Šta je novo?

[Laptop] MSI CX640 - User Review

MSI_Guy

Zvanični predstavnik
Vendor
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruke
198
Poena
169
Igram se već neko vreme sa ovim notebook-om, pa reših da ga predstavim malo i ovde i podelim svoja iskustva sa ostalim korisnicima. MSI CX640 je notebook sa cenom ispod 600e i jedan je od najpristupačnijih 15,6 modela koji objedinjuju dugu autonomiju, SandyBridge procesor, USB 3.0, ali i Optimus odnosno kombinaciju integrisanog Intelovog grafičkog jezgra i diskretni GeForce u ovom slučaju GT520.

CX640 stiže u manjoj kutiji i unutra se nalazi laptop, punjač, dokumentacija i disk sa drajverima... dakle samo osnovno... Možete pogledati snimak koji sam napravio čisto da pogledate kratak unboxing :)



Idemo dalje...


Prvi utisak koji sam stekao kada sam ga uzmeo u ruku je „uh, ovo je prilično lagano“, a pogledao sam na specifikaciju i kažu 2,6 kilograma, što je prosek, ali to je jednostavno bio moj doživljaj. Verovatno zbog mojih 17“ notebook-ova koji su mi iskrivili percepciju laganog :d



Takođe, CX640 je prilično tanak, jer je u najdebljem delu 34mm, a to se odnosi samo na sekciju sa baterijom, dok je većim delom svega 27mm. Dopada mi se to što mu je donja površina potpuno ravna, a gumene nožice su nešto više nego obično. Time se notebook odiže od podloge i dotok vazduha je mnogo bolji, a time i termalne performanse.



Kad smo kod termalnih performansi, za razliku od ranijih modela „C“ serije, na koji su se pojedini korinsici žalili na nešto veći stepen zagrevanja, CX640 je prilično dobar što se rashladnog sistema tiče. Nakon dužeg testiranja sam izmerio maksimalnih 70 stepeni celzijusa za procesor, a merio sam tokom svih priloženih testova. Koristio sam HWMonitor, a screenshot se nalazi zajedno sa rezultatima u Cinebenchu.
GPU se takođe veoma umereno zagreva ne prelazeći 66 stepeni, dok su „idle“ temperature i za CPU i za GPU vrlo niske, 40 i 39 stepeni respektivno.



Ovo je sve mereno u prilično toploj sobi, tako da možete očekivati i nešto manje rezultate. Jedna stvar mi se jako dopala, a to je kultivisan rad ovog laptopa, jer se ventilator gotovo nije čuo ni pri testiranju, a dok je na recimo bateriji u „office“ režimu ventilator potpuno nečujan i čulo se samo kuckanje tastera tokom pisanja ovog teksta :D

Što se izrade tiče, kao i praktično svi predstavnici ove klase i ovaj model je plastičan. Poklopac, a i veći deo unutrašnjosti su odrađeni da izgledaju kao brušeni aluminijum i preko toga je prevučen sloj sjajnog filma koji kontra mom očekivanju uopšte nije sklon prljanju niti su ostajali otisci prstiju. Koliko god ga provlačili kroz ruke, C640 neće izgledati neuredno. Što se samog kvaliteta izrade tiče, on je potpuno korektan, ništa ne škripi i ne krcka, čak ni pritisak na poklopac neće deformisati sliku, što mi se dešavalo sa Acer-om 6530G koji je imao blago zaobljenu površinu poklopca.



Tastatura je prilično dobra što se mene tiče, chiclet tasteri su nešto što ja smatram idealnim, pa tako moje mišljenje ovde je definitivno subjektivno. Raspored tastera je dobar, ali pomalo sabijen, ali se čovek brzo navikne, osim u slučaju da se često „šalta“ sa jedne tastature na drugu, što bi moglo malo da učini stvari napornim. Konkretno, mogli bi smetati mali Enter i numerički deo koji je pomalo sabijen. Ipak, kod svakog proizvođača je napravljen neki kompromis kada je tastatura sa numeričkim delom u pitanju i kad govorimo o 15,6“ dijagonali, pa tako ni CX640 nije izuzetak.

 
Poslednja izmena:
Touchpad je prilično velik, a tasteri su dovoljno tvrdi, ali ne i previše. Površina touchpad-a je specifična i savetujem da je prvo isprobate, jer iako meni odgovara kao i nekoliko mojih prijatelja, našao sam podjednak broj osoba kojima je osećaj pri dodiru bio „čudan“ zbog specifičnog reljefa :)



Zvučnici su prilično glasni i mislim da se ovde nimalo ne razlikuju od odstatka ponude u ovoj kategoriji. Dopada mi se što niski tonovi nisu ispali iz fokusa i sve to zvuči prilično korektno za osnovnu upotrebu kao i na svakom drugom notebook-u.



