Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Nije x86 arhitektura pobedila zato što je bila najbolja, već što je bilo najviše softvera za nju. Nemam ja ništa protiv da jednog dana vozimo ARM procesore u kompjuterima, ali to je realno vrlo teško izvodljivo. Sa dobro utabane staze je teško skrenuti, tako je Apple pokušao da fura svoj Metal API, pa šta su uradili, upropastili Mac kao igračku platformu. Ne kažem, ima Apple para, izvešće tranziciju kao što je nekad sa PowerPC na Intela, izguraće na mišiće softver koji korisnicima treba. Ali ne vidim tu put kojim bi industrija mogla da sledi, sve i da sutra stignu Windows i Linux distribucije za ARM, korisnici nemaju razloga da pređu. Možda ako bi ti procesori bili višestruko brži, ali razlika neće biti tolika. I Power procesori su bili dosta brži u početku, pa ih je x86 prestigao.
 
Meni nije jasna jedna stvar što se softvera tiče. Da kažemo da gledam previše na PC način na celu situaciju. Ako na primer After Effects bez ikakvih problema već sa par ozbiljnijih efekata i nekih 40 lejera napuni 64 giga rama bez problema, da li to znači da na M1 čipu sa 16 giga rama radi na totalno način zbog same strukture čipa, ili će šabani iz Adobea preraditi After da normalno radi na 16gb rama?
 
Mislim da je daleko veći broj ljudi koji koristi softver za audio/video/photo/design nego za profi CAD, tj. CAx (i još sa PDM i PLM softverom). Pri tom postoje i mnogo jeftinije varijante. Zapravo Autodesk veoma povoljan u poređenju sa ostalima (Dassault, Creo, Siemens...). A postoje i jeftinije, odlične alternative, sa trajnim licencama (Alibre, BricsCAD, Ares...). Videćemo šta će biti sa CAD softverom sada. Autodek verovatno ima resurse za pristojan port, Dassault takođe. Možda i Bricsys (vlasink je Hexagon). Ali nisam siguran za ostale, male igrače (Gräbert, FreeCAD, itd...)

Ali je skoro ista situacija i sa Autodesk alatima kao i sa Adobe programima. Po mom mišljenju, to su dve najgore softverske kompanije na svetu. Bar kada je aplikativni softver u pitanju. Videćemo kako će i jedni i drugi odraditi ovu tranziciju, imajući u vidu da Autodek još ni za Win 10 nije optmizovao sve kako treba, posebno kad je rad sa više monitora u pitanju

Da ne sirim mnogo pricu jer je offtopic, ali znam za Dassault kakva je situacija posto sa njihovim softverima radim svakodnevno i imam pristup nezvanicnim informacijama. Oni kroz cloud 3DExperience platformu i direktno kroz browser pokrivaju full-scale PLM, dok klasicne CAD funkcionalnosti uvode kroz light browser softvere koji imaju odlicne performanse ali su donekle funkcionalno ograniceni. Trenutno kroz browser imas Part/Assembly/Sheet Metal/Render/Subdivision modelling, a za koji mesec bice i Drawing/Model Based Design/Plastic part modelling. Full scale CAD aplikacije se i dalje instaliraju (CATIA ili SolidWorks) i to su Windows only aplikacije i kace se ili na online ili na offline PLM.
https://www.solidworks.com/product/3d-creator

Mac kao platforma je odavno otpisana, jer paleta proizvoda je ogromna a broj klijenata koji ce to kupiti je vrlo mali. O ARM portovima takodje trenutno nema price jer kao i slucaju Mac-a nema interesovanja klijenata, a Mac useri ce se verovatno tretirati kao i do sada, ili da kupe Windows laptop sa x86 procesorom ili da idu na browser only rešenja. Jedino što je bilo portovano na Mac je bio 2D CAD softver (Draftsight), pa ce to mozda i sada uciniti. Naravno, ako ARM postane industry trend, onda ce biti porta, ali verujem da to necemo duuugo videti.

