Šta je novo?

LibreWolf - za ljubitelje Mozille

Diamond

Slavan
Učlanjen(a)
10.02.2007
Poruke
1,343
Poena
445
И њеног продукта Firefox-a.
Ово није fork, већ је као Firefox са мноштвом сигурносних подешавања. Нема разне телеметрије и слично.
Поседује инсталацију у оквиру flatpak режима.
Лоше вести су да су неке опције закључане.
Тј. можете их променити само променом cfg фајла.
Који се не може тако лако променити, јер се у неким верзијама и не испоручује (као нпр Flatpack).
Овај браузер се одлично и безболно инсталира у Artix линуксу (Аrch без systemd-a).
Koристим га неколико месеци и стабилан је, једино ова додатна закључана подешавања умеју да сметају.
https://librewolf-community.gitlab.io/
 
Daj primer u kom slučaju ti smatraju zaključana podešavanja?
Razmišljam da pređem sa FF Nightly-a...
 
Probao sam LibreWolf, ali nije to to. Pati od istih problema kao i WatterFox. Ja sam batalio FF i prešao na Brave. Svima preporučujem da urade isto, pogotovo onima kojima je privatnost primarna stvar. Browser fingerprinting blokiranje radi bez greške.
 
Takodje, bio sam na Firefoxu prilično dugo, onda bio 3-4 meseca na LibreWolf ali počeo je da me nervira nešto FF, pa sam zadnjih mesec-dva na Brave.
Nije ni on sjajan ali nema šta drugo više.
 
Šta ti konkretno smeta ili ne radi ?

Pa to su više lične preference i stvar navike nego da li nešto radi ili ne radi.
Izgled fontova mi je bolji recimo u FF, bookmarks mogu da podešavam (prebacujem iz foldera u folder na bookmarks toolbaru) bez da ulazim u manager, containers je recimo jako dobra fora u FF, toga nema u Chrome browserima čini mi se, barem nije bilo ranije, i tako neke sitne stvari.
Bizarno mi recimo jedna stvar ne radi i probao sam svašta da to osposobim i ne kapiram u čemu je fora, neće pa neće, ima jedan torent sajt, nema šanse da skinem torent, klikneš na download ništa, drugi torent sajtovi rade bez problema ali ovaj jedan nikako, nebitno , dignem FF samo da bi skinuo taj torent.
Ali zato ima sajtova koji podržavaju samo Google Chrome, pa firefox tu ne radi, tako je kako je, ali iz Chrome familije Brave je svakako najbolji izbor.
 
meni je brave nakon par meseci poceo uzasno da se vuce na jednoj masini da sam morao da ga sklonim.
probao sam sve, start bez ekstenzija, privatni tab i ista prica...
FF mi nikad u zivotu nije legao i necu mu davati vise sansi.
 
meni je brave nakon par meseci poceo uzasno da se vuce na jednoj masini da sam morao da ga sklonim.
Nadam se da kontaš da to nije problem do Brave-a.

Ja sam imao sličan problem sa Firefox-om na jednoj starijoj mašini na Windows-u. Firefox je toliko sporo radio da je korišćenje bilo nemoguće. I znaš šta je bio problem? Cache forlder je zauzimao 9GB na hard disku. To je 9GB sitnih fajlova. Možeš da zamisliš koliki je to broj fajlova kad Total Commanderu treba 4 minuta da samo uđe u taj folder. Brisanje je trajalo 10 minuta !!! Nakon brisanja, Firefox se preporodio. Naravno u podešavanjima sam stavio limit na 1GB da se nebi opet desilo.
 
provericu kakvo je stanje na druge dve masine na kojima je ostao. mozda je to bio slucaj.
 
...i prešao na Brave. Svima preporučujem da urade isto, pogotovo onima kojima je privatnost primarna stvar. Browser fingerprinting blokiranje radi bez greške.
Bolje ne. Kome je privatnost primarna stvar bi trebalo da gleda redom Tor (ako može da izdrži sve što to nosi sa sobom), dobro podešen Firefox ili Librewolf (ko neće da se zeza sa podešavanjima). Ako nešto ne radi, onda neki od Chromium-based browsera (ungoogled Chromium, Vivaldi ili Brave).

Na kraju, većina browsra nudi korišćenje više profila, pa jedan (ojačan) može biti za malo veću privatnost, a drugi za glupe sajtove koji ne rade kada se blokira sve što treba.

Dobar je librewolf. Razmišljam da ga koristim umesto FF-a za glupe sajtove, a FF vratim na (skoro) standardna podešavanja za one koji koriste "moderne" tehnologije, za šta sad koristim Vivaldi
 
Pročitaj još jednom to što si citirao. Ja ne idem na dark web, niti mi treba tor. Kada kažem privatnost, mislim na telemetriju i browser fingerprinting. LibreWolf sam koristio mesec dana, video sam da to nije to, i vratio se na Brave koji skoro pa duplo brži. Čak je i Vivaldi bolji.
 
