Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Ja sam uzeo air 8/512. Radio sam 7 dana s njim, od 9 do 4 live stream preko zoom-a. Bila je ukljucena canon kamera preko cam-linka, mikrofon risiver, otvoren power point (tipa 80-100 slajdova, slike, tekst, video) koji je screen share-ovan na zoom-u (dakle preko kamere ide predavač, na drugom delu ide screen share prezentacije) i na sve to ukljucen screen recording (tako smo praktično i snimali lekcije). Jednom sam samo imao problem sa zvukom, dakle od oko 50 lekcija, kod jedne je zezalo.
Posle sve to montirao preko njega posle, znaci 2560x1600 60fps, bez problema ikakvih. Jedino sto je vreme exporta bilo veliko, ali i fajlovi su bili dosta veliki.

Ne mogu da zamislim sta rade ovi novi.
Ali eto, stvarno sam oduševljen s obzirom da je 8gm rama sta je sve izneo bez problema.
 
Ovako trenutno izgleda kod mene zauzece memorije :D
Imam ovoreno 30ak tabova u chromu, 2 instance IDE alata za programiranje, i jos par aplikacija koje su vecinom electron aplikacije (chromium based).

Pogledajte prilog 331683
Kod mene 42 taba, xcode, mail, steam link steam, gog, viber, messages, iterm nekoliko tabova,
Screenshot 2022-01-17 at 03.34.43.png
 
Hajd sad da te vidim sa tom osmicom, kod mene ne bi mogao ni tetris da se pokrene sa 8gb RAM-a.
Pogledajte prilog 331751
Pa na tebe se ovo očigledno ne odnosi, ti si seksi čovek na osnovu priloženog!

Ali sve to na stranu, memory pressure na M1 mašinama ne treba gledati crno na belo. Meni je isti tip posla sa istom količinom otvorenih stvari "trošio" mnogo više RAM-a na 16GB nego na 8GB. Drugačije se sistem ponaša, drugačije kompresuje, drugačije swapuje, sve je drugačije i nije uporedivo ama baš uopšte sa Windows mašinama ili ranijim MacBook modelima. U ovom slučaju najbitnije je to da čovek i sa 8GB memorije na M1 može da radi ono što neko na Windowsu sa 16GB ne može, ili da su egal, jelte.

Arhitektura svega je potpuno drugačija, nema smisla porediti. A, naravno, ima naroda kojem bi i 128GB bilo malo, to niko nikad nije doveo u pitanje. :) Ovde se priča o "standardnim" korisnicima, što je ~90% planete.
 
Pa na tebe se ovo očigledno ne odnosi, ti si seksi čovek na osnovu priloženog!

Ali sve to na stranu, memory pressure na M1 mašinama ne treba gledati crno na belo. Meni je isti tip posla sa istom količinom otvorenih stvari "trošio" mnogo više RAM-a na 16GB nego na 8GB. Drugačije se sistem ponaša, drugačije kompresuje, drugačije swapuje, sve je drugačije i nije uporedivo ama baš uopšte sa Windows mašinama ili ranijim MacBook modelima. U ovom slučaju najbitnije je to da čovek i sa 8GB memorije na M1 može da radi ono što neko na Windowsu sa 16GB ne može, ili da su egal, jelte.

Arhitektura svega je potpuno drugačija, nema smisla porediti. A, naravno, ima naroda kojem bi i 128GB bilo malo, to niko nikad nije doveo u pitanje. :) Ovde se priča o "standardnim" korisnicima, što je ~90% planete.
Tačno je da MacOS drugačije i bolje vodi računa o RAM-u (nećemo svi podizati Docker instance), međutim 8GB jeste kompromis za iole zahtevnijeg korisnika.
Stvar je i očekivanja, ako je nekome 16gb dovoljno na Win, verovatno će mu 8gb završiti posao.

Meni je još 2012 bilo (na Macbook Pro) bilo nezgodno da se uklopim u 8gb (stalno sam pratio memorijsko zauzeće), tj žuto-crveni grafikon.
Od tada se više ne zezam sa memorijom, već idem na najveću opciju (koju mogu u tom trenutku), a za ostale komponente idu kompromisi.
 
Opasne masine su napravili, nema sta. Koliko dobro radi Mac Mini 16/512 M1, mogu misliti kako radi M1 Pro (Max) sa 32GB.

Meni je prelazak na ovaj Mac Mini skratio build drasticno, sam MacOS odlicno koristi 16GB. Cini mi se da posle nekog vremena dosta stvari preload-uje, cim ga ukljucim bude zauzeto dosta memorije, a IDE i prethodno otvarani projekti se bas brzo otvaraju.
 