Ekran je dijagonale 15,6“ sa HDReady rezolucijom, a to je trenutni standard i ja se nadam da će uskoro u ovoj kategoriji biti dostupna 1600x900 rezolucija na skoro svakom modelu, kao što je to trenutno situacija sa 1366x768 kao što je to slučaj sa CX640-icom. Ekran ima očekivane uglove gledanja, horizontalni ugao gledanja je nešto iznad proseka, dok je vertikalni standardan. Osvetljenje poseduje 16 koraka intenziteta i već na drugom je prilično upotrebljivo ukoliko vam je potrebna minimalna potrošnja energije. Takođe prisutan je i ambijentalni senzor, kao kod mobilnih telefona koji automatski reguliše intenzitet u skladu sa okolinom što može biti vrlo korisno. Da li treba da pominjem da je ekran Glare? :D

Kada su izlazi u pitanju nazad nema apsolutno ništa, dok se napred nalazi samo čitač kartica, a sve je premešteno na bočne strane.

 
Sa desne strane je taster za paljenje uređaja koji jako lepo izgleda i odrađen je kao „start“ taster.



Pored Start tastera, tu su i optički uređaj (DVD-RW), dva USB 2.0 porta i AUX i MIC bananice. Sa desne je konektor za napajanje, gigabitni lan, VGA konekto, HDMI 1.4a i dva USB 3.0 porta.



Na prednjoj ivici se nalaze i LED indikatori rada, a pored standardnog raporeda Battery, HDD, WiFi, Num/Caps Lock dodat je i jedan LED koji označava rad senzora ambijentalnog osvetljenja.



Što se konfiguracije tiče moj model ima Core i3 2310 na 2,1GHz sa 3MB keša, a radi se o SandyBridge baziranom Core i3 druge generacije. U pitanju je dual core procesor sa četiri thread-a, a CPU-Z screenshot je priložen. Mislim da je sa 4GB DDR2 RAM-a i 500GB Hitachi HDD-om pokriven prosečan korisnik, ako ne i više od toga. Hard disk je smešten na najsigurniji deo unutrašnjosti CX640 i dodatno je zaštićen od padova time što je upakovan u neki vid zaštite. Ovo, razume se, nisam isprobavao :D



CPU ima integrisanu Intel HD Graphics 3000, a prisutan je i GeForce GT520 sa 1GB GDDR3 memorije. U skladu sa tim prisutan je i Optimus, odnosno mogućnost izmene koja grafička radi u skladu sa potrebama notebook-a kako bi se što više štedelo na potrošnji energije i ostvarila što bolja autonomija. Kad smo već kod autonomije, sa 47W/h odnosno 4400mah ovaj notebook je izvukao skoro osam (8) sati na reader’s testu u Battery Eater-u 2.70 koji sam koristio za test, a pritom je wifi bio uključen. Svakako u realnom radu je to manje, ali ja sam komotno izvukao preko pet časova dok sam kombinovao office/surf uz malo iznad pola od maksimalnog osvetljenja. Ovo me je zaista iznenadilo, jer moj 13“ notebook sa 9cell baterijom ne može da mi pruži tu autonomiju. Ovo je zaista veliki adut CX640ice, jer i pored toga što je veoma dobar za kuću, očigledno mogu računati na njega i na terenu.

 
Od ostalih testova kačim još nekoliko različitih benchmark-a koje sam odradio, kao i par igara, iako ovo nije model za neko specijalno igranje. Doduše vidi se razlika kada je prisutan diskretni GPU u odnosu na integrisani Intel HD 3000, pa se ipak može odigrati po koja igra u nativnoj rezoluciji. H.A.W.X . 2 i RE5 odlično rade na visokim podešavanjima, a za Lost Planet se ipak mora prebaciti u DX9 mod i igrati sa niskim nivoom detalja... Ukoliko vas interesuje neki konkretan test javite i nije problem da se odradi :)




 
kakav je po pitanju zagrevanja i temperature?

Svaka cast na vrlo detaljnom i slikama bogatom opisu.
 
Svaka cast za review! Uskoro sledi i nesto slicno od mene za N53. Samo da se otarasim posla sto ga vec duze vreme odradjujem...
 
Trebao si specifikacije da izdvojiš posebno da s evidi o kakvom računaru se radi kao i da postaviš link ka matičnoj strani.

Rezultati baterije su mi zaista neverovatni da nekažem čudni
 
Review je i ovako dovoljno glomazan, pa cu samo staviti linkove ka zvanicnom sajtu i ka domacoj firmi koja ga prodaje, a moje specifikacije su iste kao kod modela u pcpractic-u :)

http://www.msi.com/product/nb/CX640.html

http://www.pcpractic.rs/proizvodi/laptop/6648-msi-cx640-055xeu


Sto se baterije tice, evo sajta, do duse ruskog, gde je dobijeni rezultat autonomije oko 6h u Reader's testu. Ja sam doduse imao osvetljenje ispod pola od maksimuma, pa je sigurno i to puno uticalo.
Ipak, odradicu prakticne testove autonomije, posto je to sigurno dosta krace i verujem da je realno stanje stvari negde oko 4,5-5h ;)
 
