Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Ta iz lidla mislim da ima neke nestandardne vrhove (ako nisu nesto promenili u medjuvremenu). Secam se da sam video da imaju navoj i da se u lemilicu uvrcu kao sraf.

Ja bih birao nesto sto koristi hakko standard.
Ona najobicnija kineska plava stapna koristi 900m vrhove, i to je verovatno i najpopularniji standard na aliexpressu npr.
Inace, ta plava lemilica cak i nije beskorisna, tj. da mi treba nesto cisto da imam u kuci, da spojim neke zice, zalemim prekidac i slicno, kupio bih nju. Regulacija na mom primerku laze za oko 100 stepeni, merio sam. Ako je podesim na 300 stepeni, ona u stvari zagreje do 400, ali za sitnice koje nisu osetljive na to, zavrsi posao.

A ako treba za osetljivije stvari, i ako sada moze da se naruci iz Kine, kupio bih neku od kopija koje koriste hakko t12 vrhove.
Imam takvu marke quicko, i ona je vec mnogo ozbiljnija: Precizna regulacija, dobro odrzavanje temperature, izuzetno brzo zagrevanje, sleep mode, i ako se izabere opcija sa "dubljim stapom" laksa je za koriscenje od standardnih lemilica (vrh se gura duboko u drsku, tako da je manji razmak od ruke do povrsine koja se lemi, sto se meni jako svidja).
 
Ta iz lidla mislim da ima neke nestandardne vrhove (ako nisu nesto promenili u medjuvremenu). Secam se da sam video da imaju navoj i da se u lemilicu uvrcu kao sraf.

Ja bih birao nesto sto koristi hakko standard.
Ona najobicnija kineska plava stapna koristi 900m vrhove, i to je verovatno i najpopularniji standard na aliexpressu npr.
Inace, ta plava lemilica cak i nije beskorisna, tj. da mi treba nesto cisto da imam u kuci, da spojim neke zice, zalemim prekidac i slicno, kupio bih nju. Regulacija na mom primerku laze za oko 100 stepeni, merio sam. Ako je podesim na 300 stepeni, ona u stvari zagreje do 400, ali za sitnice koje nisu osetljive na to, zavrsi posao.

A ako treba za osetljivije stvari, i ako sada moze da se naruci iz Kine, kupio bih neku od kopija koje koriste hakko t12 vrhove.
Imam takvu marke quicko, i ona je vec mnogo ozbiljnija: Precizna regulacija, dobro odrzavanje temperature, izuzetno brzo zagrevanje, sleep mode, i ako se izabere opcija sa "dubljim stapom" laksa je za koriscenje od standardnih lemilica (vrh se gura duboko u drsku, tako da je manji razmak od ruke do povrsine koja se lemi, sto se meni jako svidja).
Da, sinoć sam gledao, i izgleda da ta iz Lidla ima veoma loše vrhove za koje nije baš lako naći zamenske delove. Tako da ne verujem da ću uzeti tu.

Sad gledam te Quick varijante, ali to mi je malo skupo, koliko vidim najjeftinije su oko 6-7k.
Ne bih da davim i dalje sa ovim Baku, ali koja je tačno razlika između te Quick, Baku i one Ya Xun? Čini mi se da su to sve knock-off verzije Hakku, i vrhovi mogu da se menjaju između većine njih bez problema. Pretpostavljam da je razlika u nekim unutrašnjih delovima, i kvalitetu istih?

Pitam pošto je ovaj Womax plavi isto tu oko 3000 dinara, pa možda je bolje uzeti ove neke koje su modularne i imaju više dostupnih delova.
Nemam baš nameru da naručujem preko aliexpress-a, pošto mi trenutno treba da popravim neke stvari pa ne bih da čekam 30-60 dana. Možda je malo brže ali šta god da sam naručio u prethodna dva meseca, toliko dugo treba, uglavnom se zaglavi na granici i tu sedi nekoliko nedelja.

Takođe, jeste da sam pitao već gore, al' je l ima isto razlike u poizvodima koje prodaje onaj iFix.rs u poređenju sa onim na Kupujem Prodajem? Kontam da obe strane uvoze iz kine kako god okrenuo.
 
