Šta je novo?

Lenovo Legion 5 17ACH6H

wolf 87

Cenjen
Učlanjen(a)
17.08.2009
Poruke
840
Poena
170
Ima li neko info kada bi se ovaj model laptopa mogao naci kod nas, na papiru deuluje jako zanimljivo(AMD Ryzen 5 5600H, 17.3 "IPS anti-glare 1920 × 1080 144Hz, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB 130 W, SSD 512GB) , pogotovo sto je cena za preorder u Ceskoj za model bez OS oko 1040e. Na ovu konfiguraciju dodao bih jos jedan ssd od 512gb i bonbona, naravno ako ovo stigne do nas i ako ne oderu sa cenom. Trenutna ponuda 17,3" laptopova kod nas jako mrsava, a i modeli koji su dostupni su bar 300e skuplji, uz stariju generaciju gpu.
 
Nema šanse da ovu konfu vidiš kod nas za tu cenu. Ovo ti je minimum 1400-1500e konfa za "naš tigar standard".
 
Код нас кад и ако уопште стигне биће цена 2000е...
 
U tom slucaju uzecu u Ceskoj ako kod nas ne bude bilo povoljno. Iskreno mislio sam kod nas zbog US tastature, cak i cirilicnu bih progutao.Kako su se pokazala ova nova serija Ryzena na laptopovima? Jedino me to malo brine, gpu bi trebalo da bude ok, deklarian na max 130w...Videh cini mi ima i znatno sporijih verzija 3060 sa 80 ili 85w.
 
U tom slucaju uzecu u Ceskoj ako kod nas ne bude bilo povoljno. Iskreno mislio sam kod nas zbog US tastature, cak i cirilicnu bih progutao.Kako su se pokazala ova nova serija Ryzena na laptopovima? Jedino me to malo brine, gpu bi trebalo da bude ok, deklarian na max 130w...Videh cini mi ima i znatno sporijih verzija 3060 sa 80 ili 85w.
Па бољи су од интелових чак и у single core перформансама А multi core смешно их је и поредити, ниже температуре, боље држе батерију рајзен процесори јер генерално вуку мање вати, што се графике тиче са 3000 серијом може да тера сваку игру на ултра подешавањима једино донекле због јачине(130w) очекуј да греје и на максималним перформансама вентилатори буду бучни да охладе то
 
Dobri su Ryzeni na laptopovima. Ono što trebaš da gledaš kod njih je na koliko je proizvođač (laptopa) deklarisao TDP procesora. Od toga će ti i performanse zavisiti. Negde ide 35W, negde 45W, negde više. Veći TDP = više lufta da jače boostuje. To dovodi i do većih temperatura, s toga negde je sa razlogom TDP ograničen jer ako kuler unutar nije dovoljno dobar, eto pregrevanja.
Ima custom programa gde se TDP može ručno menjati (važi do sledećeg restarta, ali može custom tdp da se postavi na startapu tog programa), gde možeš sam da šteluješ tdp, pa da vidiš u opterećenju kakve će temperature (a i buka ventilatora) biti.

Primer: Acer Nitro sa 4800h je limitiran na 40-43W TDP-a po default-u (probavao lično da vidim šta se tu dešava). "Otključao" sam ga do 55W i dobio u performansama, a temperature jedva da su skočile i ventilator se jedva ubrzao. Tipa sa defaultnih 65-70C u load-u na 70-75C u load-u sa 55W tdp-a.

Ali, to možeš tamo gde kuler nije krš. Acer Nitro 5 kuler, ovo ti je neki srednji rang kvaliteta hlađenja. Asus je naprimer uprskao sa TUF laptopovima prošle Ryzen serije, grejali se mnogo čak i na default-u.
 
Dobri su Ryzeni na laptopovima. Ono što trebaš da gledaš kod njih je na koliko je proizvođač (laptopa) deklarisao TDP procesora. Od toga će ti i performanse zavisiti. Negde ide 35W, negde 45W, negde više. Veći TDP = više lufta da jače boostuje. To dovodi i do većih temperatura, s toga negde je sa razlogom TDP ograničen jer ako kuler unutar nije dovoljno dobar, eto pregrevanja.
Ima custom programa gde se TDP može ručno menjati (važi do sledećeg restarta, ali može custom tdp da se postavi na startapu tog programa), gde možeš sam da šteluješ tdp, pa da vidiš u opterećenju kakve će temperature (a i buka ventilatora) biti.

