Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Slazem se, ne svidja mi se beli bezel.
 
Naravno da je bitno, pogotovo za firme i sve one prostore gde ce se videti i sa zadnje strane koja izgleda brutalno, ali i sa strane ce izgledati super sa tako tankim ivicama...

Iz mog ugla, jako je bitno - ja npr. nigde nisam imao prostor kada sam pravio sebi radni sto da to bude krštena dužina drvene ploče, već je bilo negde na pola. I samim tim što je uređaj/monitor/komp tanji, manje prostora mu treba, ergo više prostora mi ostaje za naslon za ruke, tastaturu i miša.
Ljudi, radi se o max. 2mm, nemojte me zezati. Pa MS Surface Studio 2 je samo 1mm deblji (2x2 zvučnika su u displeju, subwoofer u bazi). Doduše, ima veću bazu, ali prvenstveno zbog drugih mogućnosti koje nudi. S druge strane, meni je besmisleno da mi svi portovi budu pozadi (bilo u displeju, bilo u bazi). Ako treba da ubodem USB, moram da ustanem i idem iza monitora. Ili naravno da kupim dock i držim još nepotrebnih kablova i uređaja na stolu. Takođe, ko hoće zvučnike (svi koji koriste PC kod kuće, i neki koji ga koriste na poslu), mora da odvoji još prostora na stolu za to. I kablove (nikad bluetooth :d). Na kraju se zbog uštede vertikalnog prostora, koji nije problem, zahteva horizontalni, na stolu, koji je uvek problem. Apple zaista ima odlična dizajnerksa i tehnička rešenja, ali treba nekad biti i realan.

Što se tiče doplate od 200$ za 2 USB porta, to je već smešno. Ali opet, pre bih dao 200$ za dock, bar da ne moram da ustajem svaki put kad treba da ubodem USB
 
Poslednja izmena:
Lik radi servis i po vama je on smecar? Bori se za pravo korisnika da mogu da popravljaju svoje uredjaje a ne da posle isteka roka mogu da ih bace jer ni sam Apple nece ili ne moze da ih popravi?
Cudni ste, najblaze receno.
To jednostavno nije istina.

Mogucnost popravke prestaje za uredjaje cija se prodaja zavrsila pre 5+ godina. Tada se vise zvanicno ne nabavljaju delovi.
To znaci da moze da se izvuce oko 7 godina servisne podrske.


Nek neko odnese neki toliko star Dell/Lenovo/Asus itd... u ovlasceni servis, da proba da ga popravi posle recimo 5 godina. Samo ce ti reci da nema delova. Cesto nema delova ni odmah posle garantnog roka. Nekad i za vreme garantnog roka nema delova na stanju, pa mora da se ceka mesecima.

Sto se tice Rosmana. Za neke stvari jeste u pravu(kad recimo popravi masinu koju servis nije "mogao" da popravi, jer su radili ko zna kakvi smecari u njemu), a za neke stvari je teski clickbait.
 
Nije problem prestanak proizvodnje rezervnih delova. Problem je što ne možeš da uzmeš 2 neispravna uređaja i napraviš jedan koji radi ;) Možda je u redu kada je sve integrisano kako bi dobio što komapktiniji proizvod (manji, lakši), ali nije u redu kada je ograničenje softversko
 
Meni tu jedino smeta to lemljenje memorije i ssd-a. Nisu sad to ne znam koliko velike komponenete pa da moraju da se leme. To je jedini bezobrazluk koji se provlaci danas kod svih proizvodjaca.
 
Što se tiče popravki, s obzirom da imam dugogodišnje iskustvo sa raznim Apple proizvodima (iPod, iPhone, iPad, iWatch...), za tim neće biti potrebe
 
Meni tu jedino smeta to lemljenje memorije i ssd-a. Nisu sad to ne znam koliko velike komponenete pa da moraju da se leme. To je jedini bezobrazluk koji se provlaci danas kod svih proizvodjaca.
pa ssd manje vise , tu se slazem pogotovo ako je tacno da se pojavljuje taj agresivni swap usage. ali sto se tice RAM memorije jednostavno su novi M1 tako koncipirani da je nemoguce imati odvojene module tj zamenjive. Skroz je drugacija arhitektura od x86 i mislim da najjaci igraci trenutno apple i nvidia idu ka ARMv9 cak u nV tvrde da je glavni bottleneck jos jacim gpu performasama los sistem komunikacije gpu sa cpu na x86.
Apple samo gura svoju pricu sta misli da je dobro za nas i sa cim ce moci da osvoji sto veci udeo.
Verovatno sad ima smisla sve njihove naizgled restrikcije koje su nametali dok su bili intel based to su samo restrikcije koje su bile test platforma za apple silicon a ogranicene x86 platformom. Malo me i iznenadilo kako radi M1 od starta imajuci iskustva sa uzasnim windows i linux ARM pokusajima.
Nije sad apple sigurno good guy korporacija kao i svaka druga ali mislim da ce naterati sve ostale da se malo pokrenu sto ce na kraju znaciti bolji proizvod za krajnjeg korisnika. Samo da nije crypto blokade koja ubija svaki moguci pomak.

kada bi iMac M1 mogao kod nas da se nabavi za nekih 1200€ mislim da bi to bio odlican all purpose racunar za kucne uslove (logicno od ozb gaminga tu nema nista) i kao takav je svakako isplativ. Realno thunderbolt , bt, wifi 6, monitor 4,5K, zvucnici, web cam, tastatura i mis uz onakav dizajn je nemoguce kupiti kod bilo kog prodavca. Za office, home use i trenutnu situaciju sa cenama i covid-om ima da se prodaju. Mada se meni licno one boje i beli bezel ne svidja nimalo, mozda neka zelena/plava moze da prodje ostalo mi je show. Mislim da bih pre sacekao neki mini m1x ili m2 od ovoga.

iPad Pro je odlican ali je osakacen sa iPad OS, kada bi imao neki desktop mode slicno DeX-u bio bi manje vise savrsen.

Smor sto nisu izasli novi MacBook Pro 14 i 16 sa m1x ovi sad pro modeli su ne znam malo doterani Air realno ne vrede, bolje uloziti u jaci Air model i nalepiti neki termalni pad nego lupiti 300€ vise za 1 gpu core , kuler koji ce produziti vreme max opterecenja 10ak min, nesto svetliji monitor i nesto bolje zvucnike.
 
A jedno pitanje...ako iPad M1 ima isti hardver kao Macbook ili iMac, da li to znaci da ce mozda moci da se instalira Mac Os na njega? :)
 
Verovatno teoretski moze. Pitanje da li ce biti izvodljivo u praksi.

Meni se cini da je M1 u iPad Pro stavljen vise zato sto ce Xcode drugi profesionalni softver doci na iPad OS.
 
Pa pazi...Big Sur je doneo dizajn koji olaksava touch opcije(sve je krupnije itd), tako da me ne bi cudilo ili da naprave touchscreen Macbook ili da postoji opcija da se na iPad instalira Mac OS... :)
 
Pozdrav.. Imam u planu da kupim prvi apple notebook i to air model 16/256. Uređaj bi se koristio za običnu upotrebu, najviše word, photoshop i ponekad video obrada čisto da se zanimam.
Manje vise sam upoznat sa nekim stvarima kroz youtube ali interesuje me jedna stvar u vezi photoshopa. Photoshop bi koristio ponekad možda 5x mjesečno po neku sliku da obradim znaci totalno amaterski pa me interesuje može li se instalirati neka narodna verzija? Za word imam Libre office i to mi nije problem ali za photoshop nemam zamjenu.
Da sam profesionalac koji zarađuje od photoshopa kupio bih mjesečnu pretplatu ali ovako ne vidim poentu za tim.
Ako neko zna ako moze da mi odg ovdje ili u inbox svejedno :)
Pozdrav.
 
Teško da ćeš ovde dobiti odgovor za narodne verzije. Nije po pravilniku foruma. Za obradu 5 slika mesečno nisam siguran da li je photoshop najbolji izbor - vrv ima dosta jeftinijih programa koji će ti završiti posao. Možda da vidiš postoji li verzija darkroma za osx. Možda ps elements?
 
Navikao sam na photoshop pa mi je najlakše na njemu da radim.
Gimp mi nije nesto sjeo. Ipak photoshop koristim odavno.
 
mislim da ti je 16gb visak za te potrebe ili uzimas da se osiguras zbog price o swap-u ? pa gimp je open source mozda sam ga 2x pokrenuo na linuxu 😅 zasto ne probas sa nekim od programcica iz apple store-a ?
 
Ljudi, radi se o max. 2mm, nemojte me zezati. Pa MS Surface Studio 2 je samo 1mm deblji (2x2 zvučnika su u displeju, subwoofer u bazi). Doduše, ima veću bazu, ali prvenstveno zbog drugih mogućnosti koje nudi.
Nije dobro poređenje: sve komponente (sam komp) je isto u bazi samog Surface Studia. Koliko znam nema ništa u samom displeju.
 
Uzeo bih 16gb da bih bio miran sledecih 5 godina. Samo taj photoshop koji volim da koristim a vremena na vrijeme.

Hvala na odg pogledaću
 
Nije dobro poređenje: sve komponente (sam komp) je isto u bazi samog Surface Studia. Koliko znam nema ništa u samom displeju.
Ima zvučnike :D I da su u bazi iMac-a, bilo bi bolje, Modao je biti sa većom "bradom", mogao je biti 2mm deblji. Mislim, mobilni telefoni od 7-8mm imaju kakav takav zvučnik. Razumem ja ljude koji žele takav dizajn, ali ne razumem ljude koji hoće desktop računar bez zvučnika. Ja imam želju da menjam svoj (odličan) monitor sa audio izlazom na koji sam povezao zvučnike, sa nekim koji ima integrisane, samo da ih ne gledam na stolu (i kablove). Nije mi ni kvalitet zvuka toliko bitan. Ali prostor na stolu jeste. A 2-5mm deblji monitor/AiO bi svakako manje mesta zauzeo
 
Uzeo bih 16gb da bih bio miran sledecih 5 godina. Samo taj photoshop koji volim da koristim a vremena na vrijeme.

Hvala na odg pogledaću
mislim da je sad lakse naci povoljnije m1 base model sa 8Gb ne znam isplati li se davati 200-300€ vise za dodatnih 8gb pa zato valja promisliti da li je potrebno tih +8gb.
 
Ima zvučnike :D I da su u bazi iMac-a, bilo bi bolje, Modao je biti sa većom "bradom", mogao je biti 2mm deblji. Mislim, mobilni telefoni od 7-8mm imaju kakav takav zvučnik. Razumem ja ljude koji žele takav dizajn, ali ne razumem ljude koji hoće desktop računar bez zvučnika. Ja imam želju da menjam svoj (odličan) monitor sa audio izlazom na koji sam povezao zvučnike, sa nekim koji ima integrisane, samo da ih ne gledam na stolu (i kablove). Nije mi ni kvalitet zvuka toliko bitan. Ali prostor na stolu jeste. A 2-5mm deblji monitor/AiO bi svakako manje mesta zauzeo
Dobro, eto, zvučnici. :D Lakše je tako, mislim možda je to i bolja opcija za iMac, ali nije podjednako elegantna i ima te šarke što je potencijalan problem kasnije u budućnosti. Gotovo sigurno spremaju luksuzniji dizajn za veći model, u suprotnom bi ga isto najavili sa ovim "entry" 24".
 
Krajen godine ce vrv mac pro i macbook pro 14" i 16" sa m1x

sad su pro modeli mbp zavrsili sa m1 vise kao neki test bench za buducnost.

takodje nema sanse da pro linija desktopa i macbookova ima m1 kao u iPad bar onih Pro namenjenih bas za tu upotrebu. kome nije hitno i treba nesto jace vrv bolje da se strpi.