Autodesk je sa aspekta CAx daleko iza Dassault-a i Siemens-a koji su trenutno jedini igrači koji imaju rešenje za firme od 1-1,000,000 zaposlenih, doduše mid-market Siemens rešenje - SolidEdge i nije nešto popularan. Autodesk ima vrlo dobra mid-market rešenja i verujem da će prvi izaći sa nekim CAx za ARM Mac-ove. Ovi sitni igrači, nude dosta za ulozeno, ali ih velike kompanije ne vide kao konkurente, a ako pak postanu veći, kupiće ih kao što je PTC uradio sa Onshape-om.

A što se tiče kvaliteta softvera, iz mog nekog iskustva, softveri ranga SolidWorks/Inventor su po pouzdanosti slični, ali opet daleko ispod CATIA-e i NX-a jer su ovi do bola optimizovani za enterprise klijente.



Ono što je sigurno, za office mašine i office/business laptopove (Macbook Air/X1 Carbon), ARM je budućnost. Interesantni će biti desktop CPU-ovi za iMac i MacPro i kako se kotiraju u poređenju sa Ryzen-ima i Threadripper-om.
 
Meni nije jasna jedna stvar što se softvera tiče. Da kažemo da gledam previše na PC način na celu situaciju. Ako na primer After Effects bez ikakvih problema već sa par ozbiljnijih efekata i nekih 40 lejera napuni 64 giga rama bez problema, da li to znači da na M1 čipu sa 16 giga rama radi na totalno način zbog same strukture čipa, ili će šabani iz Adobea preraditi After da normalno radi na 16gb rama?

Mislim da ce pre Apple da izbaci procesor koji ce podrzavati vise rama i koji ce ici u MBP 16", kao i u IMac, itd... :)
 
Nije x86 arhitektura pobedila zato što je bila najbolja, već što je bilo najviše softvera za nju. Nemam ja ništa protiv da jednog dana vozimo ARM procesore u kompjuterima, ali to je realno vrlo teško izvodljivo. Sa dobro utabane staze je teško skrenuti, tako je Apple pokušao da fura svoj Metal API, pa šta su uradili, upropastili Mac kao igračku platformu. Ne kažem, ima Apple para, izvešće tranziciju kao što je nekad sa PowerPC na Intela, izguraće na mišiće softver koji korisnicima treba. Ali ne vidim tu put kojim bi industrija mogla da sledi, sve i da sutra stignu Windows i Linux distribucije za ARM, korisnici nemaju razloga da pređu. Možda ako bi ti procesori bili višestruko brži, ali razlika neće biti tolika. I Power procesori su bili dosta brži u početku, pa ih je x86 prestigao.
U suštini, danas ARM ima možda više dostupnih programa nego x86, pošto tu ulaze iOS i Android aplikacije (i nesrećni Windows mobile i UWP). Problem je što ti programi nisu pravljeni za rad na PC-u. Doduše, ono što je optmizovano za tablete, verovatno je sasvim fino i sa periferijama i na velikom monitoru. Ali i takvi programi imaju dosta manje opcija, pošto se verzije za x86 razvijaju po 30, 40 godina (Photoshop, Autocad...)

Meni nije jasna jedna stvar što se softvera tiče. Da kažemo da gledam previše na PC način na celu situaciju. Ako na primer After Effects bez ikakvih problema već sa par ozbiljnijih efekata i nekih 40 lejera napuni 64 giga rama bez problema, da li to znači da na M1 čipu sa 16 giga rama radi na totalno način zbog same strukture čipa, ili će šabani iz Adobea preraditi After da normalno radi na 16gb rama?
Ako se portuje postojeći program na ARM, ništa bolje ne treba očekivati. Ako krenu da pišu od nule (što je malo verovatno) onda je moguće. Meni Rambox i servisi zauzimaju oko 2GB. IM/mail klijenti još 1GB i browser oko 2-2,5 GB. Dotle su nas doveli Electron i web aplikacije i to je isto na svakom OS-u. Možda su Safari, Messages i FaceTime bolji po tom pitanju, ali su Chrome, Whatsapp, Teams... standard na svakoj platofrmi. A oni su đubre u svakom smislu :d

Da ne sirim mnogo pricu jer je offtopic, ali znam za Dassault kakva je situacija posto sa njihovim softverima radim svakodnevno i imam pristup nezvanicnim informacijama. Oni kroz cloud 3DExperience platformu i direktno kroz browser pokrivaju full-scale PLM, dok klasicne CAD funkcionalnosti uvode kroz light browser softvere koji imaju odlicne performanse ali su donekle funkcionalno ograniceni. Trenutno kroz browser imas Part/Assembly/Sheet Metal/Render/Subdivision modelling, a za koji mesec bice i Drawing/Model Based Design/Plastic part modelling. Full scale CAD aplikacije se i dalje instaliraju (CATIA ili SolidWorks) i to su Windows only aplikacije i kace se ili na online ili na offline PLM.
https://www.solidworks.com/product/3d-creator

Mac kao platforma je odavno otpisana, jer paleta proizvoda je ogromna a broj klijenata koji ce to kupiti je vrlo mali. O ARM portovima takodje trenutno nema price jer kao i slucaju Mac-a nema interesovanja klijenata, a Mac useri ce se verovatno tretirati kao i do sada, ili da kupe Windows laptop sa x86 procesorom ili da idu na browser only rešenja. Jedino što je bilo portovano na Mac je bio 2D CAD softver (Draftsight), pa ce to mozda i sada uciniti. Naravno, ako ARM postane industry trend, onda ce biti porta, ali verujem da to necemo duuugo videti.

Ono što je sigurno, za office mašine i office/business laptopove (Macbook Air/X1 Carbon), ARM je budućnost. Interesantni će biti desktop CPU-ovi za iMac i MacPro i kako se kotiraju u poređenju sa Ryzen-ima i Threadripper-om.
CAD korisnici koju su na Mac-u svkako nisu deo tako velikih sistema, tj. njima i ne treba ništa više od postojećih Autodesk alata. Ono što je dobro za njih (i mnoge druge) je što se dosta toga seli na cloud i u browser. Dassault je najavio takvu Draftsight verziju. Mada s druge strane, Autodesk ukida Fusion Web varijantu. Veći problem za stand-alone CAD programe je što Apple polako odustaje od OpenGL podrške i drugih multi-platform, uglavnom FOSS tehnologija. Pa iako će sve više biti programa koji će se portovati na ARM (za Linux i Windows), isti neće raditi (kako bi trebalo) na Mac-u

Ne znam šta da kažem. Apple još više zatvara svoj sistem. Ono što bude dolazilo od njih i bliskih partnera, radiće odlično. Ali mislim da će ukupan broj dostupnih PC programa biti smanjen i da u nekim segmentima Mac više neće biti alternativa Windowsu, pa ni Linuxu samo zbog raspoloživog softvera. Opet, mislim da je to veoma mali procenat Mac korisnika, a s druge strane mogu dobiti nove ako se zaista pokaže da nude više od Wintel ili Chromebook alternativa
 
Da ne sirim mnogo pricu jer je offtopic, ali znam za Dassault kakva je situacija posto sa njihovim softverima radim svakodnevno i imam pristup nezvanicnim informacijama. Oni kroz cloud 3DExperience platformu i direktno kroz browser pokrivaju full-scale PLM, dok klasicne CAD funkcionalnosti uvode kroz light browser softvere koji imaju odlicne performanse ali su donekle funkcionalno ograniceni. Trenutno kroz browser imas Part/Assembly/Sheet Metal/Render/Subdivision modelling, a za koji mesec bice i Drawing/Model Based Design/Plastic part modelling. Full scale CAD aplikacije se i dalje instaliraju (CATIA ili SolidWorks) i to su Windows only aplikacije i kace se ili na online ili na offline PLM.
https://www.solidworks.com/product/3d-creator

Mac kao platforma je odavno otpisana, jer paleta proizvoda je ogromna a broj klijenata koji ce to kupiti je vrlo mali. O ARM portovima takodje trenutno nema price jer kao i slucaju Mac-a nema interesovanja klijenata, a Mac useri ce se verovatno tretirati kao i do sada, ili da kupe Windows laptop sa x86 procesorom ili da idu na browser only rešenja. Jedino što je bilo portovano na Mac je bio 2D CAD softver (Draftsight), pa ce to mozda i sada uciniti. Naravno, ako ARM postane industry trend, onda ce biti porta, ali verujem da to necemo duuugo videti.

Autodesk je sa aspekta CAx daleko iza Dassault-a i Siemens-a koji su trenutno jedini igrači koji imaju rešenje za firme od 1-1,000,000 zaposlenih, doduše mid-market Siemens rešenje - SolidEdge i nije nešto popularan. Autodesk ima vrlo dobra mid-market rešenja i verujem da će prvi izaći sa nekim CAx za ARM Mac-ove. Ovi sitni igrači, nude dosta za ulozeno, ali ih velike kompanije ne vide kao konkurente, a ako pak postanu veći, kupiće ih kao što je PTC uradio sa Onshape-om.

A što se tiče kvaliteta softvera, iz mog nekog iskustva, softveri ranga SolidWorks/Inventor su po pouzdanosti slični, ali opet daleko ispod CATIA-e i NX-a jer su ovi do bola optimizovani za enterprise klijente.



Ono što je sigurno, za office mašine i office/business laptopove (Macbook Air/X1 Carbon), ARM je budućnost. Interesantni će biti desktop CPU-ovi za iMac i MacPro i kako se kotiraju u poređenju sa Ryzen-ima i Threadripper-om.

Odlična priča, ali u novije vreme potpuno irelevantna pogotovo za ovu temu u kojoj smo.

Sve velike firme koje koriste Solidworks, Catia i slične software-e sele platformu na VDI, a onda je dovoljan i thin client za upotrebu. Klasični laptop u enterprajz okruzenjima ostaje uglavnom za office programe za management a isti se sve više sele u web okruzenje.

Novi M1 mac će savršeno da radi u tim uslovima.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Da, to je tačno. S tim što je to opet nešto što ne dotiče mnogo prosečnog korsinika ili malo i srednje preduzeće. Ali opet, sve je više "programa" u browser-u i tu itekako ima mesta druge uređaje
 
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Mac Mini with M1 chip faster than all Intel Macs in single-core tests:

0dd51f5934851f14bfdf505db9991457.jpg


“Since this version of Geekbench is running through Apple’s translation layer Rosetta 2, an impact on performance is to be expected. Rosetta 2 running x86 code appears to be achieving 78%-79% of the performance of native Apple Silicon code.
Despite the impact on performance, the single-core Rosetta 2 score results still outperforms any other Intel Mac, including the 2020 27-inch iMac with Intel Core i9-10910 @ 3.6GHz.“


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ZLO :d

Single-thread malo ispod Ryzen 5000 procesora koji imaju ~50% veći klok i 5x veći TDP. I malo iznad Tigerlake-a sa takođe 50% većim klokom i 2x većim TDP-om. Multicore u rangu mog R5 2600 :D Odradiću kasnije test sa R7 4800H da vidim gde je on
 
Malo i o GPU-u :

The M1’s GPU design largely remains a mystery at this point in time, with Apple still withholding the information. However, as we can see with the benchmark results, it’s no slouch by any means. That being said, Apple has claimed that the M1’s octa-core GPU can handle around 25,000 threads simultaneously. They have also claimed that it can deliver 2.6 teraflops of throughput.
Another important aspect of this test to note is that the GTX 1050 Ti and RX 560 are both older graphics cards; both are around three years old at this point. But despite that fact, they are both dedicated 75W desktop graphics cards, and the fact that the M1’s integrated graphics can outperform them by a substantial margin is still an impressive feat.

d277d96f53956809ca887e4f6bb9a089.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Super su sve te cifre ali RAM je ograničavajući faktor, samo izračunati koliko memorijski "košta" jedan frejm u 4k...
Još ovako kad su deljeni sa GPU, testovi nemaju puno smisla jer nove igre ne dolaze ovako jeftino upakovane.
 