Primer: Acer Nitro sa 4800h je limitiran na 40-43W TDP-a po default-u (probavao lično da vidim šta se tu dešava). "Otključao" sam ga do 55W i dobio u performansama, a temperature jedva da su skočile i ventilator se jedva ubrzao. Tipa sa defaultnih 65-70C u load-u na 70-75C u load-u sa 55W tdp-a.

Ali, to možeš tamo gde kuler nije krš. Acer Nitro 5 kuler, ovo ti je neki srednji rang kvaliteta hlađenja. Asus je naprimer uprskao sa TUF laptopovima prošle Ryzen serije, grejali se mnogo čak i na default-u.
Pa nadam se da je hladjenje na ovom modelu odradjeno dobro. Trenutno imam HP Omen sa i5 procesorom i 1060 6gb grafickom, temperature ne prelaze 72 stepena pri max opterecenju i to bez postolja za hladjenje. Voleo bih da i novi laptop bude oko tih temperatura, sto je hladniji duze ce trajati:) Modele gde cpu ide i preko 90 stepeni radije bih zaobisao, ne toliko zbog toga sto bi takav laptop bio na granici throttlinga koliko zbog toga sto nisam siguran da li bi takav laptop izgurao dve godine pod tim temperturama.
 
Ovo je verzija sa Ryzen 7 procesorom, poredeci cene sa Ceskom kod nas je oko 90e skuplja ova varijanta, izgleda se kod nas mora ostaviti harac.

Elem, barem u Ceskoj ista je cena za varijantu sa Ryzen 7 procesorom, RTX 3070 8Gb i 512gb SSD, kompromos je napravljen na ustrb SSD. Ako kod nas bude ista situacija bolje je ici na tu varijantu, ssd se lako doda, jaca graficka malo teze🙂

Ja cu sacekati da stigne varijanta sa Ryzen 5 procesorom i 3060 grafickom, makar uzeo u Ceskoj ako ovde bas odvale sa cenom. Bar znamo gde da gledamo za pocetak, ako nabavljaju ovaj model verovatno ce i ostale.
 
Stigao ovaj model i do nas, odvalili sa cenom, 160.000.... Definitivno kupujem u Ceskoj za 1070-1080e, stvarno ga preteruju....
 
Standardna prica, sreca jedina da su Legion 5/7 generalno medju pristupacnijim serijama gaming laptopova pa cak i kad odvrnu premijum na cenu nije "toliko" uzasni.
Razer/Alienware/Dell/ROG on the other hand. xD
 
Kod nas su i dalje nedostupni novi modeli. Ja već duže vremena gledam da kupim neki ali nema ih nigde.
 
Kod nas su i dalje nedostupni novi modeli. Ja već duže vremena gledam da kupim neki ali nema ih nigde.

Ako imas nekog u Ceskoj ili si planirao turisticki na ovamo ima jos par komada u ovoj radnji


Nazalost verzija sa OS, bez OS nema nigde, cak i ova sa OS rasprodata svuda ovde, ceo uvoz planuo za mesec dana. Cena za model bez OS bila 28000 kruna tj oko 1100e (zavisi od kursa ceske krune, jedno vreme izlazio oko 1080e), model sa OS 30000 kruna ili 1180e. Primera radi kod nas se na kratko bio pojavio ovaj model bez OS po ceni od 175000 dinara,tj oko 1480e. Za razliku u ceni isplati se uplatiti Prag na 3 dana i laptop uzeti ovde,lol.

Inace nova tura stize navodno jula ovde


Ima i 15,6" verzija po skoro istoj ceni kao i 17,3" uz malo bolji displej ali verovatno losije temperature zbog manjeg kucista .


Inace ja uzeo 17,3" verziju , za ovaj novac prezadovoljan. Doduse pikiram Pro verziju ako opet bude dostupna po normalnoj ceni , cisto zbog alu kucista .

Sto se mog laptopa tice,testirao malo Cinebench , vise zbog temperatura nego zbog perfomansi. Multicore score 9989, max temperatura CPU isla do 85 stepeni i ako HW monitor ne laze CPU je vukao 75w. Fanovi tom prilikom bili bucni ali generalno ne previse, radili su posao. Inace ima dva otvora sa strane i dva pozadi za cirkulaciju vazduha, kao i otvore na donjem panelu. Nazalost isti su pozicionirani visoko, tj povuceni ka zadnjem delu laptopa dok je ostatak panela zatvoren pa postolja za hladjenje ne pomazu puno, tj Cooler Master ErgoStand IV ne pomaze uopste, ide u oglase kad dodjem u Srbiju.