+ ako mbp m1x zavrsi kao redizajn sa vise portova Mac Pro ce sigurno isto doziveti tako za power korisnike je vrv bolje strpeti se. Moze intel jos malo da gura do tad
 
vrv probacemo :p
 
Deluje da se dobija veci napredak kako vremenom svi programi budu za ARM sredjeni, nego sto ce biti zbog brzeg M1X chipa (mada i to ce biti bitan faktor, zavisno koliko ga pojacaju). M1 jako dobro radi, recimo pogledajte kako radi Chrome za M1, neverovatno brz. Nisam detaljno uporedjivao, ali po osecaju je fluidniji i od Chrome-a na najbrzem intelu i9 na macbook pro 16" modelu. O buci da ne govorim, I9 je glasan jako.

Inace zamenio sam 8/512 za 16/512, osetno mi bolje radi jer sam dolazio u situaciju da memory pressure ode u crveno, sada vise ne (koristim par programa koji nisu jos za ARM uradjeni, verovatno zato), bas cu uporediti TBW posle mesec dana - posle 7 dana, grubo gledano, 6-7 puta manji TBW nego na 8GB modelu. 650GB vs 4TB
 
Poslednja izmena:
Ima ubedljivo najjaci single core skor od svih mobilnih/laptop cpu (mislim na m1). Vrv zato i pokazuje najbolje rezultate kao onomad kad je intel core unistavao fx single core. Takva je sad situacija sa appleovim arm cpu.
na kraju krajeva je ipak za svakodnevan rad najbitnija single core jacina a tu m1 dominira trenutno. Mada ima i svoja ogranicenja u smislu broja thunderbolt portova i sl.
 
Ima ubedljivo najjaci single core skor od svih mobilnih/laptop cpu (mislim na m1). Vrv zato i pokazuje najbolje rezultate kao onomad kad je intel core unistavao fx single core. Takva je sad situacija sa appleovim arm cpu.

Ovo je malo jača izjava, jer zapravo danas ne postoji novi CPU u rangu FX. Mada, Skylake preti da to i postane uskoro. Još generacija-dve i ćao.

Nije tako, ako ćeš već da uključuješ Buldozer u priču.

Može da se postigne da Zen 3, Tiger Lake i M1 imaju iste ili gotovo jednake single thread performanse. S tom razlikom, da je za Tiger Lake potrebno (još malo) odvrnuti TDP.
 
Poslednja izmena:
ne znam sta nisam tacno rekao posto i ne razumem bas najbolje post.
al da razjasnim sebe : poredio sam tadasnji npr fx8350 sa npr i5 ili i7 iako je po arhutekturi i broju jezgara fx bio moderniji single core performanse du ga ucinile losijom kupovinom za vecinu korisnika, poenta price i u 2021. ne moze se samo osloniti na multicore performance vec i dalje je single core jacina bitna.
druga stvar koja ide u prilog m1 je kao sto sam i naveo da je najjaci mobile/laptop chip uzimajuci u obzir sveukupno pakovanje a tu ne ulazi samo jacina vec i ludacki nizak tdp kao i manje agresivno hladjenje kao i duzina trajanja baterija.

tako da ne znam tacno sta sam netacno rekao posto ne poredim m1 sa najjacim desktop resenjima niti to treba porediti.
svakako nije poenta odvrtati tdp da bi se parilalo m1 kad vec vecina korisnika koja uzimaju windows flagship laptopove mora da snizava tdp-ove cim uzmu laptop sto zbog temp sto zbog baterije.

svakako su moji argumenti za real life use case a ne teoritisanje kome da odvrcemo tdp i da hladimo tecnim azotom.
 
ali su to gaming masine uglavnom a i papreno kostaju i tesko ih je kod nas naci po us retail ceni.

nije mi namera da poredim m1 sa potencijalno odvrnutim tdp amd procesorima ni desktop varijantama, mislim da je potencijal amd procesora svakako veci zato i drze trenutno top poziciju.

Samo je moje misljenje da m1 masina tj mb air i mini m1 pruzaju zapravo solidan proizvod u prakticnom pakovanju.

Zamimljiv podatak je mesecna usteda struje u $.
 
Znam, onim poredjenjem sam hteo da pokazem koliko je M1 odlican.
 
Nazad
Vrh Dno