Da li se isplati sada uzimati Air, ili ipak čekati novi model koji bi trebalo da izađe ove godine? Imam Windows mašinu, nije mi hitno, imam na čemu da radim...Ali vuče želja da se proba :)
 
Ako ti nije hitno strpi se do novog modela. Vredi ga čekati uprkos tome što je M1 Air ekstremno dobra mašina za ono za šta je napravljena (ako izuzmeš potencijalni notch koji je mnogima trn u oku na M2 Air-u sve ostalo će biti unapređenje)
 
Da li se isplati sada uzimati Air, ili ipak čekati novi model koji bi trebalo da izađe ove godine? Imam Windows mašinu, nije mi hitno, imam na čemu da radim...Ali vuče želja da se proba :)
Novije je uvek bolje bar kod Apple-a, da li ti se isplati 6 meseci čekanja je na tebi.
Pošto imaš Windows mašinu( i verovatno softver koji radi samo na Win), dobro proveri da će ti M1 završiti posao (tj osuđen si samo na ARM virtualizaciju, Bootcamp ne postoji).
 
Ne smeta mi notch toliko. Bilo je govora da bi novi Air trebao stići u prvoj polovini ove godine, sada se pominje leto usled problema u proizvodnji...
Ko će iščekati :(
 
Odlican je i "obican" M1. Zavisi po kojoj ceni mozes da nadjes, imaj na umu da se u EU za ~2200e prodaje Macbook Pro 14" M1 Pro 16/512, a kod nas koliko vidim su poprilicno sumanuti sa cenama, vise se isplati da uhvatis jeftin let negde i doneses MB Pro sa sobom, nego da dajes lokalnim lopovima/preprodavcima :)
 
@vatrogasac53 Imam Win računar (Ryzen 2700, 32gb ram, MSI GamingX 1060 6gb, 3ssd i 1 hdd u njemu. Koristim ga uglavnom za foto editing, ponekad video. Igre ne igram.
I sad sam ja zamislio da kupim Air, a taj kompjuter da prodam. Air bih trenutno mogao priuštiti 8/256. Koliko bi to uspešno zamenilo Win mašinu, ostalo bi da se vidi. Verovatno bih morao kupiti i neki jefitniji Win laptop, jer imam štampač koji nema drajvere za MacOS, ponekad radim od kuće a mislim da bi mi i zato trebao Windows.

Takođe moram da menjam i monitor, trenutno imam Dell U2715H koji je QHD, a za M1 se preporučuje 4k, zbog skaliranja, na QHD bude tekst prilično blurovan. Takođe gledao bih monitor sa USB-C priključkom jer bih tako mogao iskoristiti njegov (monitorov) hub. A i izbegao bih razne hubove, dockove...

@ivanbass1 Ako bih kupovao sad kupio bih Air 8/256. Do izlaska novog Air-a bih verovatno skupio za jaču konfiguraciju, bar 16gb ram. Cene jesu jake za nove Pro modele, ja imam dvojicu koji bi prodali njihove Air-ove ali čekaju da padne cena Pro 14" modelima...
 
Ili da ode do Temisvara za 10e(ako i dalje turisticke agencije imaju taj jednodnevni izlet) i da uzmu u eMag prodavnici za manje od 2200e i taman obidje Temisvar. :)

Inace, evo cena kod njih:
14" Macbook Pro(8 jezgara cpu, 14 jezgara gpu, 16gb rama, 512gb ssd)...2185e
14" Macbook Pro(10 jezgara cpu, 14 jezgara gpu, 16gb rama, 1tb ssd)...2650e
16" Macbook Pro(10 jezgara cpu, 16 jezgara gpu, 16gb rama, 512gb ssd)...2650e
16" Macbook Pro(10 jezgara cpu, 16 jezgara gpu, 16gb rama, 1tb ssd)...2900e
 
Sad vidim da je u ovoj prodavnici Macbook Air 970 evra. Svakako jeftinije nego u iStyle. Mada bih u tom slučaju opet imao godinu dana internacionalne garancije, tako da mi dođe na isto kao da kupim na oglasima na KP.
Jedino što preko KP neću videti Temišvar :D
 
Ali uzmeš lepo apple care i rešiš garanciju kao gospodin, taman za razliku ako budeš vraćao pdv :)
 
Zaboravio sam na povrat pdv-a :) Ali povrat bi mogao da odradim jedino tako što bih se vratio ponovo tamo? I onda opcija sa turističkom agencijom otpada, oni neće da čekaju na granici dok se urade papiri, bar je tako bilo kada sam išao u Prag i Italiju...
 
Sad vidim da je u ovoj prodavnici Macbook Air 970 evra. Svakako jeftinije nego u iStyle. Mada bih u tom slučaju opet imao godinu dana internacionalne garancije, tako da mi dođe na isto kao da kupim na oglasima na KP.
Jedino što preko KP neću videti Temišvar :D
Na KP nov vakuum 920-930.
 
Danas okačio čovek u Novom Sadu na 900, piše internacionalna tastatura, garancija 12 meseci od trenutka aktivacije. Neću da pišem ko je da ne bih kršio pravila.
Znam sve oglase napamet :) Trenutno ih nema baš polovnih, ili ako se pojave budu sa Nemačkom, Švajcarskom tastaturom, radije bih USA ili internacionalnu. Ili ih cene skuplje nego nove.
 