Sto se grafike tice , testirao sam samo 3dmark time spy benchmarkom. Rezultat za CPU 6754 poena, GPU 8694 , overall score 8334 poena. Maksimalna temperatura CPU tokom tog testa 84 stepena, GPU 72 stepena. Inace svi testovi radjeni u perfomance modu, gde je RTX 3060 pustena sa lanca na 130w. Na ovo posebno obratite paznju, jer kod drugih proizvodjaca mozete da fasujete RTX3060 ciji je max 95 ili cak 80w, mislim da je Asus TuF serija takva. Takodje ako je kome bitno obratite paznju i da li model ima MuX switch, ovaj model to ima.

|Sto se igara tice, dok ne stigne ssd od 1Tb instalirana samo Forza 4. Benhcmark sve na high 140fps bez problema, na ultra oko 126 fps u benchmarku. Probao sam i kako se ponasa u tri moda rada ( silent , auto i perfomance), podesavanja na ultra detaljima. Na silent se ventilatori maltene nisu culi, GPU je ogranicen na 80w, rezultat oko 80 fps. Na auto GPU ide do 95w , ventilatori i dalje relativno tihi 123 fps, dok je u perfomance modu GPU na 130w, ventilatori se vec solidno cuju ( ne kao prilikom rada 3dmark time spy benchmarka) , nisu preterano bucni ali daju do znanja da rade, rezultat testa 126fps. Sto se ove igre tice , sweet spot je auto iliti balanced mode, ne vredi za 3fps vise zrtvovati vise temperature, u drugoj igri moze biti drugacije.

Sto se kvaliteta izrade tice, meni je ok. jeste plastikaner ali nista za sad ne krcka,pucka... Tastatura nije cigu ligu mod, ima samo jednobojno belicasto plavkasto osvetljenje i tri moda, off, mid i high nivo osvetljenja, tipke ok, mozda bi otpor prilikom tipkanja mogao biti veci. No posto je laptop na stand-u iovako planiram kupovinu tastature. Sarke po mom ukusu malo jace, tj voleo bih da su malo labavije, videcemo kako ce se pokazati. Displej ok, klasicno malo probijanje za ovaj tip panela koje se vidi samo pri boot u coskovima i nije primetno ovako u realnom radu, osvetljenje od 300 nits sasvim ok za rad unutra, napolju vec ne bih znao.

To bi bilo to sto se mog iskustva tice.
 
Nažalost nemam nikoga u Češkoj. Ta varijanta otpada. Mogu samo da se nadam da će uskoro da se pojave kod nas. Valjda će da uvezu više od jednog komada...

Nema veze što je plastičan. Bitno je da ima dobro hlađenje i da su performanse dobre.
 
Uh, kako je Lenovo komplikovan sa ovim oznakama?!
Gledam ovde u postu od wolf 87 model Lenovo Legion 5 15ACH6H i piše da je procesor Ryzen 5, grafika RTX3060 od 6gb, ram 16gb, ssd 512gb...bez OS
kucam tu oznaku i dobijam model Lenovo Legion 5 15ACH6H i za njega piše Ryzen 7, grafika RTX3070 od 8gb, ram 16gb, ssd 1tb...bez OS... i vidim u produžetku "prezime" (82JU005ERK) koje definiše tačno kakav je hardver pod haubom.
Imaju pod osnovnom oznakom gomilu verzija.
 
Ako imas nekog u Ceskoj ili si planirao turisticki na ovamo ima jos par komada u ovoj radnji


Nazalost verzija sa OS, bez OS nema nigde, cak i ova sa OS rasprodata svuda ovde, ceo uvoz planuo za mesec dana. Cena za model bez OS bila 28000 kruna tj oko 1100e (zavisi od kursa ceske krune, jedno vreme izlazio oko 1080e), model sa OS 30000 kruna ili 1180e. Primera radi kod nas se na kratko bio pojavio ovaj model bez OS po ceni od 175000 dinara,tj oko 1480e. Za razliku u ceni isplati se uplatiti Prag na 3 dana i laptop uzeti ovde,lol.

