Šta je novo?

Linux - Alias

Pogledaj u svom home direktorijumu ("cd ~") rc fajl svojeg login shella. Dakle, ako je bash u pitanju (najverovatnije), pogledaj fajl '.bashrc' i sve ce ti se samo kas'ti :)
 
Nece se SAMO kas`ti...

Moj sistem manager je trazio pomoc po tom pitanju, ne bi li ja dobio ftp. Sto znaci da ne mogu pogledati itsl.

Prema tome trazi se uputstvo full (za pacere).
Kad i ja to naucim ondak se ne da vaditi...
 
Ok, malcice opsirnije.

Dakle, ukoliko se radi o juzeru DjKrmak i koristi se bash kao shell (99% slucajeva) onda se stave u neki od rc ili profile fajlova u njegovom home diru:

/home/DjKrmak/.bash_profile ili
/home/DjKrmak/.bashrc, na primer

Generalno, trebalo bi da prodje na svakom shellu ako se dodaju u /home/<user>/.profile fajl. Uoci da je ispred svih ovih fajlova tacka, znaci da su hidden. Mozes da ih vidis sa recimo "ls -la" ili da koristis mc.

Elem, format aliasa je sledeci:

alias la='ls -la'

i vise ne moras da kucas "ls -la", nego samo "la" i dobijas isti efekat. Ukoliko se zele neke komande uciniti dostupne svim userima, onda root postavi te aliase u mali script fajl u /etc/profile.d, recimo, i taj script bi trebao da se izvrsi svaki put nakon dizanja; tipican primer je komanda rm koja sluzi za brisanje - mapirana je sama sobom ali tako da trazi potvrdu juzera:

alias rm='rm -i'


Elem, postoji i druga vrsta aliasa koja se ne odnosi na komande, nego se tice user accountova; distribucije uglavnom koriste /etc/aliases i /etc/aliases.db da mapiraju 'pseudo-usere' na prave, pa ces tu naci da je pseudo-juzer 'mail' mapiran na root, recimo. Ako gledamo nezavisno od distribucije, pogledaj linux-conf programce. Naravno, valjda ne treba da napominjem da treba da budes root za ove operacije.
 
Nazad
Vrh Dno