Te bakku stanice su clanovi foruma ranije preporucivali, i mislim da su ih kupovali bas u toj ifix prodavnici. Ako su na kp istog brenda kao u prodavnici, male su sanse da nije ista stvar u pitanju, tako da se u sustini svodi na pitanje poverenja i garancije.

Sto se tice razlika: t12 "vrhovi" imaju grejac u sebi, dok se 900m navlace na grejac koji se nalazi u drsci.

Razlika je u brzini zagrevanja, preciznosti i odrzavanju zadate temperature.
Ja sam kupio t12 vise iz zabave, nego sto mi stvarno treba, ali sta god da kupujem, gledao bih da koristi popularne vrhove.

Mislim, nije bas lemilica neko svemirsko cudo. Verujem da je ta bakku sasvim dovoljna.
Nisam nikada koristio, ali hvalili su je ovde, a ako te bas zanima, Rusi cesto testiraju sve zivo, pa mozda ima na njihovim forumima.
 
Aha, e hvala mnogo za ova objašnjenja!

Da, gledam recenzije ove Baku i uglavnom su ljudi zadovoljni. Ima nekih mana kao što je "hit or miss" kalibracija i slično. Videću i na tim ruskim forumima ako mogu sa google web translate da pročitam nešto.
Verovatno ću preko tog iFix da uzmem, mada na KP oglasu piše da je garancija za bazu (24 meseca) i dršku (6 meseci), sve ostalo je "potrošni materijal", i proces reklamacije je malo grub, ali tako je kako je, rizikovaću pa nadam se da će izdržati bar u garantnom roku.


Uzeću i onu Baku vakumsku pump, pošto to do sad nisam probao a čini mi se da pomogne dosta pri odlemljivanju komponenti.
 
Naručena Baku BK-936B, par vrhova i vakumska pumpica.
Ako prođe sve kako treba, postaviću update za uslugu iz iFix i kvalitet lemilice.

Hvala za pomoć još jednom!
 
vredi li nešto ova lidlova ako izuzmemo specifičan vrh?
edit: vidim na testovima da je krš
 
Poslednja izmena:
Stigla juče Baku BK-936B iz iFix.rs i sinoć sam je testirao malo.

279826959_521430666187520_5860057494135791980_n.jpg
Sve je bilo, što bi se reklo, plug&play, i lemilica je radila kako treba. Onda nakon jedno 40 minuta rada, u intervalima od 10 minuta na oko 250-300 stepeni, uzeo sam da zamenim vrh pošto sam hteo da probam jedan od onih koje sam kupio.
Nakon rastavljanja drške lemilice, vidim da je deo grejača koji je pokriven vrhom lemilice, većinom pocrneo.
Malo me to zaplašilo, ali sam stavio drugi nastavak i nastavio da radim još nekih sat vremena, bez ikakvih problema. Takođe sam jutros uključio ponovo, i čini mi se da radi kako treba.

Kontaktirao sam ljude iz iFix-a, da pitam čisto za savet od njihovih majstora, oni kažu da ne znaju zašto je pocrnelo tako brzo, ali ako prestane da radi, da ih kontaktiram i onda mogu da odradim reklamaciju. Opet kažem, radi bez problema tako da možda je u onom default vrhu bilo nekih naslaga iz fabrike pa se to spržilo.
Osim ovoga, nemam neke zamerke za iFix ili lemilicu, dobra usluga sa obe strane. Poštarina je bila 415 dinara, što je malo jako, ali tako je kako je.

Screenshot 2022-05-06 123348.png




Uspešno popravljen Razer Naga Trinity, na kome su se tasteri pokvarili, pa umesto da bacam ceo miš zbog dva tastera, reko' bolje da konačno investiram u lemilicu i popravim sam.

unknown.png
 
@Animal Ovo su Huano 2.0 (ovi su vervoatno fake) koje sam uzeo preko AliExpress-a pre oko dve godine, pošto tada, na našim prostorima, nisam uspeo da nađem originalne switch-eve.
Koliko sam video, sada ima nekoliko ljudi koji uvoze originale na Kupujem Prodajem, pa možeš da vidiš od njih možda da kupiš. Jeste da je skupo ako uzmeš originale jer ide i do 5 eura po jednom prekidaču, ali u zavisnosti koji miš imaš, svakako je bolje dati 10 eura za dva prekidača nego da baciš ceo miš i daješ ponovo 50-100 eura.

