Šta je novo?

Kupovina macbook pro iz USA

mkc

Zapažen
Učlanjen(a)
08.01.2023
Poruke
2
Poena
11
Blizak rod se vraca kuci iz Amerike posle par meseci boravka u USA i voljan je da mi donese laptop koji bih ja narucio i platio online.
U pitanju je refurbished macbook pro vrednosti cca 3500 usd.

Iako sam dosta putovao po svetu i svuda nosio laptop nikad nisam prijavljivao isti i nikad nisam probleme sa carinom ali takodje nikad nisam dolazio iz USA u SR i nikad nisam nosio mac sa sobom. Negde sam procitao da su carinici posebno osetljivi na macbook i dolaske iz USA (ne znam da li je istina).

Kolika je verovatnoca da se ovaj laptop carini i koliko otprilike iznosi carina na ovaj iznos i da li postoji mogucnosti ulaska u prekrsaj ako se ne prijavi.
 
Blizak rod se vraca kuci iz Amerike posle par meseci boravka u USA i voljan je da mi donese laptop koji bih ja narucio i platio online.
U pitanju je refurbished macbook pro vrednosti cca 3500 usd.

Iako sam dosta putovao po svetu i svuda nosio laptop nikad nisam prijavljivao isti i nikad nisam probleme sa carinom ali takodje nikad nisam dolazio iz USA u SR i nikad nisam nosio mac sa sobom. Negde sam procitao da su carinici posebno osetljivi na macbook i dolaske iz USA (ne znam da li je istina).

Kolika je verovatnoca da se ovaj laptop carini i koliko otprilike iznosi carina na ovaj iznos i da li postoji mogucnosti ulaska u prekrsaj ako se ne prijavi.
Oni ce to ceniti kao nov macbook. 10% carina, pa na sve to 20% pdv... e sad pitanje je na kolko ce proceniti...
 
Iz mog iskustva a vise puta sam donosio tehniku iz amerike, ako te zakace da ti pregledaju prtljag onda je verovatnoca jako velika. Meni su se uvek zakacili bas za macbook iako sam imao dosta druge sitnije tehnike (zvucnike Sonos, tastaturu, wifi router, cak i graficku karticu GeForce 3070) to su mi sve ostalo kao oprostili, ali macbook su cak mirisali, ukljcivali itd, iako sam naveo da je moj licni i da sam ga nosio sa sobom iz Srbije, nisu hteli ni da cuju bez potvrde o iznosenju iz zemlje. Cak sam jednom rekao da je kupljen u Beogradu pa su trazili kopiju fiskalnog racuna ili bilo kakvu potvrdu da je za njega placena carina i PDV. Sve u svemu zalepili su se uvek za taj macbook i nisu me pustili dok nisam platio carinu i pdv i troskove carinjenja. To ispadne sve oko 30% na cenu placene robe. Ako imas racun onda uzimaju tu cenu koju si platio ako nemas racun onda traze na internetu pa oni sami proizvoljno utvrdjuju cenu koja se onda uzima kao osnovica za placanje carine i poreza. Ne bih da te plasim ali na kraju sam prestao da donosim iz Amerike jer me par puta bas skupo kostala ta zajebancija, poslednji put sam za MacBook koji sam platio 2500 USD dao oko 80,000 RSD, mada je zanimljiva cinjenica da i sa svim placenim porezima i carinom opet me je na kraju izaslo jeftinije nego da sam uzeo u Beogradu u radnji koja je zvanicni prodavac apple proizvoda. (da ih ne reklamiram ovde).

Ovo je samo moje licno iskustvo ne trvdim da je i pravilo ali sam cuo jos neka slicna iskustva bas za putnike iz Amerike.
 
Poslednja izmena:
Neka ga setuje i stavi password, malo umasti i zalepi neku kretensku nalepnicu da se vidi i donese ga bez kutije kao svoj... to što su carinici alergični neka uzmu antihistaminik, da ne otiču mnogo. Mogu da ga cimaju, ali u finalu moraju da ga propuste.
Pisao sam u isto vreme kao @Kakashi, možda je njegovo iskustvo validnije od mog, ja nisam imao proble dva puta kada sam donosio za kumove, a isto su me tako cimali i hteli da naplate. Zadnji put, pre oko godinu i po dana, sam rekao da sam onda lepo prevaren, jer kada sam pitao da mi naprave potvrdu pri izlasku, rekli su da ne mora
 
Poslednja izmena:
Moj je bio bez kutije, setovan na moj iCloud account sa lozinkom, samo nisam lepio nalepnice. Isto sam im rekao da kad sam izlazio iz zemlje da su mi samo rekli da prodjem da ne mora potvrda pa su mi rekli da je to carinski prekrsaj, jos je ispalo da su mi izasli u susret jer mi nisu pisali kaznu za prekrsaj nego su carinili kao da sam samostalno prijavio robu.

Ja sam sad bio u Oktobru prosle godine, sve koji su bili na letu iz Amerike su zaustavili, a posto je bio pun let bilo je bas dosta ljudi pa se napravila guzva da su ljudi poceli da se bune, na kraju su pustili samo zene sa malom decom i bas starije ljude, svi ostali su morali da provuku prtljag kroz rendgen, ukljucujuci i mene.
 
Pa i meni su rekli da je carinski prekršaj, ja sam se izvinio i pitao zašto su mi dozvolili da ga napravim, jer ja to ne znam i u to se ne razumem. U svakom slučaju, potpuno se slažem da je rizik i to treba tako i prihvatiti. Obzirom na cenu uređaja, možda i ne pokušavati...
 
Pa i meni su rekli da je carinski prekršaj, ja sam se izvinio i pitao zašto su mi dozvolili da ga napravim, jer ja to ne znam i u to se ne razumem. U svakom slučaju, potpuno se slažem da je rizik i to treba tako i prihvatiti. Obzirom na cenu uređaja, možda i ne pokušavati...
Ja sam insistirao da na izlasku iz Srbije, kada sam išao u Egipat, a poneo DSLR sa 2-3 objektiva, popišem sve sa serijskim brojevima i da mi udare pečat. Isto su mi rekli da ne mora, ali sam im tražio da mi to daju napismeno, sa pečatom carine. Pošto to naravno nisu hteli, dali su mi formular (da, postoji takav formular), gde je sve uneto.
I ko zainat, na povratku me startuje carinik na aerodromu, pita da li imam nešto da prijavim, a kada sam rekao da imam samo lične stvari, zamoli me da stavim ranac na rentgen i kad je video šta unutra ima trijumfalno je krenuo da se oblizuje zato što je mislio da će malo da me keca i da me ošuri sa carinom. Sačekao sam ga da se izduva, zamolio ga da pogleda papir i da uporedi serijske brojeve, na šta nije mogao da veruje. Jeste trajalo, jesu me ostali putnici verovatno psovali, ali sam prošao glat i nisam platio po drugi put carinu i pdv na nešto na šta sam to već platio.
Od tada, kad nosim nešto vredno obavezno tražim da mi se overi papir na izlazu, smara ih, ali ako si uporan na kraju dobiješ, pošto ne smeju da ga ne izdaju. Čak imaš pravo da tražiš i za robu koja nije nešto preskupa, jer je kupljena ovde i jedini dokaz da jeste je taj papir (ili da se nose računi sa sobom).
 
Solidan rizik ali ukoliko je znatno povoljniji pokusaj
 
Meni su jednom naplatili carinu za Macbook pro kada sam se vracao iz Amerike isto, pri tom je laptop bio vec 2-3 godine star i nisam prvi put sa njim izlazio iz zemlje. Izgleda da su posebno osetljivi na Macbooke mada mi nije jasno, po zakonu ne bi trebalo da se naplacuje carina na licne stvari (odnosno koje nisu namenjene preprodaji) a jednom je bio i intervju nekog direktora carine gde je naveo da ako se ima jedan laptop, jedan mobilni i slicno da ne bi trebalo da se naplati carina. Meni se cini da tu malo i carinici pokusavaju da vacare jer su mi isto tako pretili carinskim prekrsajem i slicno. Mozda i zavisi od toga da li ih je neko nagazio da ispune neki target ili su imali slab mesec jer mnogo puta sam prolazio gde te skeniraju i nikom nista. Ako nam je za utehu i po drugim zemljama trkeljisu domace putnike kad se vracaju iz inostranstva za iste stvari, negde manje negde vise...
 
