Šta je novo?

Laptop ili desktop?

Marmil

Poštovan
Učlanjen(a)
26.01.2023
Poruke
284
Poena
55
1. juna konacno se selim u svoj stan i donedavno sam bio uveren da cu u tom slucaju uzeti desktop gejming racunar ali poceo sam da se predomisljam.
Gledao sam cene komponenti i gotovih konfiguracija i nista to nije jeftinije nego neki gejming laptop, uz sve to bio bi mi potreban i monitor.
S druge strane ono sto je prednost je upgrade delova vremenom sto kod laptopa, osim memorije, nije moguce.
Opet laptop je lakse odneti i u servis, mozda kasnije i prodati, jer kad razmislim, verovatno cu kroz 3 godine gledati vec nesto novo.
Sustinski, laptop bi mi sluzio kao desktop, ne treba mi za posao, ne bih ga akao po gradu i slicno.
Nisam prezahtevan gejmer, igrao bih u slobodno vreme dotu, wow, nesto sa gamepassa, od novijih mozda re4 remake i novog diabla.

1. Zanima me prvenstveno sta biste u mom slucaju radili, uzeli laptop ili ipak desktop?

2. Dobio sam preporuku za ovog prodavca i njegove laptopove. Ovaj mi je npr. zapao za oko (u prilogu je konfiguracija) ali ne znam koliko bi me
izasla sveukupna cena buduci da zivim u Nemackoj, da li ovoliko koliko pise ili jos nesto treba dodati na to.
Inace budzet je tu negde oko 1500-1700€ max
 

Prilozi

  • IMG_0419.png
    IMG_0419.png
    306.4 KB · Pregleda: 41
  • IMG_0418.jpeg
    IMG_0418.jpeg
    87.2 KB · Pregleda: 40
Ako imaš prostora uvek desktop.
Ako ti je bitna portabilnost laptop.
Čak i u istoj konfiguraciji desktop je uvek jači od laptopa.
I pored svega idealnog na laptopu za komforno igranje ćeš opet morati da nabaviš tastaturu i miš , a verovatno i monitor.
Za tih predloženim 1500-1700€ možeš da uklopiš desktop + monitor
 
Ako imaš prostora uvek desktop.
Ako ti je bitna portabilnost laptop.
Čak i u istoj konfiguraciji desktop je uvek jači od laptopa.
I pored svega idealnog na laptopu za komforno igranje ćeš opet morati da nabaviš tastaturu i miš , a verovatno i monitor.
Za tih predloženim 1500-1700€ možeš da uklopiš desktop + monitor
Gledacu neke gotove konfe jer nisam siguran koliko bi to bilo funkcionalno ako bih sam sastavljao, znam da su ljudi u teoriji imali vrhunske komponente ali je u praksi stucalo.
Jel imas neki predlog za gotovu konf? Ja sam nailazio na one Acerove predatore i oni mi se ucinise da nude najvise za ulozeni novac.
Imac bi bio idealan, samim tim jer bih ostao u istom sistemu buduci da imam ajfon i ipad ali nisam cuo iskreno da je neko uzeo imac za gejming i da je tome namenjen 😊
 
1. Game konzola pa onda sto je marinac napisao a stoji ispod u citatu.
Ako imaš prostora uvek desktop.
Ako ti je bitna portabilnost laptop.
Čak i u istoj konfiguraciji desktop je uvek jači od laptopa.
I pored svega idealnog na laptopu za komforno igranje ćeš opet morati da nabaviš tastaturu i miš , a verovatno i monitor.
Kad gledas gotove konfiguracije, gledaj i proširivost ako ti je to bitno za skoriju budućnost. (do 5 godina)
U smislu da kućište nije majušno i da nije neka matora Mini ploča u njemu. Napajanje se lako dogradi ako nema viška Watt-i u startu.

Daj ljudima link sajta na kome gledaš konfiguracije pa će te posavetovati, s obzirom da trguješ u Nemačkoj.
Od domaćih prodavnica, čini mi se da Gigatron ima ok ponudu gotovih konfiguracija.
 
Ja lično zadnjih 10 god lap top😁mobilan, jak, jedan kabal i dovidjenja😁ja sam se mozda i navikao, drug moj ne moze da zamisli rad i gejming na lap top u. Ali meni je to top. Neki lagani upgrade ram mem i ssd a uvek moze. Redovno odrzavanje lap top a i nema problema.

E sad ima jedna bitna stavka, ako se uzme neki prosecan lap top, to za god dana vec je staro a necesto je staro vec i kad se kupi 😁

Znaci, odvojiti od 2 do 4 k evra kako je ko u mogucnosti i takav lap top min 5 god radi bez greske u smislu da sve npr igre tera na ultra detaljima a nakon tih 5 god jos 5 ce izgurati sa eto malo vec umanjenim performansama u smislu igara.

To je neko moje misljenje🤗
 
Nadji nekoga da ti donese laptop sa RTX 4060 iz Nemacke, ima ih po 1200e.
 
@zamzung Imao sam Xbox series X par meseci i nakon toga prodao. Jednostavno mi ne lezi igranje na konzoli i na nijednu igru nisam mogao da se naviknem bez misa i tastature, bas lose iskustvo.
A igre koje ja igram (dota, diablo, wow, re fransiza) nisu nesto na konzoli ili ih i nema 😊
Sto se sajtova tice uglavnom guglam, ali ovde se pazari uglavnom na alternate.de, cyberport, memory ili saturn/media markt ali oni su preskupi.
Kupio bih (ili sastavio) ovde konfiguraciju jer mi se ne isplati da dovlacim iz Srbije.
Ima raznih sajtova sa konfiguratorima pa cu otvoriti novu temu ako odlucim tako nesto da kupim, negde sredinom maja.
Evo npr. : konf
@___Mrdak___ Tako sam i ja nesto kontao ali 2-4k mi malo prelazi budzet 😁
Sta mislite o onom Legion 5 pro koji sam naveo u prvom upisu?

