Šta je novo?

Lap top za non - stop rad ?

avatar1980

Cenjen
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruke
359
Poena
169
Pozdrav,
razmisljam se da rasteretim malo moj desktop racunar i da uzmem lap top. Pretezno bih na njemu skidao sa net-a sve i svasta, gledao youtube, kuckao u wordu, pustao muzu tj. radio bi 24/7. Mislio sam da nakacim neku podlogu za njega sa jednim vecim coolerom u njoj. Interesuje me koliki bi vek trajanja lap topa u tom slucaju bio i kako se inace ponasaju lap topovi kad rade non stop ? Negde sam procitao da bi bilo pametno skinuti bateriju i drzati ga samo na punjacu. Uzeo bih neki novi lap top naravno, verovatno neku toshibu.
 
Sem ako desktop ne koristis za neke zahtevne programe i igre odma imaj na umu da kad kupis laptop verovatno će ti postati primarna mašina zato gledaj da uzmeš odgovarajući laptop koji poseduje sve što ti je potrebno, ovo ti govorim iz ličnog iskustva a znam još par njih koji su odma prodali desktop.
Gledaj da ti procesor bude dovoljno jak u zavisnosti od novca i3 il i5 sb, ako ne planiraš da igraš igre ne treba ti posebna grafička koja dodatno greje komponente u laptopu a nemože da priđe desktop kartama .Koliko će ti dugo trajati to se nikad nezna a baterija se skida ako se koristi isključivo na punjač pri tome obavezno jednom mesečno bateriju prazniti do kraja (5%) i držati je van laptopa na 40% po mogućstvu na nekom hladnijem mestu. Podloga ti ne treba dok ne vidiš koliko se laptop greje, jedino možeš uzeti zbog udobnosti kucanja iz krila i sl. Eto to je moje mišljenje a koji ćeš laptop uzeti to već vidi od količine novca koji ćeš odvojiti , lično za brend (toshiba) nikad ne bih plaćao 50-80 evra više.
 
Ako planiras laptop za 24/7, gledaj da to ne bude neki od 300 evra, vec pristojna masina. Ja bih dao mozda i vise od 50-80 evra za brend (HP, Dell, Toshiba), i ni u ludilu ne bih uzeo MSI ili Acer za ovakav rad.
Obavezno uzmi cooler pad. Ovo sa praznjenjem baterije do kraja je pogresno, ima vec vise tema o odrzavanju baterija. Ali ako ce ti biti na struji sve vreme, onda ti baterija nije toliko ni bitna. Redovno ciscenje je obavezno.

Edit: I razmisli jos jednom koliko ti je ovo pametno.
 
Poslednja izmena:
Zbog problema sa signalom, meni je net na desktopu već preko godinu isključivo spojen preko LANa dovučenog sa Acer netbooka, onog prvog, sa 8,9" ekranom, kupljenog 2008. u Kanadi za tih famoznih 300 evra.
Radi gotovo non-stop, cimam ga kad negdje idem stalno, odigra se na njemu neki Angry Birds, ide na net i skida torrent. Nemam posebno hlađenje, baterija je uglavnom skinuta (6-cell, i dalje traje bar 4 sata pod punim opterećenjem).

U prevodu - desktop je majka kao primarna mašina, laptop može bilo koji da traje koliko hoćeš čak i pod teškim opterećenjem, samo ako ga paziš kako treba.
Laptop kao jedinu mašinu uzimaju ljudi koji ili nemaju prostora, ili stalno moraju da sve nose sa sobom zbog posla ili koječega, ili ne koriste računar mnogo, ili jednostavno uopšte ne brinu za sopstveno zdravlje.
 
I dalje tvrdim da jednom mesečno ili posle 25-30 pražnjenja/punjenja zbog kalibracije baterija treba skroz da se isprazni (na 5-10%), to sam pročitao na 10 mesta kod proizvođača laptopova i kod upustva vezano za baterije.
E sad ako 10 njih ovde kažu da ne treba a firme koje proizvode te baterije kažu da treba kome verovati :)
Ovde imaš vodič o baterijama pa vidi šta kažu ljudi http://forum.notebookreview.com/har...et-upgrades/91846-notebook-battery-guide.html
 
To praznjenje u svrhu kalibracije je dodatni stres za bateriju, i potpuno je kontraproduktivno.

Similar to a mechanical device that wears out faster with heavy use, so also does the depth of discharge (DoD) determine the cycle count. The smaller the depth of discharge, the longer the battery will last. If at all possible, avoid frequent full discharges and charge more often between uses.

Evo ti i izvor, daleko autoritativniji i pouzdaniji od tog "dobro je prazniti bateriju, majke mi" linka iz 2006. :p No hard feelings, ali procitaj ceo clanak i pogledaj grafikone - daleko najbolja analiza koju sam procitao (a kao i ti, procitao sam ih dosta).
 
Pozdrav,
razmisljam se da rasteretim malo moj desktop racunar i da uzmem lap top. Pretezno bih na njemu skidao sa net-a sve i svasta, gledao youtube, kuckao u wordu, pustao muzu tj. radio bi 24/7. Mislio sam da nakacim neku podlogu za njega sa jednim vecim coolerom u njoj. Interesuje me koliki bi vek trajanja lap topa u tom slucaju bio i kako se inace ponasaju lap topovi kad rade non stop ? Negde sam procitao da bi bilo pametno skinuti bateriju i drzati ga samo na punjacu. Uzeo bih neki novi lap top naravno, verovatno neku toshibu.


A sto hoces da rasteretis desktop? Pa bas bi on trebao da radi 24/7 :trust:

Ako ces vec da drzis laptop non-stop na punjacu, mozda je bolje resenje da uzmes jedan mini desktop + KVM switch :type:
 
Hvala na odgovorima, lap top hocu da mi postane primarna masina, znaci za sve sem igranja igrica i nekog ozbiljnijeg posla, a desktop bi palio samo kad se igram i pustam neke filmove jace rezolucije. Razmisljao sam i o nekom slabijem kompu i KVM switch-u ali nemam bas previse slobodnog mesta (vec imam ogromno kuciste, veliki Geniusov bas i UPS).

Ovo za punjenje mi i nije toliko bitno, mada ne bih hteo da sredim bateriju tako da cu pogledati malo linkove i doneti zakljucak. I meni je logicno da se jednom mesecno koristi baterija i isprazni cela. Videcemo. U svakom slucaju jos jednom hvala svima.
 
Poslednja izmena:
Nesto do 350e ili manje, tu ce biti sasvim OK za te potrebe, mozda neki brazos, posto bas malo trosi, ali videces vec sta ti najvise odgovara...
 
Vidim nisi prvi koji spominje brazos, sad cu da pogledam sta je to tacno, iskreno nikad cuo za njega :(

Evo pogledao sam sada, procesor je u pitanju hehe

DELL Inspiron M5040 WKDN7-Bk-UP6GB
i
DELL Inspiron M5040 WKDN7 AMD Fusion

Ima i neki HP ali je on oko 500E.

Nisam nesto bas za Dell-a, imam neku averziju prema njima, moracu da pogledam da li ima jos neka marka.
 
Poslednja izmena:
@Jericho nije mi bila namera da otvaram raspravu o baterijama niti bilo koga da ubeđujem , notebookreview.com i forum su br.1 na netu , a i iz ličnog iskustva pišem jer battery wear level opada mnogo brže ako se baterija ne prazni uopšte ili se ne prazni više od 30-40%.
Ja ne kažem da treba kompletno prazniti bateriju svaki put što jeste štetno ali isto toliko je štetno ne prazniti je uopšte zbog wear levela pa se ljudi posle drženja non stop na punjaču iznenade kako je weare level opao na 90% a ne koriste bateriju (weare level u ovakvim slučajevima je ispravan jedino posle kalibracije).
L.M. Kao što rekoh nije mi namera nikog da ubedjujem već samo da prenesem SVOJE mišljenje/iskustvo.
 
Zbog problema sa signalom, meni je net na desktopu već preko godinu isključivo spojen preko LANa dovučenog sa Acer netbooka, onog prvog, sa 8,9" ekranom, kupljenog 2008. u Kanadi za tih famoznih 300 evra.
Radi gotovo non-stop, cimam ga kad negdje idem stalno, odigra se na njemu neki Angry Birds, ide na net i skida torrent. Nemam posebno hlađenje, baterija je uglavnom skinuta (6-cell, i dalje traje bar 4 sata pod punim opterećenjem).

U prevodu - desktop je majka kao primarna mašina, laptop može bilo koji da traje koliko hoćeš čak i pod teškim opterećenjem, samo ako ga paziš kako treba.
Laptop kao jedinu mašinu uzimaju ljudi koji ili nemaju prostora, ili stalno moraju da sve nose sa sobom zbog posla ili koječega, ili ne koriste računar mnogo, ili jednostavno uopšte ne brinu za sopstveno zdravlje.

