Šta je novo?

Laptopovi sa aluminijumskim kućištem i kvalitetnim ekranom ( Ips ili oled)

miler

Poštovan
Učlanjen(a)
20.04.2022
Poruke
257
Poena
65
Pozdrav! Zanima me preporuka za neki budžet laptop (ako uopšte postoji) sa alu kućištem i kvalitetnim ekranom, a da nije Apple.
 
Ниси навео буџет, намену, практично два најбитнија параметра...
 
  • HP Elitebook
  • Lenovo T serija
  • Dell Latitude serija

Ove serije laptopova gledaj,generaciju koja ti se uklapa u budzet. To su enterprise serije laptopova (biznis klasa). Imas modele sa i bez diskretnih GPU-a ali racunaj da te diskretne grafike nisu bas za gejming.
 
Izgleda na ipak nisam bio dovoljno jasan. Dakle, isključivo metalno (aluminijumsko) kućište i kvalitetni uglovi gledanja (dobar ekran) su preduslov , pošto ovih thinkpad, elitebook i latitude ima i sa plastičnim kućištem i kao novi pripadaju višoj cenovnoj kategoriji. Viđao sam negde, a sad ne modu da nađem, laptopove manje poznatih brendova, koji su imali ovo što tražim a konfiguracija je bila nešto tipa Ryzen 3, 8 gb rama, 256 gb memorije. Ništa jače mi ne treba. Nešto kao MacBook Air iz 2015 , sa boljim ekranom ( ne 1440 x 900 nego full HD) i Windows, a ne MacOS. Da li toga uopšte ima? Za ne više od 400 evra ? Polovno ili novo svejedno.
 
Elitebook 745 G6, polovno.

1703074469927.png

1703074488741.png
 
Poslednja izmena:
Realno mnogo trazis. Alu kuciste, kvalitetan ekran i dobra cena jednostavno ne idu u istu recenicu. Laptopovi koji poseduju te dve karakteristike spadaju u high end business modele. Znaci polovni Thinkpad X1 ili Dell XPS npr ili povecaj budzet pa to isto ali novo :)
 
Verovatno je tako, ali iz razgovora sa ljudima oko sebe zaključio sam da postoji jedan ogroman segment tržišta koji bi mogao da pude namiren upravo plasirenjem takvog proizvoda. Setio sam se da je na shopsteru bio neki, verovatno, kinez 13" koji je imao alu kućište i pristojan ekran za neke 22-23 hiljade. Jedino je imao 4 gb rama i 128gb SSD. Mislim da bi uz cenu od 350 -400 evra bilo moguće sklopiti takav laptop za manje zahtevne korisnike. Iskopiraš dizajn macbook air-a i 8gb rama ryzen 3 (ili i3) i 128 ili 256 gb SSD.
 
Siguran sam da ima takvih kineza na Aliju ili da je moguce sastaviti tako nesto, ali onda vec pricamo o opskurnom sadrzaju. Uostalom, sta ti znaci alu kuciste i ekran ako npr ima losu bateriju i losu tastaturu? Onda, ako to sve pokriva opet se vracamo na premium segment.
 
Izgleda na ipak nisam bio dovoljno jasan. Dakle, isključivo metalno (aluminijumsko) kućište i kvalitetni uglovi gledanja (dobar ekran) su preduslov , pošto ovih thinkpad, elitebook i latitude ima i sa plastičnim kućištem i kao novi pripadaju višoj cenovnoj kategoriji. Viđao sam negde, a sad ne modu da nađem, laptopove manje poznatih brendova, koji su imali ovo što tražim a konfiguracija je bila nešto tipa Ryzen 3, 8 gb rama, 256 gb memorije. Ništa jače mi ne treba. Nešto kao MacBook Air iz 2015 , sa boljim ekranom ( ne 1440 x 900 nego full HD) i Windows, a ne MacOS. Da li toga uopšte ima? Za ne više od 400 evra ? Polovno ili novo svejedno.
Samo da ti napomenem da Thinkpad T serija nema ni jedan model a da je platikaner, Sva T serija ima magnezijumsko kuciste sa kombinacijom plastike i T serija je jedna od najizdrzljivih serija sto se tice samog kucista. Svi modeli T serije su izradjene po MIL-STD 810G standardu. Sto se tice samog ekrana kod Thinkpadova, kod vecine modela mozes da nadjes IPS panel sa velikim uglom vidljivosti.

HP elitebook serija nema ni jedan model a da nije ALU kuciste,ova serija HP laptopova takodje je proizvedena da izdrzi MIL-STD 810G standarde.
 
Tražiš alu kućište zbog izdržljivosti/krutosti kućišta ili zbog estetike?

Gore pomenuti modeli imaju plastiku sa spoljne strane, ali unutra imaju dovoljno čvrstu magnezijumsku šasiju, možeš jednom rukom da držiš 17" notebook, a on ne krcka. Moj prastari ProBook je takav. A evo imam na stolu jedan još stariji ProBook, koji je ceo alu. Ima 10+ godina i još uvek radi bez problema. Prošle godine zamenjena baterija.
 
Neki Macbook Air sa Intel procesorom i retina ekranom (modeli iz 2018-2020)? Ne njih se može instalirati Windows kroz bootcamp ili samostalno (ima tutoriala na netu) i macos se ne mora koristiti. Inače ne bih išao na ove modele jer objektivno nisu nešto, ali za basic multimedia i osnovne zadatke mogu da prođu a čini mi se da ispunjavaju kriterijume (sem možda budžet ali nisu ni preskupi polovni).
 
On bi bio idealan zbog retina displeja, ali je preskup. Model iz 2015 bi mi bio sasvim dovoljan (ima ih polovnih već za 200 evra pa i manje) samo da ima makar FullHD ekran. E sad ne znam da li na MacBook pro iz 2013 može da se instalira Windows i koliko je stabilan?
 
On bi bio idealan zbog retina displeja, ali je preskup. Model iz 2015 bi mi bio sasvim dovoljan (ima ih polovnih već za 200 evra pa i manje) samo da ima makar FullHD ekran. E sad ne znam da li na MacBook pro iz 2013 može da se instalira Windows i koliko je stabilan?
Windows može da se instalira sigurno, ali za stabilnost i poslednju verziju win-a koja može da se instalira nisam siguran (ima sigurno na netu šta može da se instalira poslednje od win-a na toj mašini). Ja sam gurao Win 10 na miniju iz 2014 sasvim pristojno, da ne kažem brzo (16gb ram-a i ssd doduše, ne bih pokušavao na hd i fusion varijantama), a pre toga win 7 na macbook-u alu 2008 (nadograđen sa ssd i 8gb ram) bez problema (i win 8 je radio na tom macbooku, ali nisam uspeo da nateram touchpad da radi kako valja zbog drajvera). Ali slažem se sa onim što je kolega iznad napisao, 200 e za dobar i očuvani laptop sa alu kućištem i dobrim ekranom je prilično optimistično.
 
Windows može da se instalira sigurno, ali za stabilnost i poslednju verziju win-a koja može da se instalira nisam siguran (ima sigurno na netu šta može da se instalira poslednje od win-a na toj mašini). Ja sam gurao Win 10 na miniju iz 2014 sasvim pristojno, da ne kažem brzo (16gb ram-a i ssd doduše, ne bih pokušavao na hd i fusion varijantama), a pre toga win 7 na macbook-u alu 2008 (nadograđen sa ssd i 8gb ram) bez problema (i win 8 je radio na tom macbooku, ali nisam uspeo da nateram touchpad da radi kako valja zbog drajvera). Ali slažem se sa onim što je kolega iznad napisao, 200 e za dobar i očuvani laptop sa alu kućištem i dobrim ekranom je prilično optimistično.
Pe eto sve zavisi od potreba korisnika. Ćerki sam za 200 evra kupio polovan Macbook Air iz 2015. sa komplet pakovanjem, u mint stanju, i nekih 100 ciklusa, i5, 8 gb rama.Baterija drži sigurno nekih 6-7 sati aktivne upotrebe (streaming, video, Youtube...), ali ja sam ionako uvek na punjaču. Za internet i multimediju savršen, samo mene nervira 1440 x 900 na 13". Makar da je full hd. Ali s obzirom na pad cena tableta sve više razmišljam o nekom jeftinijem od 12" kao Honor pad 8. Kad razmislim za šta ustvari koristim laptop mislim da bi to bila realna opcija. Eventualno ako treba da otkucam neki tekst to mogu preko bluethooth tastature ili na starom laptopu.
 
Samo obrati pažnju da ovaj model ima samo jedan usb-c port. Znači za instalaciju windowsa bi ti trebao ili usbc flash ((i da se nadaš da baterija može da izdrži instalaciju), ili adapter koji daje usb port + punjnje,
 
Ne znam, treba videti šta kaže google. Radio sam jedno vreme na modelu iz 2015-e sa win 10 i bio je ok dok nije previše usporio kako su "napredovali" win updates (naravno, bio je hladniji pod macos ali ne neka drastična razlika). Ali to je bio slabiji procesor od ovog iz 2017-e...
 
Pe eto sve zavisi od potreba korisnika. Ćerki sam za 200 evra kupio polovan Macbook Air iz 2015. sa komplet pakovanjem, u mint stanju, i nekih 100 ciklusa, i5, 8 gb rama.Baterija drži sigurno nekih 6-7 sati aktivne upotrebe (streaming, video, Youtube...), ali ja sam ionako uvek na punjaču. Za internet i multimediju savršen, samo mene nervira 1440 x 900 na 13". Makar da je full hd. Ali s obzirom na pad cena tableta sve više razmišljam o nekom jeftinijem od 12" kao Honor pad 8. Kad razmislim za šta ustvari koristim laptop mislim da bi to bila realna opcija. Eventualno ako treba da otkucam neki tekst to mogu preko bluethooth tastature ili na starom laptopu.
Ако можеш да чекаш пар месеци или дуже за неку овако добру понуду... Ради се о томе да је питање и колико брзо ти треба лаптоп.
Више сам за лаптоп него таблет, али како хоћеш, размисли.
 
Nazad
Vrh Dno