Danas okačio čovek u Novom Sadu na 900, piše internacionalna tastatura, garancija 12 meseci od trenutka aktivacije. Neću da pišem ko je da ne bih kršio pravila.
Znam sve oglase napamet :) Trenutno ih nema baš polovnih, ili ako se pojave budu sa Nemačkom, Švajcarskom tastaturom, radije bih USA ili internacionalnu. Ili ih cene skuplje nego nove.
Ja lično ne bih čekao M2. Prognozira se da će imati tipa jezgro-dva više što se GPU-a tiče i nešto bolji CPU ali marginalno i suštinski neprimetno. Svakako će cena biti jača. Čekao bih da trenutnim Air modelima padne cena ili da naiđe neki dobar dil a polovno.
 
Sad vidim da je u ovoj prodavnici Macbook Air 970 evra. Svakako jeftinije nego u iStyle. Mada bih u tom slučaju opet imao godinu dana internacionalne garancije, tako da mi dođe na isto kao da kupim na oglasima na KP.
Jedino što preko KP neću videti Temišvar :D
Ja sam uzeo u iStyle i posto je u Srbiji imam 2 godine podrske i garancije. Nisam hteo da platim jos 200e za jos godinu dana.
 
Uzeo Air 16/512 i zavrsio pricu…
 
Najoptimalnije je uzeti Air negde napolju i kupiti AppleCare za još 2 godine garancije koja se priznaje od strane iStyle-a.
 
I ja bih 16gb ali mi je baš velika razlika u ceni, i u ovoj Rumunskoj prodavnici je oko 300 evra razlika, a i kod nas.
 
Citajuci sve ovo pomislio bi covek da svi koristite MacBook Air za ko zna kakve heavy procese i da vam ni 32gb rama ne bi bilo dosta. Za vas je onda pro varijanta sa M1 MAX a ne obicni Air :)

Prosli mac je bio 8gb a sada i ovaj MBA M1 koji koristim ga za dizajn i dev, a ponekad radim render nekog HD videa, i ako se pitate, da, imam otvoreno milion tabova u chrome-u, i mac radi normalno :)

Covek je lepo napisao da prosecan korisnik ne vidi apsolutno nikakvu razliku sa 8 i 16gb rama, a vi skociste sa ubedjivanjem kako prosecnom korisniku dosta i win masina od 300€ i ne treba mu mac. Mozda gresim, ali mislim da vecina vas ne gleda na stvari realno, a to je da vecina prosecnih korisnika zeli da ima mac, iskljucivo iz estetskih razloga.
 
Mozda gresim, ali mislim da vecina vas ne gleda na stvari realno, a to je da vecina prosecnih korisnika zeli da ima mac, iskljucivo iz estetskih razloga.
Grešiš sinak, ovaj, mnogo grešiš.
Kod mene su npr. 2 razloga zbog kojih sam kupio mac mini m1:
  • macOS
  • tišina
Estetika je samo još jedan plus na ovo što mi znači.
 
Zagrejao sam se u poslednjih par nedelja da pređem na macOS.
Kakav je Air za neki Dev posao? Visual Studio, Android Studio i slične alatke? Iz svih prethodnih komentara nisam više siguran dal se isplati uzeti Air sa 8GB RAM-a, tačnije koliko bi to bilo pametno gledajući dugoročnu upotrebu? Koliko sam shvatio za 16GB je potrebno izdvojiti dodatnih 200-300€, što mi iskreno ispada previše, samo za dodatnih 8GB RAM-a
 
@vatrogasac53 Imam Win računar (Ryzen 2700, 32gb ram, MSI GamingX 1060 6gb, 3ssd i 1 hdd u njemu. Koristim ga uglavnom za foto editing, ponekad video. Igre ne igram.
I sad sam ja zamislio da kupim Air, a taj kompjuter da prodam. Air bih trenutno mogao priuštiti 8/256. Koliko bi to uspešno zamenilo Win mašinu, ostalo bi da se vidi. Verovatno bih morao kupiti i neki jefitniji Win laptop, jer imam štampač koji nema drajvere za MacOS, ponekad radim od kuće a mislim da bi mi i zato trebao Windows.

Sa 32GB na Win na pređeš na 8GB na MacOS, to ti niko normalan ne bi preporučio. Nema te optimizacije koja će da nadomesti manjak u 24GB fizičke memorije.
Dakle gledaj model od 16GB ili više.

Igre nećeš ni moći da puno da igraš, tj biće kompromis oko izbora (jer jelte imaš samo Parallels/Fusion na Win ARM). Dobro pregledaj trenutni softver da li ima Mac verziju. Ako nema, proveri kako to i da li uopšte radi na ARM verziji WIN-a.
Što se tiče štampača, ako podržava štampanje preko mreže ne bi trebalo da bude problema, a MacOS podržava i generičke PCL drajvere. Ukoliko vidiš da ga je neko koristio na Mac to ti je dobar signal da će raditi.

Ta kombinacija malo Win laptop malo Macbook, je po meni ne praktična i komplikovana za nošenje i kačenje.
Računaj da dock-ove nećeš moći izbeći pogotovo za Macbook-om, sve što nema USB-C port, ili jednostavno traži Ethernet mrežu, treba dok/adapter.
 
Nazad
Vrh Dno