Single-thread malo ispod Ryzen 5000 procesora koji imaju ~50% veći klok i 5x veći TDP. I malo iznad Tigerlake-a sa takođe 50% većim klokom i 2x većim TDP-om. Multicore u rangu mog R5 2600 :D Odradiću kasnije test sa R7 4800H da vidim gde je on

Kad se malo udubimo u stvar, nije baš jasno šta si napisao.

Na početku i na kraju, AMD CPU za desktop i prenosnike imaju različite ciljeve. To je, naravno, jasno svakome, za bilo koji CPU, ali ovde imamo dve različite izvedbe. Mobilni je monolitan (barem bi trebao da bude za Zen 3), desktop nije.

5x veći TDP za single thread?

50%?

Zen 3 na oko 5 GHz ima oko 1700 u R23. Tj. nešto malo manje od 1700. To znači da su M1 (pretpostavka da je zaista na 3,1 GHz) i Zen 3 egal na oko 4,4 GHz. Koliki je TDP na 4,4 GHz za single thread uz dosta niži napon nego pre za istu frekvenciju?

4,4 GHz nije oko 50%, već oko 40%.

Tiger lake je prekomplikovana priča sa (samo) 4 jezgra (jeste, znam da će biti i 8/16 sa tri puta slabijom integrisanom grafikom). Tu je Intel prevazišao samog sebe, kad je tamo neki TDP u pitanju. TL je Ice Lake u nešto boljem proizvodnom procesu. To znači da je i dalje sporiji od Zen 3 (u ovom slučaju je desktop, nažalost). Možemo se samo osloniti da je TL na 4,8 GHz, gde je potreban "odvrnuti" PL2 54W (nadajmo se da nije celo vreme za samo jedno jezgro). Tako da i nešto ne stoji, samo "2x TDP" kod TL.
 
Poslednja izmena:
Zaista. Mada vidim da ovaj vuče 22-25W. Laptopovi će biti malo sporiji znači

@sam633
Gledao sam R5 5600X, koji ima boost do 4,6 GHz, TDP od 65W i ST rezultat nešto preko 1500. Ali mi gledamo perf/watt, a ne apsolutne vrednosti ni za performanse ni za potrošnju.

Naravno da znam za razlike između mobilnih i desktop verzija, kao i da TDP raste ekponencijalno sa klokom. Tj. da će AMD izbaciti ULV Zen3 koji će imati boost do 4,4-4,5 GHz (isti ST skor kao i M1) i TDP od 15W. Opet, i pored svega toga ostaje činjenica da M1 ima značajno manji klok, tj. veći IPC od svakog drugog procesora. Naravno da se između kloka i IPC-a mora praviti kompromis, jasno je šta je Apple izabrao. Takođe, jasno je da x86 vuče teret kompatibilnosti za 40 godina. Poenta je da je Apple napravio fenomenalan čip, tj. da je njihov CPU tim rame uz rame sa Intelom i AMD-om. Iako je Apple svoj prvi CPU (SoC) izbacio pre 10 godina, a ovi pre 40.

Činjenica je da ARM može da zameni ogroman deo postojećih x86 računara (ne zasotaje ni Qualcomm baš mnogo). Da li će i kada to biti, ne znam. Mada znam da će mene teško videti u toj priči :d
 
Poslednja izmena:
Ja jedva čekam da vidim kako će natively raditi Adobe paket i Cinema 4D. Mislim da će leteti. Takođe, mislim da će taman dotle izaći neki "M2" namenjen još ozbiljnijim radnim staicama i da će cela priča malo da "sazri". Tada ću onda pazariti nešto za sebe sigurno.
 
Izgleda da su opet postavili temelje u razvoju jednog od segmenata IT industrije.
Moje mišljenje je da je M1 tek početak, entry opcija, da u šteku već imaju adute za Pro segment, ali da neće odmah sve da ispucaju.
Kako god, moja procena je da će M1 modeli da se prodaju kao alva.
 
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Ici ce to prebacivanje brze nego sto mislimo, Photoshop je u beta fazi, najavljen za sledecu godinu, a ocekuje se i dobar odziv gaming industrije, WoW je recimo vec podrzan.
https://9to5mac.com/2020/11/17/world-of-warcraft-m1-macs/
“Blizzard has announced that World of Warcraft now runs natively on M1 Macs, without the need for Rosetta 2 emulation. This makes it the first major game to offer support for Apple Silicon Macs.”


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja samo znam da mi se naježe dlake na rukama od same pomisli da većinu poslova mogu da odradim na primer, na jednom Mac Mini računaru. Oduvek sam voleo velike performanse u malim paketima. A mislim da će već u sledećoj generaciji to moći.
 
Čisto da ne pomislite da će 8 gb magično biti dovoljno, nikakve optimizacije to ne mogu izvući , pa ostaje 200 dolara za dodatnih 8gb, što je previše, a ni 16 nije dovoljno u dosta slučajeva.

Pitao u iStyle-u, dolazi za 10 dana.

GPU na kraju i nije nešto specijalno.

Baterija nije kao što su pričali, mada jeste dosta bolja nego pre.

AMD 4800u na 7nm i 15w je bolji čip kada se sve pogleda ali konkurencije nikada dosta i to me raduje jako.

Opet, M2 ili neki M1X će biti odlični verovatno.

Za neke standardne stvari je za sada ok i air po ovoj ceni/snazi je pametna kupovina za razliku od prošle godine.

Imam listu programa i programskih alata koji rade, koji će raditi i koji neće verovatno nikada ili ne skoro, ako nekom zatreba.


58b9013d88883f57a3c6840236a4e9f4.jpg


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Prelazimo na ARM (WWDC 2020)

Za neki objektivan utisak o bateriji, ipak treba sacekati na optimizaciju programa, evo sta kaze Verge:

“I’m getting between eight and 10 hours of real, sustained work depending on how hard I am pushing it. That’s not quite 50 percent better than the last MacBook Air, but it’s very close.
To be very clear, I’m getting those numbers using the apps I actually use, which, of course, includes Chrome and various apps that are also based on the Chrome engine, like Slack. What’s remarkable about that is, for some applications, Rosetta 2 needs to do a bunch of real-time code translation, which further eats into battery life.
If and when these apps are rewritten to be “universal” apps that work natively on the M1, I expect to see even better battery life.”


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nije meni baterija toliko bitna. 6 sati neka izgura i ja zadovoljan.

Najbolja stvar za sada i za mene najveća vest je što nije izražen thermal throttling uopšte, air baš dugo drži dok ne počne, a i kada počne nije strašno.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
i bas niko da objavi temperature novog cipa...
 
Bolje da objave dal ce baterija biti promenjiva bez ovlascenih servisa
 
Ljudi, Macbook Air bez kulera(!?) ima iste performanse kao neki jaci intel ili amd laptopovi, uz to ima i bolji ekran od svih laptopova u toj klasi, kao i bolju bateriju...jedina mana mu je 13" ekran(sto se mene tice, bilo bi super da ima Air verzija od 16").
 
Ali air i mac mini nisu top of the line, oni su prakticno entry level u apple svetu, sacekajmo da izbace i ostale modele pa onda mozemo realno da sagledamo situaciju.
 
Ja to i napisah već.
Imate cpu koji je implementiran u entry level uređaje, a tu je negde kao npr. i9 Intel, čak i nešto bolji od njega.
 
Nazad
Vrh Dno