Šta je novo?

M.2 NVMe ili klasican SATA SSD za Windows

delibasa

Poštovan
Učlanjen(a)
09.04.2017
Poruke
577
Poena
95
Kao sto naslov kaze, potreban mi je savet u vezi podizanja novog OS.
Uzeh skoro ovaj ssd:
"Gigabyte 1TB M.2 PCIe Gen 4 x4 NVMe GP-ASM2NE6100TTTD ssd", a u racunaru imam vec klasican SATA SSD "Samsung 950 evo ili 960 evo" (ne znam tacno, mrzi me sada da gledam) i na njemu je Windows 10, pa sam hteo da samo dodam ovaj novi M2 i da na njemu instaliram samo igre, a da sa ovog starog podize Win, pa me interesuje da li gubim nesto na performansama ili da ipak napravim 1 manju particiju na M2 i na nju podignem novi OS?
 
Da je brži jeste. Ali, iz mog iskustva igre i eventualno neki profesionalni softver su najsporiji.

Tako da nećeš nešto bitno uštedeti na vremenu, tj. dobiti na brzini ako je Win na M2 a samo će da ti zauzme prostor.

Ja sam se zeznuo što sam tako instalirao a imam samo 512 GB.
 
Koja ploča i da li radi na PCIe Gen 4 ? Čak i na Gen2 je mnogo brži nego SATA. Bilo bi šteta da ne prebaciš Windows na taj NVMe, samo za igre nebi dobio ništa na brzini.
"Samo podiže Win" nije tačno, Wndows stalno rade sa diska na kom su instalirani a oni stalno nešto kopaju po disku. Što brži disk to manje ima opterećenja na system a to pobljošava performanxe. Čak i kada instaliraš programe/igre na drugi disk oni rade sa C. diska a tamo gde su instalirane samo ponekad očitavaju podatke. U vreme sporih mehaničkih diskova to je nešto malo pomagalo ali sada nema neke velike razlike, bar ne primetne.
Ako imaš mesta na novom NVMe, da dobiješ najbolje performanse onda Windows na NVME zajedno sa najvažnijim programima i igrama, sve na C: particiju ili napraviš još jednu za te igre, svejedno.
 
E pa to me je interesovalo, znaci bolje je da napravim 1 particiju za Win manju na nvme, a da 2-gu vecu-ostatak ostavim za igre. Ploca je b550 gigabyte aorus pro.
Hvala na odgovorima.
 
nvme disk , kao i svaki ssd, nema smisla particionirati.
 
Particionisanje ima smisla pod nekim uslovima. Jedan je kada se druga/e particije samo za podatke, onda odvajanje od operativnog sistema omogućuje bolji backup a ako OS zvizne (što je sasvim moguće) onda bar ne gubiš podatke.
 
Da je brži jeste. Ali, iz mog iskustva igre i eventualno neki profesionalni softver su najsporiji.

Tako da nećeš nešto bitno uštedeti na vremenu, tj. dobiti na brzini ako je Win na M2 a samo će da ti zauzme prostor.

Ja sam se zeznuo što sam tako instalirao a imam samo 512 GB.

Ja sam izvršio particionisanje da bih mogao lakše da odrađujem Backup.
 
To funkcioniše kod malog broja ljudi koji imaju samokontrolu ili koriste računar za lične potrebe (iz mog iskustva). :)

Naviknu se ljudi na brzinu ssd-a i sve tu guraju, pa podeljene particije (npr 2x250 od 500gb diska) prave problem u smislu da se C napuni i ostane na slobodnih 20-30GB, pa onda jedino preostaje prebacivanje sa druge particije na neki dalji disk i spajanje ove dve particije ssd-a u jednu.

Zeznuto je sada za dobar deo raznih poslova koristiti diskove od 240/250gb. Sve više viđam potrebu za 500gb minimum ssd-om, jer razni fajlovi i dokumenta (raznih tipova) pokupe očas posla po 5-10gb po komadu. Da ne pričam nonstop windows ažuriranja, privremeni fajlovi, razna keširanja koja su manje-više permamentna...
 
To funkcioniše kod malog broja ljudi koji imaju samokontrolu ili koriste računar za lične potrebe (iz mog iskustva). :)

Naviknu se ljudi na brzinu ssd-a i sve tu guraju, pa podeljene particije (npr 2x250 od 500gb diska) prave problem u smislu da se C napuni i ostane na slobodnih 20-30GB, pa onda jedino preostaje prebacivanje sa druge particije na neki dalji disk i spajanje ove dve particije ssd-a u jednu.

Zeznuto je sada za dobar deo raznih poslova koristiti diskove od 240/250gb. Sve više viđam potrebu za 500gb minimum ssd-om, jer razni fajlovi i dokumenta (raznih tipova) pokupe očas posla po 5-10gb po komadu. Da ne pričam nonstop windows ažuriranja, privremeni fajlovi, razna keširanja koja su manje-više permamentna...
Ja cu na ovaj novi NVME od 1tb da napravim 1 particiju od 100gb, a 2-ga da bude za igre, programe itd. Tako sam uvek radio i na "C" particiji nista ne drzim bitno, tu idu samo drajveri i osnovno, a za sve ostalo mi nije bitna brzina, to skladistim na HDD-ove od po 3tb, 1 je u racunaru i 2 menjam po potrebi, ubacujem u ext. kuciste + 1 HDD od 1TB u kucistu koji sluzi samo za download i ostale nebitne stvari.
 
To je imalo smisla odavno, kada se radila defragmentacija na mehaničkim diskovima i još dalje unazad zbog fat16. Danas nema smisla, osim ako ti tako ne preferiraš zbog organizacije - kao što i većina ljudi koji particionišu diskove ovih dana. :)
 
Pa zbog organizacije, navike, windowsa, ako rikne samo podignem na vec predvidjenu particiju, ne diram nista dr. a i ne volim da mi se OS siri, nego cim primetim da nesto guta prostor odmah krecem u potragu i brisem.
 
Upravo sam sve zavrsio, izduvao kuciste kompresorom, ubacio nvme, podigao OS, proverio i sve radi kao zmaj. Ako stignem veceras da instaliram i neku igru, pa da vidim kako sve to radi.
Edit:
-Evo i jedna slicica kako to izgleda:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno