Šta je novo?

Laptop Laptop za obradu fotografija

Koji laptop kupiti?

daxyco

Slavan
Učlanjen(a)
24.06.2009
Poruke
3,088
Poena
365
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Treba mi laptop koji bi se koristio za obradu fotografije u Lightroom-u, bez igranja i slično, i naravno povremeni surf i office rad. Šta da gledam kao prioritet? Pretpostavljam što više jezgara i RAM-a? Gledam i da ekran bude što bolji (100% srgb ili bar približno tome). Kratkom pretragom sam našao sledeći laptop:

Lenovo Ideapad 5 pro
Ryzen 5800H
16GB Ram
16" 2560x1600 100% srgb
1TB ssd

Cena u DE je 900e (odgovara mi kupovina u Nemačkoj). Ima li za te pare nešto bolje, ili za manje para nešto približno dobro? Pošto je ovo hobi, ne bih davao previše novca bez prevelike potrebe.
 
Jesam, ali tu piše ovo
Intel®, AMD, or ARM processor with 64-bit support; 2 GHz or faster processor
Ne kaže ono što me zanima, a to je da li je bolje recimo quad core na 5GHz ili octa na 3GHz. I do koliko jezgara ima poboljšanja, da li je sa 6 i 8 isto. Tako da ne znam u kom pravcu da gledam, ovo što sam pronašao je onako najpaušalnije moguće. Da li bi značilo 32GB RAM, pa da idem na 6 jezgara?
 
Uh, nisam o tome razmišljao, računam da integrisana grafika koristi sistemsku memoriju... Moram sad to da istražim...
 
Kod nas za 900e imas verzija sa ryzen 5600h i gtx1650 grafikom...e sada, verovatno neces videti razliku izmedju integrisane grafike i gtx1650 u lightroomu ili photoshopu.
To je super laptop, ima dobar ekran, dobar procesor, zavrsavace ti posao lagano... :)
 
Ima na ekupi.rs...ali oni nemaju prodavnicu, rade samo preko porucivanja, koliko ja znam...svakako, ekran ne mozes da pogledas, mozes samo da vidis kakva je tastatura, dizajn i kavalitet izrade, posto nema operativni sistem.
Mada sad gledam...izgleda da su isto sa integrisanom grafickom...mislim da je bilo sa gtx1650, ali je nestalo. :)
 
Najviše me plaši što je 16gb ram zalemljeno na ploču i nema proširenja. Koja je verovatnoća da će narednih 3 godine biti dovoljno 16gb za Lightroom?
 
To sto te plasi se zove - koliko para, toliko muzike.
16GB ce svakako biti dovoljno ali ako ti zelis jaku masinu konstatno a da ne menjas celu kofiguraciju, gledaj sta ima mogucnost prosirivosti (izmene).

Jesam, ali tu piše ovo
Intel®, AMD, or ARM processor with 64-bit support; 2 GHz or faster processor
Ne kaže ono što me zanima, a to je da li je bolje recimo quad core na 5GHz ili octa na 3GHz. I do koliko jezgara ima poboljšanja, da li je sa 6 i 8 isto. Tako da ne znam u kom pravcu da gledam, ovo što sam pronašao je onako najpaušalnije moguće. Da li bi značilo 32GB RAM, pa da idem na 6 jezgara?
Pise ti tu minimum i preporuceno. Sad dal ces ti uzeti vise od 2 jezgra... to je na tebi, ali ispunjavas uslov za rad.
32GB RAM-a je svakako bolje od 16. 16GB je preporuceno za lagodan rad.

Ti gledaj da imas koje jezgro vise, jer ces verovatno paralelno raditi u jos nekom programu.
Ako nadjes kombinaciju 6 cores, 32GB rama - odlicno. Ali gledaj da ti i disk bude brz.

Ovde imas za grafiku

edit:
@daxyco
Gde u DE gledas cene ,online? Proveri kakva je ponuda za Acer Nitro 5
 
Poslednja izmena:
e sada, verovatno neces videti razliku izmedju integrisane grafike i gtx1650 u lightroomu ili photoshopu.
Ima razlike, i to u ucitavanju fotografija i samih izmena fotografije u toku rada, licno iskustvo sa GTX 1060 na mom racunaru.
 
To sto te plasi se zove - koliko para, toliko muzike.
16GB ce svakako biti dovoljno ali ako ti zelis jaku masinu konstatno a da ne menjas celu kofiguraciju, gledaj sta ima mogucnost prosirivosti (izmene).


Pise ti tu minimum i preporuceno. Sad dal ces ti uzeti vise od 2 jezgra... to je na tebi, ali ispunjavas uslov za rad.
32GB RAM-a je svakako bolje od 16. 16GB je preporuceno za lagodan rad.

Ti gledaj da imas koje jezgro vise, jer ces verovatno paralelno raditi u jos nekom programu.
Ako nadjes kombinaciju 6 cores, 32GB rama - odlicno. Ali gledaj da ti i disk bude brz.

Ovde imas za grafiku

edit:
@daxyco
Gde u DE gledas cene ,online? Proveri kakva je ponuda za Acer Nitro 5
Gledam online u DE, Acer nitro koliko sam video nema nešto posebno dobar displej.

@zezam krizu da li onda ići na varijantu sa rtx3050, ali ona je 400e skuplja, baš ne mogu da poverujem da se to isplati...
 
Ako si voljan da izdvojiš taj novac, ti biraj. Ne verujem da ćeš možda primetiti neke ekstra izmene, ali ko zna. Ako naprave novije aplikacije da nekim novim funkcijama, možda i bude imao beneficije od toga što imaš na laptopu RTX 3050 GPU.
 
Mislim da nema potrebe ici na skuplji model...kod nas je bio model sa grx1650 za oko 900-1000e, ali se rasprodao, mada mislim da ce uskoro opet doci, pa ne znam da li da pratis ekupi. :)
Realno, integrisana graficka je i vise nego dovoljna, to je mozda najjaca integrisana graficka do sad, tako da mislim da neces imati problema...sa kog aparata sredjujes fotke? :)
 
Ekran sa bar 99% pokrivenosti sRGB podrucja je osnova za trazenje masine. Preko osam jezgara nema nikakve svrhe, minimum 4, 16gb ce biti ok ali ce SSD da pomogne ohohooo....
 
Poručen danas ovaj laptop, mizerna razlika u odnosu na Nemačku, a ne moram da čekam dok stigne, nema nemački layout tastature, i ovde rešavam garanciju (premda mi i za DE nije problem garancija, al 'ajde). Za vikend verovatno tek stižem sve da podesim i sredim. Doplata od par stotina evra za grafiku mi je bila previše. Nadam se da će se pokazati kao dobar izbor.

@unique93 Sa Sony Alpha 7 m2.
 
Ma hoce...devojka ima slabiji laptop sa slabijom grafickom i radi joj lightroom okej skroz...cak mi se cini da radi bolje od mog nekad...ona ima ryzen 3500u sa valjda vega 8 grafickom, a ja imam intel i7 9750h i gtx1650...mada mislim da cu dobiti na performansama kada reinstaliram sistem... :D
Inace, probaj Zoner Photo Studio X...program se pali za bukvalno 2 sekunde i mnogo je bolje optimizovan od lajtruma, a ima cak i vise opcija... :)
Tu mislim da ti graficka bas nece praviti problem.. :)
 
Nazad
Vrh Dno