Šta je novo?

Kupovina legalnog windows 10 za firmu

Bojanboki

Cenjen
Učlanjen(a)
16.01.2013
Poruke
150
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
i3-10100f
Matična ploča
Gigabyte h410
RAM
Corsair Vengeance 2x8gb
GPU
RX 6600 Sapphire pulse
Mobilni telefon
tcl plex
Pristup internetu
  1. Optički internet
Posto je majci crkao stari kompjuter na poslu, doslo je izgleda vreme da se kupi novi,
Mozda cu postaviti glupa pitanja ali oduvek su mi ove legalne vrste windowsa bile misterija.
Prva stvar je, oni su na tom racunaru imali vec windows 7 legalan, da li i dalje postoji neka opcija da se taj windows upgraduje na 10, jer cisto sumnjam da ce novi komp raditi sa sedmicom

Drugo pitanje je, video sam na par mesta linkove nekih sajtova tipa royalcdkeys gde su aktivirani windowsi bukvalno po 5E, pa me zanima, koja bi mi verzija trebala i da li mogu da kupim sa nekog od tih sajtova obzirom da je pravno lice - inace u jednoj prodavnici kompjuterske opreme su mi rekli da je kod nas legalan windows 27 hiljada tako nesto.
Hvala na odgovorima i pomoci
 
Ukoliko je Win7 legalan, možeš odraditi upgrade na Win 10 for free - https://windows101tricks.com/upgrade-windows-10-for-free/

Što se tiče sajtova tipa royalcdkeys i slično sa pravnog aspekta - zaboravi. To jesu geniune ključevi ali sa pravnog aspekta nelegalni jer nemaš naljepnicu, a čak i da je imaš kao dokaz se traži i ulazna faktura gdje bi ti se samo nasmijali da im pokažeš sa royalcdkeys gdje si platio ključ 5e :)
 
Što se tiče upgrade-a - ako je taj Win 7 bio OEM verzija onda nije legalno da se prebacuje na novi računar. Ako je bio FPP (full package product) koji nije vezan za računar onda može. Ovde se ne govori o tehničkoj mogućnosti već o pravnoj/legalnoj.

U zavisnosti za šta i kako majka koristi računar u firmi možda bi neka od varijanti sa Office 365 pretplatom koja ukljuje Windows bila prihvatljiva (zavisi i da li ima i koristi legalni Office, itd.).
 
Pošto se uzima nov računar, da bi Windows bio legalan sa pravnog aspekta, mora da ima i OEM licencu, dakle da se kupi računar sa već instaliranim operativnim sistemom. U slučaju da sam biraš komponente i sklapaš, onda kupuješ posebno Windows sa OEM licencom, samo je bitno da se sve komponente računara uključujući i licencu nalaze na istoj fakturi, odnosno na fiskalnom računu.

Windows 10 Home OEM košta oko 15.000.
 
Hvala jos jednom svima na odgovorima, stvarno sam laik sto se tice ovih stvari
Znam da ima neku nalepnicu na racunaru, sto bi verovatno znacilo da se radi o OEM varijanti ili da cu na nalepnici moci videti o kojoj se varijanti radi,
Imaju vec i office licencu na tom racunaru moguce je da je zajedno kupljeno, videcu
Sve u svemu radi se o nekom racunaru od pre 10 godina kome je crkao hard disk pa sad treba da vide da li da kupe novi racunar sa novim sistemom ili da ovaj krpimo, opet zavisi i od cene jer je njima kompjuter tu samo za najosnovnije stvari tj word i excell
 
To je verovatno bio Windows 7 Starter sa Office 2010 isto Starter verzija, sve to mozes ponovo da instaliras ja mislim, trebalo bi da imas serijski za Win na kucistu samo treba da nadjes ISO fajl za Starter. Office nisam siguran kako se resava, u ono vreme sam radio ali davno bese. Uzmi neki SSD i ubaci u tu masinu.
 
Da, ali koliko se sećam nalepnica mora da se zalepi na računar. Pre je u EULA pisalo da mora da bude na računaru ili na pakovanju od software-a pa treba proveriti. Znam da je svojevremeno uputstvo poreske uprave insistiralo da nalepnica mora da bude na računaru iako je EULA pominjala i tu drugu opciju.

@perafilozof ne mora da bude OEM, može da bude FPP pa da ga preseliš na drugi računar po potrebi. A može i naknadno da se kupi GGK (ali se ovo isto vezuje za tačno taj računar i ne može da se promeni). U slučaju FPP i GGK ne mora da bude na istoj fakturi.
 
Mislim da vise ne mora nalepnica na racunaru da bude ali da na fakturi moras da imas stavku i realno mislim da je to jedini "validan" dokaz nasoj usranoj poreskoj
 
Nazad
Vrh Dno