GB?

Da nijesu smislili način za pokretanje Full Windows 10 PRO ili nekog starijeg na x86 platformi?
Ja bih preporučio 4gb i 4 jezgra za win10 kroz paralells side by side, svaki dan radim tako i prelazim iz macos u win jednim svajpom i sve pokrenuto u oba os radi odlicno. nakon nekog inactivity timea paralelles pauzira masinu i oslobodi resurse, tako da ne trosi ni bateriju. Guram u windowsu power bi desktop, power automate desktop i wvd, a na macu sve sto mi padne na pamet i nikad ne vidim/ne osetim nikakvo zagusenje.
x86/x64 win nema, niti ce moci, mada od decembarskog builda radi x64 emulacija ja armu i to radi lepo.
 
Nisam razumeo ovo poslednje. Windows x64 radi emulacija pod M1 ili ne ?
 
Aa, aha ok
 
Uzeo bih (dok je na akciji staro za novo + 18.000) Macbook Air 256 / M1 sa 8GB. Potrebno je da zameni iPad PRO 2018. Razne iPad-e koristim već više od 10 godina ali mi ipak treba nešto malo više od običnog surfa a opet ništa mnogo više od toga (mailovi, tekstovi, tabele i tome slično). Da li preporučujete?
 
Svakako, za performanse ne brini, sve klizi, Chrome za m1 je neverovatan - izgubices malo na komforu naspram iPad-a, ali svakako 13" je najkomforniji laptop sto mozes uzeti, ne bih nikako isao na 15"-16".
 
Koliko vam traje baterija za klasicnu upotrebu tipa surf, YT, nista zahtevno?
 
Imam M1 macbook pro od nedavno i traje mi 2 dana kad mi je iskljucen paralells sa win 10 i Teams koji se vrti pod rozetom (citaj, nije nativna aplikacija za m1). Kada njih dve rade izdrzi 8 sati bez problema, kada su iskljucene, moze i po 15-16 sati. Za Air novi oduzmi neka 2 sata, toliko je slabija baterija u odnosu na pro.
 
Preporuka za odlican usb-c dock od OWC-a "USB-C Travel Dock E", pojavio se ove nedelje kod nas u Macoli i to po iznenadjujuce razumnoj ceni od 7390,00 s obzirom da je cena preko oko 55-60e,
To je nova verzija sa dodatkom E u imenu sto oznacava ethernet, tako da pored 2 usb 3.2 porta, sd card slota, usb-c porta sa pass through punjenjem (do 100w) i hdmi porta sada imate i ethernet, meni je to bilo presudno. Stara verzija je imala sve isto bez ethernet porta. Upravo ga koristim i prezadovoljan sam.

Evo i linka proizvoda - https://www.owcdigital.com/products/usb-c-travel-dock-e
Na Macolinom sajtu ga mozda jos uvek nemaju, ali ga svakako imaju na stanju, danas sam ga kupio.
 
Uzeo bih (dok je na akciji staro za novo + 18.000) Macbook Air 256 / M1 sa 8GB. Potrebno je da zameni iPad PRO 2018. Razne iPad-e koristim već više od 10 godina ali mi ipak treba nešto malo više od običnog surfa a opet ništa mnogo više od toga (mailovi, tekstovi, tabele i tome slično). Da li preporučujete?
mislim da ti je to dobra ideja. Realno cene ipad-ova ce pasti kad izadje novi ipp m1 + dodaci i sve ostalo ipak je mba najjeftinija varijanta za kompletan paket sa m1 chip-om.
u poredjenju sa ipadom se gubi dosta tog komfora ali opet je medju najtanjim laptopovima tako da ce ti ako si ipp koristio sa nekim keyboard coverom osecaj biti slican. najavili su i novi mba sa redizajnom + m1x/m2 mada malo sumnjam da ce bas ubaciti m2 kao u nove mbp al da vidimo i to cudo. Najavljen je za 4 kvartal ove ili prvi sledece godine.
 
Uzeo sam prosle nedelje Mac Mini M1 8/256. Stvarno dobro radi, povezan je na 4k monitor. U swap je otisao samo kad sam imao upaljen projekat u Final Cut i Davinci Resolve u isto vreme i bio mi je otvoren projekat sa 5 artboardova u Sketchu.
 