Dobro si pročitao i velika je verovatnoća. Za jabuku su posebno rigorozni. Druga su navatali baš kad je za prijatelja donosio isti
 
Ja sam insistirao da na izlasku iz Srbije, kada sam išao u Egipat, a poneo DSLR sa 2-3 objektiva, popišem sve sa serijskim brojevima i da mi udare pečat. Isto su mi rekli da ne mora, ali sam im tražio da mi to daju napismeno, sa pečatom carine. Pošto to naravno nisu hteli, dali su mi formular (da, postoji takav formular), gde je sve uneto.
I ko zainat, na povratku me startuje carinik na aerodromu, pita da li imam nešto da prijavim, a kada sam rekao da imam samo lične stvari, zamoli me da stavim ranac na rentgen i kad je video šta unutra ima trijumfalno je krenuo da se oblizuje zato što je mislio da će malo da me keca i da me ošuri sa carinom. Sačekao sam ga da se izduva, zamolio ga da pogleda papir i da uporedi serijske brojeve, na šta nije mogao da veruje. Jeste trajalo, jesu me ostali putnici verovatno psovali, ali sam prošao glat i nisam platio po drugi put carinu i pdv na nešto na šta sam to već platio.
Od tada, kad nosim nešto vredno obavezno tražim da mi se overi papir na izlazu, smara ih, ali ako si uporan na kraju dobiješ, pošto ne smeju da ga ne izdaju. Čak imaš pravo da tražiš i za robu koja nije nešto preskupa, jer je kupljena ovde i jedini dokaz da jeste je taj papir (ili da se nose računi sa sobom).
I ja bih insistirao da sam zaista nosio tako nesto vredno iz Srbije. Ovde se radi o uredjaju koji je kupljen u USA, i u mom slucaju je uvek bio uredjaj koji je kupljen tamo tako da ova opcija nije bila moguca. Svakako, za sve koji nose nesto jako vredno iz Srbije, trazite potvrdu od carine na izlazu iz zemlje.
 
Neka ga setuje i stavi password, malo umasti i zalepi neku kretensku nalepnicu da se vidi i donese ga bez kutije kao svoj... to što su carinici alergični neka uzmu antihistaminik, da ne otiču mnogo. Mogu da ga cimaju, ali u finalu moraju da ga propuste.
Pisao sam u isto vreme kao @Kakashi, možda je njegovo iskustvo validnije od mog, ja nisam imao proble dva puta kada sam donosio za kumove, a isto su me tako cimali i hteli da naplate. Zadnji put, pre oko godinu i po dana, sam rekao da sam onda lepo prevaren, jer kada sam pitao da mi naprave potvrdu pri izlasku, rekli su da ne mora
This.
Zvuci uzasno ali ima svrhu - usvinjiti laptop sto vise, nalepnice, setuj password od 19 karaktera kada krenes da ga kucas pre carinikom da mu ne bude dobro.
Stavi ako mozes i 2FA, znaci zakomplikuj brda i kada mu ga isporucis nakon 3min logovanja, izvolite. Veruj mi, prosecan prasac na carini ce te odjebati brze nego prdez na vetru.
 
I ja sam se vratio iz SAD nedavno. Citav let su provukli kroz skener, cak ni decu nisu pustali. Trajalo dobrih pola sata. Koliko sam video, trazili su iskljucivo graficke :D. Meni su otvorili kofer u kome je bio nov projektor kupljen tamo, samo spakovan bez kutije i jos dosta "putne tehnike". Potpuno su ignorisali projektor, ali su se uhvatili za jednu mreznu kartu sto sam kupio tamo na ebay, koja im je licila na graficku :) Kad su videli da nema prikljucka za monitor, samo je bilo "prodjite: :) Takodje su ignorisali i prilicno skup fotoaparat, slusalice, gopro...

Doduse, nikakav laptop nisam nosio.
 
