Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ako mene pitaš, po meni postoji gradacija i hijerarhija za fotografiju. Znanje>Foto oprema>Računar. Najbitnije je investirati u znanje, jer i sa današnjom prosečnom polovnom opremom i slabim računarom možeš doći do vrhunskih rezultata. Jedino što može da te koči je znanje i kreativnost, tj talenat, i da ne spominjem posvećenost. Ovo pričam, a da kažem da sebe smatram amaterom iako od fotografije zarađujem mnogo nego dosta profesionalaca, jer profesionalizam je kod nas pogrešno upotrebljavana reč. Kod nas je je profesionalac jedinka koja zarađuje novac od profesije kojom se bavi bez osvrta na njegovo znanje, tj neznanje. A posle znanja bih joj uvek prvo uzeo neki objektiv, jer dobro staklo kompenzuje mnogo stvari što dobro telo ne može da izvede sa lošim staklom. A tek na kraju svega toga dolazi taj čuveni računar, bio Mac ili PC, jer aplikacije su iste, sa koliko god rama i li megaherca on bio.
Sve je tačno od početka do kraja.
Bravo za post, ovo joj je najbolja smernica koju je mogla da dobije.
 
@daxyco Ako kupuješ nov i imaš mogućnost izbora kupi obavezno sa 16gb. Ja sam čitajući razne testove i recenzije kupio MBA 8/256 i dok je Photoshop radio odlično LR nije. Uveze se katalog od 300 fotografija i to u jpg-u, na pola kataloga počinje da usporava značajno da počneš da se nerviraš. Čak i kod običnog cropa zna da čeka po 2 sekunde da izvrši radnju. Legalna, plaćena verzija PS I LR je bila, laptop uopšte nije bio opterećen, nov, imalo je 150 gb slobodno na hardu, 20-30 preseta u LR, znači ni govora o nekoj preopterećenosti. I baš se videlo zauzeće memorije i swap-ovanje. Još ako su u isto vreme uključeni i LR i PS...Tako da sam ga prodao, nadao sam se da će pasti cene da kupim polovan sa 16gb, međutim slaba je ponuda polovnih plus su cene skočile.
Ima narodnih verzija ali po meni nije mnogo dati 10usd mesečno za LR+PS. Ja sam se odmorio otkad sam kupio tj pretplatio se. Stižu apdejti, sad je baš stigao PS 2023, selekcija subjekata, objekata i pozadine radi baš dobro, dosta ubrzava rad. I još nekih dobrih stvari ima.
A što se tiče toga da ima blokadu da to radi jer se nije školovala i samim tim ne može ljudima da uzima novac za to, ja sam iz tvojih postova shvatio da si iz Ivanjice, tako da smo komšije, pa pogledaj ko sve radi i kako po Ivanjici i okolnim mestima, pogledaj fotografije, neka ih ona pogleda...I ti ljudi nemaju nikakvu blokadu da naplate, čak suprotno...
:) Jesam iz Ivanjice, ali sam evo već 15 godina u Beogradu (omatorilo se). Sve to znam, ima takvih ihahaj, u Beogradu je to još više izraženo jer su honorari drastično veći, a kvalitet u najbolju ruku upitan. Zalete se ljudi misleći, kad toliko naplaćuje mora da je dobar. Kad ono međutim...
 
Treba mi help :) Imam galaxy buds + koje nakacim na macbook air m1 posle par minuta ili skroz ispadnu, tj pokazuje da je BT konekteovan ali nema zvuka ili zvuk prolazi ali mikrofon ne radi..
Jel imao neko slicnih problema i zna li fix ?:) Sluske na telefonu (IP13PM) rade bez problema.. tako da do sluski nije.
 
JaStil sa svojim popustima za Crni Petak izgleda prejadno kao i do sada.

Basic M1 je 1230e (skinut sa 1410e :ROFLMAO:). Regularna KP cena 900e, da je stvarno na akciji, treba da bude 699e.
 
Ima li ih za 900, kod svih poznatih prodavaca na KP su 980?
 
Treba mi help :) Imam galaxy buds + koje nakacim na macbook air m1 posle par minuta ili skroz ispadnu, tj pokazuje da je BT konekteovan ali nema zvuka ili zvuk prolazi ali mikrofon ne radi..
Jel imao neko slicnih problema i zna li fix ?:) Sluske na telefonu (IP13PM) rade bez problema.. tako da do sluski nije.
Ja sam imao problema sa Galaxy Buds Pro na Monterey, stalno se čulo neko pozadinsko pištanje i beep beep zvuk povremeno. Nestalo je čim sam odradio upgrade na MacOS Ventura, savršeno sad rade slušalice.
 
Morao sam full reset bubica pa je onda proradilo.. cisto ako neko bude imao isti problem.
Uspust. jel postoji mogucnost da namestim da u doku pokazuje sve aktivne prozoore unutra jedan app ? Tipa desva mi se da otvorim thundebird i krenem da kucam mail. U docku mi dole pokazuje samo thunder app ali ne i taj dodatni prozord gde sam kucao mail..
 
Ima akcija Macbook pro M1 sa 1800 na 1200 evra.
Koje su ključne razlike između Air i Pro modela, zašto kupiti Pro a ne Air, ukratko?
 
Razlika je u aktivnom hladjenju, malo jacoj bateriji, malo svetlijem displayu i touch bar.
 
Hvala 👍
Da li vredi 1200 evra Pro model sa M1 procesorom?
 
MacBook Air M1 256GB Space Gray - SRB KB
SKU
MGN63CR/A
Konfiguracija:
Apple M1 čip sa 8-jezgarnim CPU, 7-jezgarnim GPU i 16-jezgarnim Neural Engine-om
8 GB objedinjene memorije
256 GB SSD
Dva Thunderbolt / USB 4 ulaza
Magic Keyboard
139.900 RSD

A ovo je Pro:
Apple MacBook Pro MYD82ZE/A macOS/13,3"/Apple M1/8 GB/256 GB SSD - Space Grey
143.900 RSD
• Ekran: 13,3" Retina, IPS
• Procesor: Apple M1, Octa Core
• Memorija: 8 GB
• Hard disk: 256 GB SSD NVMe
• Grafička karta: Apple M1, integrisana
• Operativni sistem: MacOS
 
Na odredjene MacBook konfiguracije je sada veci popust nego za Black Friday. Toliko o nasim "BF" ponudama :)
 
Ima akcija Macbook pro M1 sa 1800 na 1200 evra.
Koje su ključne razlike između Air i Pro modela, zašto kupiti Pro a ne Air, ukratko?
Ovaj iz 2020 Macbook ima ventilator, sto znaci da manje trotluje kad je opterecen...
Dakle jaci je, mada ako nadjes Air za manje, bolje uzmi Air...
Medjutim ovaj M2 Air ima zavesicu, pa je bolji pro model...
Sto je najveci fazon, i nije neka razlika u ceni za M2...
MacBook Air M1 256GB Space Gray - SRB KB
SKU
MGN63CR/A
Konfiguracija:
Apple M1 čip sa 8-jezgarnim CPU, 7-jezgarnim GPU i 16-jezgarnim Neural Engine-om
8 GB objedinjene memorije
256 GB SSD
Dva Thunderbolt / USB 4 ulaza
Magic Keyboard
139.900 RSD

A ovo je Pro:
Apple MacBook Pro MYD82ZE/A macOS/13,3"/Apple M1/8 GB/256 GB SSD - Space Grey
143.900 RSD
• Ekran: 13,3" Retina, IPS
• Procesor: Apple M1, Octa Core
• Memorija: 8 GB
• Hard disk: 256 GB SSD NVMe
• Grafička karta: Apple M1, integrisana
• Operativni sistem: MacOS
Ako je tako mala razlika u ceni, svakako pro...
 
Evo upravo nađoh poređenje, izgleda da su svi modeli sa M1 čipom iz 2020, ako se ne varam?

Razlike Pro Vs Air:
8-core GPU, 7-core GPU
Up to 20 hrs battery life, Up to 18 hrs battery life
Touch Bar and Touch ID, Touch ID

System on Chip (SoC)
Apple M1 chip
8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores
8-core GPU
16-core Neural Engine

System on Chip (SoC)
Apple M1 chip
8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores
7-core GPU
16-core Neural Engine

500 nits brightness, 400 nits brightness

Stereo speakers with high dynamic range
Wide stereo sound
Support for Dolby Atmos playback

Stereo speakers
Wide stereo sound
Support for Dolby Atmos playback

Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming

Three-mic array with directional beamforming

65 (U.S.) or 66 (ISO) keys including 4 arrow keys in an inverted-T arrangement

78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement

Znači, ako sam dobro ukapirao Pro nema, a Air ima funkcijske tastere?

Touch Bar Touch ID, Touch ID

Integrated 58.2-watt-hour lithium-polymer battery

Integrated 49.9-watt-hour lithium-polymer battery

61W USB-C Power Adapter, 30W USB-C Power Adapter
 
Ovo sve sam ti vec napisao ranije.
 
Bolji deal ti je da uzmeš na KupujemProdajem za 960e taj isti Air od 8GB ili za gotovo tu istu cenu koju si naveo Air od 16GB. Novi su i važi ti Apple internacionalna garancija koju možeš da iskoristiš i kod nas. Naravno, ako kupuješ za keš.
 
Ukoliko ti Air nije dovoljan, uzmi M1 Pro. Za ostalo ces vise platiti, a neces primetiti razliku.
 
Na odredjene MacBook konfiguracije je sada veci popust nego za Black Friday. Toliko o nasim "BF" ponudama :)
A pre BF popusta je bio popust "Lepota Jeseni" na kome su određene (te iste) konfiguracije bile još jeftinije nego sada na ovom Novogodišnjem popustu. Svakako, mislim da slabo ide prodaja jer se naša Apple zvanična prodavnica nije nikada toliko opuštala što se tiče akcija i popusta, da dozvoli sebi da skoro 4 meseca bez prestanka bude na nekim akcijama. A prodaja ide slabo iz više razloga, na stranu ovih švercera preko granice. Evo ja znam barem 5-6 ljudi koji su odustali od kupovine hardvera jer ne znaju šta ih čeka sledeće godine, da li poskupljenje rate za kredit, neki novi rat, neka nova pandemija, te se teško odvajaju od novca iako ga imaju...
 
A pre BF popusta je bio popust "Lepota Jeseni" na kome su određene (te iste) konfiguracije bile još jeftinije nego sada na ovom Novogodišnjem popustu. Svakako, mislim da slabo ide prodaja jer se naša Apple zvanična prodavnica nije nikada toliko opuštala što se tiče akcija i popusta, da dozvoli sebi da skoro 4 meseca bez prestanka bude na nekim akcijama. A prodaja ide slabo iz više razloga, na stranu ovih švercera preko granice. Evo ja znam barem 5-6 ljudi koji su odustali od kupovine hardvera jer ne znaju šta ih čeka sledeće godine, da li poskupljenje rate za kredit, neki novi rat, neka nova pandemija, te se teško odvajaju od novca iako ga imaju...
Isto.
Razmišljao sam da kupim Apple Studio umesto minike, ali neka radi mini radi dokle radi i 1000+€ u džepu.
 
Razlika je u aktivnom hladjenju, malo jacoj bateriji, malo svetlijem displayu i touch bar.
Malo preciznije:

+veci trackpad
+16.6% veca baterija i duplo brzi punjac (u radu je ovo oko 2h vise baterije)
+hladniji zbog aktivnog hladjenja (samim tim brzi, konstantne performanse ali i dalje necujan)
+100 nita svetliji display
+touchbar

I jos:
-dizajn kucista (Pro ima jednaku debljinu, Air postepenu, pa tanje deluje i laksi 100g)
 
Poslednja izmena:
A pre BF popusta je bio popust "Lepota Jeseni" na kome su određene (te iste) konfiguracije bile još jeftinije nego sada na ovom Novogodišnjem popustu. Svakako, mislim da slabo ide prodaja jer se naša Apple zvanična prodavnica nije nikada toliko opuštala što se tiče akcija i popusta, da dozvoli sebi da skoro 4 meseca bez prestanka bude na nekim akcijama. A prodaja ide slabo iz više razloga, na stranu ovih švercera preko granice. Evo ja znam barem 5-6 ljudi koji su odustali od kupovine hardvera jer ne znaju šta ih čeka sledeće godine, da li poskupljenje rate za kredit, neki novi rat, neka nova pandemija, te se teško odvajaju od novca iako ga imaju...

Nisam bas pratio cene svih uredjaja ali znam da su 2 MBP14" konfiguracije bile 15% popust "lepota jeseni" pa onda 10% popust "black friday" i sada evo 20% novogodisnji popust (tj. "sve sto volis").

Potpuno razumem i slazem se apsolutno za sve sto si napisao, poprilicno je sve nestabilno. Ali eto, kome je potrebno, trenutno postoji par konfiguracija koje ispadaju jeftinije kod nas nego da neko kupi u USA.
 
Ima akcija Macbook pro M1 sa 1800 na 1200 evra.
Koje su ključne razlike između Air i Pro modela, zašto kupiti Pro a ne Air, ukratko?

S obzirom da je skoro ista cena, uzmi onaj koji ti se fizicki vise svidja. Ako ti treba sto laksi - Air. Ako ti se dopada touchbar - pro. Baterija jeste bolja na Pro, ali to je relativno mala razlika. Pro ima bolji punjac, ali i tezi. Razliku u brzini neces osetiti. Ja za moje potrebe (IntelliJ, Xcode, gomila tabova...), ne osecam neku razliku u brzini ni izmedju sluzbenog M1 Max i privatnog basic M1 Air-a.

Dakle, ako su ti bitne performanse, onda poslusaj savet kolege i kupi Air sa 16GB na KP, samo postojanje ventilatora ce ti slabo pomoci.
 
Da slazem se i ja, jedino ako baterija bas bitna, Da li ce baterija izdrzati 6-7h ili kod Pro nekih 8h pri zahtevnijijem radu.. Nekome moze da znaci tih 1-2h vise.
 
Nazad
Vrh Dno