@MegaSkot Ja sam u Nem pa mogu i sam da pokupim. Ovaj mi se cini ok jedino malo bolji da je procesor, ali u tom smeru i ja gledam.

Postavicu linkove konfi i laptopova kad naletim pa ako stignete da bacite neki komentar
 
Ima tu jos lepih modela za te pare.
 
Ja sam ranije imao Legion i bio je top a vidim sada da su zadnjih god dana sa ovim aktuelnim gaming modelima bas na dobrom glasu, tako da sigurno neces brat pogresiti. Ma i za oko 1.500 e mozes uzeti skroz super lap top, pogotovo u Nemackoj. Jos ako sacekas neki popust top prica👍i obavezno savet da bude 17 ica model🤗
 
I ja se pridružujem mišljenju da, ako ti nije bitna portabilnost, uvek desktop.
Jedina prednost laptopa je portabilnost-prenosivost
 
Предност код лаптопа је мање трошење струје.
Са друге стране - десктоп има своје изазове типа - да ли је добро урађено хлађење процесора или целог система.
Све зависи како гледаш на ствари.
1. Zanima me prvenstveno sta biste u mom slucaju radili, uzeli laptop ili ipak desktop?
Лаптоп. Зато што у десктоп варијанти ми треба - посебно напајање, посебан монитор, па онда бирам меморију, уклапам са матичном...
Генерално добро је имати десктоп као бекап варијанту, нешто јефтино чисто да се има.
Али као главну машину, па није по мом укусу.
Но добро ако ти не смета да купујеш одвојено монитор и да ти цела конфигурација троши више струје, онда десктоп и није лош. Лакше се чисти од лаптопа :)
 
Troši više ali daje bolje performanse i manje se greje. Možeš većinu stvari sam da servisiraš. Kod laptopa kad crkne ploča možeš da se slikaš, na desktop zameniš i teraš dalje.
Laptop - samo portabilnost.
Desktop - sve ostalo.
 
Предност код лаптопа је мање трошење струје.
Са друге стране - десктоп има своје изазове типа - да ли је добро урађено хлађење процесора или целог система.
Све зависи како гледаш на ствари.

Лаптоп. Зато што у десктоп варијанти ми треба - посебно напајање, посебан монитор, па онда бирам меморију, уклапам са матичном...
Генерално добро је имати десктоп као бекап варијанту, нешто јефтино чисто да се има.
Али као главну машину, па није по мом укусу.
Но добро ако ти не смета да купујеш одвојено монитор и да ти цела конфигурација троши више струје, онда десктоп и није лош. Лакше се чисти од лаптопа :)
a svaki drugi laptop kuburi sa temperaturama u zahtevnim igrama.. i cesto ne mozes nista da uradis po tom pitanju, sem da obaras perfomanse i dobijas losiji laptop koji si platio da ne bude losiji😆
 
a svaki drugi laptop kuburi sa temperaturama u zahtevnim igrama.. i cesto ne mozes nista da uradis po tom pitanju, sem da obaras perfomanse i dobijas losiji laptop koji si platio da ne bude losiji😆
Mozee i te kako rodjo 😁 tecni metal, meni su na poc bile oko 95c, sada oko 73 c cpu i gpu🤭
 
znam da moze pomoci ali mislio sam na laptopove u garanciji, tako da je logicno da tecni metal otpada.
 
a svaki drugi laptop kuburi sa temperaturama u zahtevnim igrama.. i cesto ne mozes nista da uradis po tom pitanju, sem da obaras perfomanse i dobijas losiji laptop koji si platio da ne bude losiji😆
Eво дајем ти један пример. Ја имам гејмерски лаптоп стар 10 година. Једном је очишћен и термална паста оригинална јако лепо држи.
Није сваки лаптоп исти, има их разних.
На десктопу си сам свој мајстор, инсталираш кулере и остало па како буде, тако да је и то запетљано само по себи, јер десктоп машине тј. процесорска волтажа тих машина је доста већа него волтажа једног лаптопа.
Дакле код десктопа имаш још и додатне проблеме - напајање и његов квалитет, трајност (или не трајност) термалне пасте итд.
Troši više ali daje bolje performanse i manje se greje.
Слажем се али баш зато што троши више само хлађење није увек једноставно.
Možeš većinu stvari sam da servisiraš. Kod laptopa kad crkne ploča možeš da se slikaš, na desktop zameniš i teraš dalje.
Слажем се. Међутим на декстопу кад плоча рикне, читава машина је онда застарела, па једино да се купује половна да би се ставила уместо старе. Тако да је опет то незгодна ситуација.
Desktop - sve ostalo.
Са данашњим ценам графичких карти од 1000 евра, коме је до играња, сигурно му се више исплати конзола.
 
Trajnost paste je ista i na laptopu. A kad na laptopu rikne ploča, još ako je zalemljen CPU i memorija još manje ćeš da popraviš, nego da nabaviš ploču za desktop, gde ima i dalje šira lepeza zamena. Kartice ne koštaju kao tokom kripto ludila, tako da možeš da kupiš pristojnu karticu za OK pare, ne mora high end.
 
Nazad
Vrh Dno