Studirao sam kod njih 4god i putovao u US brda puta, jako dobro znam koliko nasi po povratku mogu biti smaraci. Do te mere da se maltene posvadjas/pobijes. Uz svo duzno postovanje pripadnicima bezbednosnih snaga, koji teletabisi radi na carini, tragikomicno ko Sinisa Kovacevic da je pisao scenario.
 
U prevodu, izmaltretiraces rodjaka u svakom slucaju.
 
Hvala svima na izdvojenom vremenu. Ipak cu odustati od ove varijante. Jedino smisleno sada mi zvuci kupovina od svercera iz Subotice posto ovi nasi u Bg nisu normalni sa cenama.
Ima li neko iskustva sa njima *Subotica, NoviSad, koliko je to bezbedno i isplativo kasnije sto se tice garancije, kontam da svakako kupim i apple care za svaki slucaj?
 
Kupiš Apple Care i odmah ga aktiviraš, boli te uvo za garanciju, pokriven si 3 godine.
 
Imas uvek godinu dana internacionalne garancije, tu je najveci problem od koga kupiti jer vecina trazi neki avans. Gledaj ko ima najvise pozitivnih ocena i probaj da se cenkas, obore cenu gotovo uvek
 
Ne planiram kupovinu Maca ali planiram kupovinu nekog drugog laptopa i baš se nisam nadao ovakvom razvoju situacije s obzirom da sam avionom leteo u više od petnaestak zemalja i baš nikada do sada me nisu pitali za laptop ni kada sam izlazio iz zemlje niti kada sam se vraćao... Plus sam planirao da kupim tamo PS5 ali tek to ne bi moglo da prođe kao nešto što sam nosio odavde da mi tih mesec dana brže prođe...
No dobro, neka bude šta biti mora...

Elem, kada je već priča o donošenju stvari iz SAD - da li je pametno tamo kupovati nešto što se vodi kao Open Box?
 
Po meni je pametno, samo proveri to što je u open boxu. Kontam da sad gomila yt (wanna be) recezenata uzme nešto, istestira i vrati. Dosta je manja cena u tom slučaju a možeš dobiti ekstra deal (ja sam tako uzeo omen prošle godine, samo što sam imao 10 dana da ga testiram dok sam bio tamo i sve se extra pokazalo).
 
...sam avionom leteo u više od petnaestak zemalja i baš nikada do sada me nisu pitali za laptop ni kada sam izlazio iz zemlje niti kada sam se vraćao...
Zavisi i iz kojih zemalja se vracas. SAD su im prakticno uvek na radaru zbog tehnike (evo drugar dosao pre neki dan, isto svi isli na skener), Amsterdam zbog kanabisa, Nemacka samo ponekad kad im je dosadno isto zbog tehnike, ali ne uvek jer ima previse letova dnevno...
 
Iz San Franciska do Ciriha pa potom iz Ciriha za Beograd, što je verujem olakšavajuća okolnost jer mi je palo na pamet da se možda onako rigo(g)rozna kontrola ne odnosi samo na putnike koji stižu direktnim letovima iz NY i Čikaga.
 
Ako je americki drzavljanin koj svraca ovde onda je lakse, donosi ga kao avoh i to je to, za ostalo je sve rizik.
 
Како они знају ко долази одакле, осим ако не заустављају буквално сваког ко излази у распону од 60 мин по слетању авиона из Њујорка?
 
Iz San Franciska do Ciriha pa potom iz Ciriha za Beograd, što je verujem olakšavajuća okolnost jer mi je palo na pamet da se možda onako rigo(g)rozna kontrola ne odnosi samo na putnike koji stižu direktnim letovima iz NY i Čikaga.
Ako nije vezani let, da, ali ako jeste, carina to zna.
 
Dva sata razlike između dolaska i polaska iz Ciriha, pa kako god oni to tumačili...
 
Nema veze kolika je razlika, carina zna da dolazi let iz Ciriha, koji je vezan za taj iz San Franciska, pa mogu da odluče da pretresaju, jer naravno ne znaju koliko je putnika vezalo, a koliko nije.
Ali je svakako mnogo bolja varijanta nego direkt iz USA, tu ne gine rentgen 1/1.
 
Selekcija dva kofera vs jedan kofer će im biti od pomoći u selekciji, ali šta da se radi, kud svi Turci...
 
Nazad
Vrh Dno