Inace nova tura stize navodno jula ovde


Ima i 15,6" verzija po skoro istoj ceni kao i 17,3" uz malo bolji displej ali verovatno losije temperature zbog manjeg kucista .


Inace ja uzeo 17,3" verziju , za ovaj novac prezadovoljan. Doduse pikiram Pro verziju ako opet bude dostupna po normalnoj ceni , cisto zbog alu kucista .

Sto se mog laptopa tice,testirao malo Cinebench , vise zbog temperatura nego zbog perfomansi. Multicore score 9989, max temperatura CPU isla do 85 stepeni i ako HW monitor ne laze CPU je vukao 75w. Fanovi tom prilikom bili bucni ali generalno ne previse, radili su posao. Inace ima dva otvora sa strane i dva pozadi za cirkulaciju vazduha, kao i otvore na donjem panelu. Nazalost isti su pozicionirani visoko, tj povuceni ka zadnjem delu laptopa dok je ostatak panela zatvoren pa postolja za hladjenje ne pomazu puno, tj Cooler Master ErgoStand IV ne pomaze uopste, ide u oglase kad dodjem u Srbiju.

Sto se grafike tice , testirao sam samo 3dmark time spy benchmarkom. Rezultat za CPU 6754 poena, GPU 8694 , overall score 8334 poena. Maksimalna temperatura CPU tokom tog testa 84 stepena, GPU 72 stepena. Inace svi testovi radjeni u perfomance modu, gde je RTX 3060 pustena sa lanca na 130w. Na ovo posebno obratite paznju, jer kod drugih proizvodjaca mozete da fasujete RTX3060 ciji je max 95 ili cak 80w, mislim da je Asus TuF serija takva. Takodje ako je kome bitno obratite paznju i da li model ima MuX switch, ovaj model to ima.

|Sto se igara tice, dok ne stigne ssd od 1Tb instalirana samo Forza 4. Benhcmark sve na high 140fps bez problema, na ultra oko 126 fps u benchmarku. Probao sam i kako se ponasa u tri moda rada ( silent , auto i perfomance), podesavanja na ultra detaljima. Na silent se ventilatori maltene nisu culi, GPU je ogranicen na 80w, rezultat oko 80 fps. Na auto GPU ide do 95w , ventilatori i dalje relativno tihi 123 fps, dok je u perfomance modu GPU na 130w, ventilatori se vec solidno cuju ( ne kao prilikom rada 3dmark time spy benchmarka) , nisu preterano bucni ali daju do znanja da rade, rezultat testa 126fps. Sto se ove igre tice , sweet spot je auto iliti balanced mode, ne vredi za 3fps vise zrtvovati vise temperature, u drugoj igri moze biti drugacije.

Sto se kvaliteta izrade tice, meni je ok. jeste plastikaner ali nista za sad ne krcka,pucka... Tastatura nije cigu ligu mod, ima samo jednobojno belicasto plavkasto osvetljenje i tri moda, off, mid i high nivo osvetljenja, tipke ok, mozda bi otpor prilikom tipkanja mogao biti veci. No posto je laptop na stand-u iovako planiram kupovinu tastature. Sarke po mom ukusu malo jace, tj voleo bih da su malo labavije, videcemo kako ce se pokazati. Displej ok, klasicno malo probijanje za ovaj tip panela koje se vidi samo pri boot u coskovima i nije primetno ovako u realnom radu, osvetljenje od 300 nits sasvim ok za rad unutra, napolju vec ne bih znao.

To bi bilo to sto se mog iskustva tice.
Kako koristiš laptop, sa eksternim monitorom ili ne?
Reci mi, je l se ugiba tastatura, poklopac laptopa tj. panel?
 
Kako koristiš laptop, sa eksternim monitorom ili ne?
Reci mi, je l se ugiba tastatura, poklopac laptopa tj. panel?


Koristim ga bez eksternog monitora, laptop je na Cooler Master ErgoStand IV postolju kako bih displej podigao u nivo ociju, mana toga je sto je tastatura pod uglom od 45 stepeni zbog toga pa mi ne gine kupovina eksterne. Sto se ugibanja tice, vidim da ljudi imaju razlicita iskustva, pominju da se ugiba u wasd delu, kod mene toga nema. Ili su ispravili problem ili kako kome zapadne. Sto se poklopca tice, ne znam na sta mislis, da li se ugiba kad je zatvoren ,pod pritiskom? Ako je to u pitanju, po stranama se ne ugiba, ako vec krenes da pritiskas po sredini tu vec imao malo flex. Sarke su malo jace za moj ukus, pa se uvek malo cimam pri otvaranju, uvek hvatam po sredini i polako otvaram.

