Šta je novo?

Hardver Kupovina novog PC

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Chernobyl

Slavan
Učlanjen(a)
07.08.2014
Poruke
639
Poena
255
Pozdrav drustvo, napravio sam spisak komponenti koje bih kupio i spakovao PC za sebe. PC mi treba za surfovanje netom, excel i malo Photoshop. Svestan sam da je konfiguracija jaka za moje potrebe, ali zelim da se zbrinem na duze staze :coffee:

Ono sto me zanima, da li je od komponenata sve dobro upareno i stabilno za rad? Ako imate neki predlog, samo bih vas zamolio da napisete i obrazlozenje 🙏
MB: Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 DP/HDMI/M.2 AM4
CPU: AMD Ryzen 9 5900X
RAM: 2x Kingston Fury Renegade KF432C16RB2K2/16 (2x8GB) 3200MHz
M.2: Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G 1TB 7300MBs/6000MBs
CPU CL: Jos uvek nisam odlucio

Ovo zelim da zadrzim od postojeceg PC
GPU: AMD Sapphire Dual-X R9 280 3G Dual-X OC with Boost
PSU: Cooler Master RS-600-ACAB-D3 600W
 
Rešenje
Ako hoćeš da si miran na duže vreme, uzmi AM5. Trebalo bi da imaš dovoljno za Ryzen 7600 non-x, ASRock B650M-HDV/M.2 i RAM...ako zafali malo, dodaj. Za neku godinu ubodi šta god bude aktuelno na AM5 tada...
Ss AM4 ćeš dobiti više jezgara u startu ali to ne znači i bolje performanse, i ostaješ zaglavljen sa tom platformom.
S obzirom da sad tek sklapas, ja bih pre isao na AM5 platformu. Da imas sad sve AM4, pa ajde, menjas CPU, ali sklapas sve ispocetka, onda AM5 zbog "na duze staze". Mozda neki 7700X.
 
Pozdrav drustvo, napravio sam spisak komponenti koje bih kupio i spakovao PC za sebe. PC mi treba za surfovanje netom, excel i malo Photoshop. Svestan sam da je konfiguracija jaka za moje potrebe, ali zelim da se zbrinem na duze staze :coffee:

Ono sto me zanima, da li je od komponenata sve dobro upareno i stabilno za rad? Ako imate neki predlog, samo bih vas zamolio da napisete i obrazlozenje 🙏
MB: Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 DP/HDMI/M.2 AM4
CPU: AMD Ryzen 9 5900X
RAM: 2x Kingston Fury Renegade KF432C16RB2K2/16 (2x8GB) 3200MHz
M.2: Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G 1TB 7300MBs/6000MBs
CPU CL: Jos uvek nisam odlucio

Ovo zelim da zadrzim od postojeceg PC
GPU: AMD Sapphire Dual-X R9 280 3G Dual-X OC with Boost
PSU: Cooler Master RS-600-ACAB-D3 600W
Ne valja :)

Napiši budžet .. I tu grafu i staro napajanje bih takođe zamenio, ako hoćeš biti " miran" na duži rok.
 
@Djilkosh_Ns jurim AM4 najvise zbog cene, jer za pristojan novac mogu da sklopim high-end PC, dok bih za iste pare u AM5 sklopio na granici mid-range PC (ako ne gresim?)

@Matija00 Nemam budzet, ali gledam tu nekih 500e da izdvojim. Naravno, sve bih kupovao novo preko madjara. GPU ne planiram da menjam, jer ne igram igrice niti radim bilo sta zahtevno da bi mi trebalo nesto novije.