A što se tiče koji su kvalitetni, evo ovaj lik ima dobar video gde pokaže te neke popularnije prekidače. Ako se ovi Huano pokvare, možda ja uzmem Kailh 8.0 ili TTC 80M pošto to izgleda da su kao najpouzdaniji i imaju šanse da traju najduže.
 
Mis je HP Pavilion Gaming Mouse 300.. nije neka skupoca malo preko 3000 je bio nov kada je kupovan..
Nego mi otisao levi klik, veoma cesto se ponasa kao dvoklik i ako se klikne jednom, pa sam kontao da otvorim i zamenim sa nekim koji je dobar da ne stavim neki krs..
 
Samo je smor sto mora odlepis nogice, pa posle slabo lepak uhvati kad ih vratis i onda te polako nerviraju dok zapinju od podlogu.
 
....i da se vratimo na lemilice ...
 
Jel može neko da provali šta radi ovaj lik na 11-om minutu sledećeg klipa?


Jel on to lemi?

P.S. Imam identičan problem, zaglavljeno Power dugme, i identične simptome kao on, čak i kod rastavljanja telefona. Uspeo sam da prebacim podatke tako što sam odvojio matičnu ploču od 4 zlatna kontakta koja potiču od dugmića posle paljenja (kako ne bi nastavio sam da se restartuje), ali ne vidim kako je ovo trajno rešio.
 
Koliko vidim, ništa nije zalemio.
Četkicom je možda malo očistio kontakte, a onda je multimetrom (tester provodljivosti) proverio da li mu i kako rade dugmići. Kada stisne dugme, dva kontakta se na toj elektronici spoje pa je proveravao da li se to dešava. Stavio je pipalice na kontakte, a pincetom stiskao taster.
 
Ali šta je onda na kraju uradio sa metalnom prugom (2mm sa 4cm) i zlatnim kontaktima (4 komada)? Držao je kao da su pipaljke i sve to radi preko baterije telefona.

Nije mi jasno kako je osposobio telefon.
 
Ne znam na kakvu oprugu mislis.
Ta tanka plocica je samo spojnica za 3 tastera (pretpostavljam vol up i down i power). Jednostavnije je kada tasteri stoje na necemu cvrstom.
Problem je sto je taj snimao na krompiru, evo slike takve slicne plocice. Ova 3 tastera su bukvalno u kratkom spoku sa ta 4 kontakta. Jedan je zajednicki i on se spaja sa nekim od 3 kada se neki od tastera pritisne.
1652804367050.png

nakon sto je iscetkao kontakte, proverio je da li svi tasteri daju kontakt. Stavio je pipalice na kontakte i stiskao tastere.
Kako je popravio? Mozda je van kamere prelemio neki od tastera, a mozda je zakljucio da je jedan taster neispravan i kupio celu plocicu jer je ona oko 1$ da se zameni
 
Napomena (već nekoliko puta naznačena ali nije zgoreg da se ponovi):
Kad naručujete sa Banggood-a i sličnih sajtova koji nisu AliExpress - obavezno se zaštitite PayPal-om odnosno platite preko istog!

[ Ja sam jedan od svojevremeno ispaljenih na GearBest-u za SuperLux slušalice od ~ 30$, mislim da je bila i još neka sitnica posle toga... ]
 
Sa Banggood-a nju uzmi.

da li treba neko napajanje dodatno za nju? čitao sam u ovoj temi o tome?
Napomena (već nekoliko puta naznačena ali nije zgoreg da se ponovi):
Kad naručujete sa Banggood-a i sličnih sajtova koji nisu AliExpress - obavezno se zaštitite PayPal-om odnosno platite preko istog!

[ Ja sam jedan od svojevremeno ispaljenih na GearBest-u za SuperLux slušalice od ~ 30$, mislim da je bila i još neka sitnica posle toga... ]
ima i na ebay-u
 
Poslednja izmena:
nemam
jel može link ko je uzimao pa da uzmem isto
 
Moze li neko da mi da preporuku gde mogu da zalemim konektor od SSDa za maticnu plocu?
na slici je kako treba da bude

1655990794833.png
 
Pozdrav narode. "crkao mi tv". Standby napon je nestabilan, uz pomoc youtube i foruma badcaps pronasao sam dve diode koje su u kratkom spoju.
Zelim sam da otklonim kvar.
Kupio sam quicko t12-942, napajanje za njega, i vrhove d24 i bc2, cekam da stignu sa alija.
Tinol cu uzeti Cynel kao sto su pojedini forumasi preporucili.
Vakum pumpu cu uzeti elektricnu najverovatnije, 900 dinara je, necu propasti za par stotina dinara..

Ostaju mi flux i pletenica za razlemljivanje. Sta preporucujete (da ne bude preskupo)?

I uz quicko mi dolazi ona slim drska za lemilicu, vidim da ce ta drska da propada kroz sve stalke za lemilicu, ne znam sta da radim po tom pitanju.

Znam da je ovo dosta para da se zamene dve diode, ali oduvek zelim da kupim lemilicu i opremu za par projekata koje zelim da uradim..
 
Pozdrav svima.
Vidim da je tema malo neaktivna, ali nije važno, ja ću sve jedno pitati za savet, pa ako neko odgovori, utoliko bolje.

Sa interesovanjem sa prelistao barem jedno 10-tak stranica unazad, jer ću vrlo verovatno naručiti lemilicu u toku sutrašnjeg dana.
Od svega mi se najviše dopao Quicko T12-942. Trenutno je vrlo povoljna na AliExpress-u sa Free Shippingom.

Dopada mi se što je u pitanju lemna stanica sa bazom, a ne samo štap, i što ima sasvim dobre ocene od članova (bez obzira što ne dolazi sa napajanjem, i što je možda baza lagana pa se prevrće). Za taj novac deluje odlično, a napajanja se mogu naći.

Imam samo nedoumicu u vezi vrhova. Gledao sam NortridgeFix i EEVBlog u vezi preporuka. Izgleda da imaju različite preference, pa NortridgeFix recimo preporučuje zakrivljeni (kod Kineza je to tip JL02), a EEVBlog preporučuje takozvani Chisel (kod Kineza D16, to je ravni, izgleda kao vrh šrafcigera). Svakako se obojica slažu da običan špicasti nije posebno upotrebljiv za neki univerzalniji rad. Planirao sam da kupim Quicko sa dodatna dva ili tri vrha, pa bih onda uzeo te dve preporuke (zakrivljeni i ravni), i video koji mi odgovara. I možda dodao još i špicasti, čisto da ga imam. Da li je to ok izbor? Da li je možda bolje uzeti onaj što ga zovu knife (K kod Kineza), izgleda baš kao mali nožić?

Nisu vrhovi preskupi, ali ja sam baš sad limitiran budžetom, a moram da ubacim i neki osnovni unimer (da me izađe za sad top 4000 din), pa bih uzeo nešto što mogu odmah da koristim.

Planiram da počnem, da kažem, redovnije da se bavim elektronikom, za početak će to biti hobi priča i neki osnovniji zahtevi, promena kondezatora i slično, a ubuduće i nešto možda komplikovanije. Sa lemljenjem imam iskustva, stalno sam kao klinac ćaletovom pištolj lemilicom majstorisao po kući, lemio kablove i slično, a radio sam i u servisu računara, i menjao kondenzatore i sl. Međutim, sada imam vremena i želeo bih da iskoristim i da nešto naučim o elektronici, jer me veoma zanima, i unapredim sam zanat lemljenja i popravki, pa dokle stignem. Ovaj Quicko zaista deluje super za početak, i super je što daje priliku nekome sa malim budžetom da polako uđe u priču. Naravno, tu još posle ostaje i dodatni materijal, fluks, tinol žica, mrežice...

Inače, ubacio sam ovaj Unimer:
To je najeftiniji na koji sam naišao sa pištalicom, cenim da će za početak raditi posao, i sa lemilicom mi se uklapa u tih 4000 din.

Toliko za sad, ukoliko neko ima preporuku ili savet, dobrodošao je. Kako za alat, tako i za učenje elektronike. Hvala i sve najbolje.
 