Hvala na pohvalama, sto se zagrevanja tice, iako su prethodne generacije imale karakteristiku da se malo vise greju, ovaj model se zaista niti greje, niti je bucan idle variira izmedju 38 I 41 stepeni, a u loadu je stizao do 70 tokom bas dugog opterecenja, a realna cifra je oko 65-66c :)
 
Rado bih menjao svoj N61JV za ovaj... Super je lap
 
Jeste, prilicno je dobar, doduse N61 nije ista kategorija, pa nije uporedivo bas, ali svejedno svaki je odlican na svoj nacin :)
 
Svaka cast za review i ulozen trud i vreme....Inace niko se nije proslavio sa MSI generalno vezano za njega bez somica evrica nije jednostavno to TO uvek nesto fali pa cak i produzena garancija :D
 
Ja sam kupio ovaj lap, medjutim nisam imao srece. Zapadne mi primerak sa losom tastaturom... Tacnije slovo R ispada kada pritisnem donji levi ugao... Moracu da ga menjam za drugi primerak.... :(

Inace lap radi savrseno, pre njega sam imao desktop konfiguraciju sa intel e5200 procesorom 4 GB RAMa.... koja je radila savrseno. Ali ovaj lap radi bolje!

MSI_Guy kakva je tastatura bila na tvom primerku?
 
Dobar opis, dobar laptop, za te novce je sasvim ok, samo da su slike malo bolje... ;)
 
Ja sam kupio ovaj lap, medjutim nisam imao srece. Zapadne mi primerak sa losom tastaturom... Tacnije slovo R ispada kada pritisnem donji levi ugao... Moracu da ga menjam za drugi primerak.... :(

Inace lap radi savrseno, pre njega sam imao desktop konfiguraciju sa intel e5200 procesorom 4 GB RAMa.... koja je radila savrseno. Ali ovaj lap radi bolje!

MSI_Guy kakva je tastatura bila na tvom primerku?

Nisi imao srece, kod mene je sve radilo kako treba, tastatura je bila odlicna za kucanje, a tasteri definitivno nisu ispadali :)
Maler, sta ces, cimaj odmah da ti menjaju lap ili bar tastaturu...
 
Pitanje za vlasnike ovog modela, jel vam se desilo da veliku kolicinu memorije na hard disku ne mozete da vidite? kod mene je 50gb zauzeto, a ne znam cime... i to nevezano za system restore, ima posebna particija samo za nju.
 
Vrlo moguce da je ostavljena kao recovery particija (nije isto sto i system restore), koja ti vraca windows na fabricko stanje, sa sve msi softverom i ostalim podesavanjima... :)
 
hvala na odgovoru, to je to... :) e sad, jel zna neko kako da opet aktiviram software virtualisation? vec mi je bilo aktivirano, ali je odjednom deaktivirano. u Biosu mi ne daje nikakvu opciju za aktiviranje (najnovija verzija biosa je u pitanju). pozdrav
 
Raspitacu se, pa ti javljam, mozes li ovde ili na PM da mi pustis tacan redosled dogadjaja da bih mogao da prezentujem problem sto detaljnije? :)
 
ajde ovde, moda nekome zatreba. :) koristio sam preko Vmware player-a preinstalled verziju mac os, za koju inace treba da je virtualizacija aktivirana. nakon toga, pokrenuo sam msi live update 5 koji je ponasao i instalirao brojne dopune, drajvere.... nakon toga, kada sam pokrenuo vmware, prilikom butovanja mi javlja: Hardware virtualisation is disabled in Bios. pokrenuo sam program Intel processor id utility koji pokazuje mogucnosti procesora, i pise da mi je virtualizacija iskljucena. po netu sam nasao da bi trebalo da se aktivira preko biosa, u advanced delu, ali moj bios to ne prijavljuje.
hvala na pomoci, unapred. :)
 
dopuna, uspeo sam da popravim. ceo dan sam trazio resenje, brisao stvari u regedit-u, menjao drajvere, a resenje je jednostavno da ne moze jednostavnije. samo sam ucitao default podesenja u biosu, i to je resilo problem. samo da mi je znati sta je poremetilo... :D
 
MSI uskratio podrsku za windows 8 ?!? Kupio sam windows 8, instalirao ga na laptop (kao sto pise, cx640), i krenem da trazim drajvere. Na MSI sajtu, nema za windows 8, samo za sedmicu. Onda pogledam msi forum, i vidim da cx640 nece biti podrzan. Laptop je relativno nov, dovoljno je snazan da osmica radi bez problema, zaista mi nije jasan ovaj potez. Dakle, ni drajveri, ni programi, nista za osmicu. I na finalnoj verziji se javlja problem koji se javljao u rp verziji, a to je da se prilikom restarta, ekran ne radi sve dok se laptop ne "uspava" pritiskom na power dugme, kada proradi. Zaista sam razocaran ovim potezom...
 
Trebao si specifikacije da izdvojiš posebno da s evidi o kakvom računaru se radi kao i da postaviš link ka matičnoj strani.




_____________________________________________________________________
You Are the One, I take a bubble
Cheap D3 Gold
Buy Runescape Gold
Buy RS Gold
 
Nazad
Vrh Dno