Evo da kompletiram poredjenje SSD-a sa 8GB vs 16GB M1, u mom slucajno je ogromna razlika (verovatno zbog zahtevnijih programa, koji nisu jos nativni, inace je sve ok i sa 8GB)

1 mesec :
- 8GB 16.5 TBW,
-16GB 2.5 TBW

Znaci 6.6 puta vise koriscenje SSD-a, sto je poprilicno, posle 1.5-2 godine bi se nesto desilo SSD-u sa ovakvim koriscenjem.
 
Evo da kompletiram poredjenje SSD-a sa 8GB vs 16GB M1, u mom slucajno je ogromna razlika (verovatno zbog zahtevnijih programa, koji nisu jos nativni, inace je sve ok i sa 8GB)

1 mesec :
- 8GB 16.5 TBW,
-16GB 2.5 TBW

Znaci 6.6 puta vise koriscenje SSD-a, sto je poprilicno, posle 1.5-2 godine bi se nesto desilo SSD-u sa ovakvim koriscenjem.
Sta koristis od nenativnih programa kad je toliki upis?
Ja sam trenutno na 8gb mb pro i nekako sam sebi uspeo da namestim za radno okruzenje sve nativno, osim Teams-a koji se vrti pod rozetom. Sve ostalo sto nema nativnu silikonsku opciju vrtim pod windowsom na parallelsu (koji je sad nativan jelte) i nekako time uspevam da drzim drljanje ssd-a na minimumu i stvarno nemam zamerku nikakvu.
 
A navikao sam na RIDER IDE. Valjda ce uskoro izbaciti novu verziju. Mislim da je on jedan od glavnih krivaca. Ostalo sam sve i ja prebacio. (Docker isto ok od skoro). Mrzi me da namestam VSCode sad, Rider je dosta ok sa 16GB, a trebalo bi uskoro M1 support. Tako da je verovatno specificna situacija kod mene.
 
Naručen iPad Pro 11" 2021 128Gb cellular, nek se igra dete. Inače, u Srbiji sam ga našao 240e jeftinije nego u Irskoj, plus ima dve god. garanciju.
 
Meni je posle 18 dana na M1 Mac Mini 8/256 0.38TBW. Koristim samo arm aplikacije, izuzev Logi Options zbog misa i tastature. I to je sve sa skidanjem i instaliranjem aplikacija.
 
16/256 MBA kupljen 22.3.2021.

7.35TB napisano
. Znači dva meseca. Koristim svakodnevno, primarna mašina. Ne štedim ga sa tabovima ali i kad je memorija puna sve leti neverovatno brzo, gotovo nadrealno. Samo ARM, ništa Rozeta.
 
Ljudi par pitanja vezano za M1 masinu (mac mini), znam da je tema za Mac bookove ali verovatno je ista situacija na oba
Vidim da se ovde pise o pojacanom upisu usled koriscenja nenativnih aplikacija za M1.
Da li je pojacan upis u tom slucaju uzrokovan manjkom memorije jer eventualno posto ide neka vrsta emulacije trosi se vise memorije i onda se koristi swap ili je prosto u tom slucaju povecan upis na disk iz ne znam kog drugog razloga.
Konkretno u mom slucaju batalio sam PC na kome sam vrteo linux kako bi izbacio kanturinu od kucista a nisam imao volje da jurim madjare za ITX komponenete pa mi Mac mini bas lego. Eventualna briga je sto drndam par igara na steamu (rimworld, darkest dungeon) sto naravno nije native pa me eventualno brine dal i prilikom igranja takvih manje zahtevnih naslova postoji eventualno povecan upis na disk.
Da li postoji nacin da osposobim tastere za back i forward na logitechu bez da instaliram Logi options.
Sta koristite za gledanje MKV fajlova(ukljucujuci i vise desetina GB velike HDR fajlove), generalno najradije bi koristio default program ali koliko sam shvatio quicktime ne podrzava MKV nije mi jasno zbog cega a neki plugin koji to omogucava je odavno mrtav.
Za kraj samo konstatacija ubi me lokacija window controls tastera (close minimize..) koja je sa leve strane, valjda cu se naviknem.
 
mozes pomocu ovoga da podesis smooth scrolling i back+forward opcije.

za gledanje filmova preporucujem IINA:
 
Meni M720 Triathlon radi back i forward automatski u Edge browseru. Nikakav dodatni softver nisam instalirao.
 
Ako je nekom bitno, Izasla je M1 Rider preview verzija, zajedno sa .NET6 (The M1-compatible JBR for the frontend. The .NET6-preview4 for the backend.). Jako lepo i brzo radi, za sada bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno