Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Zagrejao sam se u poslednjih par nedelja da pređem na macOS.
Kakav je Air za neki Dev posao? Visual Studio, Android Studio i slične alatke? Iz svih prethodnih komentara nisam više siguran dal se isplati uzeti Air sa 8GB RAM-a, tačnije koliko bi to bilo pametno gledajući dugoročnu upotrebu? Koliko sam shvatio za 16GB je potrebno izdvojiti dodatnih 200-300€, što mi iskreno ispada previše, samo za dodatnih 8GB RAM-a
Visual Studio nisam koristio na M1. Android Studio i IntelliJ nenormalno brzo rade, s tim sto Android Studio Preview RC verzija radi mnogo bolje od stable u ovom trenutku, a nisam naisao na nikakav bug.

Ovde imas spisak od poznatih aplikacija sta ima nativno, a sta radi preko Rozete:
 
Grešiš sinak, ovaj, mnogo grešiš.
Kod mene su npr. 2 razloga zbog kojih sam kupio mac mini m1:
  • macOS
  • tišina
Estetika je samo još jedan plus na ovo što mi znači.
Ajmo ovako, smatram da prosecan korisnik sigurno ne zna sta je mac mini i nece kupiti to nikad. Prosecan korisnik koristi laptop, a i ja sam pricao o laptopovima.

Drugo, da li si ti korisnik koji ce da koristi racunar/laptop uglavnom za office/browsing? Predpostavljam da ne, pa prema tome, definitivno nisi prosecan korisnik.

To sto vi mislite da je prosecan korisnik mnogo napredniji nego sto jeste, to je druga tema.

Opet kazem, ako smatrate da vam je 8gb na MBA premalo i treba vam mnogo vise za vase poslove/taskove, em niste prosecni korisnici, em nije Air za vas. Ali niko ne bi da kupi M1MAX jer je “skupo” a i onda vam odjednom to “ne treba” za vase potrebe :)
 
Citajuci sve ovo pomislio bi covek da svi koristite MacBook Air za ko zna kakve heavy procese i da vam ni 32gb rama ne bi bilo dosta. Za vas je onda pro varijanta sa M1 MAX a ne obicni Air :)

Prosli mac je bio 8gb a sada i ovaj MBA M1 koji koristim ga za dizajn i dev, a ponekad radim render nekog HD videa, i ako se pitate, da, imam otvoreno milion tabova u chrome-u, i mac radi normalno :)

Covek je lepo napisao da prosecan korisnik ne vidi apsolutno nikakvu razliku sa 8 i 16gb rama, a vi skociste sa ubedjivanjem kako prosecnom korisniku dosta i win masina od 300€ i ne treba mu mac. Mozda gresim, ali mislim da vecina vas ne gleda na stvari realno, a to je da vecina prosecnih korisnika zeli da ima mac, iskljucivo iz estetskih razloga.

Korisnici Macova koje znam su sebi kupili MacBook ili zbog znatno dužeg trajanja baterije u odnosu na druge laptope ili zbog Xcode i razvoja iOS aplikacija. Niko koga znam ga nije kupio zbog estetike. Na svu sreću nikog od fanboya nisam upoznao.
 
Visual Studio nisam koristio na M1. Android Studio i IntelliJ nenormalno brzo rade, s tim sto Android Studio Preview RC verzija radi mnogo bolje od stable u ovom trenutku, a nisam naisao na nikakav bug.

Ovde imas spisak od poznatih aplikacija sta ima nativno, a sta radi preko Rozete:
A šta misliš, koliki je po hendikep 8GB RAM-a za Dev usage?
 
Korisnici Macova koje znam su sebi kupili MacBook ili zbog znatno dužeg trajanja baterije u odnosu na druge laptope ili zbog Xcode i razvoja iOS aplikacija. Niko koga znam ga nije kupio zbog estetike. Na svu sreću nikog od fanboya nisam upoznao.
Onda ti zavidim, ja znam više onih koji spadaju u suprotni tabor, ali to sad nije ni bitno.
 
A šta misliš, koliki je po hendikep 8GB RAM-a za Dev usage?
Ne bih to radio, otvoris AS i emulator i ode ram memorija. Pre bih uzeo neki standardni laptop sa 16GB ram i radio na Linuxu nego na M1 8/256.
 
Sa 32GB na Win na pređeš na 8GB na MacOS, to ti niko normalan ne bi preporučio. Nema te optimizacije koja će da nadomesti manjak u 24GB fizičke memorije.
Dakle gledaj model od 16GB ili više.

Igre nećeš ni moći da puno da igraš, tj biće kompromis oko izbora (jer jelte imaš samo Parallels/Fusion na Win ARM). Dobro pregledaj trenutni softver da li ima Mac verziju. Ako nema, proveri kako to i da li uopšte radi na ARM verziji WIN-a.
Što se tiče štampača, ako podržava štampanje preko mreže ne bi trebalo da bude problema, a MacOS podržava i generičke PCL drajvere. Ukoliko vidiš da ga je neko koristio na Mac to ti je dobar signal da će raditi.

Ta kombinacija malo Win laptop malo Macbook, je po meni ne praktična i komplikovana za nošenje i kačenje.
Računaj da dock-ove nećeš moći izbeći pogotovo za Macbook-om, sve što nema USB-C port, ili jednostavno traži Ethernet mrežu, treba dok/adapter.

Svestan sam ovoga za RAM, ali kad sam sastavljao Windows PC pre dve godine razlika između 16 i 32gb RAM je bila nepunih 40-50 evra, naravno da nisam razmišljao, kupio 32gb. Ovde je to skoro 300, nije malo. A polovnih MBA Air sa 16gb uopšte nema na oglasima, izgleda da je većina kupljenih Air bila sa 8gb. Opcija mi je da kupim polovan, probam, pa ako ne ide na oglase i tražiti 16gb verziju.

Takođe znam da će me i kombinacija malo Win laptop malo Macbook nervirati, ali mislim da neću moći bez Windowsa. Taj štampač je ustvari ploter koji već ima dobrano godina ali radi odlično pa mi ga je žao menjati. Možda i uspem da nađem drajvere za MacOS za njega. Ali opet postavlja se pitanje konekcije na server u firmi.

Ne kupujem Macbook zbog estetike definitivno, neka radi i malo sporije od Windows PC-a koji trenutno imam, opet su tu tišina i najbitnije od svega, mogućnost rada van kuće. Koliko sam puta čekao neki sastanak, putovao busom, a kući me čeka brdo fotografija koje treba da završim, i ja pomislim eh da mi je laptop...Naravno ne može na krilu u autobusu da se radi obrada, ali mogu da se prebrišu fotografije, odaberu najbolje za rad itd. Imao sam Windows laptopove, Thinkpad T440p, T450, T460s, rade oni, ali baterija izdrži 2-3 sata max i tu više nema neke mobilnosti.

Mada kad nabrojim sve šta mi treba malo se i zamislim. Novi monitor, dock, privikavanje...

Inače kupio sam ovaj dock na oglasima na Nemačkom Ebay, nadam se da će valjati


Ja kupujem dock a još nisam kupio laptop, ali bila odlična cena :D Takođe sam kupio i MX Master 3 for Mac.

Koji vi dock, hub koristite, imate li neke preporuke?
 
Ako ti treba za posao i donosi pare, 300€ doplate nije ništa.
Ako je zajebanciju, onda jeste značajna suma za doplatu.
 
Ja lično ne bih čekao M2. Prognozira se da će imati tipa jezgro-dva više što se GPU-a tiče i nešto bolji CPU ali marginalno i suštinski neprimetno. Svakako će cena biti jača. Čekao bih da trenutnim Air modelima padne cena ili da naiđe neki dobar dil a polovno.

Po ovome neće Air M2 do druge polovine 2022.

 
Ne bih to radio, otvoris AS i emulator i ode ram memorija. Pre bih uzeo neki standardni laptop sa 16GB ram i radio na Linuxu nego na M1 8/256.
Mada bilo koji standardni laptop do 900E sa 16Gb tesko da ce biti na nivou Air-a M1 sa 8GB, po bilo kom poredjenju, sem igara mozda. Emulator doduse moze da optereti ram dosta i veliki projekti, tu treba pripaziti svakako.
 
Ringeraja je lepo sve napisao a ponovicu i ja. Ako vam treba za posao ne zali pare nego plati i nastavi gde si stao. Ram memorije nikad dosta....
 
@Nenad22
Imam bas jedan takav, i7 8750H, 16GB ram i GTX 1050 4GB. Ne bih ga menjao za MB Air sa 8GB ram za development.

Desi se da imam i 3 projekta otvorena, bar 1 Android emulator, slack, browser, git klijent, Spotify, Discord. Koliko god da je dobar sistem, ne moze ovo u 8GB, i 16GB je tesno ponekad.

@Apple

Apsolutno :)
 
Ako ti treba za posao i donosi pare, 300€ doplate nije ništa.
Ako je zajebanciju, onda jeste značajna suma za doplatu.

Slažem se, ali se nažalost posao poprilično smanjio zbog korone - fotografija.
 
Igrao se juce malo sa 14" macbook-om space gray(najslabija varinanta).
Super izrada, jeste malcice tezi, ali nista strasno, ekran je super(vidi se malo glow kada je belo na crnoj pozadini)..notch ne smeta(bar meni), tacped kao i uvek, odlican, tastatura nije losa(malo plitka), zvucnici super(na 16ici jos bolji), macos leti, drugar koji ga je dobio od firme na koriscenje kaze da mu izdrzi na bateriji celu smenu(8h), radi kao backend programer...ali sa osvetljenjem na 50-60%... :)
 
Znaš kako, srce kaže-kupi, glava kaže-sačekaj :D
 
I ja se isto bavim fotografijom i jedna 16ica osnovna verzija bi mi legla bas kako treba...ima sve sto mi treba kod laptopa... :D
Ali koliko vidim, uzecu je tek za godinu-dve... :D
 
Uh, 16"ica... I meni bi ona legla, ali... Mada i za dve godine će to biti odlična mašina a cena će biti koliko toliko pristupačna.
 
Gledam sad cene 16" od pre dve godine, krecu se od 1300e pa na vise...ako ova sada 16ica bude oko 1500e za 2 godine, bice odlicna kupovina... :)
 
Citajuci sve ovo pomislio bi covek da svi koristite MacBook Air za ko zna kakve heavy procese i da vam ni 32gb rama ne bi bilo dosta. Za vas je onda pro varijanta sa M1 MAX a ne obicni Air :)

Prosli mac je bio 8gb a sada i ovaj MBA M1 koji koristim ga za dizajn i dev, a ponekad radim render nekog HD videa, i ako se pitate, da, imam otvoreno milion tabova u chrome-u, i mac radi normalno :)

Covek je lepo napisao da prosecan korisnik ne vidi apsolutno nikakvu razliku sa 8 i 16gb rama, a vi skociste sa ubedjivanjem kako prosecnom korisniku dosta i win masina od 300€ i ne treba mu mac. Mozda gresim, ali mislim da vecina vas ne gleda na stvari realno, a to je da vecina prosecnih korisnika zeli da ima mac, iskljucivo iz estetskih razloga.
mislim da si hteo da kazes prosecan burzuj hoce da mu laptop bude sa jabukom pozadi. a mba m1 je medju best buy masinama bio za to sto pruza za 1k evra posto je ostatak konkurencije uvek imao neki kompromis koji je dosta losiji nego na mba. u intel eri su jabuke bile precenjene sad su ovi regularni consumeri koji kupuju air iz bilo kojih pobuda zapravo dobili dobar proizvod za ulozeno. a sto se tice RAM-a valjda svako ko uzima laptop za upotrebu koja ce da mu donosi novac nece skrtariti za X vrednost € i uzeti model od 8gb da bi ustedeo. Mada i ako se zezne jabuke ne prodajes sa velikim gubitkom svakako pa uvek mozes ispraviti inicijalnu gresku sa manjkom RAMa uz placenu skolu za sl put 😅
 
@Nenad22
Imam bas jedan takav, i7 8750H, 16GB ram i GTX 1050 4GB. Ne bih ga menjao za MB Air sa 8GB ram za development.

Desi se da imam i 3 projekta otvorena, bar 1 Android emulator, slack, browser, git klijent, Spotify, Discord. Koliko god da je dobar sistem, ne moze ovo u 8GB, i 16GB je tesno ponekad.

@Apple

Apsolutno :)
M1 je skoro duplo brzi od tog laptopa. Jesi probao, mislim da bi to ok radilo? koristio sam jedan period M1 sa 8GB u slicnom okruzenju, i sa software-om koji cak nije bio za M1 izasao, iznenadjujuce je brz bio (samo je taj software preko rosseta-e malo brljao, dok nije izasla M1 verzija. U
Uvek je bilo 40+ tabova, bar dve instance Chroma, Rider IDE, Slack, VSC, Safari, Docker (1GB mu dodelim), itd...). Ali glavna stvar, ekran, vecina tih laptopova ima 1080p, sto je po meni neprihvatljivo za rad. A tada sam presao sa Macbook 16" i9 Intel Core i9-9980HK sa 32GB rama, na M1 8GB.
 
Poslednja izmena:
Radim na M1 16/512 Mac Mini u 99% slucajeva.
 
M1 minika je meni do sada, sveukupno, ubedljivo najbolja macOS mašina koju sam u životu kupio, a imao sam svašta od 2000. i neke i prvog Apple PowerBook G4.
 
Po ovome neće Air M2 do druge polovine 2022.


Plus me ne bi iznenadilo da košta 1500$ i ubace ga umesto Macbook pro 13 modela a zadrže postojeći M1 kao entry level. Mislim da nema teorije da Air M2 košta ni blizu sadašnjih 1.000$ (ili niže na nekim mestima)
 
Bice verovatno Air od 13" i 15"...prvi ce kostati oko 1299$ a drugi ce biti 1599$ ili tako nesto...bar se nadam da ce tako biti... :)
 
Ja sumnjam da će biti 13,14,15 i 16 inča modeli. Pre bih pretpostavio da će M2 Air biti 14", zbog notcha
 
I ja mislim da će biti skuplji od M1 Air, između 1300-1500$. I zbog toga mislim da ne vredi čekati. Jedino što će tada pasti cena trenutnom modelu. Mada i to je pitanje, trenutno traže za MB Air I5 700 evra na oglasima.
 
Air M1 je trenutno ubedljivo bestbuy prenosni računar, kako god da se stvari postave.
Sa cenom od 920 EUR za ganc nov, taj i5 od 700 EUR nema šta da traži, da ne kažem da trebaš da budeš mnogo glup, pa da ne dodaš još 200 i uzmeš po svim parametrima daleko superiorniju mašinu.
 
Nazad
Vrh Dno