Poslednja izmena:
Vecini su omiljeni ti u obliku dleta/srafcigera. Ja ostale prakticno da i ne koristim, vec samo izaberem velicinu "dleta", i da sam ogranicen na tri komada, bar dva, a verovatno i sva tri bi bili takvi, razlicitih velicina, u zavisnosti od potrebe (npr. Imam i onaj najveci, i ako spajam provodnike ili spajam nesto na veliku metalnu povrsinu, mogu i bez znacajnog povecanja temperature da zavrsim posao. Isto vazi i ako nesto treba odlemiti na odgovarajucem prostoru). Sustina je u prenosu toplote, i to vazi i za oblik i za velicinu.
Taj JL02 mislim da sam koristio samo za probu, spicaste ne koristim nikad, i u sustini, jedino sto ponekad uzmem, a da nije dleto je tzv. "horseshoe" (ukoso presecen cilindar).
 
Vecini su omiljeni ti u obliku dleta/srafcigera. Ja ostale prakticno da i ne koristim, vec samo izaberem velicinu "dleta", i da sam ogranicen na tri komada, bar dva, a verovatno i sva tri bi bili takvi, razlicitih velicina, u zavisnosti od potrebe (npr. Imam i onaj najveci, i ako spajam provodnike ili spajam nesto na veliku metalnu povrsinu, mogu i bez znacajnog povecanja temperature da zavrsim posao. Isto vazi i ako nesto treba odlemiti na odgovarajucem prostoru). Sustina je u prenosu toplote, i to vazi i za oblik i za velicinu.
Taj JL02 mislim da sam koristio samo za probu, spicaste ne koristim nikad, i u sustini, jedino sto ponekad uzmem, a da nije dleto je tzv. "horseshoe" (ukoso presecen cilindar).
Super onda, znači sa dletom praktično neće biti greške, pa da ga onda ubeležim za sigurno.
I kada već i ti kažeš da ne koristiš špicasti uopšte, možda i nema potrebe da ga uzimam, jer će dleto raditi većinu posla.

Što se tiče JL02 (zakrivljeni), hteo bih da ga probam, jer ga Alex iz NorthridgeFix-a najviše koristi (kad ne koristi duvaljku), a dopada mi se kako on radi. On uglavnom radi mikro-elektroniku, koju bih i ja hteo da naučim. Imam stpljenja i imao sam već neke solidno uspešne pokušaje u lemljenju manjih čipova i usb konektora u servisu računara, a to sam radio sa običnim špicastim jer drugo nismo imali (niko se zapravo tamo i nije bavio lemljenjem, sem mene). Nije bilo loše za početak. Verujem da će za ozbiljan rad biti potreban i kvalitetniji alat i mikroskop, međutim, biće i ovo dobro za uvežbavanje.
 
Poslednja izmena:
Zakrivljeni su i teoriji dobri jer mogu da se postave na podlogu u vise razlicitih pozicija. Ako ima mesta, mogu se poloziti tako da ceo zakrivljeni deo lezi na podlozi, i tako prenosi veliku kolicinu toplote.
Problem koji ja imam sa tim T12-JL02, je da je mnogo tanak (sto meni nije mnogo od koristi), ali svakako ga mozes uzeti, ako nista da bi video na koji nacin funkcionise, a mozda ce za tvoje potrebe biti i dobar.
Hvalio ga je neko na ovom forumu, ako se dobro secam.
Ja bih voleo da imam neki deblji zakrivljeni, jer bi bio vise u skladu sa mojim potrebama, ali ok, neka i ovog, mozda zatreba nekad.
 
Ja većinom radim SMD, ne sećam se kad sam zadnji put radio nešto što je bilo "kroz rupu" i ono što meni najviše fali je mikroskop, komponente su tako male i tako načičkane jedna do druge da postaje teško raditi s njima, manja je prepreka vrh lemilice koliko to što ne mogu lepo da vidim gde guram vrh.
Inače koristim već godinama taj "dleto" vrh od 1,6mm, voleo bi da probam onaj vrh što je isto "dleto" ali širine tipa 15-20mm, što Dejve (EEvblog) koristi za skidanje IC-a.
Ono što je moj savet, nemoj uzimati tinol iz kine, kupi kod nas Cynel ili Stannol ili neki drugi kvalitetniji.
 
Nazad
Vrh Dno