Ma sto se toga tice imam prstora za njega, nemam za jos jedan komp, ne bih nosio posao sa sobom, uvek mogu da ga prikacim na moj monitor ili tv. U principu bilo sta zahtevnije ce ici sa desktop masine dok bi sve ostalo islo sa lap topa (dowload 24/7 primarno).
 
U principu bilo sta zahtevnije ce ici sa desktop masine dok bi sve ostalo islo sa lap topa (dowload 24/7 primarno).


I dalje ne razumem zbog cega tako hoces da radis i da se bacas u dodatni trosak :rupa:

Sta ima da stedis desktop - koristi ga maximalno dok ne zastari i ne izgubi na vrednosti :trust:

Mnogima desktop radi 24/7, i to bas za download, i sve je u najboljem redu :type:
 
Eh bubice bubice, kad me nesto uhvati ne pusta dok ne isteram svoje ;)
 
Video sam da je neko spomenuo obavezno ciscenje ??? Kako se to radi kod lap topa, mora da se nosi u servis ili mogu i sam ?
 
Mislim da mora u servis dok je u garanciji.
 
OK, jel zna neko kolika je cena otprilike za to i jel mogu sam posle isteka garancije da ga cistim (tipa skinem par srafova, sklonim plastiku i izduvam prasinu) ???
 
Za cenu moras da vidis u servisu, ali sumnjam da ce da ti rade ispod hiljadarke - posle isteka garancije mozes i sam.
 
Pazite da laptop ima dve mnogo bitne prednosti:
- manje se cuje od desktopa, osim ako se desktop nekako ne izoluje
- moze se setati po kuci bez premestanja gomile kablova, a ako je dobra baterija i bez i jednog kabla. taman za praznjenje ;)
A danas vise laptopi nisu toliko sporiji od desktopa kao sto su ranije bili. U sustini, osim za rendering i slicne stvari je skroz dovoljan cak i najslabiji lappy koji se danas pravi.

Kakve veze koriscenje laptopa ima sa zdravljem? Ako se uzme dobro postolje cak je i zgodniji za ruke od obicne tastature, a ekrani vise nisu low-end s***. Vec godinu i nesto, zbog posla u Koreji, sam koristio laptop iskljucivo, iako je firma htela da mi uzme workstation desktop. Mnogo je zgodniji, nema prasine koliko i kod desktopa, jedva se cuje (OK, ovo vec ne vazi za sve laptopove :D), prenosim ga olako (to mi je bio primarni razlog, ali sam se toliko navikao da vise nemam desktop). FYI, ja ga koristim za testiranje sa virtuelnim masinama, znaci nije igracka.

@OP, da nije budzet tanak, rekao bih ubaci neki SSD u laptop, zbog manjeg grejanja, znacice puno, ali je jako skupa stvar samo zbog toga. Gledaj da se ne skuplja prasina u njemu, da imas postolje koje dobro hladi ako zatreba (pogotovu nocu moze ostati ukljuceno na minimum) i srecno - drzanje desktopa iskljucenim, osim za prave potrebe, je stvarno olaksanje.
 
Uzeta je Toshiba C660-12D, ubacio sam mu 4gb umesto pocetna 2 i stavljena je na postolje sa 16cm coolerom. Tiha i ubitacna kombinacija. Hvala na svim odgovorima.
 
Jeste da si vec uzeo laptop ali i ja da kazem nesto :D Za to sto si ti rekao mozes da uzmes i laptop za 240 evra a mozes i na netbook sve to da radis.Znaci ona prica da ti treba i5 procesor da teras angry birds i otvaras word je prica za malu decu....Ja imam obican dual core pentium T4200 i imam 4 gb ram-a dovoljno mi je za sve.Cak i da imam umesto 4gb duplo manje bilo bi mi dosta.E sad jedino ko koristi 64-bitnis OS njemu treba oko 3-4 gb ram-a.

Tako da su potpuno nevazne price o tome ko ima i3 ili i5 procesor.Vazno je samo da laptop bude kvalitetan.Da radi normalno.U sustini bolje uzeti i5 nego celeron i normalno uvek sa boljim hardverom dolazi i bolji kvalitet medjutim objasnicu poentu posta.Poenta je ta da ako imas da biras super hardver za 300 evra i mnogo losije za 350 evra bolje uzeti kvalitetniju masinu sa losijim hardverom.Ovo govorim iz iskustva jer sam ceo zivot se vodio devizom - jeftino a dobro.

