Šta je novo?

Lose napajanje?

Rakisha

Zapažen
Učlanjen(a)
02.09.2021
Poruke
10
Poena
24
Pozdrav svima,pre neki dan sam iz racunara izvadio staru graficku RX470 4gb i ubacio drugu RX580 8gb nitro+,10 gb rama,procesor Intel I7 2700k i napajanje lc 600w,sad sta me buni jeste da sam staru graficku menjao jer je imala mnogo fps dropova i freezova tokom gaminga.Ubacih ovu drugu i ona bolje radi fps je oko 50 60 u GTA 5 ali nešto neštima,dogodi se ponekad frame drop,al ono ništa strašno,al kad mi se ugasila igra načisto i to ne samo ona nego mnogo njih onda stvarno nešto nevalja,znam da mi je procesor slab i još gura do 82 stepena al kad sam ugradjivo grafičku video sam nešto belo poput nekog lepka ili nečega unutar LC napajanja iza ventilatora kao da je izašlo iz nekog kondenzatora ili nečega.Sad čitah da glavni razlog zašto mi se gasi igra jeste da napajanje nemože da nahrani dovoljno grafičku i ostale komponente,sta vi mislite,da li trebam da promenim i napajanje i procesor da bih ostvario neke rezultate?
 
580 guta više ali dobrih 600W bi trebalo da bude dosta. Ako je to napajanje staro kao processor onda je jpš i dobro poslužilo. Vreme je za novo i jače.
 
Može da bude problem staro napajanje, pogotovo ako su kondenzatori popustili i izgledaju slično ovima dole.
Image200001.jpg

Možda se i procesor sad više greje, jer ga jača grafička više opterećuje, a i 82° je dosta visoka temperatura za te stare procesore. Valjalo bi svakako promeniti pastu, a ako to ne pomogne, onda treba bolji cooler.
 
Važi znaci kompletan remont,hvala svima!
 
znam da mi je procesor slab i još gura do 82 stepena al kad sam ugradjivo grafičku video sam nešto belo poput nekog lepka ili nečega unutar LC napajanja iza ventilatora kao da je izašlo iz nekog kondenzatora ili nečega.
To moze takodje da bude fabricka smesa protiv vibracije navoja, da se smanji Coil Whine, ne mora da znaci da je kondenzator procureo
 
Pozdrav svima.

Neću otvarati novu temu jer se naslov ove uklapa u ono što me muči i što želim da pitam.

Naime, sumnjam da mi napajanje ''proždire'' diskove. Evo o čemu se radi.

Posedujem laptop Dell E5550 star nekih 8 godina. Pre mesec dana javljaju se problemi sa njegovim Toshiba HDD-om od 500 GB koji su se najpre manifestovali kroz izrazito usporeno podizanje sistema i otežan rad u globalu, a ubrzo zatim (istog dana bukvalno) i kao nemogućnost otvaranja i kopiranja bilo kog fajla sa C i većine sa D particije. Obaveštavao me da fajl ne može biti lociran na disku. Nakon toga palim HDD Sentinel i imam šta videti. Pokazuje 40 bad sektora i health 40%. Slično potvrđuje HDD Regenerator. Chkdsk /f /r /x redovno staje na 4. koraku prijavljujući neotklonjivu grešku. Srećom sve najbitnije podatke sam redovno bekapovao na eksterni HDD pa se nisam mnogo hvatao za glavu. Pazario sam u decembru SSD za sistem, metnuo ga umesto Toshibe, a eksterni HDD nastavio da koristim kao storage.

Problem je što se sada nakon nešto jače od mesec dana slična stvar dešava sa tim eksternim diskom. Najpre ga Win uopšte nije video, zatim ga je nakon restarta i sitnog čeprkanja, provere kablova, zamene USB porta i ostalog jedva učitao za šta mu je trebalo 10 minuta. Ali ne da je usporio nego je to strahota. Fajl od 22 MB sam sa njega na SSD kopirao 17 minuta. Ne samo da se sporo krećem kroz esterni disk, nego ceo komp radi sporije kada je on priključen. Kada nije problema nema. Probao sam ga priključiti na desktop kod komšije, on za pola sata uopšte nije uspeo da ga prepozna, tj. da mu pristupi. Vidi ga među devices, ali samo i jedino tu. HDD Sentinel ništa ne prijavljuje osim 6 weak sektora koji su prisutni već godinama.

Čačkaću još malo večeras i sutra ako uhvatim vremena, ali ne mogu se oteti utisku da mi neka neman smeštena u mom laptopu proždire diskove. Tipujem na napajanje, mada bi mogla da bude i ploča. U poslednjih 20 dana mi se komp dva puta sam od sebe ugasio, ali nisam tome pridavao značaj iako sam svestan da to baš i nije uobičajena stvar. Šta mislite, dobri moji ljudi?

Problem je što u ovih mesec dana nisam uradio bekap bekapa i ne bih baš da pogubim sve. Evo gledam ga, kopira on na SSD ali to ide užasno sporo i pitanje je dokle će. 680 GB materijala ću ovim tempom da prebacim otprilike do penzije.
 
Šta mislite, dobri moji ljudi?
Samo da si nešto nesrećniji što se tiče diskova.

Kopiraj prvo najbitnije podatke jer očigledno disk (ni taj eksterni) više nije ispravan. Ako je neki od onih što mogu da se izvade iz fioke i prikače direkt na komp (na sata), još bolje pa to i uradi.
 
Upravo to i radim. Mada neke slike već neće da kopira.

Nažalost, disk se ne može izvaditi.

Broj weak sektora se u međuvremenu povećao na 16 ''on the disk surface'', a zdravlje palo na 90%.
 
Nazad
Vrh Dno