@Dogzilla uhhh, hvala ti puno na predlogu, ali gledam neki diskretniji kuler sa manjim garbaritima 😅

Ono sto sam citao po redditu i ostalim forumima, vecina oko cega se slaze da je AM4 po pitanju novca i kvaliteta odlican, jer je AM5 novije generacije i dosta vise kosta. Meni je samo sustina da sam narednih 5-7 godina sa ovom konfiguracijom miran. Svakako sam otvoren za sve predloge, samo mi napisite obrazlozenje. Hvala svima jos jednom na vremenu 🍻🙏
 
@Dogzilla uhhh, hvala ti puno na predlogu, ali gledam neki diskretniji kuler sa manjim garbaritima 😅
Ides na jacu potrosnju AM4, a bez veceg kulera, zahtevan izbor xD, onda najbolje Thermalright Burst Assassin 120 za ~33 eur

 
Ako hoćeš da si miran na duže vreme, uzmi AM5. Trebalo bi da imaš dovoljno za Ryzen 7600 non-x, ASRock B650M-HDV/M.2 i RAM...ako zafali malo, dodaj. Za neku godinu ubodi šta god bude aktuelno na AM5 tada...
Ss AM4 ćeš dobiti više jezgara u startu ali to ne znači i bolje performanse, i ostaješ zaglavljen sa tom platformom.
 
Hvala svima na izdvojenom vremenu i savetima 🤝 ipak cu krenuti putem AM5, bice skuplji proces i dobicu mid-range PC, ALI na duze staze ce se isplatiti sto mi je krajnji cilj. Za AM4 platformu sam najvise zakucao zbog dobre cene i sto bih dobio high-end PC, ali kao sto rece @jurodivi ostao bih zarobljen sa AM4
 
7600 uopste nije mid range ako uporedjujes sa AM4 platformom, pogotovo ne za ovo sto tebi treba.
Baci pogled na ovaj test.
 
MB: Gigabyte B650M D3HP
CPU: AMD Ryzen 7 7700
RAM: 2x Kingston Fury Beast KF560C40BB-16 16GB 5600MHz
M.2: Kingston FURY Renegade SFYRS/1000G
CPU CL: Be quiet Pure Rock 2 FX BK033 ARGB ili THERMALRIGHT Burst Assassin 120

Ovo cu da zadrzim od postojeceg PC
GPU: AMD Sapphire Dual-X R9 280 3G Dual-X OC with Boost
PSU: Cooler Master RS-600-ACAB-D3 600W

Posto sam odustao od AM4 platforme, ovo je moje idejno resenje za AM5 platformu. Kako vam se cini, da li treba nesto da menjam? :unsure: Kupujem sve novo i ovaj build bi trebao da me izadje oko ~55K do 60K
 
Uzmi odmah dual tower od Thermalright-a, bice manji obrtaji, bolje hladjenje, veca tisina. Ja sam npr uzeo Peerless Assassin 120 SE za 40e.

Ovo sve ostalo moze, dobro smo te odvratili ;)
 
Kada sam procitao vase savete i razmislio, napravio bih fatalnu gresku 💯 @Djilkosh_Ns Kako si zadovoljan Peerless Assassin 120 SE?
Ne pratim toliko hardware pa nisam ni svestan, ovaj build sto sam sklopio jel spada u mid-range PC? 😅
 
Jedino ta grafika, ali da se i to zameniti kad budes mogao. Napajanje je isto pretpostavljam staro, to bi isto trebao da zamenis, prvo napajanje pre grafike.

Zadovoljan sam sa PA, cinebench multi test mislim da mi ide na 61-2'C i ventilatore ne cujem, iskreno ne znam ni na koliko sam stavio posto sam isao po sluhu, a ne po obrtajima. Tako da fino hladi skroz.
 
Napajanje je iz 2014. godine, ali mi sljaka ekstra. Jedino ako postoji neki valjani razlog da ga menjam? GPU je tu jer ga imam, u suprotnom bih koristio integrisanu, jer nista zahtevnije od 1080p na YT ne ukljucujem 😂
 
Postoji sto moze da gekne samo odjednom, a da ni ne ocekujes i da ti ne daj Boze povuce neku komponentu sa sobom. 10 godina je ipak period pogotovo za napajanje koje nema sertifikat.
 
Nazad
Vrh Dno