Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ja nisam sreo sta Safari ne moze da koristi. Na Apple uredjajima iskljucivo on,na Win koristim Chrome samo zato sto nema Safari. Google mi vise nije primaran sem maila tj to mi je i user za Apple.
 
Čak (lično) ni za to više nije 😃

Kod starijih verzija ne radi recimo eUprava kad pokušaš da se loguješ 😃 Dopisivanje sa njima nije, uobičajeno, dalo nikakve rezultate 😁 I dalje je za ovu zemlju macOS sistem koji koriste tamo neki čudaci 😁, ali da ne teram off topic.
 
Nisu samo nase aplikacije u pitanju. Browserstack recimo ne podrzava Safari. Tj podrzava, ali samo neke najosnovnije funkcije
 
Koje browsere koristite na M mašinama? Safari je koliko razumem odličan po pitanju autonomije, ali vidim na netu da hvale i Edge i tvrde da je čak i bolji od Safarija po pitanju performansi/autonomije?
Сафари, али ако си на форуму цури меморија, па убијеш процес повремено, исто важи за Јутјуб. Еџ ми је нешто засметао, Фајерфокс је најстабилнији...
Navika na macOS-u da je Safari glavni, sync password-a i bookmark-ova, a ako bas nešto na njemu ne radi, Mozilla. Kompletno Apple okrużenje za teleon, iPad, MBP i telefon, jednostavno radi odlično. Moguće je da zbog toga nisam baš merodavan 😃 U opticaju povremeno Brave i LibreWolf. Edge nikad nisam koristio, Chrome raritetno 😃
Сафари можеш са отиском прста да потписујеш, много мање смарања...
 
Auh mnogo vise rama uzimaju aplikacije nego na Intelu. I sad slucajno guglam, i provalim da integrusa vuce iz rama procesa, nema odvojeno za sebe ko na Intelu.
To je ok posto nista ne mora da kopira sto se tice brzine, ali zauzece rama recimo kod mene viber 800mb, a kod lika sa Intelom 100 i kusur megabajta.
I tako zapravo na M procesorima treba duplo vise rama nego na Intelu, a ne obratno, kako hypuju...
 
To sto poneka aplikacija ima vise zauzece moze biti iz mnogo razloga ali nema veze direktno sa M1 vs Intel, performanse su bitne. Ram kao ram, treba priblizno isto, samo M1 ima mnogo bolje performanse zbog super brzog SSD-a i sirokog OOO buffer-a. Sa 8GB radi veoma brzo. Samo pitanje koliko se u nekim situacijama swap primecuje. Ali osetno brze nego bilo koji Mac sa Intel-om sa istom kolicinom rama.
 
To sto poneka aplikacija ima vise zauzece moze biti iz mnogo razloga ali nema veze direktno sa M1 vs Intel, performanse su bitne. Ram kao ram, treba priblizno isto, samo M1 ima mnogo bolje performanse zbog super brzog SSD-a i sirokog OOO buffer-a. Sa 8GB radi veoma brzo. Samo pitanje koliko se u nekim situacijama swap primecuje. Ali osetno brze nego bilo koji Mac sa Intel-om sa istom kolicinom rama.
Brzi jeste, ali prvo sam primetio da igre mnogo vise rama uzimaju nego na Linux-u sa diskretnom. Dodaj na to i da svaki proces uzima mnogo vise rama.
Tu razliku ces primetiti ako u monitoru kliknes na i, onda samo prikazuje ne graficku memoriju sto bude mnogo manje, a sam monitor u tabeli
ukljucuje i graficku memoriju, sto je mnogo vise. To ne prikazuju ni ovi command line Unix programi za proveru zauzeca memorije procesa.
 
Pa da, kao na svakom sistemu gde GPU nema svoj VRAM - M1 CPU-a i GPU-u koriste isti ram, ako koristis GPU zahtevne stvari, nije lose vise rama. Slozen je "memory management" na M1 ali ako su performanse dobre, nije ni bitno koliko je zauzece rama, idealno je da je uvek pun ram, a da nema usporenja. Imaj u vidu da je i SSD u M1 skoro dostigao Read/Write brzine DDR2 memorije.
 
Poslednja izmena:
U potrazi sam (ima moj oglas i dalje aktuelan) da kupim polovan MBA za ćerku.
Gledam i polovne po KP ali me, pošto nemam dodir sa Apple ekosistemom, brine da računar nije mod MDMom, tj. zaključan.
Našao sam na netu kako može da sa računara proverim da li je enrolled na neki MDM, ali relativno stara vest.


Da li je ovo dovoljno i pozdano da ako stoji sledeće da sam siguran da je računar "čist"?
Postoji li neka druga (bolja/pozdanija) metoda, osim naravno kupovine novog u radnji.

Enrolled via DEP: No
MDM enrollment: No
 
Pa da, kao na svakom sistemu gde GPU nema svoj VRAM - M1 CPU-a i GPU-u koriste isti ram, ako koristis GPU zahtevne stvari, nije lose vise rama. Slozen je "memory management" na M1 ali ako su performanse dobre, nije ni bitno koliko je zauzece rama, idealno je da je uvek pun ram, a da nema usporenja. Imaj u vidu da je i SSD u M1 skoro dostigao Read/Write brzine DDR2 memorije.
Da, al ovako nemas uvid kolko se odvaja za grafiku, a svaki proces zauzima mnogo vise ram-a. to sto je swap na macOS mnogo efektniji pa ne smeta,
ali generalno ono sto stane u 4 giga rama na Intel macu i to bez swapa, popuni 8 giga na M1 i jos 2 giga swapa...
 
Mislim da ne mozes tako posmatrati i porediti - mada ne razumem se u sve detalje procesa i pozadinu memory management M1 vs Intel (jel to uporedjujes MacOSX intel vs m1, ili widnows?), ali vece zauzece je cesto bolje, nudi bolje performanse, nego da se prazni (GC vs ARC), pa cak bilo to i u swap-u.
 
Meni je na starom Air-u sa Intel procesorom i 4GB rama stalno ako se dobro sjecam bilo zauzeto min 1gb swapa dok je na M1 8GB je par Mb swap s’tim da na M1 drzim vise otvorenih tabova u browseru nego na Intelu.
 
Meni je na starom Air-u sa Intel procesorom i 4GB rama stalno ako se dobro sjecam bilo zauzeto min 1gb swapa dok je na M1 8GB je par Mb swap s’tim da na M1 drzim vise otvorenih tabova u browseru nego na Intelu.
Код мене на М1 вибер 800 мегабајта, код лика на Интелу 150. и тако редом…
Mislim da ne mozes tako posmatrati i porediti - mada ne razumem se u sve detalje procesa i pozadinu memory management M1 vs Intel (jel to uporedjujes MacOSX intel vs m1, ili widnows?), ali vece zauzece je cesto bolje, nudi bolje performanse, nego da se prazni (GC vs ARC), pa cak bilo to i u swap-u.
Објаснио сам у чему је разлика. Код Интела интегруша узима део рама за себе, док на М1 сваки процес има свој видео рам. Дакле већа је брзина
зато што се ништа не копира, али је много веће заузеће меморије, колико могу да приметим...
 
Kad nisi siguran, a ti pitaj. :D
Da li je i dalje Ok kupovina MBA M1, za surf, office, serije i filmovi i amaterska obrada materijala sa GoPro-a?
 
Kad nisi siguran, a ti pitaj. :D
Da li je i dalje Ok kupovina MBA M1, za surf, office, serije i filmovi i amaterska obrada materijala sa GoPro-a?
Best buy ubedljivo. Ne postoji nista ni priblizno ispalativo kao m1 air
 
Samo da javim sa sam se učlanio u sektu sa M1 Max 16. Svi utisci su za sada pozitivni :) Navikavam se na OS, ide mi i bolje sa prečicama nego što sam mislio da će ići. Ali ubedljivo najveće oduševljenje je to da posle više od 2 ipo sata ilustratora i fotošopa, baterija je na 86 posto. Malo je reći da sam oduševljen.

Edit: Zet mi je u Japanu 4 nedelje, tamo je M2 Max kada se odbije PDV oko 2.700 evra :D Ne znam da li će moći da se prenese preko granice ne znam, ali svašta mi pada na pamet :D
 
Poslednja izmena:
Welcome to the club :)

Moci ce da prenese preko granice sigurno, ali da li ce izbeci carinu i porez je diskutabilno :ROFLMAO: Ali po toj ceni i da platis ispadne super... a velike su sanse da se prodje...
 
Šta je najbolji odnos cena/dobijeno, pre svega gledano po snazi mašine?

APPLE MacBook Air (2020), 13,3 Display, Apple M1 , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M1 GPU, (-15% (1129.–) 949.–) 180 evra sniženje
APPLE MacBook Pro (2020), 13,3 Display, Apple M1 , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M1 GPU, (-24% (1449.–) 1099.–) 350 evra sniženje
APPLE MacBook Air (2022), 13,6 Display, Apple M2 , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M2 GPU (8 Core), (-13% (1499.–) 1299.–) 200 evra sniženje
APPLE MacBook Pro (M2,2022), 13,3 Display, Apple M-Series , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M2 GPU (10 Core), (-12% (1599.–) 1399.–) 200 evra sniženje
APPLE MacBook Pro (2020) 13,3 Display, Apple M1, 16 GB RAM, 256 GB SSD, M1 GPU, (-10% (1679.–) 1499.–) 180 evra sniženje
APPLE MacBook Pro, 14,2 Display, Apple M1 Pro, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 14-Core GPU, (-13% (2249.–) 1949.–) 300 evra sniženje
APPLE MacBook Pro, 16,2 Display, Apple M1 Pro, 16 GB RAM, 512 GB SSD, 16-Core GPU, (-20% (2749.–) 2199.–) 550 evra sniženje

Sada kada malo analiziram čini mi se da je to:
APPLE MacBook Pro (2020), 13,3 Display, Apple M1 , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M1 GPU, (-24% (1449.–) 1099.–) 350 evra sniženje
Ili možda čak:
APPLE MacBook Air (2020), 13,3 Display, Apple M1 , 8 GB RAM, 256 GB SSD, M1 GPU, (-15% (1129.–) 949.–) 180 evra sniženje
 
Poslednja izmena:
Zavisi za šta ti treba, ali ako kupuješ na duži period, kao što je verovatno i normalno, prectraš olovkom sve sa 8Gb i 256GB 😃 Onda se ibor svodi na dva modela, kod tih nabrojanih. Ako ti je 16 inča previše, onda ti je tu jedan model na spisku 😃

Ovo se odnosi isključivo ako gledamo nabrojane modele i opet naglašavam za šta ti treba.
Možeš da juriš i MB Air sa 16GB i 512GB na nekoj akciji, ako već gledaš u inostranstvu 😃

Sačekaj i druge predloge, ipak je ovo subjektivan predlog 😃
 
Hvala na pomoći :)
Trenutno koristim ThinkPad SL500 (Intel Core 2 Duo P7370, 2GB), pa sam pomislio da mi je 8GB dovoljno, ali očigledno nije :)
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Za mnoge stvari jeste i radiće kao podmazano, ali ako se kupuje na duži period, u današnje vreme bih svakako gledao 16GB i 512gb SSD modele.
 
Ja (kao najobičniji i ne preterano zahtevan korisnik) koristim MBP sa 256GB koji je već mnogo mator i definitivno je sledeći sa 512GB SSD-om. Fajlovi su sve veći, iako se mnogi veliki prebacuju na poseban hard disk, definitvno mi je tesno za današnje uslove. Nekom je i 512 suviše malo za ono što radi 😃
 
Evo nađoh polovan:
MacBook Pro 2.3GHz quad-core Intel Core i7 with Retina display
Processor
2.3GHz quad‑core 10th‑generation Intel Core i7, Turbo Boost up to 4.1GHz, with 8MB shared L3 cache
CPU Intel Core i7-1068NG7 2,30GHz
RAM 16GB
500 GB NVMe SSD
1.119,00 €
U svakom slučaju još jednom hvala na pomoći, svakako javljam šta sam uzeo na kraju (y)
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Ganjaš nov Mac i traži sa M procesorom, bar je to moje mišljenje, a koji god od njih da kupiš, radi će odlično 😃
 
Evo nađoh polovan:
MacBook Pro 2.3GHz quad-core Intel Core i7 with Retina display
Processor
2.3GHz quad‑core 10th‑generation Intel Core i7, Turbo Boost up to 4.1GHz, with 8MB shared L3 cache
CPU Intel Core i7-1068NG7 2,30GHz
RAM 16GB
500 GB NVMe SSD
1.119,00 €
U svakom slučaju još jednom hvala na pomoći, svakako javljam šta sam uzeo na kraju (y)
Za svaki macbook sa intel procesorom sve preko 500e je previse.
 
Da imaju (micro)SD slot, pa bi i 256GB bilo na mestu. Ovako zavisi o potreba korisnika, često je i to sasvim dovoljno. To im je jedna od najvećih mana, pošto nove generacije kartica sasvim lepo mogu da služe kao data storage (filmovi, muzika, knjige). Mada i stariji modeli znaju da brljave sa (nekim) karticama
 
U potrazi sam (ima moj oglas i dalje aktuelan) da kupim polovan MBA za ćerku.
Gledam i polovne po KP ali me, pošto nemam dodir sa Apple ekosistemom, brine da računar nije mod MDMom, tj. zaključan.
Našao sam na netu kako može da sa računara proverim da li je enrolled na neki MDM, ali relativno stara vest.


Da li je ovo dovoljno i pozdano da ako stoji sledeće da sam siguran da je računar "čist"?
Postoji li neka druga (bolja/pozdanija) metoda, osim naravno kupovine novog u radnji.

Enrolled via DEP: No
MDM enrollment: No
Trazi od prodavca da obrise njegov nalog i ubaci svoj dok kupujes. Ako ces da ti salje uvek postoji rizik od prevaranata. Ispod 30 ocena na KP ne kupujem i to gledam da li su u godinama ili u kratkom vremenu zaradjene. Ako ima negativnih takodje preskacem. Upravo listam KP ima dobrih polovnih sa garancijom (Apple care). Tako nesto gledaj.
 
Tnx.

Uzeo sam pre neki dan M1 8/256 kupljen u Gigatronu. Još 1g domaće garancije.
Bukvalno je kao nov.

Nije bilo problema sa nalogom. Uradio sam reset OSa
 
Nazad
Vrh Dno