Šta je novo?

Laptop i mobilni - Kako da povezem

mornardal

Slavan
Učlanjen(a)
07.11.2005
Poruke
54
Poena
309
Ponekad mi treba da udjem na internet kad sam negde na otvorenom. Kako da povezem mobilni telefon i laptop i da mi internet radi.Totalni sam laik.

p.s. Ako moze neko da objasni varijantu kad mob ima bluetooth i infra red i ako nema ni jedno ni drugo.
 
Obično je vrlo jednostavno. Varira od modela do modela, tj. treba ti blutut ili ir adapter, a ako nema ništa od toga, onda USB kabl. Telefon mora da podržava da bude GPRS modem, i na telefonima se obično u tom modu setuje samo access point (npr: gprsinternet za 064).

Dalje, telefon mora biti prepoznat od strane operativnog sistema računara, znači pre povezivanja moraš da imaš spreman drajver. Kod nekih telefona to ide jako jednostavno, dok kod drugih moraš da radiš razne egzibicije ne bi li bili prepoznati od strane blututa. Bilo bi idealno da uz mob dobiješ originalni disk sa drajverima i programima u te svrhe. U suprotnom, adekvatnu alternativu ćeš morati da nađeš na internetu - obično kompletne instalacije i drajveri postoje na sajtovima proizvođača.

Kada to setuješ, softver za gprs modem može sam da napravi internet konekciju, a nekad moraš sam da je setuješ. Od podešavanja obično treba da se stavi username i password (za 064 to su 'mts' i '064'), a za pozivni broj adekvatan kod koji aktivira GPRS na telefonu (recimo #99).

Dalje korišćenje je isto kao da si na netu preko bilo koje druge veze, sa tim da ti se naplaćuje po protoku. U browseru preporučujem da isključiš prikazivanje slika, ali neko preterano browsovanje ne preporučujem pošto su cifre GPRS-a kod nas preko svih realnih osnova. Chat i mail ne bi trebali da ti potroše previše kilobajta, sa tim da za mail prvo skineš samo header-e, kako ne bi downloadovao poruke sa attachmentima.

Detaljnije od ovoga ne može, dok ne kažeš tačno koji je mob i kakva je veza u pitanju. Siguran sam da za svaku varijantu možeš naći detaljno upustvo na sajtu proizvođača, ili po forumima.
 
Ja povezujem lap iz potpisa sa Nokiom 3650 preko bluetooth veze (MSI Bluetooth USB PC2PC Doongle adapter), i 063 SIM kartice...
Sve funkcioniše savršeno, istina, papreno je skupo... Ako imaš ovakvu ili sličnu kombinaciju u vidu, javi se za detaljnija objašnjenja (da ne pišem bez veze ako si na 064 mreži, ili imaš infra red vezu ili slično)...
 
Dodatno, postoji i GPRS roaming sa većinom zemalja. Onda je još reda 10x skuplje, oko pola dinara po kilobajtu, ali kome treba...
 
Ista je varijanta sta god da koristis za povezivanje!Samo pogledaj na sajtu proizvodjaca,sigurno ima podesavanja u delu gprs,ali trebao si brate da kazes na kojoj si mrezi,sad ovako samo bezveze naglabamo!
Ako nema na oba sajta operatera,vidi na kom ima pa samo ubaci potrebne parametre i to je to,vozi ali pazi na protok da ne bankrotiras!
Pozdrav ,)
 
Moze li uputstvo za povezivanje interneta, nokie 7250 i laptopa preko infra red-a? Koje drivere da skinem i kakvu konekciju da napravim dial-up ili ? sta se kuca za pozivni, user i pass. Gde i koji kod se kuca za aktiviranje gprs-a, a gde access point? Pretpostavljam da mora manuelno na telefonu da se ukljuci infra red i gprs. Ako moze i za 064 i za 063. Pretpostavljam da je razlika samo u user, pass i access pointu.
 
Sto bre ne citas tred,mislis da smo se zezali ovoliko pisuci!?Ajd klikni na link i sve ce ti se samo kasti,neces morati da pretpostavljas nista vise!
Pozdrav ,)
 
Lomnica_city je napisao(la):
Evo ti link za 064,samo klikni na odgovarajuci .pdf fajl:
http://www.mts.telekom.yu/index.php?ID=22451#
A za 063 samo promeni potrebne vrednosti ili jednostavno napravi dve konekcije!
Pozdrav ,)

Sviđa mi se tekst kada otvorim link:

Ukoliko želite da pristupite internetu preko GPRS-a neophodno je da povežete Vaš mobilni telefon sa računarom, što možete ostvariti na tri načina:

* preko IC porta (infracrveni port)
* preko kabla za prenos podataka i
* preko "bluetooth"-a.


I onda detaljno objašnjena prva dva načina, a za BT ništa :)

EDIT: Jedino ako je isto i za IC i za BT, sorry...
 
Poslednja izmena:
Pa skoro da je isto, a mislim da je sa BT jos i najlakse i najprakticnije.
 
ma samo ih ti spoji...fontel i laptop i ako je preko bilo kog od ova 3 nacina on bi trebao da prepozna uredjaj i kao modem e onda napravis konekciju i to je to..fontel ce okrenuti zadati broj i isisace ti tonu kredita da ce te surfovanje od 30minuta kostati kao cela mesecna pretplata:d :wall:
 
outlaw je napisao(la):
Jedino ako je isto i za IC i za BT, sorry...

Pa isto je ... opšte uzev, operatora (Mobi63, Telekom), uopšte ne zanima kako ćeš ti da povežeš DVA UREÐAJA, da li preko BT, IC ili kabla ili nečeg trećeg ...

Onog trenutka kada si instalirao i povezao telefon sa računarom, sva podešavanja su ti ista ...

Za povezivanje telefona i računara obraćaš se proizvođaču telefona/interfejsa/računara a za povezivanje na Internet obraćaš se mreži, zar ne?

BTW, NOKIA PC Suite 6.8 je mila majka ... SVE odradi sam, povezivanje, drajvere, instalaciju, čak i prepozna mrežu i već ima parametre i samo treba da kliknem na Connect. Milina ...
 
Ne znam kako je kod vas, ali ja u ekstra komande za modem moram da upišem nešto tipa: at+cgdcont=1,"IP","internet" za gprs ili "mobtel3g" umesto "internet" ako hoću da se kačim na 3G mrežu. Na 063, naravno.
 
Dadada ... to je string koji i ja koristim ... ali kako koristiš "mobtel3g" (i koji je user/pass)? Jel' mobtel to pustio 3G a da nas nije obavestio?!
 
3G mreža se testira već više od pola godine u Beogradu, a mislio sam da je već i pušteno da koriste ostali koji nisu u test programu. Čini mi se da sam po forumima video da može, ali moguće da grešim...
 
Nazad
Vrh Dno