Šta je novo?

Linux on ARM?

adachi

Cenjen
Učlanjen(a)
27.08.2016
Poruke
771
Poena
155
Nisam nesto dugo pratio desavanja, videh da manjaro ima verziju za arm procesore pa ne interesuje kako stvari stoje sa aplikacijama i sl ne bih da se uvalim u ono MS surface arm iskustvo opet 😅
 
I mene to zanima. Ali nije sjajno koliko vidim. Najbolja opcija je Pinebook Pro, s tim što se teško može kupiti kod nas. A i nema neke performanse. Doduše, cena mu je dobra. Što se aplikativnog softvera tiče, ima osnovnih programa, tj. ono što je bitno za home/office upotrebu. Mene kad nešto zanima, pogledam snap store (https://snapcraft.io/) i arm verziju. S tim što ako je nema tu, ne znači da ne postoji.
Raspberry Pi je napravio revoluciju, tako da treba gledati šta postoji za njega, to je najsigurnija varijanta.
Ja sam razmišljao da kupim ARM chromebook, izbrišem ChromeOS skroz i instaliram samo linux. Ali mislim da su uglavnom zaključani i da Linux može ili paralelno ili da idu samo programi. I ono što je problem, je što su uglavnom skuplji od x86 varijanti

Pogledaj Pinebook Pro i Pi400 recenzije, to ti je najbolje što možeš naći sa zvaničnom Linux podrškom. Jači ARM procesori su i dalje rezervisani za Windows i ChromeOS (i Mac OS). Čeka se Rockchip RK3588, ali ne verujem da će biti uređaja sa njim pre leta (u najboljem slučaju)
 
Novi RC kernel je sa m1 podrskom sto u sustini ne znaci nista trenutno ali ce verovatno da se radi na osposobljavanju u neko vreme linuxa na apple silicon
 
Ja imam RPI4 sa 8gb rama, i doduse na njemu je OMV, tako da ne znam kakve su GUI performanse, tj jako malo sam ga testirao sa gui-jem.
Sto se tice aplikacija, naravno da ih ima mnogo manje, ali ako ne radis nista zahtevno mislim da ARM itekako moze da radi ok. Pretpostvljam da ce uskoro se pojaviti laptopovi sa Qualcomovim cipovima, i koliko sam video oni su ok.
 
ja cekam da zamenim macOS na m1 mba 😅
mislim da ce jos potrajati portovanje ali asahi linux obecava. najgore sto je m1 bez dokumentacije dostupne javno pa moraju sve da reverse engineeruju , ne znam kako na srp da prevedem 😅 sad testiraju viseo drivere. A novi kernel je sa podrskom za m1 samo sto se to sad svodi na tty i nista vise.
MacOS mi se generalno svidja samo taj neki hardcore control od strane apple-a mi ide mnogo na zivce. Za kompanije i to mogu da razumem ali za obicne consumere je uzas ako hoces bilo sta sto apple nije predvideo i odredio sa smes da radis sa laptopom koji si kupio.
 
Ne vidim cenu ovog tableta? Mada izgleda zanimljivo.
 
Ma nije poenta u tabletu već u Linuxu, prilagođenom da podseća na Android i pokreće Android aplikacije.
Samo da jedan veliki proizvođač ovo pogura (Linux telefone) = Android prolazi ko Symbian. :)
 
Nazad
Vrh Dno