Šta je novo?

Linux Mint

Učlanjen(a)
09.05.2023
Poruke
3
Poena
1
Dobro veče.
Inaliram na laptopu linux mint pokrenuo sam install linux mint installing .
Instalacija traje ve 2 sata i nista se ne dešava.
16836613371776233900704062553940.jpg
 
Koji mint?
Koju ti imas pcie karticu koja pravi problem?
 
Sa čega instaliraš? Probaj skini ponovo iso, ugasi secureboot u biosu
 
Ako si pravio butabilni fleš sa rufusom, on zna da zeza ponekad. Moja ti je preporuka da instaliraš ventoy i preko njega odeadiš instalaciju
 
Ili da skines noviji rufus, pa probas preko dd instalacije.
 
Da se nadovezem sa mojim problemom, pokusavam da instaliram Linux Mint (cinnamon ili mate) ali ne uspevam.
Problem se desi u trenutku kada dodje do dela kada treba da izvadim flesku i kliknem enter za restart. Nakon toga dobijam poruku da ne moze da nadje boot.
Fleska je pripremljena sa rufusom (nije bas najnovija verzija), ali sam posle pokusavao i sa DVD diskom i opet isti problem.
Laptop je low entry (Jade 🙃) Acer Aspire E15 Start iz 2015te.
Odradio sam i update BIOSa ali i dalje isti problem.
Primetio sam gresku prilikom ucitavanja instalacije (slika), dok sa drugim SSDom gde je Win10 radi sve ok.
 

Prilozi

  • IMG_20230824_191313.jpg
    IMG_20230824_191313.jpg
    129.2 KB · Pregleda: 41
Da se nadovezem sa mojim problemom, pokusavam da instaliram Linux Mint (cinnamon ili mate) ali ne uspevam.
Problem se desi u trenutku kada dodje do dela kada treba da izvadim flesku i kliknem enter za restart. Nakon toga dobijam poruku da ne moze da nadje boot.
Fleska je pripremljena sa rufusom (nije bas najnovija verzija), ali sam posle pokusavao i sa DVD diskom i opet isti problem.
Laptop je low entry (Jade 🙃) Acer Aspire E15 Start iz 2015te.
Odradio sam i update BIOSa ali i dalje isti problem.
Primetio sam gresku prilikom ucitavanja instalacije (slika), dok sa drugim SSDom gde je Win10 radi sve ok.
Пробај са неком другом дистрибуцијом. Пробао би Void ?
 
Nasao sam resenje, posto prvi put instaliram samo linux trebalo je da dodam Secure Boot Mode u biosu.
 
ja sam imao ovakav problem ali sa pravljenjem butabilne fleške
znači ako u unbootin-u u spisku ne nadjete distribuciju koju bi da nabacite na fleš onda idite preko rufusa
 
Ma da, to je taman za 2 LTS distribucije,da se ispeglaju gluposti.
 
Koliko sam istrazi Linux troši manje resursa tj manje je zahtevan od W11.
Razmišljam da ga instaliram na laptopu koji star 7-8 godina.
Bitno mi je da fluidno radi. Od programa koje koristim browser, video i muzički player. Jedina zahtevna je Insta360 Studio.
Imam 8GB RAM-a i dve grafike, jedna je ona diskretna ili osnovna.
Kakav je u radu sa osnovnim programima u odnosu na W11?
 
Ne vidim da imas dostupan Insta360 Studio za Linux.
 
Jeste, vidi se da radi. Ja još nisam zakoračio u taj svet. Ovo je previše komplikovano za mene.
Mozda ne rade sve opcije
 
Nazad
Vrh Dno