Šta je novo?

Licnasti ili pun presek UTP kabl?

Preacher

Čuven
Učlanjen(a)
02.01.2004
Poruke
703
Poena
630
Koji je bolji UTP kabl, sa punim presekom ili licnasti.
Moze i neko objasnjenje zasto. :)
Nasao.
Moze da se brise.
Sorry.
 
Poslednja izmena:
Koji je bolji UTP kabl, sa punim presekom ili licnasti.
Moze i neko objasnjenje zasto. :)
Nasao.
Moze da se brise.
Sorry.

Zašto da se briše, valjda treba podeliti saznanje sa drugarima

Puni kablovi se koriste od utičnice do utičnice jer imaju veći domet (ali su kruti i ne bi trebalo da se pomeraju nakon instaliranja)

Licnasti se koriste za "vazdušnu" vezu - od kompjutera/switcha/rutera do najbliže utičnice,
ili između 2 uređaja u istoj prostoriji
 
Ne prica se ovde o fly kablu i wall kablu :S:
 
Jednostavno, licnasti ako ce kabl cesto da se pomera (zato sto je otporniji na pucanje zica usled savijanja od ovog za punim presekom), a ovaj sa punim presekom ako ce da bude fiksiran.
 
@twix:
A o cemu se prica onda ovde?
slazem se sa smiley, wall UTP se ugradjuju u zid, a ovi licnasti su ti oni kablovi koji spajaju mrezne uredjaje i racunar (mogu i dva mrezna uredjaja...) preko RJ45 konektora(registered jack).
pozz
 
Cek, ja imam ovde Draka utp Comteq cat5e... koji je pun presek i bez problema povezujem kompove.... po koncalerajima... da ne detaljisem.
Znaci poenta mog pitanja je sledeca.
Za licnasti kabl vazi ono manja otpornost, ako se pokida neka zica ostale rade, bolji itd, ali posle toga stoji koristi se do nekih 15 metara za vece razdaljine koristiti pun presek (to bi trebao biti wall). Isto tako ako poredim za wireless cfd 200 i cfd 400 (cfd200 ima do 7m a prreko toga se koristi cfd400) cfd400 je pun presek tesko savitljiv ali nema drugog izbora ako hocu vise od 7m. Ucemu je fazon. Sta je onda bolje pun presek ili licnasti?
Nasa sam jednu temu ovde na forumu medjutim i dalje mi nije jasno.
Ako neko ovo moze da razjasni bio bih mu zahvalan.
Poz.:wave:
 
Ista priča kao i za sve ostale kablove - pun presek za kablove koji se ne pomeraju, koji si ugradni. Licnasti idu od utikača do uređaja, ili između dva uređaja, iz razloga što su višestruko otporniji na savijanje.

Ne znam što bi licnasti kabl imao bilo koju manu u odnosu na pun presek, sem što je očigledno skuplji.
 
Cek, ja imam ovde Draka utp Comteq cat5e... koji je pun presek i bez problema povezujem kompove....
Па јесте он савитљив као и лицнасти, на крају крајева свака жица се може савити. Ствар је у томе што ће се услед тог савијања пун кабл далеко брже прекинути у једној или више жица од лицнастог.

Isto tako ako poredim za wireless cfd 200 i cfd 400 (cfd200 ima do 7m a prreko toga se koristi cfd400) cfd400 je pun presek tesko savitljiv ali nema drugog izbora ako hocu vise od 7m. Ucemu je fazon. Sta je onda bolje pun presek ili licnasti?
Као прво, увек можеш да идеш и са слабијим коаксијалцем на дужу трасу, само треба да узмеш у обзир колики су ти укупни губици. Значи не постоји та фамозна граница од 7m до које користиш један тип, а после други.
Разлика између дебљих и тањих коаксијалаца је пре свега у подужним губицима. Слична ситуација ти је и са паричним кабловима, али није толико изражено, тако да је избор између лицнастог и пуног пресека само везана за то колико кабл треба да се савија.
 
Sticajem okolnosti kupio sam 30m wall kabla za povezivanje računara sa AP-om, jer u mojoj omiljenoj firmi nisu imali fly. Mnogo je nezgodan za postavljanje u kućnim uslovima. Ne možeš da ga savladaš. Izdiže se, uvija - moraš da ga fiksiraš na svakih pola metra da bi stajao mirno. Znači za kabliranje koje će se vući po podu - isključivo fly (licnasti - on stoji onako kako ga postaviš).
 
Nazad
Vrh Dno