Btw sto se tice fleksanja tastature, posto to izgleda zavisi od primerka do primerka ako naletis na njega negde vidi ako mozes da ga probas u radnji ili poruci online kako bi ga vratio u roku od 14 dana, samo pazi da ne bude neka online radnja gadljiva na postovanje prava kupaca:)
 
Uh, kako je Lenovo komplikovan sa ovim oznakama?!
Gledam ovde u postu od wolf 87 model Lenovo Legion 5 15ACH6H i piše da je procesor Ryzen 5, grafika RTX3060 od 6gb, ram 16gb, ssd 512gb...bez OS
kucam tu oznaku i dobijam model Lenovo Legion 5 15ACH6H i za njega piše Ryzen 7, grafika RTX3070 od 8gb, ram 16gb, ssd 1tb...bez OS... i vidim u produžetku "prezime" (82JU005ERK) koje definiše tačno kakav je hardver pod haubom.
Imaju pod osnovnom oznakom gomilu verzija.

To stoji, mora se gledati "prezime" da bi se znalo o kom modelu je rec, za pohvalu je sto bar za sad koliko sam video u celoj seriji koriste full powered GPU. Pre je bilo lako, postojala je specifikacija od strane nVidia i proizvodjaci nisu mogli da mute, imas max q ili klasicnu mobilnu varijantu gpu, znas na cemu si. Sada im je nVidia dala odresene ruke, pa imate recimo RTX3060 sa 130w tdp i recimo RTX3070 sa pateticnih 80w tdp. Sa drugom dobijete 2 gb memorije vise ali i slabije perfomanse koliko videh jer je gpu ogranicen sa tim max 80w potrosnje.
 






Oduševljen već neko vreme, čekam neku akciju za RTX 3070 & Ryzen 7 5800H & 1TB & 16GB verziju.

Laptop za sve - od igrica do posla :)
 
Ja sam odustao od čekanja i kupio Asus strix scar 17.
 
Ja sam odustao od čekanja i kupio Asus strix scar 17.
Fino, samo previše para pogotovo što gaming laptopovima pada cena "brzo".
Lenovo 5 pro mi deluje da je najbolja kombinacija cene/izgleda (gaming/posao) i ima 16" ali 16:10 odnos stranica.
Rezolucija 2560 x 1600 @ 165Hz

Baš su pogodili da ovim Legion, Yoga i ThinkPad serijama!

getfile.dyn


According to an IDC report, worldwide shipments of PCs, including desktops, notebooks, and workstations, reached 83.6 million units in Q2 2021.
During Q2 2021, Lenovo led the PC market with a 23.9 percent market share, marking a 14.9 percent growth over the same period last year. HP arrived second in the list with a 22.2 percent market share, while Dell came third with a 16.7 percent market share. On the other hand, Apple and Acer both came in fourth with a 7.4 percent and 7.3 percent market share respectively, while other vendors accounted for the rest of the figure.
 
Poslednja izmena:
Bio je na akciji za 156k din + sam imao cashback 2.5%. Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 1TB SSD, RTX 3060, FHD panel. Mislim da je to bilo povoljno.

Dopada mi se Legion 5 pro, hteo sam da ga kupim ali jednostavno nisam mogao više da čekam.
 
Dobra cena, mislio sam da si platio više.

Acer Nitro 5 serija je isto ok hardverski, ali previše šareno za moj ukus :)

acer-nitro-5-156-barbar-dator-gaming.jpg
 
Poslednja izmena:
Jeste, bila je dobra cena i to je prevagnulo.
Navikao sam Lenovo Thinkpad, hteo sam da kupim ponovo neki ali su kod nas cene nerealne. Onda rek'o da kupim neki gejmerski, svideo mi se L5 pro, čekao da stigne kod nas i eto. Izletela je ta akcija i kupio sam drugi laptop.
 
Pa dobro, nisi pogrešio.
Osim svih tih gore i ovi novi xiaomi su ok, samo mi se ne sviđa što su kopije i što je cimanje u Evropi za nabavku/garanciju.


 
Nazad
Vrh Dno