Šta je novo?

Lenovo U510 msata ssd ili ssd

kursula

Slavan
Učlanjen(a)
14.04.2008
Poruke
904
Poena
330
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i5-12400, CM Hyper 212 Black Edition
Matična ploča
ASUS TUF GAMING H670-PRO WIFI
RAM
Fury Beast 2x16GB
GPU
Asus RTX 3060 Dual OC 12GB
Storage
Samsung NVMe 980 Pro 1TB
PSU
Corsair RM650
Kućište
Corsair 4000D
Monitor
Benq PD2705U, Dell U2414H
Miš & tastatura
SteelSeries Sensei TEN, Redragon Phantom Pro K629
Mobilni telefon
iPhone 13pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dakle kupio sam lenovo u510 i posto imam na desktopu ssd ne pada mi na pamet da koristim hdd za sistem. Poslao sam mail ovlascenom servisu sa pitanjem da li mogu sam da ubacim ssd na sta su mi odgovorili "U U510 mozete ugraditi msata ssd hdd, tako da vam ostaje vas hdd od 1tb. Nadogradnju mozete izvrsiti u nekom servisu u nisu, gde ce servis upisati na garantnom listu sta je nadogradjeno.".

Sad me zanima da li je msata radi isto kao standardni ssd ili je bolje staviti ssd od 240gb posto mi je to sasvim dovoljno za laptop, imam desktop plus externi od 2tb.

I ako neko zna posto ima windows 8 oem kako bi ga instalirao/prebacio na ssd posto nisam dobio nikakv cd.
 
imas dve varijante. Jedna je da stavis manji MSATA ssd disk i da ga instaliras kao hibridni, da ti kesira rad OS. Sasvim lepo radi u toj varijanti na U510, osetno je
brze nego kad ucitava samo sa hdd. Druga varijanta je da instaliras veci MSATA ssd i instaliras OS na njega - brzina je naravno veca nego kod hibridne varijante.
 
Kakva ti je tastatura na lenovu? Koliko mu traje baterija?
 
Tastaura je ok, moj model nema pozadinsko osvetjenje. Obzirom da je plastika u pitanju dosta je cvrsta, ugibanja skoro nema, minimalno kad se jace pritisne.

Bateriju jos nisam bas dobro isterstirao ali do sada mi nije bila ispod 5h(kucakanje, film, i net). Nadam se da moze i vise posto osvetljenje drzim na 40%.
 
stavi msata, zasto bi se odricao mogucnosti dva harda u laptopu kad vec imas msata, mnogi nemaju pa moraju da vade hdd, i stavljaju ssd umesto njega... a sto se tice OS-a, mozes nekim 'clone' programom da migriras samo OS, ali ja bi ga instalirao iznova, msm da je to najbolje...
 
Verovatno cu msata da stavim, ali sam jos uvek u dilemi da li da to odradim sam ili da nosim njima zbog garancije.
 
Jednostavno je, cini mi se da sam ti napisao, skines one gumene stopice ispod, odvrnes srafove, skines poklopac i videces msata dzek koliko se secam u donjem desnom uglu.
 
Znam da nije komplikovano, nije to problem nego da ne izgubim garanciju. Odsrafio sam jedan sraf i ima plavi lak na sebi, da me ne zezaju sutra ako mi ne daj Boze zatreba garancija.
 
Najbolje odnesi nek ti oni odrade, da se posle ne natezes. Jeste da ces se mozda nacekati, ali nek ti oni odrade, i garancija i tebi jos lakse.

A veruj mi laptopovi crkavaju samo tako ako ih malo vise opterecujes (mada ima i laptopova koji i da rade 24/7 nista im ne fali), bolje nek ti oni odrade.
 
hard disk ram ssd i ostale peripetije bi trebalo da smes sam da menjas, ali otidji do servisa, malo ce ti zadrzati laptop mozda ako su zauzeti a mozda ce ti nesto i naplatiti jer su dusmani to.
ja bi sam ugradio
 
Znam da nije komplikovano, nije to problem nego da ne izgubim garanciju. Odsrafio sam jedan sraf i ima plavi lak na sebi, da me ne zezaju sutra ako mi ne daj Boze zatreba garancija.
Zamena/dodavanje RAM-a i HDD/SSD-a nije zabranjena, tako da mozes sam slobodno.
Btw. kakav "plavi lak", to jos nisam video?
 
Plavi lak poznat kao plavi locktite, ili ti nardski lepak za šrafove. Kog ima u svakoj malo bolje snabdevenoj radnji sa alatima, auto delovima... I nije skup. Tako da nema zime.
 
Thread lock? Pa to je nebitno, to ima na svemu, jos ja gledam kakav lak na (glavi) srafa pa se cudim...
 
Da.
 
Znaci cenite da nema problema da ja to sam ubacim?

P.S. Ako moze objasnjenje oko ovog plavog laka/lepka sta god je vec koja je njegova uloga?
 
Znaci cenite da nema problema da ja to sam ubacim?

P.S. Ako moze objasnjenje oko ovog plavog laka/lepka sta god je vec koja je njegova uloga?

Da drži šraf da se ne odvije sam, ili barem ne lako!

Da ne komplikujem mnogo, prostim rečima:
Plavi može da se odvije!
Crveni je permanentan tj. nema odvijanja
Zeleni - sličan plavom ali se za nijansu lakše odvija.
 
Poslednja izmena:
Aha, hvala na objasnjenju pojma nisam imao, ja mislio da im je to neka fora da provale dal si otvarao laptop ili nisi zbog garancije.
 
E da se i ja nadovezem na ovu temu kad ste se svi ukljucili, ja razmisljam da kupim neki msata ssd i da ga ubacim u lenovo y580! E tu sad imam problem jer sam na netu procitao svasta, neko kaze da moze da se instalira na njega win a neko kaze da ne moze vec da on sluzi samo za kesiranje ! Tako da sam sad u problemu da li da kupujem ili ne...
 
Juce sam primetio da mi se baterija puni do 94%. Dodje do 94 i tu stoji a kaze da se puni. Posle nekpg vremena pokaze 100% i odmah padne da 94%. Testirao sam danas (osvetljenje 30%, ekran stalno upaljen i wifi upaljen) baterija je pala na 10% posle tacno 4h i 50min. Ne znam dal je ovo dobro vreme i da li da ga reklamiram zbog ovog oko punjenja?
 
Instaliraj battery care, gde mozes da vidis koliko je baterija izgubila kapacitet u odnosu na fabricke specifikacije. Ukoliko je uredjaj nov, a procenat potrosenosti je iznad 5-6%, baterija verovatno nije u redu...
 
Moj U510 sam rasklopio uz pomoc ovog videa
http://www.youtube.com/watch?v=mpun3erqD2s
a inace sam ubacio Samsunov 120GB SSD. Ono sto cu ti reci da obratis dobro paznju na wifi, jer meni nije hteo nikako da radi posle ugradnje SSD-a. Pokusavao sam sa win 7 i 8 i nisam uspeo da nateram adapter da se konektuje ni na jednu mrezu. Problem sam resio tako sto sam odradio migraciju OS-a pomocu samsungovog softvera.
 
Nazad
Vrh Dno