Ceo zivot sam birao da umesto boljeg i skupljeg uzimam losije i jeftinije.I svaki put sam platio cenu.Kad sam birao izmedju MSI i dell-a uzeo sam MSI jer je imao veci ekran i bolji hardver.A posledica toga je bila da sam proveo pakao slanja laptopa u servis.Kad su 2 moja druga uzimali mobilni jedan je uzeo HTC a drugi huawei.Manje vise imali su slicne spec.Osim sto je HTC kosta mnogo vise.Na kraju drugar je potpuno nezadovoljan sa huawei jer 2 sata otvara aplikacije i telefon je ultra spor.Tako sam i ja prosao sa MSI.Stalno mi je nesto zakucavalo i zapucavalo i nikad nisam bio zadovoljan.Evo dell-a imam vec 10 meseci i nisam imao ni 1 problem...Znaci treba se voditi onom devizom "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari".A kod lapa je to 100% tako.......
 
srecno sa novom masinom.ja sam imao acer aspire 5810i radio je odlicno.
Npr instaliraj mu everest ultimate za pratis po malo temperature i ostale stvari na lapu,i videces sta se desava pa ako treba onda mozes da uzmes neko dodatno postolje a mozes i da ga samo podignes dodatno od stola ili gde vec ga drzis za par centimetara i pada temperatura za koji stepen...
 
@bora81

Masina je dual core sa 4gb, moze da gura skoro sve i radi kao zmaj, brza je i veoma tiha pre svega. Ima garanciju 2 god i nije kostala malo bogatstvo. Sve u svemu skroz OK kombinacija.

@draganv775
Hvala. WIN 7 ultimate je na njemu i pratim temp, sve radi extra. A vec gore u proslom postu sam napisao da je vec na postolju ;)

pozz
 
OK, jel zna neko kolika je cena otprilike za to i jel mogu sam posle isteka garancije da ga cistim (tipa skinem par srafova, sklonim plastiku i izduvam prasinu) ???

ako imas dobre srafcigere, mozes i sam da skidas srafove i izduvavas prasinu, u 90% slucajeva nema zastite od skidanja zadnjih poklopaca, zastita koja postoji na lap topovima je u vidu stickera koj ide preko srafa koj zateze hladnjak na CPUu i na tome pise "waranty void if removed", ali posto je ovo srbija ti pitaj lepo pa nek ti objasne, ja sam se raspravljao par minuta sa likom iz big banga oko skidanja zadnjeg poklopca zbog nadogradnje memorije ..... i on me nabedjivao da to mora ovlasceni servis ..... lol
 
Ja sam ga vec otvarao i dodao memoriju, nigde nije bila nalepnica ;) A i ono sto ne znaju ne moze ni da skodi hehe
 
U sustini svaki servis ce ti reci da ne otvaras laptop jer ces izgubiti garanciju.Zasto?Pa zato sto on ne zna dal si ti neka volina koji ce unistiti pola laptopa....Ja mogu da ti nabrojim 10 primera volina koji su unistili racunar kad su cistili.Jedan je ocupao kuler,hladnjak i cpu na desktopu i vratio ga je tako da je slomio bar 20 iglica na cpu.Posledica toga je bila da je slomio cpu koji je AM2 socket i u tom trenutku nije mogao da nadje nigde cpu i morao je da kupuje novu plocu i procesor.Eto kako jedna glupost coveka moze da kosta $

E sad zamislite da oni kazu svima"Ma mozes tebra otvaraj laptop i radi sta oces".Pa od 10 ljudi bi njih pola nesto sje....Na primer moj kolega je kupio laptop i zvao je servis i pitao dal moze da ubaci ram memoriju i rekli su mu da ne moze.Kad je rekao da je iz servisa racunara oni su mu odma rekli da nije problem.E sad mogao je on da laze i da nije iz servisa ali ocu da kazem da nije servisu problem da ti otvaras laptop nego se plase da nesto ne unistis.Meni su iz dell-a rekli da moram da idem u Zemun da stavim wifi karticu.Posto nisam iz Zemuna i daleko mi je ja sam otvorio sam i zamenio karticu.

Tako da ako nema neke nalepnice i ako nisi volina da unistis laptop onda nije problem da ubacis ram.A sto se tice izbora laptopa kratko i jasno cu reci"Ako je laptop kvalitetan dobro ce sluziti".
 
Nazad
Vrh Dno