Šta je novo?

Lan brzine dosta nize od Wifi-a (paradoks)

q3railer

Slavan
Učlanjen(a)
21.06.2004
Poruke
502
Poena
330
Pozdrav ljudi!
Naime, vec nekih par meseci imam paradoks u smislu brzine koju ostvarujem preko LAN kabla. Provajder je SBB, paket je 500/50.
Koristim njihov Techincolor modem CGA 2121. On je povezan dalje sa Asus RT-AX58U Wifi 6 ruterom.
Kada merim brzine, recimo preko mobilnog telefona koji Wifi prima od Asus rutera, brzine su oko 450/49. I to je skroz OK (testirano na Samsung Note10+).
Sa druge strane, racunar mi je povezan LAN kablom na internet. Uopste nije bitno da li je veza modem-lan kabl-ruter-lan kabl-PC ili modem-lan kabl-pc (uz cat 5e LAN kablove, probao sam razlicite), brzine koje dobijam su oko 300/49. Download ide tu negde izmedju 200-300mbit-a. Na racunaru koristim Intel Gigabit LAN koji je povezan kao 1000/1000 mbit. Ploca je Asus Maximus VI formula (z87).
Ovo nije bilo tako, u pocetku kada je pusten 500/50 na LANu sam imao blizu 500Mbit za download bez problema.
Dve stvari mi padaju na pamet. Ili da je problem sa Gigabit LAN-om na ploci ili neki Windows 10 bug posle redovnih apdejta (legalan Win 10 PRO).
Ima li neko jos neki predlog ili resenje za ovaj problem?
 
Da li na svim browserima koje koristis dobijas identicne rezultate preko kabla ? (Pitanje deluje nebulzno ali nije, relativno skoro sam imao problem sa Chrome-om da je sekao 20% download linka dok sam na Firefoxu izvlacio pun kapacitet, nisam se dublje zanimao time zasto je to tako). Na preostale moguce probleme si ukoliko problem ne lezi u samom mreznom kablu verovatno vec dao odgovor.
 
Kakav si ti genije, svaka cast! Merio sam kroz Operu, Google Chrome, Windows 10 Speedtest aplikaciju, svugde bilo oko 300Mbps za download. Sad instaliram Firefox i probam, preko 430Mbps testirano ka MTS Belgrade. To je brzina koju sam dobio i preko mobilnog telefona kada sam testirao bukvalno minut pre instalacije Firefox-a. Dakle nekakav softverski problem, e sad sta, tesko je reci.
 
Najverovatnije je neka glupost i jako banalna stvar u pitanju ali kao sto rekoh nisam se njome bavio dublje i detaljnije (cak nisam prosao ni kroz google za eventualni fix :) )
 
Hvala u svakom slucaju. Nacice se neki tip na Google. Bitno da je softverski bug. Poz!
 
Pa povezi kopjuter bezzicno. :D

I gde testiras, speedtest.net. Probaj ugasi antivirus privremeno.

Ali izgleda se firefox drugacije vezuje, kad odes u network settings u firefox mozes da postavis proxy samo za firefox, a kod chrome, opera kad odes za proxy otvoti ti internet options od control panel-a, znaci za ceo sistem.
 
Pa povezi kopjuter bezzicno. :D

I gde testiras, speedtest.net. Probaj ugasi antivirus privremeno.

Ali izgleda se firefox drugacije vezuje, kad odes u network settings u firefox mozes da postavis proxy samo za firefox, a kod chrome, opera kad odes za proxy otvoti ti internet options od control panel-a, znaci za ceo sistem.
Da, Speedtest.net. Tesko, tu bi mi trebala neka WiFi 6 kartica u PCIe, da bih hvatao bezicno. Mada nije u tome problem izgleda.
Evo testa, pauziran Kaspersky Internet Security. Levo je Chrome rezultat, desno Mozilla. Isti server, test jedan za drugim, MTS Novi Sad. Na Chrome-u skoci do skoro 500Mbit na pocetku (na blic), pa opada na 300 i popne se na 330. Na Mozilli se penje konstantno do tih 485 MBita.
 

