Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ovaj gore lik priča kako 8GB verzija ne bi trebalo da se koristi za edit 4K videa, a kad su rađene recenzije, svi su govorili kako 8GB verzija odlično radi edit 4K video sadržaja :d

Meni je i dalje neverovatno da korisnik nema opciju da podesi swap, i sam odluči koliko će da radi njegov disk
 
Pa realno je bilo za očekivati tako nešto, ja sam u startu išao na 16gb, jer sam pretpostavljao da će mi 8gb biti malo i da će tu da radi virtalna memorija samo tako.
Ali vidim da većina u svetu hoće Apple na lomaču zbog ovoga, što samo pokazuje da pojma sa životom nemaju oko toga kako jedan sistem koristi svoje resurse.
Sve u svemu, ja sam prezadovoljan sa minikom, dobio sam upravo ono što sam i očekivao, brzu i hladanu mašinu.
 
vala reviewerima ne verujem nista samo okvirno i ako imaju raw data. Svakako niko nece testirati na longevity vec svi idu na hype ili bash da bi dobili views. Meni samo nije jasno pozicioniranje macbookova mislim koja je poenta mackbook pro sa 8gb? Mozda za graph design. Posto mi je u svakom smislu 8gb air go to za casual korisnike a za video edit sumnjam da ce u 2021. bilo ko ko se iole razume u to sto radi uzeti model od 8gb 😶

iskreno uzeo sam mac mini m1 samo da isprobam chip i odlucim se da li uzeti nove macbookove sa m1 inace mi je glupa investicija bio mini koji mi trenutno ima ulogu kao smart tv box haha

ali mislim da cu probati da ga prodam posto je stvarno ekstra uredjaj ali mi je potrebniji neki macbook samo sto sam vise linux nego macOS guy pa se dvoumim da li macbook ili nesto klasicno. Samo je problem sto M serija dere konkurenciju a i novi M1x ce tek. Cudno ce da zvuci za neki apple proizvod al meni je macbook air best value za prosecnog korisnika trenutno 😁
 
Zasto SSD zovete M.2, to je vrsta konekcije/slota a unutra je NVME SSD koji se ne menja?
 
Poenta "Pro" bilo čega je subjektivni osećaj da si profesionalac, iako možda to u suštini nisi. Stvar je u marketingu. Danas se svi osećaju pro. Svi se zovu "video editor" i "creator", a koriste gotove templejtove za pola stvari, ne znajući ništa više od osnova u softveru u kome rade. U suštini, najbolje idu uz marketare, jer je Apple luksuzni brend, i marketar sa Macbook-om dobija na ozbiljnosti i vrednosti priče koju prodaje. U suštini, da citiram Seth Godin-a "All marketeers are liars" :) Baj d vej, M1 mašine su brutalno dobre :)
 
Apple ce bas lepo zaokruziti ovu godinu...kada izadju:
-Macbook Pro 16 M1x
-Macbook Pro 14 M1x
-Macbook Air 15(nadam se...cak i da ima M1)
-Mac Mini M1x(voleo bih da vidim i Mac Nano, s obzirom da sve moze da stane u manje kuciste)
-iMac M1x
-iDisplay(ili kako ce se vec zvati)
-iPad Pro(bice i mini verzija)
-iPhone 13(nadam se manjem notchu)
I svi ce imati isti dizajn sa ravnim ivicama, Macbook-ovi i iMac, kao i iPad bi trebalo da imaju miniLED displeje...programi ce sve vise biti optimizovani sa Apple Silicon, ako sve ovo prodje kako treba, mislim da ce ovo biti najbolja godina za Apple do sad.
Jedva cekam sve ovo da izadje, da vidim kako ce izgledati i raditi i koliko ce kostati. :D
 
Apple ce bas lepo zaokruziti ovu godinu...kada izadju:
-Macbook Pro 16 M1x
-Macbook Pro 14 M1x
-Macbook Air 15(nadam se...cak i da ima M1)
-Mac Mini M1x(voleo bih da vidim i Mac Nano, s obzirom da sve moze da stane u manje kuciste)
-iMac M1x
-iDisplay(ili kako ce se vec zvati)
-iPad Pro(bice i mini verzija)
-iPhone 13(nadam se manjem notchu)
I svi ce imati isti dizajn sa ravnim ivicama, Macbook-ovi i iMac, kao i iPad bi trebalo da imaju miniLED displeje...programi ce sve vise biti optimizovani sa Apple Silicon, ako sve ovo prodje kako treba, mislim da ce ovo biti najbolja godina za Apple do sad.
Jedva cekam sve ovo da izadje, da vidim kako ce izgledati i raditi i koliko ce kostati. :D
Iscekujem taj ipad pro😅 ako bude kako pricaju vrv cu posle toga i da prodam air m1 ili mini m1 za neki m1x. Samo ne znam koliki cu hit u ceni popiti tad za m1 spravice.
znaju li se cene m1x? Hoce li biti zamena postojecim pa ce da se uklope u ove sad cene ili ce biti neka pro max kategorija 😂
 
Pa ja se nadam da nece previse da rebnu u osnovu na ove, ako ostanu iste, 1350e za 14M1X, bice shut up and take my money! :D
 
Pa provlaci se po netu da ce kostati kao modeli koje ce zameniti ali iskren da budem sumnjam da ce apple propustiti ovu priliku dominacije ovim segmentom i povecanom potraznjom uslovljenom covid-om
Za tu cenu bih uzeo macbook pro bez razmisljanja dok sad nisam nesto bio zagrejan da dajem novac zbog touch bar -a , boljih zvucnika i 1 gpu core vise i kulerom. Iskreno vise me odusevio air koji odradjuje posao bez kulera 😅 (da naponenem da se ne bavim nikakvum editom, samo mi treba pouzdana masinica za everyday use i office work). A mislim da bih sa m1x bio miran pa sigurno 5 godiba steta sto mi je hitno trebao laptop posto mi je na starom riknuo hard. A i sumnja da ce m1x pre juna, kod nas verovatnije septembar i sl
 
Ne pratite na času....novi modeli tek krajem godine....
 
znaci nasim sivo-belim trzistima da ocekujemo 2022 ;)
 
Taman Air da se do tada isplati.

I dalje sam prezadovoljan mašinom, napolje nikada punjač ne nosim, startuje momentalno, brz...

Jedino što mi je 8gb malo, ali navikao sam.

Air je bez konkurencije najbolja kupovina na tržištu u svojoj klasi, ako se gleda uloženo/dobijeno, što je uvek bilo nerealno za mac.

Nadam se ubrzo i linuxu, pa da bude kompletno sve.
 
Hmm u Svici cena u mediamarkt-u 969 franaka sto mu dodje oko 875 eura. Nisam nikad kupovao preko, kako stoje stvari sa carinom, porezom? Tj ako nadjem nekog ko moze da mi kupi tamo, da li mora da raspakuje sve i nosi kao sopstveni laptop ili moze da prenese u full pakovanjiu?
 
Ako vide neraspakovanu kutiju, onda znaju da si tamo kupio i tražiće ti da paltiš carinu i porez. I možda kaznu što nisi prijavio na carini. Ako raspakuje i donese bez kutije, onda će reći da je njegov lični i ne mogu mu ništa.
 
Presao na m1 mac mini 8/256 pre nekih mesec dana nakon 20+ godina intenzivnog windows koriscenja, a od pre neki dan zamenio 8/256 sa 16/512 modelom zbog nekoliko virtuelnih masina koje vrtim na paralellsu zbog posla i iskreno, da mi je neko nekad rekao da cu ovako uzivati na mac os okruzenju i da ce ovaj m1 cip ovako lepo da radi, ne bih verovao :) Stvarno najbolji uredjaj koji sam za zivota kupio po pitanju ulozenog/dobijenog.
 
Sad nesto racunam ovaj bullshit vezan za trosenje SSD i Intelovu prljavu kampanju. 8/256 Air se svakodnevno koristi za video montazu, star je 103 dana i ovim tempom SSD ce alocirati prvi sektor za 21,5 godinu :D... a crci negde za 40-60 godina :D
 
Sad nesto racunam ovaj bullshit vezan za trosenje SSD i Intelovu prljavu kampanju. 8/256 Air se svakodnevno koristi za video montazu, star je 103 dana i ovim tempom SSD ce alocirati prvi sektor za 21,5 godinu :D... a crci negde za 40-60 godina :D
A odakle potiče tvrdnja da je u pitanju Intel kampanja?
 
Intel objavio na naslovnoj strani sajta.
 
Sad nesto racunam ovaj bullshit vezan za trosenje SSD i Intelovu prljavu kampanju. 8/256 Air se svakodnevno koristi za video montazu, star je 103 dana i ovim tempom SSD ce alocirati prvi sektor za 21,5 godinu :D... a crci negde za 40-60 godina :D
Meni za dva i po meseca SSD wear 8% na 8/256GB mašini. Nije Intel kampanja, to što su ubacili kao argument ne znači da nije potencijalan problem, i to velik.

Edit: Vredi dodati da ga ubijam sa tabovima konstantno, ali toliko brzo swapuje da života mi ne uspem ni da pohvatam kad se popuni RAM pa ni ne stignem da reagujem, toliko je sve brzo.
 
koji browser?
 
Pa zar Safari nije najbolji za Mac? :D
 
ja se pitam zašto iko koristi Chrome, kada je (skoro) svaki drugi browser bolji bar po nečemu. Čak i oni bazirani na Chromiumu. Ali 80% ljudi vidi nešto što ja ne vidim ;)
Mislim da je vreme da Mac korisnici zahtevaju od Apple-a da omogući jednostavno (na klik) podešavanje swappiness parametara. Mada ne znam kolike su šanse za tako nešto.
 
Nikad nisam koristio nista od Apple, ali ovo mi je stvarno privuklo pažnju zbog cena/performanse.
Posto se stvarno ne razumem, sta vi mislite, da li ici na Air ili ipak na Pro?
Koristio bih najviše za fb/google kampanje, malo wordpress - To kapiram da može bez problema...
E sad malo Lightroom/Photoshop i Premier (klipovi za sada 1080p max do 2 minuta dužine, ali planiram da predjem na 4k).
Ovde gde treba da kupim (preko firme) nemaju u ponudi 16gb nijedan model...
 
Po onome što sam ja video, najveća (jedina značajna?) razlika je u trajanju baterije. Pa proceni koloko ti je to bitno. Ja bih lično baš zato uzeo Pro. I naravno 16GB/512 verziju za sve što nije kućna upotreba. Tj. za bilo kakav posao
 
Pa zar Safari nije najbolji za Mac? :D
Neki kažu da jeste, neki kažu da nije. Suštinski nema primetne razlike ako se koristi M1 optimizovani Chrome, ali voleo bih da me neko demantuje, mada sam dosta istraživao.

Zašto Chrome, on je baš poznat po tome da zna da "pojede" dosta po tab-u?
Gomila ekstenzija koje koristim regularno kao i svi bookmarkovi i slično. U planu je da se prebacim na Edge (M1) ali nešto sumnjam da će mnogo šta promeniti po tom pitanju. A i mislim da Chrome više nije toliko "power hungry" od pre par meseci kad su baš poradili na tome, izbacili neku verziju slagaću sad tipa 79 ili tako nešto.

ja se pitam zašto iko koristi Chrome, kada je (skoro) svaki drugi browser bolji bar po nečemu. Čak i oni bazirani na Chromiumu. Ali 80% ljudi vidi nešto što ja ne vidim ;)
Mislim da je vreme da Mac korisnici zahtevaju od Apple-a da omogući jednostavno (na klik) podešavanje swappiness parametara. Mada ne znam kolike su šanse za tako nešto.
To za podešavanje bi bilo najbolje, jer prebrzo swapuje. Meni kad swapuje Air radi kao prethodni komp sa 16GB DDR4 3200Mhz, tako da uopšte ne primetim da se bilo šta dešava. Toliko dobro da je loše.
 
Nazad
Vrh Dno