Šta je novo?

Laptopovi sa neuklonjivom baterijom, kako održati kapacitet i produžiti vek baterije?

PeeT

Slavan
Učlanjen(a)
15.02.2007
Poruke
191
Poena
319
Pozdrav, skoro sam kupio laptop HP (250 G7) koji kao i svi laptopovi proizvedeni u poslednjih 5-6 godina dolazi sa neuklonjivom baterijom, pa nisam baš 100% kako je najbolje tretirati bateriju da se što više održi kapacitet i samim tim produži vek trajanja? Da napomenem da ću 99,99% vremena laptop koristiti kući, kao Desktop PC
Kod mog starog laptopa je bilo veoma jednostavno, napunim bateriju negde oko 60%, izvadim i koristim laptop na struju, a sada pošteno ne znam šta je bolje, da li svakodnevno par puta punim bateriju između 40 - 80% i koristim laptop dok je na bateriji kao što telefone koristimo, jer znamo da su sada slične ako ne i iste baterije
Ili da ne skidam kabli od punjača uoptš jer negde sam pročitao i ne znam koliko je tačno da pojedini laptopovi dok su uključeni u struju, imaju tu mogućnost da rade na struju tj.. isključuju konstantno dopunjivanje baterije, pa ne znam da li isto važi i za moj laptop, i kako to da proverim?
U svakom slučaju testiraću ga jedno nedelju dana da bude non stop na punjaču da vidim da li će za to vreme izgubiti koji ciklus punjenja.. do sada koliko ga imam već 10 dana , svakodnevno dopunjujući između 40-80% sam izgubio 6/1000 ciklusa, ako za nedelju dana dok je uvek na punjaču ne izgubi ni jedan, onda je verovatno bezbedno koristiti ga uvek na punjaču..
Napišite vaša iskustva sa vašim uređajima, kako ih tretirate, interesuje me isto kakva je situacija u vezi istog pitanja i sa drugim brendovima u različitom cenovnom rangu kao i sa Apple MacBook, etc..
Hvala unapred na odgovorima ..
 
Мени је лично увек на око 60 % батерија када је укључен у струју, то постижем преко неког Асусовог batterysaving или care програма, када треба да користим ван куће променим у том програму да допуни до 100%,вађење батерије мени лично је увек била лоша идеја јер она у лаптопу који је укључен на струју служи као Ups, моја препорука ако већ немаш(а вероватно имаш) инсталирај неки софтвер и држи то на 60 - ак %.
 
Jedna moja preporuka je podloga za laptop ili makar one stopice od 2,3cm da ga odignu od podloge da se bolje hladi.
 
Stopice, bilo kakve. Podloge baš baš retko imaju neki primetan uticaj, a baci se po 2000-3000 na iste. Jedino kome odgovara taj ergonomičniji položaj.
 
Obzirom na naslov teme, da ubacim jednu informaciju.

HP laptopi troše bateriju i kada su ugašeni. I to ne baš malo. Ako računar ne koristite, posle mesec do dva će skroz da je iscedi. I to baš skroz skroz, ispod one granice ispod koje ne bi trebalo ići. Čak toliko da baterija više neće da se puni.

Mislim, besmisleno, da nema neka zaštita od toga. A baterija ne može da se izvadi...

Ali zato laptop može prilikom gašenja da se ubaci u neki što ga zovu shipping mode. To je stanje u kojem se laptop isporučuje iz fabrike, u modu da čuva bateriju od podpražnjenja.
Pored ubacivanja u shippin mode kroz BIOS, ima i način da se to uradi prilikom gašenja. Ovde je lepo objašnjeno.

I ovo ubacivanje u shipping mod je jendokratno. Važi samo do prvog sledećeg povezivanja na punjač.
Ako planirate da HP laptop ne koristite neko vreme, morate ovo da odradite.

Inače, HP se baš potrudio da ovo zavuče, sakrije i zakomplikuje. : :mad:o_O

Ne znam da li važi za sve modele.
 
Obzirom na naslov teme, da ubacim jednu informaciju.

HP laptopi troše bateriju i kada su ugašeni. I to ne baš malo. Ako računar ne koristite, posle mesec do dva će skroz da je iscedi. I to baš skroz skroz, ispod one granice ispod koje ne bi trebalo ići. Čak toliko da baterija više neće da se puni.
Meni i u sleep modu troši bateriju i to ne malo iako je baterija maltene nova i drži oko 3 sata. HP Elitebook 840 G1.
 
Da, u sleep modu troši još više.
Ali potpuno je besmisleno koliko zapravo troši kada je shut down.
 
Slažem se.
Meni više smeta potrošnja u sleepu. Acer sa 2 HDDa mi je trošio punu bateriju za 2 nedelje, Dellu takođe je trebalo duže vrem . HP potroši za dan ipo. Nikako ne razumem šta se zbiva
 
Moj službeni HP baš tako. U sleep-u potpuno potroši bateriju za 2-3 dana.
Ali privatni takođe neki HP, za 2-3 dana u sleep skine bateriju za max 15%.

E sada, onaj prvi kada je na off, baterija mesecima ne izgubi ni procentić. A njemu se baterija vadi.
A ovaj drugi (kojem se baterija ne vadi), na off iscedi bateriju za 1,5-2 meseca. Njega kada znam da ide u orman na duže vreme, stvaljam u taj neki shipping mode.
 
Nazad
Vrh Dno