Prilozi

  • Test.JPG
    Test.JPG
    183.4 KB · Pregleda: 19
Probaj speed test app, meni je iz nekog razloga na jednom kompu (doduše na wifi) rezultat iz browser, takođe chrome, bio mnogo niži nego iz app.
 
A mozes i da podignes neki svoj fajl na google drive ili one drive i probas download.

Dodatno, potrebno je lepo uklopiti sbb home gateway i ruter. Ako ne mozes da prebacis u bridge mode, onda iskljuci dhcp, a asus rucno podesi da wan adresa bude iz istog opsega kao sbb. mislim da sbb radi 0.1 za HG, tako da mozes asus wan da podesis na 0.2. Asus lan bi bio 1.1. U wan opcijama mislim da treba i NAT da se omoguci.
Napomena, bez bridge rezima, forward portova moras da radis na oba uredjaja. na sbb port se forwarduje na 192.168.0.2, a na asusu na adresu racunara.
Zbog nat, nece moci da se podesi DDNS, ali VPN radi sa ovom kombinacijom.
 
Da li si gledao da li ti je mozda u chrome-u ukljucen network throttling?
 
Chrome i Opera uglavnom zezaju, a Speedtest Windows app, Mozilla i Microsoft Edge pokazuju brzine preko 470Mbps. Definitivno neka podesavanja vezano za Chrome i Operu, nego me mrzi da trazim resenje sada.
 
Da, Speedtest.net. Tesko, tu bi mi trebala neka WiFi 6 kartica u PCIe, da bih hvatao bezicno. Mada nije u tome problem izgleda.
Evo testa, pauziran Kaspersky Internet Security. Levo je Chrome rezultat, desno Mozilla. Isti server, test jedan za drugim, MTS Novi Sad. Na Chrome-u skoci do skoro 500Mbit na pocetku (na blic), pa opada na 300 i popne se na 330. Na Mozilli se penje konstantno do tih 485 MBita.
Povezi mobilni telefon USB kablom sa racunarom i aktiviraj opciju USB tether(samo budi siguran da je ugasen mobilni internet). Tada ce se telefon ponasati kao USB WiFi kartica. Gledaj samo da ga povezes u USB3.0 ili noviji port.
 
A mozes i da podignes neki svoj fajl na google drive ili one drive i probas download.

Dodatno, potrebno je lepo uklopiti sbb home gateway i ruter. Ako ne mozes da prebacis u bridge mode, onda iskljuci dhcp, a asus rucno podesi da wan adresa bude iz istog opsega kao sbb. mislim da sbb radi 0.1 za HG, tako da mozes asus wan da podesis na 0.2. Asus lan bi bio 1.1. U wan opcijama mislim da treba i NAT da se omoguci.
Napomena, bez bridge rezima, forward portova moras da radis na oba uredjaja. na sbb port se forwarduje na 192.168.0.2, a na asusu na adresu racunara.
Zbog nat, nece moci da se podesi DDNS, ali VPN radi sa ovom kombinacijom.
Au rodjace, sa koje mi planete pises, sa Marsa ili Jupitera :ROFLMAO:
Post automatically merged:

Povezi mobilni telefon USB kablom sa racunarom i aktiviraj opciju USB tether(samo budi siguran da je ugasen mobilni internet). Tada ce se telefon ponasati kao USB WiFi kartica. Gledaj samo da ga povezes u USB3.0 ili noviji port.
Ne treba ici dotle. Samo zaobilaziti Chrome ili Operu za neki heavy download (dok ne iscitam malo po netu).
Post automatically merged:

Da li si gledao da li ti je mozda u chrome-u ukljucen network throttling?
Nisam nasao tu opciju. Pogledacu detaljnije kad se dokopam malo slobodnog vremena.
Post automatically merged:

Hvala svima na predlozima. Pozdrav! 🤟
 
Nazad
Vrh Dno