Ne idem ni ja na dark web. Rekao si
pogotovo onima kojima je privatnost primarna stvar
Što nije tačno

I još
Browser fingerprinting blokiranje radi bez greške
Što je delimično tačno. Jer iako Brave ima fingerprint resist podešavanja, ipak otkriva više (17,69 bita) od npr LibreWolf-a (11,3 bita).
xv5RbOI.png

Takođe, pogledaj neke informacije o uređaju koje daju jedan i drugi (sa deviceinfo.me). Oba sveže instalirana, bez ikakvih dodatnih podešavanja
EPI5eE9.png
 
Daj primer u kom slučaju ti smatraju zaključana podešavanja?
Razmišljam da pređem sa FF Nightly-a...
На Libre Wolf закључана је могућност снимања шифре, и закључана је могућност снимања историје у браузеру. Али се то може ручним едитовањем фајла средити.
У сваком случају, LibreWolf je боља солуција од разних hardened js профила, мени лепо ради.
Ако неки сајт случајно не може да се отвори, користим Ungoogled chromium али ретко.
Brave и сви слични браузери су базирани на хрому, који је правио Гугл, што значи да је уграђено неко подешавање од Гугла и ту нема ништа од приватности, па у већини случајева користим Libre Wolf.
Потребно је подесити још десетак подешавања на LW, тако да је после тога све у реду. LW има доста тога већ подешено, а понегде и закључано.
 
Brave je baziran na chrominumu a ne na chrome-u.
 
A ко је произвео Chromium ? Google.
У Firefoxu се може помоћу подешавања доста тога средити, што није могуће у Chromiumu.
 
Ako si mozda cuo za uBlock, to je resenje.
Znam za ublock njega odavno koristim u svim Browserima gde moze da se stavi, al racuno sam oni mu sami stavili taj bloker pa valjda valja. Ubaci j nekao ublock al prvo sam moro rucno program da startuje iz terminala, pita dal dozvoljavam sudo ili su ili nista. Posle toga rucnog startovanja drugiput ide iz menija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Koju verziju koristiš i odakle si je instalirao? Kod mene i AppImage i Flatpak verzija rade normalno (UBO blokira sve)
Mislim da oni pričaju o SlimJet browseru, i ja sam se zeznuo u prvi mah, obzirom na naslov ovog topica, a i Ublock je već instaliran u LibreWolf.
 
Zaludan pop probao i librewolf, brz ali ne moze sa importuje bookmark iz FF. Probao sam bin verziju a sad kompajliram da vidim da li ce ta verzija importovati bookmarks
 
U firefoxu exportuj bookmarks kao HTML i onda u LibreWolf importuj.
To inače radi za bilo koji browser, kada se odradi export u HTML.
Meni barem tako supeva, nebitno koji browser je u pitanju iz kojeg se radi export i import.
 
Tako se u principu radi ali mi nije jasno kako da mu kazem da importuje, kad mu kliknem da importuje on kaze nema nijednog bookmarka. Kako zna da ga nema, gde ga uopste trazi na kojem diru. Sad kompajliram, inace kad prenosim setovanja i bookmar za FF ili neki drugi koji ima odvojeno setovanje iskopiram ceo npr. mozill pprofil iz jednog linuxa u drugi i posle u tom drugom samo sredim vlasnistvo nad fajlovima. Pade mi na pamet da iz Dolfina dovucem fajl na to dugme u libre wolfu, tu caku primenjujem sa prevodima kad zezaju, umesto da ga player sam uzme ja dovucem misem prevod u player.
 
Prekino sam kompajliranje, suvise dugotraje, stavio bin verziju, nabacio bookmar ali me uzasno nervira sto se uvek otvara kao tor-browser, uvek kvadrat a ne pravougaonik iako ga ja razvucem. Kad izadjem ne zapamti velicinu nego opet se otvara kao kvadrat. Trazio sam u setovanju nekad je to bilo u plasmi da podesis da upamti fiksnu velicinu na ekranu i da podesis da se uvek otvara na istom mestu na ekranu. Sad to ne nalazim ta podesavanja kad kliknem na naslov-ime programa. Nabode to setovanje, sakriveno je, uf sve su ispremestali i posakrivali u plazmi. Primecujem da program oce malo da uspori (zabode) kod skrolvanja bencmark pocetne stranice foruma.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovako?
Burger meni -> Bookmarks -> Organize bookmarks (ili ctrl+shift+o) -> Import and backup -> Import bookmarks from HTML
 

Prilozi

  • Screenshot from 2021-11-06 19-35-26.png
    Screenshot from 2021-11-06 19-35-26.png
    53.6 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot from 2021-11-06 19-35-38.png
    Screenshot from 2021-11-06 19-35-38.png
    85.1 KB · Pregleda: 21
Evo librewolf ima ovo cudno dugme koje ne radi.Selection_001.jpg
 
@Space Beer
Ja dobijam priblizno iste vrednosti za librewolf kao ti za Brave ali i za Firefox, Operu, Microsoft Edge-dev, sve se vrti oko 17.xx. Neki od browsera nemaju ama bas nista od dodataka Opera i Microsoft Edge-dev i to sve pod linuxom
Kod:
https://coveryourtracks.eff.org
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno